Илири = Словени

Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
бидејќи не ме мрзи да читам кажете ми што е поентата на темав дека македонците се илири дека илирите се мешале со македонци што?
Македонците и Илирите се како Далматинците и Хрватите, или како Шумадинците и Србите, или Мариовците и Македонците и т.н. О.К.?
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Македонците и Илирите се како Далматинците и Хрватите, или како Шумадинците и Србите, или Мариовците и Македонците и т.н. О.К.?
А брз база на што го тврдиш истото кога кај сите антички автори се пртетставени како тотално различни етноси?

Илирите никогаш не биле третирани како дел од македонскатга нација.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
А брз база на што го тврдиш истото кога кај сите антички автори се пртетставени како тотално различни етноси?

Илирите никогаш не биле третирани како дел од македонскатга нација.
Е ајде не Македонците и Илирите, нека биде Хрватите и Илирите. Сите тие биле сродни народи. Како тоа биле тотално различни народи, а се мешале во бракови? Ако биле различни, на кој јазик говореле? Има ли некој запис на Илирски? Илири значи : “светол народ“ и е синоним на Пелазги (Белазги - Белаци - Белци), кои што биле “светла бела раса“, за разлика од Грците кои што биле “темна бела раса“ (заедно со Арапите, Евреите, Индусите и сл.). Ете затоа викам дека немало голема разлика помеѓу Македонците и Илирите. Именката ИЛ покрај тоа што значи “светлина“, е и лично име на “Богот на Сонцето“ (сонцето е давател на светлината, исто како Богот РА).
Према тоа, бидејќи Сонцето било Бог и на Македонците (се до ден денешен) и на Илирите, од тоа произлегува дека немало многу големи разлики помеѓу нив.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Nema vrska jazikot, na shto jazik se razbirale Srbskite princezi so Francuskite princevi?

Kakva vrska ima jazikot.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Napishi 5 Anticki Makedonski recenici i prevedi na ovoj deneshen Makedonski i kazi ja razlikata i slicnosta.

Bez licemerie.
Proverigi Videata, pa vidi, koj shto jazik e, i kakov jazik e.
Pa ke praime muabet.
Sega samo so lukavi akrobacii, samo se diga kurot, a nema sex. Koa ke ima sex, i so kur nedignat, ke se svrshi.
Mavash po lajnaveno, a sam se stavash vo negova pozicija.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Napishi 5 Anticki Makedonski recenici i prevedi na ovoj deneshen Makedonski i kazi ja razlikata i slicnosta.

Bez licemerie.
Proverigi Videata, pa vidi, koj shto jazik e, i kakov jazik e.
Pa ke praime muabet.
Sega samo so lukavi akrobacii, samo se diga kurot, a nema sex. Koa ke ima sex, i so kur nedignat, ke se svrshi.
Mavash po lajnaveno, a sam se stavash vo negova pozicija.
Напиши прво ти, јас прв си кажав:pos2:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197

Eve ti koj jazik, "ziveel" togash, pa se do den deneshen.

Ako ne ti odgovara, tuka jas ne mozam da promenam nishto. Eve anticki Ilirski jazik.

Ako Ilirite, bile poveke pleminja i sekako razlicni pleminja, i zboruvale razlicni jazici, kako shto kaza i Silen, tuka mene toa ne me tashak boli, jas go prezentiram toa shto e avtenticno moe, pa ti ona tvoeto i taka natamu...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Е ајде не Македонците и Илирите, нека биде Хрватите и Илирите. Сите тие биле сродни народи. Како тоа биле тотално различни народи, а се мешале во бракови? Ако биле различни, на кој јазик говореле? Има ли некој запис на Илирски?
Ти напиша нешто што сметам дека не беше точно и доби реплика заради тоа тврдење!

Ти не кажа дека биле сродни народи туку дека биле практично исти!

Ако се корегираш во тврдењето тука можеме до некаде да се сложиме, постои веројатност Македонците, Илирите, Тракијците и Епирците да биле сродни и да зборувале дијалекти на еден ист јазик.

Еве што вели Страбо во неговата Географија:

Then, because one tribe or another was always getting the mastery over others, they all ended in the Macedonian empire, except a few who dwelt above the Ionian Gulf. And in fact the regions about Lyncus, Pelagonia, Orestias, and Elimeia, used to be called Upper Macedonia, though later on they were by some also called Free Macedonia. But some go so far as to call the whole of the country Macedonia, as far as Corcyra, 327at the same time stating as their reason that in tonsure, language, short cloak, and other things of the kind, the usages of the inhabitants are similar,451 although, they add, some speak both languages.
Кој сака повеќе да прочита целиот пасус е многу интересен и дава уште повеќе податоци:

http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Strabo/7G*.html

PS. Orestias е Костурско, Lyncus се Преспа и Битолско, Corcyra е островот Крф.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265

Eve ti koj jazik, "ziveel" togash, pa se do den deneshen.

Ako ne ti odgovara, tuka jas ne mozam da promenam nishto. Eve anticki Ilirski jazik.

Ako Ilirite, bile poveke pleminja i sekako razlicni pleminja, i zboruvale razlicni jazici, kako shto kaza i Silen, tuka mene toa ne me tashak boli, jas go prezentiram toa shto e avtenticno moe, pa ti ona tvoeto i taka natamu...
Мислеше на овие?

Tsupra(tsakonika) = Cupa,Tsupa(alb) = kopela(gr) = Girl - и ние велиме Чупе, Чупа, Србите ова Cupa го читаат како Цура, а “грчкото“ Копела е исто чопела - чупела - чупа. Tsakonika е исто со цаконика односно со Цакана, или сакана, саканица.

tsi poun = C'ben,ts ' bun(alb) = ti kaneis(gr) = What' ya doin - Јас? Јас не се Бунам.
Bua = Bua(albanian) = Nero(gr) = Water - Буа може да се чита и како вуа - вуда = вода, ама може да се чита и како пуа - пија (пие).
Ije = Uje(alb) = Nero(gr) = Water - исто така : пије, пује (пљује - плука). Водата се пије ама и се пљује.

Прееска немав време, морав да одам на работа и затоа онака прекинав:smir:. Ако сакаш, можам да ти пишам некој коине збор (за сите немам ни време ни трпение), нормално со споредба со современите македонски зборови, со исто или слично значење.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ova beshe edniot, a se premnogu, i se premnogu trapsarentni, duri i slepec da moze da vidi.

A ova shto sledi mi e mnogu interesantno:


Mnogu, moram da priznam.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
87
Поени од реакции
7
Е ајде не Македонците и Илирите, нека биде Хрватите и Илирите. Сите тие биле сродни народи. Како тоа биле тотално различни народи, а се мешале во бракови? Ако биле различни, на кој јазик говореле? Има ли некој запис на Илирски? Илири значи : “светол народ“ и е синоним на Пелазги (Белазги - Белаци - Белци), кои што биле “светла бела раса“, за разлика од Грците кои што биле “темна бела раса“ (заедно со Арапите, Евреите, Индусите и сл.). Ете затоа викам дека немало голема разлика помеѓу Македонците и Илирите. Именката ИЛ покрај тоа што значи “светлина“, е и лично име на “Богот на Сонцето“ (сонцето е давател на светлината, исто како Богот РА).
Према тоа, бидејќи Сонцето било Бог и на Македонците (се до ден денешен) и на Илирите, од тоа произлегува дека немало многу големи разлики помеѓу нив.
Боже мој, как'в размах на мис'лта...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Мислиш на Зевс и Зери? Зери е исто што и збери-збори, а Зевс доаѓа од ДЕУС, (индиски, или како што сака да кажи “пријателот“ : санскритски е ДЈАУС), од него се развило ТЕО, дури и на арапски е ДУ, па дЈУ (дЈУ ПАТЕР - ДЕУС ПАТЕР - ЈУПИТЕР) и да не должам многу, сето тоа веќе го имам пишано некаде...

Боже мој, как'в размах на мис'лта...
Замисли, Бугарин се пика (не се пикае) помеѓу Македонец и Албанец! Што ќе биде од него незнам. Или слушна дека се споменува Уј, па брзо се стрча... (Уј на Албански е вода, а на Бугарски е к**:icon_lol:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Koa mozi od Kopela, da dojde Cupela, moze i od Zeri da dojde Zevs, ili obratno.

Vo sekoj slucaj, koincidencija na Kafkaskite narodi... :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom