Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Ај една помош како да си го повратам мснот :P.До вчера се си беше ок,но денеска нешто ми пишит некој си ерор 800488fb,дека нешто мснот ми е блокиран и за да го одблокирам требит да го верифицирам акаунтот,но барат телефонски број а та работа не ја пишам па што сакат нека е.ДАли можит некако да го повратам на некој друг начин?
Го знаеш вицот за којотот и брзата птица итрица?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Го внесив телот но пак џабе,нешто not supported operator ми пишеше.Ај у пм нека ојт све,барем контактите кај да си ги најдам :(
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Здр, може ли да ми помогне некој со проблемов што го имам? Неможам да симнувам торенти ама баш никакви. Пробав со bittorrent, utorrent итн. и пак не бива. Претходно лаптопот си го форматирав и нормално инсталирав нов Windows7. Firewall-от е среден, торентите се океј (останатите можат да ги симнуваат) и пак незнам во што е проблемот. :S ептен се нервирам вака
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Здр, може ли да ми помогне некој со проблемов што го имам? Неможам да симнувам торенти ама баш никакви. Пробав со bittorrent, utorrent итн. и пак не бива. Претходно лаптопот си го форматирав и нормално инсталирав нов Windows7. Firewall-от е среден, торентите се океј (останатите можат да ги симнуваат) и пак незнам во што е проблемот. :S ептен се нервирам вака
Провери да не имаш download limit...

--- надополнето ---
Го внесив телот но пак џабе,нешто not supported operator ми пишеше.Ај у пм нека ојт све,барем контактите кај да си ги најдам :(

Па најди број од друг оператор од 3те еден ќе фати :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Преку рутер "излегуваш" кон интернет?
Да преку рутер, wireless сум поврзан. Го форматирав иначе лаптопот (пак) мислејќи дека ќе се опраи сега ама пак несакаше. Се јавив во T-Home и девојката ми рече дека поради тоа што ми бил надминат лимитот ми се успорил нетот и после први ќе се вратело во нормала. Донекаде е во право зашто имам потрошено 43 ГБ од 30. Ќе видиме после први како ќе биде
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Да преку рутер, wireless сум поврзан. Го форматирав иначе лаптопот (пак) мислејќи дека ќе се опраи сега ама пак несакаше. Се јавив во T-Home и девојката ми рече дека поради тоа што ми бил надминат лимитот ми се успорил нетот и после први ќе се вратело во нормала. Донекаде е во право зашто имам потрошено 43 ГБ од 30. Ќе видиме после први како ќе биде
Ок, инаку пошто и ја одам преку рутер, за да симнува/качува торент клиентот преку Linksys морав да му отворам пристап за апликацијата со конкретен број на порта. Сега овој рутер што го имам (Белкин) не ми бара такво нешто. Затоа прашав, можеби рутерот не дозволува излез низ одредена порта. Али ако е до лимитот, тоа е "виша сила" :)

--- надополнето ---

Мада најлесно ова можеш да го видиш кога ќе кликнеш на port forwarding. Ако е до т-хоме сообраќајот, би требало портата за комуникација да е слободна. Ако не е слободна, нешто е до кај тебе
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ок, инаку пошто и ја одам преку рутер, за да симнува/качува торент клиентот преку Linksys морав да му отворам пристап за апликацијата со конкретен број на порта. Сега овој рутер што го имам (Белкин) не ми бара такво нешто. Затоа прашав, можеби рутерот не дозволува излез низ одредена порта. Али ако е до лимитот, тоа е "виша сила" :)

--- надополнето ---

Мада најлесно ова можеш да го видиш кога ќе кликнеш на port forwarding. Ако е до т-хоме сообраќајот, би требало портата за комуникација да е слободна. Ако не е слободна, нешто е до кај тебе
Тоа со “портовите“ што го збориш за рутерот и торентот, тие само ќе ти отворат UPLOAD, а DOWNLOAD ќе си остане непроменет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Тоа со “портовите“ што го збориш за рутерот и торентот, тие само ќе ти отворат UPLOAD, а DOWNLOAD ќе си остане непроменет.
Сега тек ме збуни :) Кога ќе му доделев порта на рутер, уторентот симнуваше со поголема брзина па бев убеден дека е исклучиво до подесувањето на рутерот.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
вака сега, си купив ликсис рутер и си работи со компјутерот како што треба. Арно ама кога пробувам да се конектирам од телефонот (зте рејсер-кинески е вајда) нејке да се конектира,
битно е да се напомене дека телефонот работи одлично со вајарлес
рутерот за момент работеше (влегов на кратко на фб од тел) додека немав пасворд ставено, сега кога ставив нема, а го ставам точниот пасворд не дека го грешам или слично
што може да биде? пробав да гуглам ама неможам убаво да ги погодам клучните зборови
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
не знам колку е за тука прашањево ама ај :) ме интересира дали знае некој-дали може од Македонија да се лоциира телефонски број (од мобилен значи ако е бројот) во странство??
Попросто: дали од македонија можам да го лоцирам бројот што ме "заебавал" од тангузија т.е. областа во тангузија од кај е ѕвонето??
Да речеме дека имам врски во МВР :)
ениуан???
:smir:
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
не знам колку е за тука прашањево ама ај :) ме интересира дали знае некој-дали може од Македонија да се лоциира телефонски број (од мобилен значи ако е бројот) во странство??
Попросто: дали од македонија можам да го лоцирам бројот што ме "заебавал" од тангузија т.е. областа во тангузија од кај е ѕвонето??
Да речеме дека имам врски во МВР :)
ениуан???
:smir:
Сам си одговори на прашањето. Иначе можно е доколку си спремен да платиш 3000 денари кај твојот мобилен оператор.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Би сакал да слушнам мислење .. кој интернет оператор според вас е најдобар ? Бидејки сакам да мењам интернет оператор .. Под најдобар мислам најдобра брзина, најголем трафик, постоја врска да има а не да пага 100 пати на ден :))
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
21
Поени од реакции
1
вака сега, си купив ликсис рутер и си работи со компјутерот како што треба. Арно ама кога пробувам да се конектирам од телефонот (зте рејсер-кинески е вајда) нејке да се конектира,
битно е да се напомене дека телефонот работи одлично со вајарлес
рутерот за момент работеше (влегов на кратко на фб од тел) додека немав пасворд ставено, сега кога ставив нема, а го ставам точниот пасворд не дека го грешам или слично
што може да биде? пробав да гуглам ама неможам убаво да ги погодам клучните зборови
Прво провери која енкрипција ти ја поджува телефонот, а после провери во делот за енкрипција на рутерот како ти е поднесен со WEP или WPA, и кој тип на клуч.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom