Избор на половен автомобил

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки деновиве сум загреан за пежо 205 ГТИ... може и да ми кажете некој совет околу овие модели од пежо? кои им се предности слабости како се имаат покажано и слични работи?
Odi vo kafana nacukaj se ke ti pomine
Ne se kupuva takva kola
Te razbiram i jas imav merak porano na takva ... site se krshovi nema da najdes dobro gti zatoa i ne ti preporacuvam plus da ne zborime za potrosuvackata
I jas da dopolnam deka go vikaat uste kovceg na trkala i deka spaga vo kolite koi imale najveke soobrakjajki
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
вака со татко ми решивме да купуваме кола, а сега сне во фаза на одбирање на кола (демек за дипломската која ми се ближи). Буџетот за колата е околу 5000 до 5500 евра. Барам ваши некои препораки оти досеа сум возел само Југо 55 ( привремено колку да се научам да возам на него). Пошто овде гледам дека има луѓе кои се разбираат во автомобили, а и имаат искуство со разни модели, затоа решив и овде да прашам, а не наќоро да барам низ пазар3.
Е сега колата ќе биде возена највеќе од мене. Немам некоја посебна желба во однос на марки. Не ми трееба некоја кола со јак мотор, ама да не биде како Југото или пак Матиз. Ќе биде возена најмногу низ град, а не ретко и на релации Прилеп - Битола = +- 40км и Прилеп - околина на Прилеп = 20 - 30 км. Да биди воглавно понова - од кај 2005-6 па нагоре. За тоа дали бензин или дизел појма немам кое би било по корисно и поисплатливо за низ град.
Кола која мене ме бендисува како модел е Цитроен Ц4 купе (или како втора опција Рено Меган). Некое мислење за Цитроенот?? некој со некое искуство негово во врска со Цитроенот? или некои ваши предлози или препораки за коли...... фала
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
За твое добро, разгледај некое нормално количе не се лудирај по 205 гти :)
ми прави мерак колава шо да кажам... мала е и брза е - не очекував дека 13 троши ко што кажа некој член погоре....
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
вака со татко ми решивме да купуваме кола, а сега сне во фаза на одбирање на кола (демек за дипломската која ми се ближи). Буџетот за колата е околу 5000 до 5500 евра. Барам ваши некои препораки оти досеа сум возел само Југо 55 ( привремено колку да се научам да возам на него). Пошто овде гледам дека има луѓе кои се разбираат во автомобили, а и имаат искуство со разни модели, затоа решив и овде да прашам, а не наќоро да барам низ пазар3.
Е сега колата ќе биде возена највеќе од мене. Немам некоја посебна желба во однос на марки. Не ми трееба некоја кола со јак мотор, ама да не биде како Југото или пак Матиз. Ќе биде возена најмногу низ град, а не ретко и на релации Прилеп - Битола = +- 40км и Прилеп - околина на Прилеп = 20 - 30 км. Да биди воглавно понова - од кај 2005-6 па нагоре. За тоа дали бензин или дизел појма немам кое би било по корисно и поисплатливо за низ град.
Кола која мене ме бендисува како модел е Цитроен Ц4 купе (или како втора опција Рено Меган). Некое мислење за Цитроенот?? некој со некое искуство негово во врска со Цитроенот? или некои ваши предлози или препораки за коли...... фала
Од југо да се качиш во било што друго ќе се осеќаш како да си цар на светот, ова ти гарантирам :)

Меганот и ц4-ката се супер колички, можеш чак и некој дизел од меганот да побараш (Megane dCi), ама еве ти и уште една добра кола:

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=521104

Ако е малку повеќе, ова ти го посочив само како пример, гарант ќе се најде некоја во твојот ценовен ранг (може и овој ќе ти спушти до 5500 ако му ги извадиш на маса таму :) )
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
вака со татко ми решивме да купуваме кола, а сега сне во фаза на одбирање на кола (демек за дипломската која ми се ближи). Буџетот за колата е околу 5000 до 5500 евра. Барам ваши некои препораки оти досеа сум возел само Југо 55 ( привремено колку да се научам да возам на него). Пошто овде гледам дека има луѓе кои се разбираат во автомобили, а и имаат искуство со разни модели, затоа решив и овде да прашам, а не наќоро да барам низ пазар3.
Е сега колата ќе биде возена највеќе од мене. Немам некоја посебна желба во однос на марки. Не ми трееба некоја кола со јак мотор, ама да не биде како Југото или пак Матиз. Ќе биде возена најмногу низ град, а не ретко и на релации Прилеп - Битола = +- 40км и Прилеп - околина на Прилеп = 20 - 30 км. Да биди воглавно понова - од кај 2005-6 па нагоре. За тоа дали бензин или дизел појма немам кое би било по корисно и поисплатливо за низ град.
Кола која мене ме бендисува како модел е Цитроен Ц4 купе (или како втора опција Рено Меган). Некое мислење за Цитроенот?? некој со некое искуство негово во врска со Цитроенот? или некои ваши предлози или препораки за коли...... фала
1.Фиат Стило 1.9 JTD 115 коња
2.Алфа Ромео 147 1.9 JTD 115 коња
3.Голф 4-ка 1.9 TDI 90 коња

(астрата погоре ти е добар избор)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Биди среќен ако троши толку.
аманте бре луѓе опел рекорд 2 000 кубика што има кај кај поголем мотор и што влече кај кај потешка школка не троши толку што е работава со тој мотор
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
сеа вака буџетот ми е до 500е,јас сакам да зеам golf 1 дизел,татко ми запнал 101 или yugo ?кој е во право т.е. секако голфот е бољи опција нели ?евтини се деловите за голф колку што знам
Не наоѓаш и Голф кец и Југо добри за тие пари.Најверојатно ќе земеш некои канти,скапаници,рѓосани и тако даље.За 500 евра какви црни делови,ако ти е за доваму-дотаму во округ од 5 км,ќе ти врши работа.Поарно некој Апен 6-ка купи си за тие пари,ем ќе се стопли сега.
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=713201 ете ти еден Голф ама не е 500 еврони

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=731697 еве ти уште еден Голф

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=682961

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=629174
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Здраво дечки. Сакав да ве прашам за мислење за колава(мотор, подвозје, делови за оддржување), и колку би чинело нејзиниот увоз? Доколку ја земам планирам да ја ставам на плин. Поздрав и секое добро.

http://www.autoscout24.it/Details.aspx?id=226665763&cd=634940211760000000&asrc=st|fs
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво дечки. Сакав да ве прашам за мислење за колава(мотор, подвозје, делови за оддржување), и колку би чинело нејзиниот увоз? Доколку ја земам планирам да ја ставам на плин. Поздрав и секое добро.

http://www.autoscout24.it/Details.aspx?id=226665763&cd=634940211760000000&asrc=st|fs
Od Italija samo na kamion,nema col tabli. Za edna kola ti e tarifa okolu 500 evra. Ako ne izvadiš eur ili izjava za EU poteklo carina ke platiš okolu 800 evra,ako e so eur 200e pomalku. I uste plus 200 evra reziski troskovi vo Makedonija. Toa ti e do registracija,znači 1000 evra + troškovite da se donese. Za 3000e i pomalku kaj nas ke zemeš bmw benzinec od ovoj model,poeftino ke pomineš.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom