Израел го менува начинот на војување

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.738
Поени од реакции
5.007
Израел ако сака безбедност треба да продолжи да си го брани суверенитетот. На одредени држави им пречи постоењето на самата држава Израел. И јас не фаќам страна во оваа војна, лично сметам дека мораат да разменат територии. Израел откако се повлече од Газа, арапите се наоружаа до заби. Мислиш дека е проблем на Израел да изврши окупација на Газа и да прогони дел од населението?

Проблемот е подлабок.
Треба и Западен брег да го предаде и да ги исели доселеници инаку тешко мир. Треба и едните и другите да отстапат но Израел има повеќе земено.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Тука се е кажано, кој е добар, кој лош не е баш така као што изгледа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.530
Поени од реакции
28.946
Не, колку Евреи има во Сирија, Јордан, Иран, Египет, Либан и во Либија? Па и во Појасот Газа!? Зошто нашите невладини не протестираат за состојбата на жената во дел од овие држави? За положбата на христијаните? За атеистите? Па и за Евреите?

Зошто не протестираат за било која друга војна (пр. Јемен- Арабија)? Невладиниот сектор може да биде клучен за нивото на граѓанската свест, но кај нас е сведен на канцерогена материја која меле и реагира само за пари.
Mnogu pointeresno prasanje e kolku ekonomski begalci od vojnata vo Sirija ima vo Izrael, kako sosedna zemja, i Saudiska Arabija, kako najmuslimanska zemja.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
веројатно лојалност и вистина кај Евреите не треба да бараш.
Да не спамаме таму, за тука e повеќе..

Постојат и кумбаја Евреи... идеата е таа генетска мутација шо ја носи он да се активира кај шо повеќе во наредните генерации... и кај исламите исто.

Значи.. не протестираме ( пошто не е така црно бело )... чекаме.


Љ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.324
Поени од реакции
18.183
Можел Израел да преживее без САД, my ass ...
Но, бидејќи се крстоносна држава, уште 10 милијарди да побраат, ќе ги добијаат.


Израел исто како Хамас зависи од странска помош.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.817
Можел Израел да преживее без САД, my ass ...
Но, бидејќи се крстоносна држава, уште 10 милијарди да побраат, ќе ги добијаат.


Израел исто како Хамас зависи од странска помош.
Израел има поголема економија од Пакистан.
Развиена технолошка индустрија, силиконска долина споредлива со таа на САД, стануваат лидери во производство на сензори, автоматизација, роботи, чипови итн. Разновиден извоз, од технологија како авионски делови, преку медицина па се до извоз на дијаманти, гас и земјоделски производи.

Самите си ги произведуваат оружјата, од дронови, пушки, тенкови... Авиони земаат од САД, но само телото и моторот, сами ги опремуваат.

Одамна Израел не е зависен од никого.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.875

JERUSALEM — Israeli aircraft on Wednesday carried out a series of airstrikes at militant sites in Gaza, the first such raids since a shaky cease-fire ended the war last month. There were no immediate reports of casualties.

The airstrikes came amid escalating tensions, after hundreds of Israeli ultranationalists, some chanting “Death to Arabs,” paraded Tuesday in east Jerusalem in a show of force. Palestinians in Gaza responded by launching incendiary balloons that caused at least 10 fires in southern Israel, according to the national fire department.

The airstrikes, incendiary balloons and march underscored the fragility of the tenuous truce that ended last month’s 11-day war between Israel and Hamas, as well as the challenges facing Israel's new government.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Израел има поголема економија од Пакистан.
Развиена технолошка индустрија, силиконска долина споредлива со таа на САД, стануваат лидери во производство на сензори, автоматизација, роботи, чипови итн. Разновиден извоз, од технологија како авионски делови, преку медицина па се до извоз на дијаманти, гас и земјоделски производи.

Самите си ги произведуваат оружјата, од дронови, пушки, тенкови... Авиони земаат од САД, но само телото и моторот, сами ги опремуваат.

Одамна Израел не е зависен од никого.
Не само што нивната технологија е споредлива со силиконската долина, туку и најголемиот број од најуспешните технолошки компании во САД се сопственост на Евреи. Само од ИТ секторот ќе ги наброиме, Facebook, Google, Oracle, RSA security, BitTorrent,DELL, Zend Technologies, SanDisk, Borland, Lotus, Polaroid, Cisco, Comcast, Otto (сегашен google maps) Compaq, Ebay, BroadCom, Paypal (неколку од основачите, таканараченеата Paypal mafia), payoneer, Symantec, Palo Alto Networks, OpenAI, SalesForce, Bloomberg, Teleo, Getty Images, whatsApp(купена од facebook), match.com, hotels.com, Viber, Groupon, Craiglist, playbuzz (ex.co), Yelp, reddit, RSS, linkedin, blizzard, affirm, Juno, duracell, general dynamics, Amdocs ...


Но нејсе, не мора да отидеме подалеку од мрежите на google и facebook, а ako малце сакаме да го докомплетираме влијанието да го додаеме Oracle, Amdocs и Cisco. И кој знае да поврзе ќе знае со какви податоци располагаат Еврејските компании и дали постои некоја разузнавачка организација во светот, која им е барем до колена.

Притоа лани бевме сведоци на тоа каква политичка сила имаат овие компании во САД.

Така да левичариве колку и да лаат против Евреиве, кај да се свртат, гзот им е позади... И според тоа кој го донесе Бајден и според тоа кој го донесе Трамп на власт, а богами и го бутна :)

А и интересни ми се историски неписмењаци, кога ќе речат дека Америка го создала Израел, несвесни дека Израел прогласил независност излегувајќи од војна со Британија, а единствена политичка и воена подршка во војната која избила првиот ден од независноста била од Советскиот Сојуз. Сталин дедицирал една воена фабрика во Чехословачка да работи само за Израел. Додека од западот(вклучително и САД) имале целосно ембарго.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Ајде дежурни квичачи за правата на наците, муџите, педерите, ајванците итн.
гукнете за безмилосното гаѓање на цивили во Газа


Според медиумите 8 загинати 44 повредени, немојте да мислете дека на мене ми е гајле, од вас очекувам палестински знамиња.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.875
гукнете за безмилосното гаѓање на цивили во Газа
Неможе најдобриот Американски сојузник и светлото на демократијата на Блискиот исток да направи ништо лошо или безмилосно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Вчера вечер после нападот врз позициоте на Исламски Џихад, Израел посипан со стотина ракети. Мобилизација масовно се извед

Најинтересно од све е што Израелциве ставаат Z и V на тенкоите.
Најинтересно од све е што Израелциве ставаат Z и V на тенкоите.

 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Вчера вечер после нападот врз позициоте на Исламски Џихад, Израел посипан со стотина ракети. Мобилизација масовно се извед

Најинтересно од све е што Израелциве ставаат Z и V на тенкоите.
Најинтересно од све е што Израелциве ставаат Z и V на тенкоите.

Тие и се стари ознаки, баш си викам шо е работата со овие израелци, ама имале вакви ознаки и во претходните операции, само не беа популарни и никој не се замарал, патем Z-то е 2-ка или би требало да е, а V-товци имаат многу, изгледа русите копирале од нив, а хистеричниот запад ги популазираше до бескрај.

Дека сте бе Дардовци, Пуновци, Цитролимон, Одроден, Шекнат, Кастиља Де Москали, Тенекија, Ајгорче, Викенд ............. дека сте никаде ве нема цел ден, сакаме вести од терен, дај кажете колку згради срамнија, колку цивили убија, каде ќе биде донаторската кампања, покажете како изгледаше палестинското знаме, еба го како да сте отишле на колективен одмор.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Тие и се стари ознаки, баш си викам шо е работата со овие израелци, ама имале вакви ознаки и во претходните операции, само не беа популарни и никој не се замарал, патем Z-то е 2-ка или би требало да е, а V-товци имаат многу, изгледа русите копирале од нив, а хистеричниот запад ги популазираше до бескрај.

Дека сте бе Дардовци, Пуновци, Цитролимон, Одроден, Шекнат, Кастиља Де Москали, Тенекија, Ајгорче, Викенд ............. дека сте никаде ве нема цел ден, сакаме вести од терен, дај кажете колку згради срамнија, колку цивили убија, каде ќе биде донаторската кампања, покажете како изгледаше палестинското знаме, еба го како да сте отишле на колективен одмор.
Јас си мислев Восток (Исток) и Запад значат. А пошто во голема мерка Израелциве зборат Руски може и тука е конекцијата.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Борците за човекови права уште ги нема, до тогаш ќе ја срамнат цела Газа.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom