Име според родители

Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Крстена сум по баба ми, зашто татко ми така сакал, а мене повече ми се свиѓа името Николина, ќе си имав и именден:), ама тоа е, не можеш сам/а да си го бираш името.
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
Ke napraam kombinacija od imeto na mojata majka i mojata svekrva ke gi podnovam ama ke si go napraam i keifot i moeto dete ke ima uniqat imence ... inaku sum protiv tie stavanja podnovuvanja na iminja noooo ke storam ater samo radi toa sto si napraviv sama kombinacija i mi se dopaga :)
 
V

Vollstandig

Гостин
Дали на луѓево им е расипана фантазијата или слабо им уклучува мозокот или се озрачени од чернобил, ама ќеркати да ја крстиш Павлинче во 21 век треба да си стварно заостанат едно 4 векови:)
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
1.505
Поени од реакции
1.302
Дали на луѓево им е расипана фантазијата или слабо им уклучува мозокот или се озрачени од чернобил, ама ќеркати да ја крстиш Павлинче во 21 век треба да си стварно заостанат едно 4 векови:)
Или пошто имам дедо Бошњак (на мајка ми татко) да ме крстеле Џемаил

--- надополнето ---

Дали на луѓево им е расипана фантазијата или слабо им уклучува мозокот или се озрачени од чернобил, ама ќеркати да ја крстиш Павлинче во 21 век треба да си стварно заостанат едно 4 векови:)
Или пошто имам дедо Бошњак (на мајка ми татко) да ме крстеле Џемаил
 
С

сашенко

Гостин
Сакале да ме крстат по дедо ми Петар ама во последен момент се премислие т.е баба ми (џеврие) се побунила зашто и тогаш внука кога ке имало ке морало по нејзе а пошто никој ни ден денес не е фан на нејзиното weard име ме жртвувале мене па Сашо испаднало.Јас сигурно нема толку да комплицирам за моите деца, ке најдеме компромисно решение некое тогаш.Странско не сакам, ек биде некое наше ама и добро да стои во новото време.Петар е и наше име и религиозно и во 21век супер се снаоѓа и криво ми е што не се викам така ама ете можеби син ми ке ја има среќата...
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Не ми текнува дали имам коментирано.
Јас го имам името добиено по мојот пра дедо.
свое име на детето мое не бид ал многу ми е амерички.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Јас кога бев дете имав најчудно име кога ќе кажев дека се викам Мила сите чудно ме гледаа и мислеа дека ми е кратенка од Милка, Милена, Милица и ме вадеше тоа од такт сто саати на некој да му докажуваш дека името ми е тоа Мила нема извадоци или додатоци, на никого не сум крстена ова било чисто желба на татко ми тогаш немало еха ко денес да се дознае полот чисто и рекол на мајка ми ако е женско ќе се вика Мила и мајка ми така бед го погледнала од кај му е имево извадено, а он си гледал некој филм на тв и ептен го стрефило имево и му се остварила желбата така да се викам, затоа човекот неможеле три дена да го отрезнат од среќа кога дознал дека му се родило девојче, и ден денес се расправа некој ако ме нарече инаку осем Мила јбга слаба точка сум му, е сега мојте три дечиња се викаат Марија, Зоран и Јана, првото ми е желба моја уште од детство ако имам ќерка да се вика Марија е сега замилисте какви сркмстенсес и свекрва ми се вика Марија па убив две муви со еден потег, е сега свекор ми е супер човек и навистина ни се наоѓа секогаш кога и да му се обратиме и затоа му направив чест и го крстив син ми по него Зоран, а најмалецково си е желба моја и на татко и затоа се вика Јана и е ептен ко по песните бесна триста на саат:pipi:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Стар адет а верувам и најглупавиот адет кој постои е да ставиш име на своето дете од твојот родител. Постојат многу примери кои не сакам да ги набројувам бидејќи дефинитивно се глупави.
Прво моето име го носам по мојот дедо ај ок ќе кажам моето име и толку не е затупено ама пак од типот на имиња како Ружа, Светлана, Марјанчо, Трајанка, Василка итн. значи има и уште многу други имиња кои се навистина ружни. Јас лично би го крстил детето мое заедно со договор со мојата жена која ќе ја имам и секако името ќе биде убаво и модерно име со кое сакам моето дете да се гордее со своето име а не да има некое име со кое ќе му биде срам да му го спомнат името. Јас мислам дека овој адет треба да го баталат родителите кои ќе добијат дете во иднина.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Јас сум Милисав, ми дале име по пра прадедоми оти тој бил тврдокорен комуниста.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
За првото заедно го избравме името, ама второто дете го носи името на татко ми. Не е адет туку желба затоа што кога бев мал го изгубив и сакав едно од децата да носи негово име.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
Мојот кум и татко ми се запознале на Аеродромот во Пула за време на служење воен рок во ЈНА.
Така да ме крстиле Бобан (читај http://en.wikipedia.org/wiki/Dinamo_Zagreb–Red_Star_Belgrade_riot), што би било модерна верзија на името на дедо ми Богдан. Така да, најверојатно сум бил крстен на дедо ми кој никогаш не сум го сакал.
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Што знам ако името на моите родители е добро ми се допаѓа би го крстил така моето дете ама доколку името е старинско, не звучи убаво не доаѓа во обзир да го унаказам детото така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom