Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.132
Поени од реакции
4.480
Мојот кутар интернет на А1. Всушност, колку пари, толку музикa :D
speed test A1.jpg
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
252
Поени од реакции
101
Здраво дечки.
Приметив при мерење на нет брзина дека ако направам неколку пари refresh ми дава некад различен сервер. Испробав сам да си наместам сервер(нормално според мојот оператор) во моја близина и ми дава различни брзини.
Ако може некој да ми каже дали самиот ISP често ги менува серверите според конекцијата и дали би можел да го конфигурирам рутерот да работи со одреден сервер за најголема брзина ?
1618565468895.png 1618565614101.png 1618566051618.png
 

Attachments

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.420
Поени од реакции
27.513
Здраво дечки.
Приметив при мерење на нет брзина дека ако направам неколку пари refresh ми дава некад различен сервер. Испробав сам да си наместам сервер(нормално според мојот оператор) во моја близина и ми дава различни брзини.
Ако може некој да ми каже дали самиот ISP често ги менува серверите според конекцијата и дали би можел да го конфигурирам рутерот да работи со одреден сервер за најголема брзина ?
Прегледај го приврзокот 292267Прегледај го приврзокот 292268Прегледај го приврзокот 292271
Брат, тоа само Спидтест ти ја тестира твојата врска со друг сервер.
Нема врска твојот рутер со ова.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
252
Поени од реакции
101
Брат, тоа само Спидтест ти ја тестира твојата врска со друг сервер.
Ахаа, ок. Фала ти.
Ме збуни фактот што кога тестирам еднаш ми вика дека сум поврзан со Телекабел сервер, а друг пат со Телеком сервер. Нема везе...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.809
Поени од реакции
12.393
Пред некое време почна цело време да ми снемува интернет и да треба да ресетирам рутерот, најпрво беше на секои 2-3 дена, па секој ден и сега стигна стадиум каде што после секое ресетирање и поставување пасворд на рутерот, веднаш снемува интернет и единствен начин да сум конектиран е да биде конекцијата незаштитена без лозинка. Така и со недели нема никаков проблем. Па што би можело да е проблемот, дали рутерот зеза и треба нов (8-9 години стар) или е нешто друго? Некој со слична мака?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.132
Поени од реакции
4.480
Пред некое време почна цело време да ми снемува интернет и да треба да ресетирам рутерот, најпрво беше на секои 2-3 дена, па секој ден и сега стигна стадиум каде што после секое ресетирање и поставување пасворд на рутерот, веднаш снемува интернет и единствен начин да сум конектиран е да биде конекцијата незаштитена без лозинка. Така и со недели нема никаков проблем. Па што би можело да е проблемот, дали рутерот зеза и треба нов (8-9 години стар) или е нешто друго? Некој со слична мака?
Кај мене еднаш приквечер, еднаш попладне така ни прави по 2 часа интернетот го нема па го има по рестартирање на рутерот. И други ми кажаа дека имале ваков проблем деновиве
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
101
Поени од реакции
32
На месинџер требаа да ми пратат линк за видео и ми стигна линк од wetranser.
Се намачив и од лап топ и од мобилен и симнав од плејстор апликација и пак не успеав.Да не е полесно да ми го пратеа на мејл?
Совет?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.420
Поени од реакции
27.513
На месинџер требаа да ми пратат линк за видео и ми стигна линк од wetranser.
Се намачив и од лап топ и од мобилен и симнав од плејстор апликација и пак не успеав.Да не е полесно да ми го пратеа на мејл?
Совет?
Аман бе газдо. На мобилен знам имаше некои зафрканции едно време и малку збунавачки беше за да се снајдеш, ама на компјутер кога ќе го отвориш само download кликаш...
1620217929157.png
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
101
Поени од реакции
32
Аман бе газдо. На мобилен знам имаше некои зафрканции едно време и малку збунавачки беше за да се снајдеш, ама на компјутер кога ќе го отвориш само download кликаш...
Прегледај го приврзокот 294447
Да да пробав и преку писи
Мислам дека не пратиле добар линк глеј ја сликава пишува 0 files
Screenshot_20210505-053621.png

А еве пример од нет како треба да биде
Screenshot_20210505-053355.png

Или јас сум во заблуда?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.420
Поени од реакции
27.513
Да да пробав и преку писи
Мислам дека не пратиле добар линк глеј ја сликава пишува 0 files
Прегледај го приврзокот 294448

А еве пример од нет како треба да биде
Прегледај го приврзокот 294449

Или јас сум во заблуда?
Е па чим пишува 0 files поебале нешто...
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
252
Поени од реакции
101
Здраво дечки, не можев да најдам конкретен подфорум за ова па затоа овде пишувам...
Некој што имал искуство со користење на Yandex.mail дали му се имало десено овој проблем:
1621682170438.png
Овие captcha тип на промт последнава година ми се појавуваат секој пат кога сакам да пратам мејл(а не кога примам). На форумот на Yandex велат дека била демек некоја заштитна опција која сама се трга после 1 денела. For good measure не го користев мејлов 1 месец(иако ми е битен), но проблемов си остана.
Ако некој знае начин како да се оневозможи ова нека пише, ова е веќе неподносливо...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.300
Поени од реакции
1.772
Препорачјте некој free vpn со македонски сервер, моментално сум надвор од Македонија да можам да ја користам maxtvgo апликацијава.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
252
Поени од реакции
101
Здраво дечки.
Пред некој ден ја подзасредував мојава домашна мрежа(рутер, модем итн.) и се замислив за начинот на кој коаксиалниот кабел е поврзан за мојот модем. Кога сервисерите го поврзале пред незнам ни ја колку год. го поврзале вака:
1629411323209.png
СЛУЧАЈ 1:
(1) Ова е само еден од коаксиалните кабли кој носи интернет во собата каде е модемот.
(2) Истиот е поврзан вака за сплитерот.
(3) Овој кабел не е поврзан за ништо туку само онака си седи не поврзан за ништо. Најверојатно како додаток во случај ако сакам да се поврзе уште нешто.
(4) Модемот

Јас освен ова што го имам до сега не планирам да поврзам ништо друго со коаксиален кабел. Ме интересира дали би работел 2-риов случај каде коаксиалниот кабел кој доаѓа во собата, директно е поврзан за модемот ?
И претходно сум чепкал рутери, модеми, свичови итн, но никогаш не сум преврзувал коак. кабли. Ме интересира од некој со искуство, дали за ова морам да викнам техничар, или може сам да се направи со клуч и клешта ?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Здраво дечки.
Пред некој ден ја подзасредував мојава домашна мрежа(рутер, модем итн.) и се замислив за начинот на кој коаксиалниот кабел е поврзан за мојот модем. Кога сервисерите го поврзале пред незнам ни ја колку год. го поврзале вака:
Прегледај го приврзокот 304083
СЛУЧАЈ 1:
(1) Ова е само еден од коаксиалните кабли кој носи интернет во собата каде е модемот.
(2) Истиот е поврзан вака за сплитерот.
(3) Овој кабел не е поврзан за ништо туку само онака си седи не поврзан за ништо. Најверојатно како додаток во случај ако сакам да се поврзе уште нешто.
(4) Модемот

Јас освен ова што го имам до сега не планирам да поврзам ништо друго со коаксиален кабел. Ме интересира дали би работел 2-риов случај каде коаксиалниот кабел кој доаѓа во собата, директно е поврзан за модемот ?
И претходно сум чепкал рутери, модеми, свичови итн, но никогаш не сум преврзувал коак. кабли. Ме интересира од некој со искуство, дали за ова морам да викнам техничар, или може сам да се направи со клуч и клешта ?
Можеш слободно, ќе работи 100%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom