Инсталација на навигација, сензори, камери и други корисни уреди

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Ја почнувам оваа тема да ги видам вашите мислења за нешто вакво дали би поставили или веке имате во вашиот автомобил и колку е тоа корисно.

Еве јас да почнам...
Кај мене во Bmv to имам ставено Камера назад кај ознаката БМВ кај багажот која ми е поврзана со монитор кој е поставен напред.Камерава ретко ја служам ако ми затреба за нешто има светло поставено на неа и се ротира лево-десно горе-доле .
Имам Tomtom navigacija која доста ми служи.
Имам вградено мобилен телефон iphone 3gs кога некој ве бара ви се влушува гласовна секретарка дали да го отврли повикот или да го прифати кога ке го прифати музиката се запира.:D
имам во багажот апарат специјално направен за сладолет кој е многу добар него го користам само лето.
Исто така имам сензори за паркирање,за температура, ислично.Мене искрено ова многу ми служат а и доста се потребни
Пишете ваше мислење и предложете нешто ...
 
M

Mussolini

Гостин
а да стаеше слики од машинката шо ке кажеш? :smir: веке коо викаш оти ја имаш дее :pipi:
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Имаш право :D мене искрено не ми текна ќе ставам сеа неам време еј а и не е за фалење други ќе мислат дигам чалам -многу са фалам...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да не те викет тебе Д Транспортер :smee::smee:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ја почнувам оваа тема да ги видам вашите мислења за нешто вакво дали би поставили или веке имате во вашиот автомобил и колку е тоа корисно.

Еве јас да почнам...
Кај мене во Bmv to имам ставено Камера назад кај ознаката БМВ кај багажот која ми е поврзана со монитор кој е поставен напред.Камерава ретко ја служам ако ми затреба за нешто има светло поставено на неа и се ротира лево-десно горе-доле .
Имам Tomtom navigacija која доста ми служи.
Имам вградено мобилен телефон iphone 3gs кога некој ве бара ви се влушува гласовна секретарка дали да го отврли повикот или да го прифати кога ке го прифати музиката се запира.:D
имам во багажот апарат специјално направен за сладолет кој е многу добар него го користам само лето.
Исто така имам сензори за паркирање,за температура, ислично.Мене искрено ова многу ми служат а и доста се потребни
Пишете ваше мислење и предложете нешто ...
Дај стаи некоја фотка, да видиме на што личи со сето тоа и дали се селцки или шизички гаџетите : )
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ја сакам камера од позади да стам и ЛЦД неколку инчи ама да не е пренатрупано :/, и паркинг сензори ама отом потом
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Ќе стаам слики колата ми е во сервис да сменам некои ситници и ќе го сликам да видите :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А каде се наоѓа колата (во кој град)?

Инаку, мразам електроники по возилата, особено оние што го затупуваат возачот (автоматски менувач, паркинг сензори, камери напред/назад, ABS/ESP/TC...). Се знае што е возилото и што треба да прави секој возач (ако му стиска) па да ве видам без помошта како ќе се снајдите во екстремни услови. Да не споменувам дека грев е да се користат сензори при паркирање. Никогаш не сум имал прилика да користам такво нешто, а возам караван. И можам да го паркирам помеѓу 2 возила, доволно ми е 20 цм простор повеќе од должината на возилото... тестирано безброј пати.

Некој ке рече модерните електрики знаат да сочуваат живот во некоја ситуација, јас ќе ви речам дека умот во глава знае да зачува живот. Не треба да се правиме посилни од физиката, таа дејствува секаде и секогаш, а потпирањето на електрониката е лош изговор за претерување со брзината на движење на возилото.
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
http://img63.imageshack.us/gal.php?g=moetobmw.jpg

Колата не ми е од Македонија од Германија ми е.Ке ставам уште слики дај вие Пишете што како кај вас што планирате нема само мене да ме прашувате и да зафркавате хахахха.
Кој што мисли дал иби доградиле ништо по ваша желба и сл.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Малце чудно ми е та сликата google како додаено да е :smee:. А можеби и грешам, а која е таа апликација што ја користиш на ајфонот?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ти бе, електро, да не монтираш такви тракатанци по колите?
Што се однесува до мене, јас би единствено, и тоа можеби, едно TomTom навигација демек...

Јас сум си олд скул тип кога е во прашање кола.
Кога паркирам не ми треба нешто да ми свири...си имам ретровизори, и по нив си ја паркирам, и по чувство за димензиите на колата.
Кафе, сладолед, такви заебанции, продаваат по бензински...
Други електронски гаџети не ми требаат...
Џиш рече дека најпрво те чува умот у главата, а дури после е електрониката.
Сосем точно...
Јас колата ја сфаќам како три педали, волан, мотор, менувач, пренос и тркала.
Во својот основен појавен и функционален вид.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
http://img63.imageshack.us/gal.php?g=moetobmw.jpg

Колата не ми е од Македонија од Германија ми е.Ке ставам уште слики дај вие Пишете што како кај вас што планирате нема само мене да ме прашувате и да зафркавате хахахха.
Кој што мисли дал иби доградиле ништо по ваша желба и сл.
А како ја возиш во македонија или во германија сеедно со AT&T мрежа на ајфонот ? :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom