Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Дај адресата кај што си се стаени да видиме вака на празно тешко да ти помогне некој.

И башка мислам дека мешаш поими или ја не те разбирам. Филезилата ти служи само за качување податоци на серверот и сакаш да ми кажеш дека кога после го отвараш сајтот преку УРЛ ти го дава сорс кодот?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Океј е, на крај краева не е ни битно... ме бунеше зашто кога отварам преку ftp во firefox, можам да си чепкам во директориумот на серверот и можам да си ја отворам која сакам страна во посебно јазиче и се да биде ок, а во хром иако можам да пристапувам во директориумите на серверот, при отворање на почетната страна во посебно јазиче, го покажува само сорс кодот, додека за другите страни е ок..... Пошо неам никакво искуство со ftp, мислев да не сум заебал ја нешо...Али не е ни битно, страната може да се отвори преку директна адреса до почетната страна и тоа е тоа шо ми е потребно за да го види професорот.
Иначе не би оставал линкови пошо содржи приватни информации, се работи за проект за факс, и ftp серверот е на факултетот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Океј е, на крај краева не е ни битно... ме бунеше зашто кога отварам преку ftp во firefox, можам да си чепкам во директориумот на серверот и можам да си ја отворам која сакам страна во посебно јазиче и се да биде ок, а во хром иако можам да пристапувам во директориумите на серверот, при отворање на почетната страна во посебно јазиче, го покажува само сорс кодот, додека за другите страни е ок..... Пошо неам никакво искуство со ftp, мислев да не сум заебал ја нешо...Али не е ни битно, страната може да се отвори преку директна адреса до почетната страна и тоа е тоа шо ми е потребно за да го види професорот.
Иначе не би оставал линкови пошо содржи приватни информации, се работи за проект за факс, и ftp серверот е на факултетот.
Преку кој програм го правиш сајтот? Обично на програмот (пример: Microsoft Expression Web) има опција да го отвори сајтот преку сите прелистувачи. Види нешто во кодот да не си зезнал.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Преку кој програм го правиш сајтот? Обично на програмот (пример: Microsoft Expression Web) има опција да го отвори сајтот преку сите прелистувачи. Види нешто во кодот да не си зезнал.
Dreamweaver.... го отвара сајтот преку хром, ако го отворам додека е во пц-то. Но аплоудиран на фтп сервер, со обично кликање на него додека сум во серверот, не.

еве слика од фајловите на серверот, во посебен фолдер, пристапен преку Хром.



фајловите се прикажуваат ко линкови, со кликање на нив сите се отвараат ок, освен index.html.

Ме интересираше зашто се дешава ова на Хром, а на Firefox е ок... ?
Иначе со директен http линк до index.html нема никаков проблем.
пр. http://url_na_serverot/root_folder(korisnickoto_ime)/ime_na_folder/index.html
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки ај мала помош ако може... инсталирав циско рутер модел wrt54gh ама имам мал проблем со опсегот на ваерлесот.. преку само 2 ѕида неможам да фатам конекција а неможам да најдам ни опсег кај се подесува на рутеров.. ПОМОШ?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
дечки ај мала помош ако може... инсталирав циско рутер модел wrt54gh ама имам мал проблем со опсегот на ваерлесот.. преку само 2 ѕида неможам да фатам конекција а неможам да најдам ни опсег кај се подесува на рутеров.. ПОМОШ?
Неможеш да подесуваш опсег, можеш да додадеш надворешна антена на пример (незнам баш за тој модел), но софтверски јачина на сигнал не. Грубо кажано два ѕида не е така малку, јас истиот го имам и тера преку 3 ... но зависи од ѕидовите нели (дебелина, дали има дополнителни изолации, пречки на сигналот од тип кабли, челични решетки, агли на одбивање и сл.). Пробај со поместување по висина или во просторот да пронајдеш точка од која сигналот најсилно ќе се рефлектира.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Ми треба помош за конфигурирање на бежичен рутер TRENDnet со ознака TEW-651BR
Приклучен сум сега на близу и некако према упатството го подесив рутерот и сега имам wi-fi
ама не можам да ставам лозинка.
Еве ги сите менија од рутерот:
http://screenshots.portforward.com/TRENDnet/TEW-651BR/
 

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
Користам Call&Surf Comfort 4 години, до пред 2 месеци имав Thomson TG-782 рутер со кој НИКОГАШ сум немал проблем со брзина или со паѓање на конекција. Значи секогаш сум имал максимална брзина колку што била за мојот пакет. За жал му дојде крај и на Thomson-от, почна да ми паѓа конекцијата и да се исклучува и уклучува сам, поради што морав да го сменам. Ми дадоа Speedport W 503V и сега немам максимална брзина. 8 Mbps е максималната, а јас имам 6,5 Mbps. Се јавив неколку пати и кој и да се јави исто ми вика, ко да им имаат напишано што да кажат. Цитирам "Од кај нас имате пуштено максимална брзина, 8 Mbps ви држи линијата, или е до кабелот или е до компјутерот, проверете вируси да не имате и сл.". 10 пати им кажав дека на ПЦ и на 2 лаптопа проверив, никаде не покажува повеќе од 6,5 Mbps, и дека сите можни сервери ги проверив на speedtest и дека на никој не покажува повеќе од 6,5 Mbps. Јас мислам дека е до рутерот, да не треба да прочепкам у gateway-от или сл.? Да не има некој искуство со ваков проблем, пошо стварно се напнувам секој пат кога ќе отворам speedtest, не може старо со ново да заменам и да биде полошо. Според мене, треба да биде подобро, нели.

Anyone?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Чудно, конектиран сум на моето Wi-fi, али нема интернет пристап. Значи одеднаш го снема, пред некој ден имаше, сеа одеднаш снема. Мислам дека е нешто до рутерот, али незнам. Помош?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Користам Call&Surf Comfort 4 години, до пред 2 месеци имав Thomson TG-782 рутер со кој НИКОГАШ сум немал проблем со брзина или со паѓање на конекција. Значи секогаш сум имал максимална брзина колку што била за мојот пакет. За жал му дојде крај и на Thomson-от, почна да ми паѓа конекцијата и да се исклучува и уклучува сам, поради што морав да го сменам. Ми дадоа Speedport W 503V и сега немам максимална брзина. 8 Mbps е максималната, а јас имам 6,5 Mbps. Се јавив неколку пати и кој и да се јави исто ми вика, ко да им имаат напишано што да кажат. Цитирам "Од кај нас имате пуштено максимална брзина, 8 Mbps ви држи линијата, или е до кабелот или е до компјутерот, проверете вируси да не имате и сл.". 10 пати им кажав дека на ПЦ и на 2 лаптопа проверив, никаде не покажува повеќе од 6,5 Mbps, и дека сите можни сервери ги проверив на speedtest и дека на никој не покажува повеќе од 6,5 Mbps. Јас мислам дека е до рутерот, да не треба да прочепкам у gateway-от или сл.? Да не има некој искуство со ваков проблем, пошо стварно се напнувам секој пат кога ќе отворам speedtest, не може старо со ново да заменам и да биде полошо. Според мене, треба да биде подобро, нели.

Anyone?
Пробај поврзи се директно со интернет (не преку рутер) и провери ја така брзината.

Чудно, конектиран сум на моето Wi-fi, али нема интернет пристап. Значи одеднаш го снема, пред некој ден имаше, сеа одеднаш снема. Мислам дека е нешто до рутерот, али незнам. Помош?
Пробај само ресетирај го рутерот (или софтверски или исклучи го од струја на 1 мин.)
Ако и тоа не бива, пробај смени енкрипција на мрежата.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Пробај поврзи се директно со интернет (не преку рутер) и провери ја така брзината.



Пробај само ресетирај го рутерот (или софтверски или исклучи го од струја на 1 мин.)
Ако и тоа не бива, пробај смени енкрипција на мрежата.
Како?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имаш WiFi преку рутер или имаш WiFi USB и си направил AD-HOC мрежа?
Ако си преку рутер, влези си во рутерот и таму во SECURITY некаде смени ја енкрипцијата (пример од WPA2 на WPA...)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Имаш WiFi преку рутер или имаш WiFi USB и си направил AD-HOC мрежа?
Ако си преку рутер, влези си во рутерот и таму во SECURITY некаде смени ја енкрипцијата (пример од WPA2 на WPA...)
Друже ни тоа незнам како :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom