Инсталација на навигација, сензори, камери и други корисни уреди

Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Искрено еднаш го ставив Граминот на н82, го користев колку-толку и после го баталив пошто уредов ми е полесен за користење.



Не е тачно. На адријарут има мк, хрватска, ваљда Босна и уште нешто. Да, за Србија и Црна Гора има SCG и јас тоа погоре убаво го напишав. Не е тачно дека за Грчка, Италија и сл треба да се ставаат посебни мапи, кај мене има City Navigator® Europe и на него ги има детално како градовите така и патиштата (и автопати и помали патишта). Нема врска дека треба за секоја земја да инсталираш посебни карти - само ги инсталираш гореспоменатите 3 мапи и ја имаш цела Европа.

Можеме да полемизираме до утре, али ако имаш кеш и ако планираш да шеташ сегде уред е подобар од телефон. Точка.

brzi82 најефтин е ваљда у невада.
Ја имам инсталирано City Navigator Europe NT v9 и не е тоа тоа. Не знам која верзија на City Navigator ти ја користиш? Баш кажи ми да си ја симнам.
Гледам дека има искочено 2010, да не е таа?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.559
Најдобро е да се инсталираат мапа по мапа, бидејќи за некои држави (Германија, Италија, Франција) има по 2-3-4 мапи поделени исток/запад или север/југ кои се детални (многу подетални отколку една за цела Европа) ако требаат за секојдневна употреба по споредни патишта. А за возење по автопати сосема доволни се гореспоменатите.

Нема никаква разлика помеѓу користење мобилен и самостоен апарат, и двете направи се состојат од рам, меморија и процесор. Јас избирам мобилен бидејќи можам да ја имам ГПС навигацијата секаде (во кола, пешки или на мотор) а другиве уреди се гломазни и освен за во кола друга примена не наоѓаат.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Нема никаква разлика помеѓу користење мобилен и самостоен апарат, и двете направи се состојат од рам, меморија и процесор. Јас избирам мобилен бидејќи можам да ја имам ГПС навигацијата секаде (во кола, пешки или на мотор) а другиве уреди се гломазни и освен за во кола друга примена не наоѓаат.
Има. Не е исто кога гледаш во мал 2,4 инчен дисплеј, и во голем 4,3 инчен дисплеј со појако светло. Да немаше, немаше да прават посебни ГПС уреди. Башка Гарминот е осетлив на допир и побрзо ќе го направиш тоа што го сакаш. А ако те фатат додека го дрндаш телефонот си наебал.

Papagal, ќе проверам покасно и ќе ти пишам
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.559
Има. Не е исто кога гледаш во мал 2,4 инчен дисплеј, и во голем 4,3 инчен дисплеј со појако светло. Да немаше, немаше да прават посебни ГПС уреди. Башка Гарминот е осетлив на допир и побрзо ќе го направиш тоа што го сакаш. А ако те фатат додека го дрндаш телефонот си наебал.

Papagal, ќе проверам покасно и ќе ти пишам
Кога реков нема разлика мислев на тоа дека мапите имаат иста функционалност и на мобилен и на апарат...А чачкање не ми е потребно, бидејќи внесувам прехтодно направена детална рута (дали со виамишелин или самиот одбирам точки и патишта) и ја следам преку гласовните инструкции, не ми е потребно да гледам бидејќи ја имам веќе внесено крајната дестинација. Вака ми е позгодно за во кола, мотор и кога сум пешки.

А дека е позгодно во кола или камион да имаш поголем тач скрин екран - позгодно е.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
i jas sum poveke za mobilen,imas se vo edno :telefon,kamera,GPS i sekogas go imas vo tebe kaj i da si,a poseben gps ured e podobar vo toa sto normalno ima pogolem ekran i sigurno i mnogu pobrzo naoga satelit odkolku mobilen telefon,se si ima svoja prednost. :toe:
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Може ли некој што се разбира да ми објасни кои се разликите меѓу nuvi 1250, nuvi 1350, nuvi 1490, nuvi 3760 освен нивната цена?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Некој во Битола што се занимава со инсталирање на паркинг камери?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom