Име според родители

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не ставам име по родителите ниту па сакам да ставаат мое име на внуците, ме нервираа оваа традиција, ко паштети да сме се едно те исто.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Не ставам име по родителите ниту па сакам да ставаат мое име на внуците, ме нервираа оваа традиција, ко паштети да сме се едно те исто.
I mene me nervira. Mene iminjata na mama i tato ne mi se dopagaat i sega zosto da stavam nekoe nivno ime na moe dete. Ke go krstam po mene i samo ke mu dodadam Junior na krajot.:vozbud:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Јас носам име на дедо ми:)
Не ја сакам јас таа традиција и моите деца нема да имаат такви имиња.Ќе имаат некое друго.

Кај баба ми во мало има една фамилија бабата се вика Зора и сите дома се крстени со варијација на тоа име:Зорица, Зоран.Глупо ми е ова.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.507
Поени од реакции
1.726
мене името ми го одбрале родителите и плус многу ми се допаѓа

така и јас ќе им ги дадам имињата на моите деца
планирам да имам повеќе деца, па не би требало да е проблем именувањето :pos2:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Јас носам име на дедо ми (конкретно, на мајка ми вујко), и се гордеам со тоа.
Човекот дур не ме донеле на светов не знаел, не ни спомнал ништо во врска со тоа како ќе се викам.
Значи, никој не ги терал моите, никој не им сугерирал, крстен сум така во негова чест по избор на мајка ми и на татко ми.

Друго ми е прашањето... сите го заборавате кумот во целиов муабет.
Нели е кумот тој што треба да реши како ќе се вика детето?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Јас носам име на дедо ми (конкретно, на мајка ми вујко), и се гордеам со тоа.
Човекот дур не ме донеле на светов не знаел, не ни спомнал ништо во врска со тоа како ќе се викам.
Значи, никој не ги терал моите, никој не им сугерирал, крстен сум така во негова чест по избор на мајка ми и на татко ми.

Друго ми е прашањето... сите го заборавате кумот во целиов муабет.
Нели е кумот тој што треба да реши како ќе се вика детето?
Хаха во сегашниве вообичаени услови работа на кумот е да кимне со главата на усвоениот предлог од собраниската заедница на мажот и жената и се разбира да се фати за ќесето, инаку.... стварно си во право кај се кумовите бре?
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
А кумот не треба да е другар на маж ми? :icon_lol:

Или нема правила? Не сум упутена. :icon_lol:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Јас носам име на дедо ми (конкретно, на мајка ми вујко), и се гордеам со тоа.
Човекот дур не ме донеле на светов не знаел, не ни спомнал ништо во врска со тоа како ќе се викам.
Значи, никој не ги терал моите, никој не им сугерирал, крстен сум така во негова чест по избор на мајка ми и на татко ми.

Друго ми е прашањето... сите го заборавате кумот во целиов муабет.
Нели е кумот тој што треба да реши како ќе се вика детето?
Koj go ... kumot. Jas ke odlucam taka ke se vika i samo ke mu kazam Kume ova ime sakam da e. Toj ke se soglasi i zavrsena prikazna.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
А кумот не треба да е другар на маж ми? :icon_lol:
Ти имаш маж??? :vozbud::vozbud::vozbud:

Дај, не заебаај*... :pos: :pos: :pos:


* за неупатените: Тетовирање, сцената на железничка пред да го бркаат џандарите Илко :)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Koj go ... kumot. Jas ke odlucam taka ke se vika i samo ke mu kazam Kume ova ime sakam da e. Toj ke se soglasi i zavrsena prikazna.
Епа, друже... воопшто не го викај кум да ти биде.
Сепак, кум треба да е некој кој што го почитуваш, цениш и сите тие работи. Јас колку што знам, чест е кум да бидеш.
А... “кој го... кумот“ само покажува дека си невоспитан, ништо повеќе.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Ти имаш маж??? :vozbud::vozbud::vozbud:

Дај, не заебаај*... :pos: :pos: :pos:


* за неупатените: Тетовирање, сцената на железничка пред да го бркаат џандарите Илко :)

Скраја да е.:vozbud::icon_lol:
Ако бе, ми одговара. По мое ќе си биде. :icon_lol:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Епа, друже... воопшто не го викај кум да ти биде.
Сепак, кум треба да е некој кој што го почитуваш, цениш и сите тие работи. Јас колку што знам, чест е кум да бидеш.
А... “кој го... кумот“ само покажува дека си невоспитан, ништо повеќе.
Jas mnogu go pocituvam kumot, ama nema sansi toj da mi kaze sto ime da stavam na moe dete. Jas ke si odberam be. Eve ke go krstam Neo Junior, po mene.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Ако имам машко ке го крстам со некое име што ке го одредиме јас и мојата ми мила идна сопруга што ке ми биди,ама ако е женско има Елена на мајка ми да се вика па ако сака светов да се преврти!!!!!!
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не сакам да му дадам име на моето дете ни на баба, ни на дедо... Не давам нити име на моите родители нити пак име на свекорот и свекрвата...
Може само ако многу ми се допаѓа името иако не верувам дека би го направила тоа дури и да ми се допаѓа-слаба сум со традицијава.

Или, што ако сте вие против ова, а вашиот партнер е за?
Па ако треба да се тепамо и ќе се тепамо :)))
Не може имиња на баби и дедовци па колку сака нека вика...мој конечен одговор :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Зависи каде, во некои места не одлучува кумот за името на детето. Бар за кај нас така знам :toe: Родителите и чао.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom