Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Имам модем Thomson TG782i.Дали може да го користам како Wi-Fi приемник?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
можно ли е да симам некако поддршка за WPA2, ми вели дека на лаптопот немам симнато апдејт на виндоусот кој ќе ми ја овозможи оваа поддршка, ама јас имам кракнат виндоус и ако направам апдејт сам себе би го убијал
ПОМОШ
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
можно ли е да симам некако поддршка за WPA2, ми вели дека на лаптопот немам симнато апдејт на виндоусот кој ќе ми ја овозможи оваа поддршка, ама јас имам кракнат виндоус и ако направам апдејт сам себе би го убијал
ПОМОШ
Ако имаш кракнат/активиран Windows, со апдејт само ќе си направи апдејт. Нема сам себе го убијал :)
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
849
Поени од реакции
40
Го симнав Cain & Abel и ми врши работа ама само за Windows,што да правам и што да симнам за Ebuntu???
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Нема нешто што ми треба тука.Значи не сакам да го активирам WLAN-от туку сакам да знам дали може да го користам модемот како Wi-Fi приемник?Да се конектирам со него на други WLAN мрежи.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
знае некој како се влага да се намести коенкција директно преку рутер на оне мрежа? а не сега секое сабале лозинка и пасворд да пишувам и да кликам после коенктерија се.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Влегуваш во рутерот преку неговата ип адреса (секој производител може да има различна ип адреса и различен јузер нејм и пасворд) и најчесто тие податоци се наоѓаат преку гугл ако веќе немаш упатство со рутерот.
Потоа само местиш дека користиш адсл ппое интернет конекција, внесуваш корисничко име и пасворд и тоа од прилика се генералните подесување. :smir:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Влегуваш во рутерот преку неговата ип адреса (секој производител може да има различна ип адреса и различен јузер нејм и пасворд) и најчесто тие податоци се наоѓаат преку гугл ако веќе немаш упатство со рутерот.
Потоа само местиш дека користиш адсл ппое интернет конекција, внесуваш корисничко име и пасворд и тоа од прилика се генералните подесување. :smir:

а која е таја ип адреса? меен еднаш ме водеа пеку нивната техничка подршка ама заборавив што треба да укуцам горе, беа бројки, побарав на нет најдов ова како ип адреса 192.168.1.1 и ова 192.168.0.1 и ништо ми вика проблем лоадинг паге.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
а која е таја ип адреса? меен еднаш ме водеа пеку нивната техничка подршка ама заборавив што треба да укуцам горе, беа бројки, побарав на нет најдов ова како ип адреса 192.168.1.1 и ова 192.168.0.1 и ништо ми вика проблем лоадинг паге.
Тоа зависи од тоа каков рутер имаш, затоа и ти пишав погоре да го пишеш моделот на твојот рутер на гугл и така да ја дознаеш ип адресата за логирање ;)
Ако не можеш да се снајдеш пиши го моделот тука, ке пробам да побарам информации по нетов ;)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
не сте нормални...
а која е таја ип адреса? меен еднаш ме водеа пеку нивната техничка подршка ама заборавив што треба да укуцам горе, беа бројки, побарав на нет најдов ова како ип адреса 192.168.1.1 и ова 192.168.0.1 и ништо ми вика проблем лоадинг паге.
start, run пиши cmd.exe стисни ентер
тука пиши ipconfig /all и ќе ти излиста некои чуда
барај ја твојата конекција, најверојатно local area connection и тука барај default gateway или што нешо друго до кое ги има овие бројки 192.168

и тие се бројките шо ти требаат за влез во рутерот
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
не сте нормални...


start, run пиши cmd.exe стисни ентер
тука пиши ipconfig /all и ќе ти излиста некои чуда
барај ја твојата конекција, најверојатно local area connection и тука барај default gateway или што нешо друго до кое ги има овие бројки 192.168

и тие се бројките шо ти требаат за влез во рутерот
Не ми текна дека може и така :nesvest::kesa:
Во секој случај можеби ке треба да прогугла малку ако не го знае дефолт пасвордот :smir:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не ми текна дека може и така :nesvest::kesa:
Во секој случај можеби ке треба да прогугла малку ако не го знае дефолт пасвордот :smir:
Интересни сте за читање:pos2:

Инаку default user и pass е Admin
 

Kajgana Shop

На врв Bottom