Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
293
Поени од реакции
415
Нема тоа е,поганата муцка на народот си го прави своето.
Ќе те претстават како клошар,болен во главата,предавник,патолошки случај и што уште не,само поради тоа што се обидов колку толку да го претставам моето и на мои познаници искуството,а и општо гледано да дадам до знаење дека ако се погледне ситуацијата пообјективно и не е до толку страшно.
Под народ како демос спагаат сите етникуми затоа не е до тоа дека народот како колектив има погана муцка туку во случајов фигуративно кажано виртуелна запушена канализациона цевка од фустрации кои водоводџиите не ја ја отпушуваат,ова ако приметуваш се дешава не само на оваа тема туку општо кога станува збор на вакви теми на кои пресензитивно се реагира па имаш феекалии со колнење.и изливи на простотилак.
Тоа иде нешто како констатирање на прашањето од темата и нејзин дефокус со демонизација или ад хоминем кон секој различен став.
Со темава исто 40 страни констатирање дека има некакво си прашање и дефокус на истото затоа не барај нормална дискусија за евентуални решенија.:)
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
@Dopamine еве ти ги твоите мирољубиви и високоинтелигентни сограѓани кои изедначуваат демолирање на објекти без цивилни жртви и демолирање на објекти со намерно предизвикување жртви.
Ja cekam odgovor, ne begaj sega dali taa org bese teroristicka? Ja celo vreme ti repliciram tebe ostani dosleden na toa sto samiot go zapocna.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ja cekam odgovor, ne begaj sega dali taa org bese teroristicka? Ja celo vreme ti repliciram tebe ostani dosleden na toa sto samiot go zapocna.
Го имавме овај муабет, не туку се препичувај, гемиџиите биле терористи.

Лешок, Бриони, изчезнатите, пишување по телата на работниците, беа чисти Хашки случаи и добар дел од раководството на ОНА треба да оди во затвор за тоа ...
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Kad se nešto sprema na KiM, Albanci prvo napadnu crkve! I tako godinama, a možemo sada da kažemo i decenijama. I to međunarodna zajednica smatra normalnim
Još samo malo vremena. Rešićemo ove probleme. Do Albanije, pa u more, samo one njihove bele kapice da ostanu.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
"Jos samo malo vremena" I Grcija ke ja priznae nezavisnosta na "bele kapice" a ti prodolzi so jos malo jos malo pa nestalo:)

Автоматски споено мислење:

Го имавме овај муабет, не туку се препичувај, гемиџиите биле терористи.

Лешок, Бриони, изчезнатите, пишување по телата на работниците, беа чисти Хашки случаи и добар дел од раководството на ОНА треба да оди во затвор за тоа ...
Kako ke kazesh. Amin. Sakam da kazam
Makes perfect sense.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ja cekam odgovor, ne begaj sega dali taa org bese teroristicka? Ja celo vreme ti repliciram tebe ostani dosleden na toa sto samiot go zapocna.
Гемиџиите ги врзале банкарите за да експлодираат и тие? Или можда со недели го оставиле цел Солун без вода?

Споредбава ти е колку да ескивираш од одговорот, едните со другите немаат никаква врска. Прашањето е едноставно: ако тврдиш дека не поддржуваш терористи, дали истото тврдење ти важи и за сторителите на Бриони, Вејце, Маврово итн.?
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Гемиџиите ги врзале банкарите за да експлодираат и тие? Или можда со недели го оставиле цел Солун без вода?

Споредбава ти е колку да ескивираш од одговорот, едните со другите немаат никаква врска. Прашањето е едноставно: ако тврдиш дека не поддржуваш терористи, дали истото тврдење ти важи и за сторителите на Бриони, Вејце, Маврово итн.?
Apsolutno ne, ne podrzuvam teroristi vklucuvajki gi I storitelite na brioni. Mavrovo ili tie hashki slucai potocno, no vo isto vreme ne se obiduvaj da me ubedis deka cela struktura na uck bile takvi a koga vsusnost se raboti za par slucai od odredeni elementi koi samo I nastetile na ugledot na edna narodna pravedna legitimna borba za nisto poveke od odredeni covekovi prava od koi bea lisheni albancite no I drugite etnikumi vo mk I bea skroz ignorirani, kontinuiranite pogreshni politiki prinudija tvoi sogragjani na oruzeno vostanie. ( ova stoi I vo izveshtajot na state department kade jasno stoi"ona vo mk krena vo oruzeno vostanie)
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Apsolutno ne, ne podrzuvam teroristi vklucuvajki gi I storitelite na brioni. Mavrovo ili tie hashki slucai potocno, no vo isto vreme ne se obiduvaj da me ubedis deka cela struktura na uck bile takvi a koga vsusnost se raboti za par slucai od odredeni elementi koi samo I nastetile na ugledot na edna narodna pravedna legitimna borba za nisto poveke od odredeni covekovi prava od koi bea lisheni albancite no I drugite etnikumi vo mk I bea skroz ignorirani, kontinuiranite pogreshni politiki prinudija tvoi sogragjani na oruzeno vostanie.
И кој беа тие права кои не им беа овозможени бе?Да тепаат деца по автобуси или да кршат надгробни плочи?Ти бори си се за Војводина и не продавај евтини приказни на форумов.Ама по се изгледа си само уште еден трол.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Apsolutno ne, ne podrzuvam teroristi vklucuvajki gi I storitelite na brioni. Mavrovo ili tie hashki slucai potocno, no vo isto vreme ne se obiduvaj da me ubedis deka cela struktura na uck bile takvi a koga vsusnost se raboti za par slucai od odredeni elementi koi samo I nastetile na ugledot na edna narodna pravedna legitimna borba za nisto poveke od odredeni covekovi prava od koi bea lisheni albancite no I drugite etnikumi vo mk I bea skroz ignorirani, kontinuiranite pogreshni politiki prinudija tvoi sogragjani na oruzeno vostanie. ( ova stoi I vo izveshtajot na state department kade jasno stoi"ona vo mk krena vo oruzeno vostanie)
За угледот да ти биде нарушен најпрво треба да го имаш.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
За угледот да ти биде нарушен најпрво треба да го имаш.
Za razlika od tebe ja ti odgovoriv na tvoite prashanja, sega ti teraj kako sakash. Odgovorot koj go ocekuvav od tebe go dobiv od teneke a toa kazuva mnogu za tebe razbirash
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Apsolutno ne, ne podrzuvam teroristi vklucuvajki gi I storitelite na brioni. Mavrovo ili tie hashki slucai potocno, no vo isto vreme ne se obiduvaj da me ubedis deka cela struktura na uck bile takvi a koga vsusnost se raboti za par slucai od odredeni elementi koi samo I nastetile na ugledot na edna narodna pravedna legitimna borba za nisto poveke od odredeni covekovi prava od koi bea lisheni albancite no I drugite etnikumi vo mk I bea skroz ignorirani, kontinuiranite pogreshni politiki prinudija tvoi sogragjani na oruzeno vostanie. ( ova stoi I vo izveshtajot na state department kade jasno stoi"ona vo mk krena vo oruzeno vostanie)
Još će na kraju ispasti da Makedonci treba da se izvine Albancima što su branili svoju zemlju od terorista i separatista 2001. Logika tipa - izvini se Đuri što te tukao. Da nije tužno, bilo bi smešno.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Od srpska tajna sluzba sum jas zatoa
Milo mi e Gorane Zhivaljevic!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Да, затоа сите остануваат во Хрватска и не се селат, па дури и сите усташи и фашисти се вратија назад со своите поколенија.
Усташите немаат отворено национално прашање и имаат држава во која што тие и асимилираните елементи чинат околу 95% од населението. За Хрватска во моментов е прашањето колку и како ќе се прошири долгорочно на територијата на БиХ, а не колку ќе задржи од својата или дали ќе опстои државата и нацијата.

p.s Мислењето за дијаспорци што тапшаат такво колкави се патриоти го делам за сите народи. Ист пролив ме мава кога ќе ги видам патриотишта од хрватските Минхен бригади и од нивните патетики. За разлика од Македонците каде што таа проблематика е значајна на национално ниво, кај Хрватите го има истиот феномен во Посавина и Средна Босна. Први да не даваат педа земја или да се најголеми усташи, а да се вратат назад ни мртви. Ај бар имаат една добра црта не продаваат нивни и куќи, но назад ни во ковчег не се враќаат.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Druze vo NK imashe vojna a vo vojna se gine jas kako i mnogu drugi clenovi ovde (se razbira osven oskata na zloto) bevme protiv teroristite nemam pravo da ucestvuvam vo drugi temi ili sto e rabotata.
Ova za Vojvodina da gi iznerviram malku ovie dvajca udbashki clenovi koi ni gi prati vucic dicktatorot so vakcinite zaedno u kutija (well, nothing is free) (ne slucajno) za da ni se zakanat ovde kako ke ne sotrele zaedno so "brakata" makedonci i so kamata be. ziv zijan sho da ti kazam

Vikash" Ниту еден ваш политичар нити пак општо вие не се залагате за некоја работа која ќе биде од добро на државата за СИТЕ, значи некој проект за почист воздух, инфраструктура, правна држава итн итн" mozesh da posocis eden proekt koj e ili bil dobar za site a za koj shto nitu eden nash politicar ili opsto nie ne sme se zalagale? bidi precizen zosto vaka so pausalni izjavi nisto ne praime

Toa sto osmani proveruva dvojazicna tabla ti go svakash za znak deka ne saka da zivee so tebe? seriozno? vidi mene licno ni dvojazicnosta ni tablata ni dvete zaedno:) ne mi znacat apsolutno nishto nitu se zamaram da poglednam vo tie tabli koga vozam, samo tvojot obid da dokazes deka ja ne sakam da ziveam so tebe zatoasto eve Osmani proveruva tabli mislam ne drzi voda drugar da ne se lazeme.

Ti si sloboden da gi gledash rabotite kako sakash albancite vo minatoto i sega se zalagaat za clenstvo vo NATO I EU (nato ostvareno sledi eu), jas nemam informacii za nikakvi novi etnicki baranja ti ako imash spodeli da se informirame iskreno ne znam.

bidi mi pozdraven i shto podaleku od oskata paranoicna.
Јас до сега немам видено протест на Албанци против националистичките политики на албанските партии, изгледа на форумов ги имаме најпрогресивните албанци o_O
Како војна во 2001ва, нели тоа беа борци за човекови права, од каде сега терористи?
Автоматски споено мислење:

Го имавме овај муабет, не туку се препичувај, гемиџиите биле терористи.

Лешок, Бриони, изчезнатите, пишување по телата на работниците, беа чисти Хашки случаи и добар дел од раководството на ОНА треба да оди во затвор за тоа ...
Веројатно постхумно ќе ги осудат, за едно 40 години од сега ;)
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.028
Кое е тоа јако албанско "јако дипломатско лоби", жити дрвото кажи ми?
Па види вака, некоја си таму певалјка во Англија со постови пред 80.000.000 следачи е синоним за лоби личност.
Дијаспора од 200.000 во Швајцарија, единствената земја во светот политички-банкарски поважна и од САД и од Русија заедно, е епитом за лоби група.
Израел отворено поддржува Голема Албанија, тие и САД се зад планот. Иако Израел и глуми пријателство и лојалност на Србија, од тоа не бива ништо, веројатно лојалност и вистина кај Евреите не треба да бараш.
Израел денес се идентификува со Албанската кауза, а вие можете само да му смеете на пуно. Нели секоја вистина врвеше низ неколку фази? Прво бива исмеана, потоа се пробува истата насилно да биде потисната, за да на крајот биде прифатена како општо познат факт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom