Илири = Словени

Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
A vikash Gegite, poteknuvaat od Persija, samo zatoa shto tamu postoelo nekoe pleme Gagauzi a?
Koga se dojdeni Gegite na Balkanot?
Zoshto slicnosta so jazikot na Toskite, da ne kazam ist.
Zoshto nema ni edno mesto vo svetot, pazi, niedno mesto vo svetot jazik slicen na albanskiot, kako shto slicnosta na Makedonskiot so Srbskiot, so Hrvatskiot, so Bugarskiot, pa duri i so Ruskiot, i dvata se se slavjanski jazici?
Neshto e matno, ili slavjanite se Iliri, pa site narodi pocnuvajki od Slovenija pa do Makedonija, i ednostavno Makedoncite da se Iliri, a ne Makedonci.
Ili drugata opcija, t.e. Ilirite da ne mozat da isparat i da gi papa maca, nego sepak da se razlicna kultura i jazik od gorespomenatite.

Inaku jeste, priznavam, iako albancite i albanskite Istoricari ne sakaat da priznat, kaj Albancite ima premnogu slavjanski gen.

Ne delime isto mislenje, no sepak interesno e shto moze da se nauci neshto i od tebe.:)
Вие сте дел од староседелците, ама примесите кои ве делат на Тоски и Геги потекнуваат од различни страни и од таму разликите во вашиот говор (кои и не биле така мали како што ми кажуваше една Албанка мажена во Македонија и која што работела во Македонија како наставничка) Тоа е исто како во една канта со бела боја да додадеш малку сина, а во друга канта (исто со бела боја) да додадеш малку црвена боја. Основата е бела боја, ама онаа малку додадена боја во двете канти ја менува состојбата и ги разликува едната од другата.
А за словени-илири, не си ме сватил. Илирите се дел од словенските народи, кои по ништо не се разликувале од останатите словени во нивното соседство и затоа нема од нив некои траги поразлични од останатите наоди - ете затоа тие исчезнале, немало што да исчезне. Тоа е исто како да споредуваш мариовска носија со галичка. Не се словените дел од Илирите туку обратно. Словените не се народ. Тие се група на народи со заедничко име. Илирите не биле ништо поразлични од останатите Словени, нешто како, да речеме, Далматинците со Хрватите.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Koj vek, koja godina, se slucil takov egzodus na takvi minijaturni pleminja, koj vlijaele direktno na menuvanje na koloritot na ovoj narod?
Imash li takva informacija?
I koe domorodno naselenie e bash pomeshano so ovie pleminja vlasi i gagauzi?

Bash me interesira tvojata varijanta, vo sekoj slucaj bi sakal da te soslusham.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
WTF:tapp:Izvini drugar, ali zosto se mesas tamu kaj sto ne ti e mesto. Albanski i portugalski se sosema razlicni svetovi, i fonetski, i morfoloski, i gramaticki, i leksikoloski.

Mislam deka sega i ti mu se pridruzi na ANAVENO.


Znaes Albanski???? Ne znaes, i ti sugeriram da ne go naucis, seriozno.
А ти знаеш Португалски? А албанскиот и не мора многу да го учам затоа што има многу македонски зборови (и по некој српски, како на пример “Даље“ - што значи “излез“). И немој вакви работи да ми шиткаш.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

eve sto najdov na net, a taa teorijata so portugalskiot mislam deka nema vrska:smir:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Sinteza, jebiga.

Sekoj kazuva po neshto, sekoj si ima fakto-argumenti, sekoj si veruva vo svoeto, pluralizam... Si ebalo majkata.

И во Гегите во најголем дел, реков, има староседелечка крв, но и влашка (погледни го само името на една од најголемите Албански фамилии : Тачи. Тачи е од влашкото Таки, а тоа е од (најверојатно) Димитраки, Димитрија.
Imash greshka tuka.
Imeno, Тачи, ne e Tachi, nego e Thaci, meko T glas ili bukva shto ja ima vo albanskiot jazik i azbuka, so toa dobiva znacenje na Thaci=Suv, ili slabicok, ili mnogu slab itn.
Nema vrska so Dimitraki, sepak dobra zamisla, a sepak treba i da se znae jazikot, koj e predmet na istrazuvanje.

A i ova e mnogu interesantno za jazikot na albancite:


Tipov rabotel izgleda baigi.

A i ova, kolku e samo dobro.


Eve ushte neshto mnogu interesantno od istiot avtor... Ama bil dobar ovoj pa...


I ova, poteklo na MONUMENT...

 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Sinteza, jebiga.

Sekoj kazuva po neshto, sekoj si ima fakto-argumenti, sekoj si veruva vo svoeto, pluralizam... Si ebalo majkata.



Imash greshka tuka.
Imeno, Тачи, ne e Tachi, nego e Thaci, meko T glas ili bukva shto ja ima vo albanskiot jazik i azbuka, so toa dobiva znacenje na Thaci=Suv, ili slabicok, ili mnogu slab itn.
Nema vrska so Dimitraki, sepak dobra zamisla, a sepak treba i da se znae jazikot, koj e predmet na istrazuvanje.

Во повеќе наврати кажав дека Келтите се дојдени во времето на Александар Македонски ( и подоцна но во многу помал интензитет), а Гегите се дојдени во турско, макар што и пред тоа имало спорадични доселувања на турано-монголски народи (на пр. Бугарите).
А презимето Тачи навистина е дојдено од влашкиот деминутив на името Димитрија. Имам во семејството (подалечно) човек со Влашко потекло кој се вика Димитрија, но никој не го вика така, туку сите го викаат Таче. Имам еден Влав пријател од Крушево кој се презива Таки. И не е само тоа презиме. Се мачев уште некни да се сетам на уште едно Албанско презиме со типично влашки корен кое го знаев ама никако да се сетам. Ако ми текне ќе ти го напишам другпат. А што е чудно ако имате предисламски презимиња? Ти кажав дека во голем дел имате крв од староседелците, а со тоа си идат и семејни презимиња како наследство, обичаи и сл. Па и моите предци, наводно, потекнувале од околината на Скадар (пред 2-300 год.) и поради крвна освета прво избегале кај Александар Кастриот, за потоа да избегаат во едно Струшко село и од него да се преселат во еден град. Према тоа и јас сум Албанец :smir:.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Druze navistina, ne znam kolku me razbra.

THACI ima znacenje, shto znaci SLIM MAN, ili Slabicok.

Sum cul, za vlashkite koreni itn.

Aj ako sakash i ako imash vreme pregledaj gi videata, razmisli malku, shto kako...
Mislam deka treba da gi poglednesh.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Druze navistina, ne znam kolku me razbra.

THACI ima znacenje, shto znaci SLIM MAN, ili Slabicok.

Sum cul, za vlashkite koreni itn.

Aj ako sakash i ako imash vreme pregledaj gi videata, razmisli malku, shto kako...
Mislam deka treba da gi poglednesh.
А бе јас те разбрав. Thaki си е Танки, Танкиот, слабиот, ама ти не разбираш изгледа дека потеклото на презимето си има друго извориште. Нејсе, како сакаш мисли си. А за видеата, ги видов бегло, оти немам време, работата не ми е врзана со компјутер и интернет и ова го правам само во паузата. Секој си вади свои аргументи и контрааргументи и за секои од нив има објаснување поткрепено со валидни авторитети. Без оглед на моќта на авторитетите, треба да се прифати најлогичното (логично од тогашна гледна точка, онака како што размислувале тогаш и поведени од тогашните прилики, а не од денешните. Пример за погрешен начин на толкување (и тоа го имаше по телевизии презентирано од сериозни луѓе) е кога името на Охрид го “извлекуваат“ од некој си што извикал : “Ох Рид“ - да се чудиш и неверуваш. Цела населба да го носи името од извикот на некој си лудак кој немал друга работа па викал по ридовите. Јас лично повеќе го преферирам името : “О хрид“ односно : “населба поставена на (О) карпа“ (хрид) - карпата која се спушта во вода во тогашниот изговор се викала Хрид. Затоа, зборовите треба да се толкуваат според времето на настанување и тогашните прилики (во недостаток на веродостоен податок се споредува со тогашните зборови кои се користеле, споредени со денешните кои се исти или слични по форма, но и по значење).
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Avtor na setoa toa, barem na pogolemiot del e Aristidh Kola, arvanit od Grcija, koj na kraj e ubien od tie surovi ljudi, na kogo im smetashe takvata vistina.

No koincidencijata ne e mala neli?

Pregledaj gi pak od pocetok.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
@Karies

Nekoi raboti moze da se tocni no nekoi apsolutno se pogresni vo tvoeto tvrdenje. Osven toa da pravis sporedba so albanski i portugalski e mozna samo ako gi poznavas i dvata jazika!

@ Picasso

Rabotite so Ilirite ne se taka prosti za da gi nareces eden narod. Site izvori za niv se od stranski avtori i najcesto neprijateli (isto kako i za Makedoncite). Nema podatoci dali i kolku Makedoncite i Ilirite megjusebe se razbirale no i nema podatok (barem ne mi e poznat) deka im trebal preveduvac kako za kaj Elinite.

Bez razlika koj od kade dosol strarosedelski geni (barem od 2000 godini) preovladuvaat i vo Makedonija i vo Albanija.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Sega ne ke si igram povtoruvacki papagal, celo vreme da povtoruvam kako nekoi drugi.
Prelistaj strani nanazad i ke si vidish.

Razgledaj gi videata, vidi shto sodrzat, izgradi nekakov stav vo odos na videata, vo odnos na neshto drugo, i sekako kazi neshto ako znaesh, sekako ako znaesh a ne samo tropanje.:)
 
L

Lezbiangirl

Гостин
бидејќи не ме мрзи да читам кажете ми што е поентата на темав дека македонците се илири дека илирите се мешале со македонци што?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom