Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А доколку може да се смени каде би требало да се направи смена на сетирањата ?
Ovde
Clipboard02.jpg
dokolku drajverot za tvojata NIC karta go podrzuva toa
--- надополнето: 11 јануари 2012 во 16:51 ---
Па апдејт е направен пред некој ден. Сите нови апдејти се направени. Нон стоп апдејт ми прават на Винодус.
Ne sum nekoj guru za web dizajn, cisto ti odgovoriv zasto i jas go imav istiot problem na XP SP3 i IExplorer 8ca , ne otvarase ni so IExplorer ne pa so Firefox. Posle apdejtiranjeto na Frameworkot si se otvori odma so taa razlika sto primetiv deka totalno e redizajniran Hotmail za sto povekje mozes da citas ovde, redizajnot im e napraven na 14ti Dek 2011 ili priblizno pred mesec dena kolku sto i traat tvoite problemi :).
--- надополнето: 11 јануари 2012 во 16:58 ---
Ај некој ако знае нека ми кажи во што можи да е проблемов. Лаптопот полкажува дека има интернет, а неможи да се конектира на ниедна страница покажува дека има некаков прекин на врската. Иначе интернетот е преку модем и рутер.
Laptopot ti pokazuva OK konekcija zosto si umrezen so ruterot, toa ne znaci deka ke iskocis na Internet. Ukratko imas samo local network do ruterot i mozes da si razmenuvas falcinja so desktopot. Neznam sto internet imas ama mislam deka ti treba kloniranje na MAC adresata za da dobies Inet i na laptopot. NA Blizoo si ? Za kloniranje na MAC pobaraj u setinzite na ruterot ili pisi na google MAC clone +tvojot-ruter-nejm
 
Член од
6 ноември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
9
Ќе може ли некој да ми го каже стандарниот пасворд на макс адсл рутерите speedport w503v Го пишуваше на кутијата ама отиде у канта кутијата ве моолам реплај :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ќе може ли некој да ми го каже стандарниот пасворд на макс адсл рутерите speedport w503v Го пишуваше на кутијата ама отиде у канта кутијата ве моолам реплај :)
admin admin
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Имам еден проблем со wi-fi интернетот. Значи за време на работењето наеднаш престанува да работи интернетот (било кој веб отварач да го користам, дали Chrome, дали Opera) и ми пишува Send Request нешто, а паралелно на Замунда интернетот си оди нормално, и сѐ се симнува без проблем.

Дали е нешто до лап топот за форматирање? Или имам проблеми со рутерот? :/
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам еден проблем со wi-fi интернетот. Значи за време на работењето наеднаш престанува да работи интернетот (било кој веб отварач да го користам, дали Chrome, дали Opera) и ми пишува Send Request нешто, а паралелно на Замунда интернетот си оди нормално, и сѐ се симнува без проблем.

Дали е нешто до лап топот за форматирање? Или имам проблеми со рутерот? :/
А го имаш овој проблем од друг РС / лаптоп / мобилен на истиот рутер?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
А го имаш овој проблем од друг РС / лаптоп / мобилен на истиот рутер?
Да, и на другиот лап топ ми се има случено ама само еднаш, и баш се изненадив. Мислев дека е до другиот лап топ, но кога видов и таму еднаш се случи, и од тогаш се нема случено. Иначе потребно е некои си 7-8 мин пак да се стабилизира интернетот, не знам што е проблемот.

Ова го кажува: (најдоле лево пишува Sending request)

 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Можеби е глупаво прашањево но ме интересира дали можи некако да се дознае од кој оператор е интернетот според IP адресата? Ме интересира од кој е, а немам начин да дознаам затоа што газдите од куќата кај што престојувам се стари.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Можеби е глупаво прашањево но ме интересира дали можи некако да се дознае од кој оператор е интернетот според IP адресата? Ме интересира од кој е, а немам начин да дознаам затоа што газдите од куќата кај што престојувам се стари.
Провери тука
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Преку програмата BWmeter веќе подолго време го набљудувам потрошениот интернет, но од скоро сестра ми си купи лап-топ и со неа ја делиме мрежата, па ми треба програмче да гледам колку е потрошено и од други уреди поврзани на мрежата (читај: нејзиниот компјутер). Благодарам :)
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
Преку програмата BWmeter веќе подолго време го набљудувам потрошениот интернет, но од скоро сестра ми си купи лап-топ и со неа ја делиме мрежата, па ми треба програмче да гледам колку е потрошено и од други уреди поврзани на мрежата (читај: нејзиниот компјутер). Благодарам :)
Знаеш дека треба да биди инсталирано на двата компјутери, така? Расчепкај се по опциите. Овде вели дека можеш да следиш:
Key Features
  • Graphical and numerical display of bandwidth
  • User definable filters for measuring bandwidth
  • User definable graphs to visualize bandwidth
  • Monitor all network interfaces / adapters
  • Monitor and display all traffic on the network
  • Filter by network address, port, application, etc.
  • Firewall mode (interactive and silent)
  • Traffic control, access control and speed limits
  • Creates daily, weekly, monthly and yearly statistics
  • Shows statistics of other computers running BWMeter
  • Alerts and notifications
  • Creates statistics of all local network and internet traffic
  • Shows hostile internet traffic (hackers, viruses, etc.)
  • Statistics can be exported / imported
  • Ping support for monitoring web servers, internet connections, etc.
  • Easy installation and configuration with default options
  • Supports LAN, WAN, VPN, ADSL, xDSL, Modem, Dial-Up, etc.
  • Absolute flexibility
  • Many options for full customization
  • Now with full Windows 7 and 64 bit support!
Инаку еве ти друго.
Јас користам Net Limiter, ама не можам да го конфигурирам за поврзување со другиот компјутер. Ако сакаш да го следиш потрошениот сообраќај ти го препорачувам ова, има многу повеќе опции, ама мора да се префрлаш на другиот компјутер кога ќе сакаш да гледаш.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Знаеш дека треба да биди инсталирано на двата компјутери, така? Расчепкај се по опциите. Овде вели дека можеш да следиш:

Инаку еве ти друго.
Јас користам Net Limiter, ама не можам да го конфигурирам за поврзување со другиот компјутер. Ако сакаш да го следиш потрошениот сообраќај ти го препорачувам ова, има многу повеќе опции, ама мора да се префрлаш на другиот компјутер кога ќе сакаш да гледаш.
Хаха, дада нема да дае :pos:
Се зезам, ја внесов нејзината IP-адреса во BWmeter па ќе видиме сеа. Фала ти :)
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Некоја стварно добра страна за симнување на книги ?
Гигапедиа ја знаев порано ама гледам не функционира веќе.
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Мене ме интересира, дали некој користел BackTrack или 3 или 5, што е боље, од кај да го симнам, пошо иам некоја верзија, ама ке да не е добра, и плус коа ми се бутира цедето ми дава да бирам дали сакам KDe или vesa или нешо друго...исто така коа ке изберам нешо од понудениве ми дава лозинка за влегување, све е тоа ок, но коа треба да пишам некоја од подоле наведените функции, не ми реагира програмов...некој помош во врска со ова???
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Мене ме интересира, дали некој користел BackTrack или 3 или 5, што е боље, од кај да го симнам, пошо иам некоја верзија, ама ке да не е добра, и плус коа ми се бутира цедето ми дава да бирам дали сакам KDe или vesa или нешо друго...исто така коа ке изберам нешо од понудениве ми дава лозинка за влегување, све е тоа ок, но коа треба да пишам некоја од подоле наведените функции, не ми реагира програмов...некој помош во врска со ова???
BackTrack 5 R1 и симни си го од официјалниот сајт.

Ако ти бара USER (root) PASS (toor).
Ако не се уклучи директно и останеш на конзола, пиши startx.
А што ќе ти e BackTrack? Ќе пробиваш мрежи? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom