Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Kaj treba da platam:))))
Ako ne se druzis so Mito i Korupcija castam pivo:)))
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.975
Поени од реакции
10.629
100 пезоса. 8) А за пиво ќе се договориме. :hey2:
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Epten mi prai merak snajperov,budi sekjavanja:)))
Fala uste ednas :viol1: :cos4: :cos4: :cos4:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Два проблеми ...

1. Додека сум на ирц и ирцот ми е минимизиран (или сеедно - не ми е активен) и напр. читам/пишувам на форум, после 3-4-5 минути, откако ќе се вратам на него и пишам нешто и притиснам ЕНТЕР, или напраам slap ме дисконектира - ми пишуе software caused connection abort, а на тие што се онлајн им пишува Ping Timeout во мојот quit msg.... wtf??? прв пат ми се дешава ова

2. При даунлоад со лисицата, операта или било кој браузер, на пола даунлоад ми се укочува даунлоадирањето и си стои така и не мрда :? :? :?: :?: :?: :?:


ХЕЛП :? :? :? :?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
StenmarC напиша:
Два проблеми ...

1. Додека сум на ирц и ирцот ми е минимизиран (или сеедно - не ми е активен) и напр. читам/пишувам на форум, после 3-4-5 минути, откако ќе се вратам на него и пишам нешто и притиснам ЕНТЕР, или напраам slap ме дисконектира - ми пишуе software caused connection abort, а на тие што се онлајн им пишува Ping Timeout во мојот quit msg.... wtf??? прв пат ми се дешава ова

2. При даунлоад со лисицата, операта или било кој браузер, на пола даунлоад ми се укочува даунлоадирањето и си стои така и не мрда :? :? :?: :?: :?: :?:


ХЕЛП :? :? :? :?
Што се случува со твојот компјутер денес StenmarC :lol:


Software caused connection abort

"Software caused connection abort." This error message means somewhere the connection was lost and X-Win32 gave up on the connection since it couldn’t re-establish. This isn’t a problem with X-Win32, but rather somewhere your connection is being lost. Possible causes are:

- Windows power savings settings

- You are going through a router or switch that kills sessions if they are idle too long.

- Your UNIX host is disconnecting for some reason.

- There’s too much traffic and not enough bandwidth for X-Win32 to maintain its connection.

Solutions:

- Turning off all screen savers and power saving options in Windows, at least until you isolate where the problem is.

- Try connecting to other hosts to see if it’s a specific switch, hub, or router that’s severing the connections.

- Try sending something over the connection all the time so it doesn’t quit. For example, run, “xclock &” once you connect with xterm and see if that helps.

- Make sure all firewalls are disabled, make sure your UNIX host isn’t under too much stress and the network connections have enough bandwidth to keep connections going.



За мирцот знам дека тоа се случува понекогаш, поточно со верзијата 6.03. Само не би рекол дека е овде проблемот само со Мирц.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.975
Поени од реакции
10.629
Јас би рекол ти е конекцијата, ако си на адсл веројатно рутарот или модемот а воедно и низ компјутерот имаш многу бубачки.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
StenmarC напиша:
2. При даунлоад со лисицата, операта или било кој браузер, на пола даунлоад ми се укочува даунлоадирањето и си стои така и не мрда :? :? :?: :?: :?: :?:
Луѓе дајте помош за ова.... страшно ме нервира. Со се пробав да скенирам ништо не најде :(
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
StenmarC напиша:
StenmarC напиша:
2. При даунлоад со лисицата, операта или било кој браузер, на пола даунлоад ми се укочува даунлоадирањето и си стои така и не мрда :? :? :?: :?: :?: :?:
Луѓе дајте помош за ова.... страшно ме нервира. Со се пробав да скенирам ништо не најде :(
Koj firewall го користиш StenmarC? Провери во конфигурациите.
Ова ти се случува и со експлорерот исто?
Провери рутерот да не ти блокира нешто(inbound и outbound connections).
Користиш ли некое програмче да симнување? Мислам на download manager, како flashget, getright...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Може некој да ми најде линк за download на BeerShare. Не можам да го најдам самиот..

Фала однапред
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
humanoid напиша:
gerard напиша:
Може некој да ми најде линк за download на BeerShare. Не можам да го најдам самиот..

Фала однапред
BeerShare
Барам BeerShare, а пазете го линков www.bearshare.com :D

Како и да е се избрукав :D Фала сепак humanoid..

Проблемот беше во тоа што јас го посетив неколку пати тој линк ама поради не знам која причина не ми го отвараше па мислев дека тој линк воопшто не работи, а на друго место не можев да го најдам..
Ако ти треба нешто за download должен сум ти.. само кажи :D :D
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
gerard напиша:
Барам BeerShare, а пазете го линков www.bearshare.com :D
Да ти кажам и мене ме збуни малку :D
Не бев сигурен дали бараш beer или bear :lol:

Добро е штом сме завршиле работа gerard :wink:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
humaniod да не си ти јас не знам што ќе правам :D :D

Види, имам една нејаснотија. Cute FTP програм сакам да конектирам. Имам јузер и пас.. имам нели регистрирано домејн и ми бара Host address. Која е таа адерса хост? Пробав се..
Адресата на серверот кај што сум го регистрирал домејнот ли?

Ако знаеш те молам ..повели :D
И ако ме свати.. :D
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
gerard напиша:
humaniod да не си ти јас не знам што ќе правам :D :D

Види, имам една нејаснотија. Cute FTP програм сакам да конектирам. Имам јузер и пас.. имам нели регистрирано домејн и ми бара Host address. Која е таа адерса хост? Пробав се..
Адресата на серверот кај што сум го регистрирал домејнот ли?

Ако знаеш те молам ..повели :D
И ако ме свати.. :D
те сфатив убаво gerard :D Но тоа го имам работено само еднаш во животот и тоа пред 3 години :?
Како што памтам, во Cute FTP ставаш јузер и пас и потоа ја впишуваш хост адресата кај што сакаш да се конектираш, тоа значи хост адресата плус твоето име. На пример www.google.com/gerarg, Адресата која ќе ја хостира твојата страна.
Не ме фаќај за збор, зошто не памтам добро.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Пробувам никако не ми иде. Се нервирам затоа што и јас го имам работено па ..не знам зашто сеа не ми иде.

Кажи ми некој програм за upload на web. Освен Cute FTP. Јас друго не сум работе. Ако знаеш :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom