Илири = Словени

A

anaveno

Гостин
Ej,Karies dobro se rimuvas so SERIes,da zavrtime na angliski,posto drugoto e dosadno.
Ti se sretna i zaboravi.Rano te fatila SKLEROZA.
(Zacuvaj si gi kartoncinjata za sebe)
MK narodot ima izraz za toa,se vika:LAZGI SO OPASKI.
Затоа ти викам (g)nasottha...

Jas sum kakov sto sum,ama ti ja zaboravas narodnata:
SO KOJ SI, TAKOV SI, I BETER SI.
Ti si so mene.

Koga bese mal,mali l.jna frlase,sega porasna pa golemi.
Vremeto si go nosi svoeto.

Sto ti e pa na tebe?
Eden bil najubav,drug vakov,ti psihijatriski nastroen..
Gledam deka si i vidovit, gi znaes rabotite, da ne imas i vizii?

Patem,ama nik si odbral..
she-ass..serko...ti prilega
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Добро, Лајнавено, што се зафаќаш со мене? Од една моја добронамерна сугестија ти кавга направи. Според ова што го пројавуваш ти си еден манијакално конвулзивен тип со социопатско однесување.
Dobro utro :)
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Dobro utro,d(g)egence

Israeli English gay (Biblical) Hebrew \ ge ge / geé = ‘homosexual


arnavut i gege, arapsko semitskite iminja za Shqipot

Bog da cuva i da brani. Ajde sega najdi i nekoe zborce GEGE od nekoje afrikansko pleme i glupiraj se. Kako ne ti e sram, muz si se narekol. Idi fati rabota, hrani deca, ne trosi vreme so gluposti.

Ziti se, kolku godini imas? Nema sansi da si maloleten, garant nad 25!?
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Ej,Karies dobro se rimuvas so SERIes,da zavrtime na angliski,posto drugoto e dosadno.
Ti se sretna i zaboravi.Rano te fatila SKLEROZA.
(Zacuvaj si gi kartoncinjata za sebe)
MK narodot ima izraz za toa,se vika:LAZGI SO OPASKI.
Затоа ти викам (g)nasottha...

Jas sum kakov sto sum,ama ti ja zaboravas narodnata:
SO KOJ SI, TAKOV SI, I BETER SI.
Ti si so mene.

Koga bese mal,mali l.jna frlase,sega porasna pa golemi.
Vremeto si go nosi svoeto.

Sto ti e pa na tebe?
Eden bil najubav,drug vakov,ti psihijatriski nastroen..
Gledam deka si i vidovit, gi znaes rabotite, da ne imas i vizii?

Patem,ama nik si odbral..
she-ass..serko...ti prilega
Си напишал еден куп неповрзани работи, ти си сериозно растроен тип. Не верувам дека и самиот можеш да се снајдеш во ова што си го напишал. Ш’о има од чоека, ум - срча...
Не си ми интересен повеќе ни за кавга. Прекинувам со оваа траги-комика, што не ја почнав по моја вина. Отсега ќе го коментирам и ќе давам мислење само за она што е сврзано со темата, а ако и ти се придржуваш за тоа правило (без навреди) ќе биде во ред.

Ziti se, kolku godini imas? Nema sansi da si maloleten, garant nad 25!?

Влора, не е малолетен туку малоумен кутриот.
 
A

anaveno

Гостин
gege = 'the young of an animal,:nesvest:

arnavut i gege,zborovi od arabsko-semitska grupa (afrika)...

Oj, Karco, da te citiram:
Од една моја добронамерна сугестија ти кавга направи.
Не си ми интересен повеќе ни за кавга. Прекинувам со оваа траги-комика, што не ја почнав по моја вина.

Sigurno li ne si rastroen?
Gledame deka imas skleroza,vidovit si,vizii...kavgadzija...
Sto ne ti e povrzano,da zemam da ti nacrtam ?

Ti ne komentiras po temata, se raspravas.
Ubavo te prasuvam sto znaci ova,ona po gupski,bidejki tamu go smestuvas MK jazikot, ti se pravis na udren.
Ako ti se nasmeam za znaenjeto za Egipet, pagas vo trans, te faka nervoza, besnees.
SAN znaev,pa zaboraviv ?:pos2:

Си решил повеќе да не durvacas ?

Mozebi imeto gegi doaga od Kavkazkite
GEGA - a GJAKA, GEKA (‘a hook’) LRS, Lezgin=shepherd’s crook ; with a hook a the end

prob. turk gaga (apparently dial. gege) ="beak" =`ar. qa`qa`
("to crow" non-literary loan)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
A toskite se od Toskana dojdeni, ili od plemeto Toskicic, od Rusija?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Mi uspea, isprovocirav post od tebe, no prashav druga licnost, a taa ne si ti, i vo sekoj slucaj osven magareto da odgovara bez da go prashash, ne poznavam drugo zivotno.
Ne se stavaj na jelovnik, koa te nema na meni. Wordgameing, or not... :P
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Shqip,ti da ne si na dvoboj bre majkata?
Da ne si utnal nesto,ti se gleda guzva a?
Moze da si i od Rusija,:vozbud:zst pa da ne....:vozbud:
I taka pola jazik ti e nas...:pos2:
a мислиш дека не е...почнувајки од чајот многу кавкаски жички влечат:vozbud:

 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
A toskite se od Toskana dojdeni, ili od plemeto Toskicic, od Rusija?
Тоските во себе имаат Келтска крв исто како што Гегите имаат Персиска, но не значи дека се тоа “чисти“ Келти или “чисти“ Персијци.
Голем дел од нив се измешани со староседелците и колку и да не ни се бендисува на двајцата, имаш и наша крв (или српска, црногорска и сл.)
“Зачинот“ на Тоските се Келтските племиња кои својот најголем продор на Балканот го направиле во времето на Александар Македонски. Едниот дел од тоа племе се задржал во Тоскана ( и одтаму доаѓа нејзиното име), а другиот дел продолжил до Епир. Едни продолжиле по Дунав се до Румунија, некои се задржале во Португалија и Шпанија (подоцна викани Келто-Ибери). Затоа постои фонетска сличност меѓу (дури) Португалскиот и Албанскиот јазик (за зборовите не знам). Остатоците од Келтите на балканот се познати како Власи, но повторно ќе кажам, Власите не се “чистокрвни“ Келти, тие се измешани со домородното население. Потоа има и нивни доселувања во римско време како војници (Власите Цинцари според нив, биле поколение од припадниците на петтата римска армија : Цинци Арми, од што наводно се добивало нивното име Цинцари). На сличен принцип се формирала Унгарија, која го има името и јазикот на Хуните а и ако има во нив хунска (монголска) крв таа е во занемарливи количини (погледни ги само нивните лица и сини очи), така што во основа тоа се староседелци. Исто е и со Бугарите : носат име на незнам ти какво татарско племе, а во основа се дел од македонскиот народ. И наместо да го признаат тоа - сакаат и нас да не направат Бугари (!?).
И во Гегите во најголем дел, реков, има староседелечка крв, но и влашка (погледни го само името на една од најголемите Албански фамилии : Тачи. Тачи е од влашкото Таки, а тоа е од (најверојатно) Димитраки, Димитрија. За жал на некои кои ја воздигнуваат Илирида, во вас има Илирска крв колку што има и во мене и во сите други Словени. Илирите се Словени. Словените се староседелци на територијата на Европа, порано познати како Вени (или Сло-Вени), Винди, Венети, Вандали, во Мала Азија : Феничани и сл. Подоцна добиле општо име Словени или Славјани ама тоа не значи дека со новото име е добиен и нов народ.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
A vikash Gegite, poteknuvaat od Persija, samo zatoa shto tamu postoelo nekoe pleme Gagauzi a?
Koga se dojdeni Gegite na Balkanot?
Zoshto slicnosta so jazikot na Toskite, da ne kazam ist.
Zoshto nema ni edno mesto vo svetot, pazi, niedno mesto vo svetot jazik slicen na albanskiot, kako shto slicnosta na Makedonskiot so Srbskiot, so Hrvatskiot, so Bugarskiot, pa duri i so Ruskiot, i dvata se se slavjanski jazici?
Neshto e matno, ili slavjanite se Iliri, pa site narodi pocnuvajki od Slovenija pa do Makedonija, i ednostavno Makedoncite da se Iliri, a ne Makedonci.
Ili drugata opcija, t.e. Ilirite da ne mozat da isparat i da gi papa maca, nego sepak da se razlicna kultura i jazik od gorespomenatite.

Inaku jeste, priznavam, iako albancite i albanskite Istoricari ne sakaat da priznat, kaj Albancite ima premnogu slavjanski gen.

Ne delime isto mislenje, no sepak interesno e shto moze da se nauci neshto i od tebe.:)
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Затоа постои фонетска сличност меѓу (дури) Португалскиот и Албанскиот јазик (за зборовите не знам).

WTF:tapp:Izvini drugar, ali zosto se mesas tamu kaj sto ne ti e mesto. Albanski i portugalski se sosema razlicni svetovi, i fonetski, i morfoloski, i gramaticki, i leksikoloski.

Mislam deka sega i ti mu se pridruzi na ANAVENO.


Znaes Albanski???? Ne znaes, i ti sugeriram da ne go naucis, seriozno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom