Израел го менува начинот на војување

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.138
Поени од реакции
21.156
Целосна поддршка за Израел.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.054
Поени од реакции
3.183
Целосна поддршка за Израел.
Од каде навиваат газдите од таму сте, баш ви е гајле за украинци, палестинци, јеменци, ерменци...

Барем овие 2 се дена си го покажавте вистинското лице и понатаму од вас очекувам да не замарате со "лелее колку деца убија во школото, леле дигнаа хотел полн со странски туристи".
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.138
Поени од реакции
21.156
Од каде навиваат газдите од таму сте, баш ви е гајле за украинци, палестинци, јеменци, ерменци...

Барем овие 2 се дена си го покажавте вистинското лице и понатаму од вас очекувам да не замарате со "лелее колку деца убија во школото, леле дигнаа хотел полн со странски туристи".
Не делам морал. Секој со здрав ум треба да е за Израел во случајов.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.054
Поени од реакции
3.183
Не делам морал. Секој со здрав ум треба да е за Израел во случајов.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Исто и сите треба да се за Русија против НАТО, ама ете некој навиваат да има повеќе жртви (со тоа што ја подржуваат Украина).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.347
Поени од реакции
25.674
Интересна работа, што досега се нема случено во Израел е што во неколку градови се случуваат заеднички протести на Израелци и Палестинци против Израелската воена операција во Газа.
Автоматски споено мислење:

Дополнително што не било случај до сега е што највлијателните 3 муслимански држави покажуваат силна осуда врз Израел. Станува збор за КСА, Турција и Иран. Иако овие три држави никад не војувале со Израел директно, во различни периоди биле најголемата подршка на најекстремните палестински движења. Но кога станува збор за Турција и Иран во одредени периоди инајголеми партнери на Израел.

Денеска најумерени во изјавите се Египјаните и Сиријците, кои воглавном највеќе војувале со Израел. А највоинствени се Хезболах кои тврдат дека успеале да прошверцуваат 100,000 ракети од Иран во Либан. (Сепак причините што ги кажувале Израелците за бомбардирањата врз цели на Хезболах во Сирија биле вистинити)
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.136
Поени од реакции
5.475
Интересна работа, што досега се нема случено во Израел е што во неколку градови се случуваат заеднички протести на Израелци и Палестинци против Израелската воена операција во Газа.
Автоматски споено мислење:

Дополнително што не било случај до сега е што највлијателните 3 муслимански држави покажуваат силна осуда врз Израел. Станува збор за КСА, Турција и Иран. Иако овие три држави никад не војувале со Израел директно, во различни периоди биле најголемата подршка на најекстремните палестински движења. Но кога станува збор за Турција и Иран во одредени периоди инајголеми партнери на Израел.

Денеска најумерени во изјавите се Египјаните и Сиријците, кои воглавном највеќе војувале со Израел. А највоинствени се Хезболах кои тврдат дека успеале да прошверцуваат 100,000 ракети од Иран во Либан. (Сепак причините што ги кажувале Израелците за бомбардирањата врз цели на Хезболах во Сирија биле вистинити)
vrti suci sepak nisto ne im mozat na izraelcite/evreite osven od negde ako bi iskopale nuklearka i bi im uspealo da ja pustat kaj niv, onaka filmsko scenario^^ sekoj koj bil vo izrael brzo ke uvide kolku strogo ja vodat drzavata i kolku malku prostor ostavaat za malcinstvata. prv pat vo zivot tamu sum doziveal muslimanski familii da bidat javno ponizuvani, mali deca pred nivni roditeli da bidat butani ko da se stoka, a muslimanite da molcat i da se pravat na udreni. zboruvam za sceni od sekojdneven zivot kade ljugeto se tolku isplaseni od eventualni posledici sto strav im e ustata da ja otvorat.

toa sto SAD stoi pozadi niv i sto i samite imaat nuklearki gi pravi untouchable. normalno mozat postojano da gi nerviraat so individualni napadi ili pustanje na golem broj raketi (od koi mal broj ke stigne kade sto e planirano), no seriozno ne mozat da im nastetat. kade ima sila pravda nema i izrael za toa e eden od najdobrite primeri. mozat da pravat sto sakaat i nikoj ne gi sprecuva, a zapadnite drzavi, so retki isklucoci, ne gi ni kritiziraat. uporno so bavno tempo ja "cistat" drzavata i ne dozvoluvaat nekoj da im zastane na pat.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.138
Поени од реакции
21.156
Имаат искуство со такво население колку и да е греота тоа им е начин да преживеат. И во многу други држави, ете и Македонија, се гледа што се дешава кога ќе им се даде премногу слобода па и права.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
8.007
Било која држава да направи пола од ова што го им прави Израел на Палестинците ќе наебеше као никој друг.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.138
Поени од реакции
21.156
Јебига атомска сила е и соседите веќе еднаш се изгореа. Иначе селективно ликвидирање на фундаменталистичките и терористичките лидери е далеку побезболно него пуштање ракети во некои маала. Е сега ако им враќаат со стотици проектили тоа само покажува дека поддршката на овие групи во населението е сеуште голема.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
8.007
Јебига атомска сила е и соседите веќе еднаш се изгореа. Иначе селективно ликвидирање на фундаменталистичките и терористичките лидери е далеку побезболно него пуштање ракети во некои маала. Е сега ако им враќаат со стотици проектили тоа само покажува дека поддршката на овие групи во населението е сеуште голема.
Ги разбирам Палестинците. Миц по миц им ја зимаат територијата а никој не сака да ги прими.

А тие во Газа се скренати психички сите после децении живот во најголемото гето на светот со повремено млатење од страна на Израел.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.347
Поени од реакции
25.674
Ги разбирам Палестинците. Миц по миц им ја зимаат територијата а никој не сака да ги прими.

А тие во Газа се скренати психички сите после децении живот во најголемото гето на светот со повремено млатење од страна на Израел.
Имај во предвид дека во Газа дефакто владеат исламистички групи попут Хамас, кои BTW се дел од муслиманското братство (најстара и најекстремистичка муслиманска организација, радикализирана од Хитлер и Ал Хусеин, од која потекнуваат сите фундаменталистички сунитски организации). Не за џабе Египет под Сиси е воздржан во овој судир, па во голема мера и Сирија. Не викам дека Израел не ја злоупотребува ваквата ситуација, меѓутоа прв чекор е Палестинците да се откачат од Исламистичките групи.

Каков сакаш респонд да има светот, за група која се вика Исламски Џихад.... Треба да се подсетуваме какви злодела се направени под ваквиот наратив последниве децении?

Да подсетам само, и Хамас и Исламски Џихад во војната во Сирија беа на страната на главосечачите, против режимот на Асад и беа директни учесници на геноцидот врз Христијанското население во Сирија.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
8.007
Имај во предвид дека во Газа дефакто владеат исламистички групи попут Хамас, кои BTW се дел од муслиманското братство (најстара и најекстремистичка муслиманска организација, радикализирана од Хитлер и Ал Хусеин, од која потекнуваат сите фундаменталистички сунитски организации). Не за џабе Египет под Сиси е воздржан во овој судир, па во голема мера и Сирија. Не викам дека Израел не ја злоупотребува ваквата ситуација, меѓутоа прв чекор е Палестинците да се откачат од Исламистичките групи.

Каков сакаш респонд да има светот, за група која се вика Исламски Џихад.... Треба да се подсетуваме какви злодела се направени под ваквиот наратив последниве децении?
Се е точно што пишуваш но јас да сум Палестинец во Газа јас би бил полуден.
Затворен во најголемото гето на планетата со редовни бомбардирања без можност нешто да смениш или мрднеш од тие 365км2 каде си стеснет со 2 милиони полудени сограѓани.

Секој обид за мирно решавање и преговори завршува со Израелски диктат и уште една населба на Еврејски доселеници на Западниот брег каде се одзема Палестинска територија.

А останатите Арапски држеви не ги сакат Палескинците..............ја би рекол дека уште се кротки кога ќе размискиш што им прават.

Еве, утре да се пацифизираат и да ги снема Хамас и Џихадистите што ќе се случи? Да не им ја вратат земјата Израелците?

А во 1950-ите години Америте и Енглезите ги испотепаа или испучирааа сите релативно нормални влади и водачи во државите со муслиманско население и со помош на Саудиска Арабија ги засилуваа екстремистите за да се борат против безбожните комунисти. Епа јебига.......важно не се комунисти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom