Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Друже ни тоа незнам како :/
Кој рутер го имаш?

  1. Оди во RUN пиши CMD и таму пиши ipconfig
  2. Од податоците побарај Default Gateway: која IP адреса ти е (би требало нешто како 192.168.1.1)
  3. Пиши ја таа адреса во интернет прелистувачот кој го користиш
  4. Ќе влезеш во рутерот (ако бара USER и PASS, најчесто се admin / admin со мали букви)
  5. Таму после барај под Wireless Security тоа што ти реков.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Кој рутер го имаш?

  1. Оди во RUN пиши CMD и таму пиши ipconfig
  2. Од податоците побарај Default Gateway: која IP адреса ти е (би требало нешто како 192.168.1.1)
  3. Пиши ја таа адреса во интернет прелистувачот кој го користиш
  4. Ќе влезеш во рутерот (ако бара USER и PASS, најчесто се admin / admin со мали букви)
  5. Таму после барај под Wireless Security тоа што ти реков.
Huawei EchoLife HD850a.

EDIT: Default Gateway адресата е буквално таа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
се му кажа освен најбитното :D
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Дали има некој кој користи интернет услуги од Т-Home и употребува ESET smart security 5 и ЕSЕТ му детектира Flood attack директно од адресата на рутерот?
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Dechki imam eden problem, mi se gasi monitoro NO INPUT VIDEO i dodeka ne go restartiram nema slika ...i ko ke go pustam po 10 min pak istoto, a nov mi e uste garancija ima .. so mozi da e ?
gledav na net ''video card'' treba da se smeni .. aj podetalno ako znaj nekoj :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Dechki imam eden problem, mi se gasi monitoro NO INPUT VIDEO i dodeka ne go restartiram nema slika ...i ko ke go pustam po 10 min pak istoto, a nov mi e uste garancija ima .. so mozi da e ?
gledav na net ''video card'' treba da se smeni .. aj podetalno ako znaj nekoj :)
А со претходниот монитор ти правеше ли така?
Треба да пробаш со уште некој монитор, за да знаеш дали е до графичката или не.

Инсталирај ги најновите драјвери за графичката и провери си ги каблите од мониторот, приклучи ги од ново, поубаво.
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
А со претходниот монитор ти правеше ли така?
Треба да пробаш со уште некој монитор, за да знаеш дали е до графичката или не.

Инсталирај ги најновите драјвери за графичката и провери си ги каблите од мониторот, приклучи ги од ново, поубаво.
Не е до мониторот, ама кога ќе се исклучи после NO VIDEO INPUT пишува entering sleep mode ..да не е нешто подесено ? И каде да ги најдам тие драјвери ? Фала
 
Член од
9 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
6
Дали може на Facebook да се постира *.pps, *.ppt??
Ако може Ве молам кажете ми како!
 
Член од
12 април 2008
Мислења
240
Поени од реакции
7
Бидејки не успеа да најдам тема за Гугл Хром, се надевам дека ќе ми одговори некој тука. Како можам да сочувам settings на хромот, бидејки секој пат кога ќе го рестартирам компјутерот ми вели дека моите сетингс не се сочувани. И уште нешто, дали има опција да не ме одлогирува од ФБ, форуми и сл секој пат кога ќе ја напуштам старната па кога ќе влезам пак пак да бара да се логирам.
Се надевам ме разбравте.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дали може на Facebook да се постира *.pps, *.ppt??
Ако може Ве молам кажете ми како!
Како сакаш да ги праќаш? Во приватна порака имаш опција за да ги закачиш.... не те сваќам точно што сакаш да направиш.

Бидејки не успеа да најдам тема за Гугл Хром, се надевам дека ќе ми одговори некој тука. Како можам да сочувам settings на хромот, бидејки секој пат кога ќе го рестартирам компјутерот ми вели дека моите сетингс не се сочувани. И уште нешто, дали има опција да не ме одлогирува од ФБ, форуми и сл секој пат кога ќе ја напуштам старната па кога ќе влезам пак пак да бара да се логирам.
Се надевам ме разбравте.
Па кога ќе се логираш некаде, не ли те прашува дали сакаш да го зачува пасвордот? Не штиклираш секогаш да те логира?
 
Член од
9 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
6
Сакам да ги закачам на мојот ѕид на FB, не на приватна порака!


Како сакаш да ги праќаш? Во приватна порака имаш опција за да ги закачиш.... не те сваќам точно што сакаш да направиш.
 
Член од
9 јануари 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Вака имам едно прашање дали е возможно да го гледам трансферот на податоци преку LAN во bytes наместо во packets а од опрема е следната: (Windows XP SP3, Realtek RTL8139/810x Family Fast Enthernet NIC, Linksys Wireless-G Home Router WRT54GH, и нет од ONE преку DSL-modem).Благодарам однапред.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Вака имам едно прашање дали е возможно да го гледам трансферот на податоци преку LAN во bytes наместо во packets а од опрема е следната: (Windows XP SP3, Realtek RTL8139/810x Family Fast Enthernet NIC, Linksys Wireless-G Home Router WRT54GH, и нет од ONE преку DSL-modem).Благодарам однапред.
Инсталирај си NetLimiter
 

Kajgana Shop

На врв Bottom