Име според родители

Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
за имињата на моите деца одлучуваа кумовите не се мешавме а впрочем името не го прави човекот
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..јас името го имам добиено од песна на шербеџија-не дај с еинес- и премногу ми се допаѓа заш уникатно ми е у тетово...:pipi: инаку име никад не би дала според родител или дедо баба..хмм нема шансе...и не би сакал кумовие да му го даваат...знам така е редот..ама нејќум и готов..јас ќе му дадам...:wink:
 

WondeR`

Дипломат
Член од
2 февруари 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Не сакам кога дете се именува според родител или дедо/баба, што знам мислам дека треба детето да си има свое име, не да се копира.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
јас не би сакала да им го дадам името од моите родители сакам да го дадат името кумовите затоа што сепак таков си е редот
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Neznam bi trebalo da razmislam dali ke dadam ime spored tatko mi ili majka mi.Spored dedo mi i podalecnive nikako.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Секогаш постои заедничко решение. Ќе се договориме со парнерот. Кај мене на пр. баба ми, од на мајка ми страната, сакала да бидам крстена по неа, Катерина, ама мајка ми рекла ако веќе треба да бидепо тебе ќе се вика Кетрин(Оо јеа..и мајка ми сакала необични имиња како мене:)). Другата баба пак, од на татко ми страната сакала да бидам по неа крстена, Цвета(Бог да ја прости:(). И замислете бабите ми се карале за тоа како јас да бидам крстена. И на крај мајка ми кажала дека ќе се викам Вирџинија,и не прашала никој др. дали се сложува или не. Нејзин збор заповед. Си рекла, мое дете е јас ќе си го крстам како што си сакам нема што вие да се мешате и да решавате.:zver:И така ми го дала името што најмногу си го сакам и искрено сум и благодарна што ми дала необично име, зашто мразам обични работи, и не би ми личело тоа:)

А за давање на име на дете според родител,јас не сум за. Почитта може и на друг начин да се искаже, не само преку име. Евентуално прифатливо е да се даде името на родителот, ако тој починал млад, па демек во тој стил, да продолжи името преку тоа, ама и тоа некако не ми е ок. Мислам, зашто детето да мора да биде на некој начин некоја копија, и цел живот сите ќе му викаат, ист како дедо му, или иста како баба и, врз основа на името?!
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.051
Поени од реакции
2.055
Али шизички би било доколку имам син, да го крстам Ненад Џуниор!!! хехее
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
Си рекла, мое дете е јас ќе си го крстам како што си сакам нема што вие да се мешате и да решавате.:zver:
и јас го мислам истото. Јас на пример сакам многу чудни имиња, барем за во Македонија се чудни. Не сакам кумовите да ми изберат некое име што мене нема да ми се допадне.
А да земам име од некои роднини? дедо? прадедо? нема шанси!
тој/таа се викал/а така и немам намера да го крстам детето исто. Зашто тоа дете ќе биде посебна личност, сигурно нема некој да се прероди:)
А мажот ако прави проблеми, ќе го средиме:icon_lol::icon_lol:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Sakam tradicija i patrijahalnost vo semejstvoto,a za iminja poveke preferiram jas i soprugot za toa da odlucime i :wink:da ne se mesaat od strana ,ke padnat predlozi i ke go izbereme toa na nas sto najmnogu ni se dopaga...:back:
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Многу од нас имаат име според родителите (или баба, дедо) на таткото или мајката.
Во минатото ова било сосема нормална појава, како знак на почит кон родителите и тоа претежно оние на таткото.
Денес таа традиција скоро и да исчезнува, но сепак понекаде е присутна сеуште.
Дали вие би му дале име на своето дете според нечии родители или роднини? И ако да, спред чии?
Или, што ако сте вие против ова, а вашиот партнер е за? Какво решение би било најпаметно во ситуацијата? Или обратно, вие сакате нечие име да живее преку името на вашето дете, а партнерот сака сосема ново име.
Е парнерот да си го јади г**от така...на моите деца(секако ако ги имам еден ден)нема да ги крстам по родителите или бабите и дедовците...тоа ми е многу глупо...како први кој век сне ,уште тоа фали да го крстам детето трпана па да трпи после оно секакви заебанции или пак стојко...ма не иди у предвид...ке му дадам некое многу убаво и современо име кое ке го смислам заедно со партнерот кој ако нема да сака ке го убедам:pipi:
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Сум го добил името спрема мојот прадедо, значи воопшто и не се каам, баш мие убаво. Хм.... можеби уште едно мало Миланче не е на одмет :)
 
Член од
5 јануари 2009
Мислења
2.654
Поени од реакции
81
нема ништо лошо во тоа да крстите дете по име од дедо или баба
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Против. Да бе, сега истите имиња ќе ги вртиме во круг. Изведена некоја форма од тоа име, може, но пренесување на има, нема шанси, освен ако е некое убаво. Без навреда, ама една комшика се вика Шпоретка. Сега внуката нејзина да ја крстеа така на што ќе личеше тоа?
На крајот од краиштата, родителите се тие што одлучуваат како ќе се вика детето и не треба никој да се меша, ни свекор, свекрва, золва, јатрва, баџанак, стрина, дрн, дрн, дрн, дрн... Предлози да ми дадат, ок е, но да форсираат некое име, и да е убаво името ќе ми се одмили.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Тешко да поминат тие муабети за баби и дедовци.
Имам другарче се срами од името што му го дале по дедому...Петко, а бе не личи за млад модерен момак, па и девојка на пример Петкана.
Името ќе биде некое кое ќе одговара на двајцата...ама и модерниве имиња ме нервираат. Ќе се роди син и ќе го крстат Максим или така нешто...а бе полуретардација.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Против. Да бе, сега истите имиња ќе ги вртиме во круг. Изведена некоја форма од тоа име, може, но пренесување на има, нема шанси, освен ако е некое убаво. Без навреда, ама една комшика се вика Шпоретка. Сега внуката нејзина да ја крстеа така на што ќе личеше тоа?
На крајот од краиштата, родителите се тие што одлучуваат како ќе се вика детето и не треба никој да се меша, ни свекор, свекрва, золва, јатрва, баџанак, стрина, дрн, дрн, дрн, дрн... Предлози да ми дадат, ок е, но да форсираат некое име, и да е убаво името ќе ми се одмили.
Po mene najvazno e imeto da bide Makedonsko a ne da zemame primeri od Juzno Americkite sranja i da si gi krstime decata Kasandra,Randu,Leti...
Veke taa moda se izbegnuva poleka da se dobiva imeto po babite i dedovcite a pak se e i do dogovorot na roditelite? :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom