Израел го менува начинот на војување

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Израел ги штити своите војници како ретко која земја на светот, а сега води во развојот на новата стратегија за роботизација на бојното поле.

TEL AVIV, Israel – Israel is developing an army of robotic fighting machines that offers a window onto the potential future of warfare. Sixty years of near-constant war, a low tolerance for enduring casualties in conflict, and its high-tech industry have long made Israel one of the world's leading innovators of military robotics.
http://online.wsj.com/article/SB126325146524725387.html?mod=WSJ_hpp_MIDDLETopStories


.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Мене не ми е јасно како и досега дозволуваа да им ги тепаат војниците.
Ок е ова со роботи, ама досега требало или со снајпери или со тенкови и тепаш се наоколу.
Нема невини.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Уште само да е толку просто војувањето.А за убивањето па и да не прајме муабет.И за тоа треба муда.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.093
Поени од реакции
3.338
Не знам колку се ефикасни роботите во населено, урбано место какво што е Газа.
Како и да е, од нив нема да има многу корист, секако Израел кога ќе ги "смирува" Палестинците користи авиони и артилерија и прави пепел, така да, роботите се најверојатно наменети за профит, т.е. продажба.
 
B

Borg_Drone

Гостин
По се изгледа ќе им ги хакираат и на овие дроновите со софтвер од 26 долари?! :)
Ако, убаво е сепак...... Ќе најдат начин да го спречат и тоа.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Машината,барем во овој занает, има една голема мана ако се остави да работи сама.Или ќе заебе или не.А кога ке заебе не се решава се со delete или undo.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не знам колку се ефикасни роботите во населено, урбано место какво што е Газа.
Како и да е, од нив нема да има многу корист, секако Израел кога ќе ги "смирува" Палестинците користи авиони и артилерија и прави пепел, така да, роботите се најверојатно наменети за профит, т.е. продажба.
Кога ќе ја елиминираат Газа ќе го применат системот на Фалуџа.
Се урбано да се срамни, за да нема каде да се кријат. Нешто ко Вуковар, ама со поголема сила за да не останат зданија.
Плус и фосфорот ќе помогне ако нема покрив над глава.

Роботите ќе бидат многу полезни за извидување, или ко предаторите за испукување на некој проектил или во случајов рафали, ракувани од далечина.
Сепак нема да ја имаат мобилноста на реален човек и ќе бидат лесна мета.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Кога ќе ја елиминираат Газа ќе го применат системот на Фалуџа.
Се урбано да се срамни, за да нема каде да се кријат. Нешто ко Вуковар, ама со поголема сила за да не останат зданија.
Плус и фосфорот ќе помогне ако нема покрив над глава.
Ау Никола човек се надевам само провоцираш дискусија.
Инаку тезава колку ти е погрешна е неописиво.Фалуџа беше кошмарот на Маринскиот корпус а Вуковар гробот на ЈНА.Мислам дека е доволно....
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ау Никола човек се надевам само провоцираш дискусија.
Инаку тезава колку ти е погрешна е неописиво.Фалуџа беше кошмарот на Маринскиот корпус а Вуковар гробот на ЈНА.Мислам дека е доволно....
Е дај де ти идеја. Нели си муабетевме како би било да се нападне успешно Иран и кои жртви ќе се потребни. Те прашав што би направил ако би бил израелски генерал. Одговорот ти беше супер.
Мислам дека за рамнење на Газа и истерување на населението од таму нема да се потребни толку израелски жртви.
Сигурно постои план за како тоа би било извршено.
Ако сакаш прогнозирај. Бидејќи тој ден ќе дојде.
Дај идеи како израелски генерал, како да се исчисти прво газа за да имаме непречен пристап до египет, па после за западниот брег ќе му ја мислиме.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.093
Поени од реакции
3.338
Кога ќе ја елиминираат Газа ќе го применат системот на Фалуџа.
Се урбано да се срамни, за да нема каде да се кријат. Нешто ко Вуковар, ама со поголема сила за да не останат зданија.
Плус и фосфорот ќе помогне ако нема покрив над глава.

Роботите ќе бидат многу полезни за извидување, или ко предаторите за испукување на некој проектил или во случајов рафали, ракувани од далечина.
Сепак нема да ја имаат мобилноста на реален човек и ќе бидат лесна мета.
Точно. Не се создадени за урбано војување, едноставно човек може да му се приближи и да го крени или преврти ако е доволно лесно и тоа да стане нефункционално...
Друго е на отворено...потешко може да се приближи непријателот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.051
Dokolku Izrael realno i fakticki go zeme i celosno naseli drugiot kraj na rekata Jordan ke se sluci vtoroto Isusovo doagjanje!
Taka e zapisano vo svetoto pismo, taka i ke bide!
Apkalipsa kade samo pravovernite ke bidat vozneseni na nebo, dodeka gresnite ke bidat porazeni!

Zatoa i Izrael vojuva tolku dolgo i na toj nacin, trudejki se da ne ja predizvika predvreme apokalipsata, iako toa go posakuvame site nie vistinski vernici risjanski!
A od taa pricina i pogolemiot del
od kapitalistickiot dekadenten svet ne mu dozvoluva da ja izbie konecnata bitka i da gi naseli obata brega na Jordan samo so evrei!

Robotikata vo vojuvanjeto e samo uste eden obid za dalecnsko vojuvanjeso cel da bide somewhat uspesno no ne celosno!
No, dobar biznis i mnogu finansii za Izrael ke donese!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Точно. Не се создадени за урбано војување, едноставно човек може да му се приближи и да го крени или преврти ако е доволно лесно и тоа да стане нефункционално...
Друго е на отворено...потешко може да се приближи непријателот.
Може онака јас како го разбирам, да биде тенк на далечинско.
Си возиш ко во медал оф онор игрицата и тепаш кој ќе ти излезе од страна.
Такви се и беспилотните летала.
Си леташ и си пукаш ако видиш некоја мета.
Мада имаше и обиди самата машина да процени што треба да нападне.
Тука се зезнаа.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Е дај де ти идеја. Нели си муабетевме како би било да се нападне успешно Иран и кои жртви ќе се потребни. Те прашав што би направил ако би бил израелски генерал. Одговорот ти беше супер.
Да си муабетевме затоа и ми е тешко да те познаам денес.
Мислам дека за рамнење на Газа и истерување на населението од таму нема да се потребни толку израелски жртви.
Сигурно постои план за како тоа би било извршено.
Ако сакаш прогнозирај. Бидејќи тој ден ќе дојде.
Дај идеи како израелски генерал, како да се исчисти прво газа за да имаме непречен пристап до египет, па после за западниот брег ќе му ја мислиме.
Не би се сложил.Длабоко сум уверен дека не постои изреалски генерал кој би се сложил со ова.
Најголем проблем на денешните генерали и модерни изреалци се токму бившите генерали од времето на Израелско арапските војни кои се уште патат од комплексот на незавршена работа и потрага по бесмртна слава притоа заборавајќи дека непријателот се адатира.Така да денес нема ни трошка од оние армии кои тогаш славно ги победуваа.Спротивно на тоа денес гледаат во силно вооружени и мотивирани непријатели од кои добар дел се вооружени токму со нивна и американска технологија,притоа имајќи ги и САД и добар дел од европа зад себе,нешто што во времето на Шарон и Нетанјаху не беше случај.За пример,ѕирни го инвентарот на Јордан и Египет да не ја спомнувам Саудиска Арабија.
План за такво нешто сигурен сум не постои.Денес секој разумен и нормален генерал размислува како да се зачува она што се има и да се гарантира безбедноста на истито.Истиот генерал е свесен дека заземање и чистење на Газа е невозможна мисија од политички до воен аспект.Камо ли пак Египет.Еднаш си го скршија носот таму.Двапати армија како Израелската нема да згреши.Иако е најмоќната одбрамбена сила таму сепак е само одбрамбена.Денес секој Израелски војник,барем делот од оние обичните,има повеќе маки и антипатија кон радикалите(ортодоксни)Евреи и доселениците одколку кон палестинците.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Да си муабетевме затоа и ми е тешко да те познаам денес.

Не би се сложил.Длабоко сум уверен дека не постои изреалски генерал кој би се сложил со ова.
Сакаш да кажеш дека би одбил директна наредба да се реши проблемот со Газа?
Најголем проблем на денешните генерали и модерни изреалци се токму бившите генерали од времето на Израелско арапските војни кои се уште патат од комплексот на незавршена работа и потрага по бесмртна слава притоа заборавајќи дека непријателот се адатира.Така да денес нема ни трошка од оние армии кои тогаш славно ги победуваа.
Не се согласувам со ова. И да е вооружувањето и технологијата еднаква, тактиката и стратегијата се пресудни. А Израелците се цело време на штрек за да бидат добро мотивирани да смислат нови кога ќе дојде време за тоа.
Спротивно на тоа денес гледаат во силно вооружени и мотивирани непријатели од кои добар дел се вооружени токму со нивна и американска технологија,притоа имајќи ги и САД и добар дел од европа зад себе,нешто што во времето на Шарон и Нетанјаху не беше случај.За пример,ѕирни го инвентарот на Јордан и Египет да не ја спомнувам Саудиска Арабија.
Џабе е тој инвентар. Секогаш има некоја заебанција во позадина. Никој при крај на памет не би им давал ф-16ки на Саудиска Арабија кога знае дека еден ден ќе треба да се тепа со нив.
Мора да има некоја заврзлама(можеби нешто ко францускиот систем во фокландската војна?)

План за такво нешто сигурен сум не постои.Денес секој разумен и нормален генерал размислува како да се зачува она што се има и да се гарантира безбедноста на истито.Истиот генерал е свесен дека заземање и чистење на Газа е невозможна мисија од политички до воен аспект.Камо ли пак Египет.Еднаш си го скршија носот таму.Двапати армија како Израелската нема да згреши.Иако е најмоќната одбрамбена сила таму сепак е само одбрамбена.Денес секој Израелски војник,барем делот од оние обичните,има повеќе маки и антипатија кон радикалите(ортодоксни)Евреи и доселениците одколку кон палестинците.
Зарем навистина мислиш дека територија ко Газа која е наполно обиколена, темелно разгледана, стратешки проучена, дека не може да биде покорена? Дека не може да се истераат палестинците дали кон египет, што би била стратешка предност, дали кон море?
А за Египет. Што за Египет.
Ајде можеме и за тоа да разгледуваме.
Неколку пати споменав да имаме потфорум за војна и воени стратегии.
И не само јас. Зошто го нема не знам. Се надевам дека Мисирков ќе ни направи пријатна атмосфера за муабет.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Сакаш да кажеш дека би одбил директна наредба да се реши проблемот со Газа?
Секогаш постојат ситуации каде под одредени околности секој офицер може да одбие наредба.Во случајов да затоа што наредба во духот на она што ти го спомна т.е чистење на Газа е крајно контрапродуктивна дури би рекол и животно загрозувачка за постоењето на Израел.
Не се согласувам со ова. И да е вооружувањето и технологијата еднаква, тактиката и стратегијата се пресудни. А Израелците се цело време на штрек за да бидат добро мотивирани да смислат нови кога ќе дојде време за тоа.
Токму така.Израелците се крајно адаптибилни и тактички спремни меѓутоа паралелно на тоа Арапите а пред се Палестинците се најдобриот одговор на Израелските тактики.Со соодветна техника јас мислам дека многу успешно можат да се справат со нив.Веќе неколку пати ја спомнав 2006.Таму можевте да видите одприлика како би се снашол Израел вон својата територија против модерно вооружување.

Џабе е тој инвентар. Секогаш има некоја заебанција во позадина. Никој при крај на памет не би им давал ф-16ки на Саудиска Арабија кога знае дека еден ден ќе треба да се тепа со нив.
Мора да има некоја заврзлама(можеби нешто ко францускиот систем во фокландската војна?)
Каква на пример?Вирус во софтверот на електрониката во авионите?Евреј или Американец прави се за пари.За пример добар дел од модерното во Иранската ПВО е снабдено токму од Израел.Дури и Ф-14 Томкет кој единствено освен САД го поседуваше само Иран ден денес лета благодарение на Израелски тајни канали.Не сето оружје кое го добиваат Арапите си е на место,затоа што верувај никому не одговара и Израел да премине во нешто повеќе од што треба да биде.

Зарем навистина мислиш дека територија ко Газа која е наполно обиколена, темелно разгледана, стратешки проучена, дека не може да биде покорена? Дека не може да се истераат палестинците дали кон египет, што би била стратешка предност, дали кон море?
Па токму тоа ми е поентата.ДА е таа територија потполно опколена и темелно разгледана и проучена тогаш нема ни да има потреба да се срамнува со земја или чисти.Напротив колку и да е опколена оружје секогаш стигнува.Колку и да е проучена никогаш не знаат каде се наоѓа јадрото на непријателот и да го уништат,колку и да е стратешки проучена никогаш ниту една операција не завршила со 100 % успех.Народ не можеш да победиш.А за Египет. Што за Египет.
Ајде можеме и за тоа да разгледуваме.
Муабетот ми беше за пробојот на Шарон кој многумина го гледаат како да израел можел да го заземе Египет што е апсолутно не точно.Тој пробој само го спаси Израел во таа војна но ништо повеќе од тоа.Муабетот заслужува цела една тема.
Неколку пати споменав да имаме потфорум за војна и воени стратегии.
И не само јас. Зошто го нема не знам. Се надевам дека Мисирков ќе ни направи пријатна атмосфера за муабет.
И јас сум за,но само ако се обезбеди модератор кој ке внимава и делумно ке биде заппознаен со таа проблематика оти овакви теми често завршуваат во неповрат.На пример може ете форумот авијација да се пренамени во воен форум но пак ке речам никако како сега без модератор.Радо би помогнал околу содржините.Слободно почни иницијатива јас ќе поддржам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom