Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
А бе овие од КаблеТел ги мењале ИП Адресите во Кисела Вода и се јавувам и викам дај издиктирајте ми ја новата ИП да ја впишам рачно.
А рутер имате?
Имам викам.
Е па оди кај него и од статичка ИП напрај во динамички и само ќе повлече нова ИП. Викам ОК.
Фората е шо сеа не ја знам *шифрата* на рутерот за да ја пишам во Интернет Експлорерот и да го отворам интерфејсот на рутерот каде можам да го поднесам ова...
Како да ја дознаам? Тој еден од локалната ИТ продавница што ми го местеше рутерот изгледа не ми ја остави кутијата.

Има ли некој начин преку кој можам да го отворам интерфејсот на рутерот или некако другше како можам да го натерам компјутерот дома (сега пишувам од факс :) ) да повлече ИП. Неам нет :(
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
А бе овие од КаблеТел ги мењале ИП Адресите во Кисела Вода и се јавувам и викам дај издиктирајте ми ја новата ИП да ја впишам рачно.
А рутер имате?
Имам викам.
Е па оди кај него и од статичка ИП напрај во динамички и само ќе повлече нова ИП. Викам ОК.
Фората е шо сеа не ја знам *шифрата* на рутерот за да ја пишам во Интернет Експлорерот и да го отворам интерфејсот на рутерот каде можам да го поднесам ова...
Како да ја дознаам? Тој еден од локалната ИТ продавница што ми го местеше рутерот изгледа не ми ја остави кутијата.

Има ли некој начин преку кој можам да го отворам интерфејсот на рутерот или некако другше како можам да го натерам компјутерот дома (сега пишувам од факс :) ) да повлече ИП. Неам нет :(
Мислам дека на задната страна од рутерот ја пишува IP адресата.
Ако ти е веќе сменета, тогаш рестартирај го рутерот и пак ќе биде истата адреса што ја пишува на рутерот (види под него).
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Мислам дека на задната страна од рутерот ја пишува IP адресата.
Ако ти е веќе сменета, тогаш рестартирај го рутерот и пак ќе биде истата адреса што ја пишува на рутерот (види под него).
Нема ИП на рутерот... Пишува само модел на рутерот, сериски број и МАК адреса.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Марка: Roline
Модел: 21.14.2106

а бе го прекопав нетот нигде нема КАКО се отвара интерфејсот на рутеров и да му наместам динамички сам да повелкува ИП наместо како што е сега, статички.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Марка: Roline
Модел: 21.14.2106

а бе го прекопав нетот нигде нема КАКО се отвара интерфејсот на рутеров и да му наместам динамички сам да повелкува ИП наместо како што е сега, статички.
Чекај, изгледа погрешно те сфатив.
Значи, ти збориш за broadband рутер, оној што ти го даваат од CableTel или за wireless рутер?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Како беше ова кога пред да симнам нешто да го направам автоматски да ми се симне во Local Disk "D", а автоматски сега во „Ц“ ми се симнува и немам место.
како беше ова да си го направам каде сакам да се симне??:))
ако знае некој нека пише :) ;)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Како беше ова кога пред да симнам нешто да го направам автоматски да ми се симне во Local Disk "D", а автоматски сега во „Ц“ ми се симнува и немам место.
како беше ова да си го направам каде сакам да се симне??:))
ако знае некој нека пише :) ;)
Стисни на M
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Како беше ова кога пред да симнам нешто да го направам автоматски да ми се симне во Local Disk "D", а автоматски сега во „Ц“ ми се симнува и немам место.
како беше ова да си го направам каде сакам да се симне??:))
ако знае некој нека пише :) ;)
Кој програм?
 

samunoske

unidentified specie
Член од
21 април 2007
Мислења
242
Поени од реакции
18
момци како можам да појачам сигнал на wireless рутер...има ли некоја шанса (во една соба фака интернет а во друга неќе) или лаптопот ми е шашав :)

Ruter D-link D300 laptop Toshiba Satellite l300
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
момци како можам да појачам сигнал на wireless рутер...има ли некоја шанса (во една соба фака интернет а во друга неќе) или лаптопот ми е шашав :)

Ruter D-link D300 laptop Toshiba Satellite l300
Ако едната соба ти е 300 квадрати, тогаш МОЖНО Е :)

Прво пробај со друг лаптоп или со некое добро Wireless USB.

И каде ти стои рутерот? Што имаш до него, пред него, околу него?
 

samunoske

unidentified specie
Член од
21 април 2007
Мислења
242
Поени од реакции
18
соба 45 квадрати пробано е со друг лаптоп и фаќа а до рутеро имам телевизор, десктоп компјутер, Xbox 360 и ps2....и мачката тамо спие :)
 

samunoske

unidentified specie
Член од
21 април 2007
Мислења
242
Поени од реакции
18
а што ми кажува ова...дека треба да купам друл лаптоп...море јас тражам решение да појачам сигнал а не да фрлам други 48000ден за друг лаптоп
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
а што ми кажува ова...дека треба да купам друл лаптоп...море јас тражам решение да појачам сигнал а не да фрлам други 48000ден за друг лаптоп
А демек си фрлил 48,000 за лап топ на кој му е слаба мрежната карта? Просто да не верувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom