Инсталација на навигација, сензори, камери и други корисни уреди

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
Инаку, мразам електроники по возилата, особено оние што го затупуваат возачот (автоматски менувач, паркинг сензори, камери напред/назад, ABS/ESP/TC...). Се знае што е возилото и што треба да прави секој возач (ако му стиска) па да ве видам без помошта како ќе се снајдите во екстремни услови. Да не споменувам дека грев е да се користат сензори при паркирање.
Ти да ја праќаш твојата жена и дете во зима на планина без ABS и ESP па да видиш какво е чувството. И да ти ја паркира колата у гужва без паркинг сензори...

Не знам за тебе, ама ќе гледам мојот син у живот да не седне у кола без ABS и ESP.

И, немој да се лутиш, ама ова со „мразам електроники...“ ти е непотребно многу текст. Можеше и многу по кратко да се изразиш: „јас сум неверојатно добар возач и многу ме бива за паркирање“. ;-)
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Еј ми испадна многу работа утре рано одам на пат ке стаам други слики и се ке средам.абе дајте и вие нешо ставајте праите не јас почнав вие се заебавате
Пишано на 30-12-09 00:49

>makedonec<
Абе браво ти си паметниот.Јас не се заебавам ако сакате на темава да пишувате барем пишувајте што,како,што би додале во вашоот автомобил,што ви се допаѓа а не да се глупирате.
А ти и тоа твоето > ај готово од сеа само сериозно<ќе го видиме.....
Пишано на 30-12-09 12:12

Брат нели ќе идеше сабајлето на пат? Или дааа... заборавив дека у BMW-то имаш интернет па додека компјутерот те вози на пат ти си куцкаш на кајгана :jaj:
:zver:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ти да ја праќаш твојата жена и дете во зима на планина без ABS и ESP па да видиш какво е чувството. И да ти ја паркира колата у гужва без паркинг сензори...

Не знам за тебе, ама ќе гледам мојот син у живот да не седне у кола без ABS и ESP.

И, немој да се лутиш, ама ова со „мразам електроники...“ ти е непотребно многу текст. Можеше и многу по кратко да се изразиш: „јас сум неверојатно добар возач и многу ме бива за паркирање“. ;-)
хехе, ти можеш како сакаш да го протумачиш мојот пост... и тоа јас што го напишав важи само за мене, така да неможам да коментирам за остатокот од возачите.

Патем, на жена не и се дава кола во зимски услови (ако веќе и ја даваш, бар потрудисе да и одржиш неколку лекции за да знае како да се снаоѓа во лоши ситуации). Побрзо ќе ја однесам на планина, и ќе се вратам да ја земам отколку да излезе рекламата за Нивеа или што и да беше кога колата на жената не и палеше поради вода во карбураторот бидејќи и пропадна во езерото :)
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Ме интересира што навигација да купам: Гармин; Навигон; Том Том. Сите се добри, ама што би било нај исплатливо кај нас во однос на инсталациај на мапи?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.574
Поени од реакции
7.496
Гармин мислам дека е најдетален. Не мора да ја купуваш ако имаш мобилен со ГПС....
 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
Гармин мислам дека е најдетален. Не мора да ја купуваш ако имаш мобилен со ГПС....
За симбиан постои Гармин оригинал, само потенцијален проблем е што не може екстерна гпс антена да се стави. На овие ефтиканерските навигации може да се стави екстерна антена??
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.574
Поени од реакции
7.496
Гармин има за Симбиан (а и за други платформи) има доста детална мапа за Македонија (улици броеви и слично) а и за соседството...Адриа Рут се вика мапата.

Екстерна антена на Нуви и сличните ГПС самостојни единици?



Не сите модели само некои имаат џек за надворешни антени. Но не знам колку ќе ти биде потребна. Помодерниве имаат стварно јак антени и не губат сигнал дури и да се поставени кај радиото или менувачот. Веројатно за тоа би ти требало надворешна антена да ја прикачиш на шофершајбната за подобар прием?

На поновиве мобилни има Асистед ГПС што уствари е финта да пред да започне со скенирање за 3-4 сателити, мобилниот преку 3Г се уклучува во Нокиа центарот и ги зема координатите за сите сателити во дадениот момент...неколку бајти фајл. Веднаш ги лоцира и спремен е за работа. Постарите мобилни како Н95 имаат послаби антени и немаат А-ГПС па лоцирањето некогаш знае да биде ептен тешко...Кај новите и без А-ГПС се лоцираат за нецела минута до две.

Не е лошо наместо самостоен ГПС уред за во кола да се размисли за Нокиа мобилен во тој ценовен опсег. Помал, помобилен може да се користи за повеќе намени...И секако може да се користи на било кој софтвер.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Јас имам n82 со Garmin, a пред еден месец земав Garmin nuwi 255w за у кола пошто возев низ Европа. Разликата е неспоредлива, мн е побрз во лоцирање на сателити, ти кажува во која лента да идеш, колку е ограничување, каде има камери и сл.

Кој пробал, знае :D
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.574
Поени од реакции
7.496
Јас имам n82 со Garmin, a пред еден месец земав Garmin nuwi 255w за у кола пошто возев низ Европа. Разликата е неспоредлива, мн е побрз во лоцирање на сателити, ти кажува во која лента да идеш, колку е ограничување, каде има камери и сл.

Кој пробал, знае :D
Сигурно користиш различни мапи на мобилниот и на апаратот. Инаку, и на мобилниот ако ја ставиш истата мапа ќе ти ги кажува камерите, хотелите, стјуардесите...итн итн. :wink:
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Сигурно користиш различни мапи на мобилниот и на апаратот. Инаку, и на мобилниот ако ја ставиш истата мапа ќе ти ги кажува камерите, хотелите, стјуардесите...итн итн. :wink:
Точно. Јас н82 го купив веднаш штом искочи пред година ипол и од тогаш си играм со гармин инсталациите. Значи гармин 4-ката имаше каква-таква мапа со просечни детали (под детали мислам на хотели, ресторани, камери и сл, додека патиштата си се сите во ред означени), е сега со новиот гармин 5-ката има и понови мапи кај што е буквално се означено така да не верувам дека би имало некоја разлика.

А за антена... не знам зошто би требало GPS антена кога телефонот мој се закачува на сателит за околу 10-15 секунди а сигнал има секаде во колата па дури и ако го ставиш под седиште. Нокиа н95 ките споро се закачуваат на сателит (не знам зошто многу луѓе се жалат за брзината) а исто така и 5800 на еден другар што му инсталирав приметив дека споро добива сигнал. Од мое искуство што сум видел н82 и н96 брзо добиваат сигнал.

И уште нешто. Значи ако сакаш мапи од нашиве простори не е само Adria Route. Ако ја ставиш само неа ќе имаш мапи од македонија и нешто горе од босна, хрватска додека од србија и црна гора нема детални. За нив треба дополнително да ги ставиш SCG Route. За грчка мапа си треба посебно, за италија посебно, за албанија посебно.... Оваа што е Navigator Europe срање живо е. Ги има сите мапи ДА ама ниедна не е како што треба детална. Ако сакаш све детално ќе треба амалски сите држави/региони (пошто некои држави на повеќе региони/мапи се поделени) да ги ставаш.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
da na garmin se najdetalni mapite,a jas mislam deka najdobro e da si kupis mobilen so GPS i da stavis mapi,pa taka imas se vo edno a vaka samo garmin ured ti e okolu 200 evra

Јас имам n82 со Garmin, a пред еден месец земав Garmin nuwi 255w за у кола пошто возев низ Европа. Разликата е неспоредлива, мн е побрз во лоцирање на сателити, ти кажува во која лента да идеш, колку е ограничување, каде има камери и сл.

Кој пробал, знае :D
a kade go kupi Garminot ovde vo Mkd ili ?i kolku pari bese?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
За сериозни патешествија Гармин уред е незаменлив.

Го купив во Дуна, околу 13 000 со инсталирани мапи на Европа, Србија и Црна Гора (посебен пакет) и Адриа Рут (значи детална и на македонија има у ова). Кратко кажано со сите могучи мапи, и морам да кажам дека сум презадоволен.

Го има и во Невада и е пар иљади поефтин, али требаше да чекам да стигнат од Америка, па да ми инсталираат они (бараа 50е за сите горенаведени мапи) така да од Дуна го земав, па нека се праат паметни пак за инсталација да бараат 50е. Од дуна сите мапи кои доаѓаат се легални.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
За сериозни патешествија Гармин уред е незаменлив.

Го купив во Дуна, околу 13 000 со инсталирани мапи на Европа, Србија и Црна Гора (посебен пакет) и Адриа Рут (значи детална и на македонија има у ова). Кратко кажано со сите могучи мапи, и морам да кажам дека сум презадоволен.

Го има и во Невада и е пар иљади поефтин, али требаше да чекам да стигнат од Америка, па да ми инсталираат они (бараа 50е за сите горенаведени мапи) така да од Дуна го земав, па нека се праат паметни пак за инсталација да бараат 50е. Од дуна сите мапи кои доаѓаат се легални.
a najeftin za kolku moze da se najde Garmin ured?i znaes sto me cudi vidi na internet vo Amerika gi prodavaat za 150$ okolu 100 evra a kaj nas po 250 evra se... hm
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Точно. Јас н82 го купив веднаш штом искочи пред година ипол и од тогаш си играм со гармин инсталациите. Значи гармин 4-ката имаше каква-таква мапа со просечни детали (под детали мислам на хотели, ресторани, камери и сл, додека патиштата си се сите во ред означени), е сега со новиот гармин 5-ката има и понови мапи кај што е буквално се означено така да не верувам дека би имало некоја разлика.
Искрено еднаш го ставив Граминот на н82, го користев колку-толку и после го баталив пошто уредов ми е полесен за користење.

И уште нешто. Значи ако сакаш мапи од нашиве простори не е само Adria Route. Ако ја ставиш само неа ќе имаш мапи од македонија и нешто горе од босна, хрватска додека од србија и црна гора нема детални. За нив треба дополнително да ги ставиш SCG Route. За грчка мапа си треба посебно, за италија посебно, за албанија посебно.... Оваа што е Navigator Europe срање живо е. Ги има сите мапи ДА ама ниедна не е како што треба детална. Ако сакаш све детално ќе треба амалски сите држави/региони (пошто некои држави на повеќе региони/мапи се поделени) да ги ставаш.
Не е тачно. На адријарут има мк, хрватска, ваљда Босна и уште нешто. Да, за Србија и Црна Гора има SCG и јас тоа погоре убаво го напишав. Не е тачно дека за Грчка, Италија и сл треба да се ставаат посебни мапи, кај мене има City Navigator® Europe и на него ги има детално како градовите така и патиштата (и автопати и помали патишта). Нема врска дека треба за секоја земја да инсталираш посебни карти - само ги инсталираш гореспоменатите 3 мапи и ја имаш цела Европа.

Можеме да полемизираме до утре, али ако имаш кеш и ако планираш да шеташ сегде уред е подобар од телефон. Точка.

brzi82 најефтин е ваљда у невада.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom