Избор за песна за Евровизија 2010

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21
Ај стварно некој асално нека напише што било, како било, кој колку гласови добил и кој победил.

Од мрчење, кукање и пцуење на ништо не личи темава.
Complete results
The winner was chosen by a mixture of 50% televoting and 50% jury voting.
No.
Performer
Jury
Tele
Total
1
Gjoko Taneski
12
10
22
2
Vlatko Ilievski
10
12
22
3
Maja Vukicevic
8
6
14
4
Vlatko Lozanoski
7 5
12
5
Nade Talevska
4
7
11
6
Bravo Band
5
4
9
7
Aleksandar Belov
0
8
8
8
Angela Zdravkova
6
0
6
9
Suzana Spasovska & Darko Nešovski
3
2
5
10
Esma's Band
0
3
3
11
Treta Dimenzija
2
0
2
12
Kristijan Jovanov
0
1
1
=13
Vodolija
0
0
0
=13
Tumbao Salsa Bend
0
0
0
=13 Darko Ilievski
0
0
0
=13 Viktorija Apostolova
0
0
0
Извор: http://esctoday.com/news/read/15144
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
Znaci vo ovaa nasa Makedonija ne moze eden festival da pomine, a da ne e namesten. Sramno i zalno e ova sto se slucuva, vakvi mestenki i vakvo debilno ziri nikade nemalo nitu pak ke ima. Ova posebno se odnesuva na onoj prviot od zirito i na Naum Petrevski. Prodzirni bea bidejki i dvajcata ne im dadoa po nitu eden poen ili mozda samo 1 na Vlako Ilievski I na Vlatko Lozanovski. Se prasuvame zosto? Pa zatoa sto i dvajca mu bea najgolema konkurencija na nivniot Gjoko Taneski. Ne deka imam nesto protiv Gjoko, onaka bas go sakam pejacot, ali mrazam nepravdi. Nemoze cela Makedonija da glasa za Vlatko, a radi Naum Petrevski i nekoj si onamu fosil u ziri da pobedi nekoj tret. :toe:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Финални резултати:


  1. Gjoko Taneski - Jas Ja Imam Silata - 12 points from the jury, 10 points from the televote, a total of 22 points
  2. Vlatko Ilievski - Sreka - 10 points from the jury, 12 points from the televote, a total of 22 points
  3. Maja Vukicevic - Fama - 8 points from the jury, 6 points from the televote,a total of 14 points
  4. Vlatko Lozanoski - Letam Kon Tebe - 7 points from the jury, 5 points from the televote, a total of 12 points
  5. Nade Talevska - Sreken Kraj - 4 points from the jury, 7 points from the televote, a total of 11 points
  6. Bravo Band - Taa Ima Se - 5 points from the jury, 4 points from the televote, a total of 9 points
  7. Aleksandar Belov - Ostani - 0 points from the jury, 8 points from the televote, a total of 8 points
  8. Angela Zdravkova - Zaboravaš - 6 points from the jury, 0 points from the televote, a total of 6 points
  9. Suzana Spasovska & Darko Nešovski - Bog Go Ima Sekoj Kljuc - 3 points from the jury, 2 points from the televote, a total of 5 points
  10. Esma's Band - Dzipsi Dens - 0 points from the jury, 3 points from the televote, a total of 3 points
  11. Treta Dimenzija - Bolest Zaraza - 2 points from the jury, 0 points from the televote, a total of 2 points
  12. Tumbao Salsa Bend - Poludena Vo Nokta Studena - 1 point from the jury, 0 points from the televote, a total of 1 point
  13. Kristijan Jovanov - Nikoj Na Ovoj Svet - 0 points from the jury, 1 point from the televote, a total of 1 point
  14. Vodolija - Solza - 0 points from the jury, 0 points from the televote, a total of 0 points
  15. Darko Ilievski - Lagi - 0 points from the jury, 0 points from the televote, a total of 0 points
  16. Viktorija Apostolova - Zaboravi Na Se - 0 points from the jury, 0 points from the televote, a total of 0 points
 
I

Intex

Гостин
Сигурно имаат статут и начин на кој се избира песната, тоа што ти не знаеш, не значи дека не е така. Што се однесува до песната, подобро што победи Ѓоко, па Влатко Илиевски треба веќе еднаш да прекине да доаѓа со детски песни на фестивали, срамота е ова... :kesa:
Од толку шо имаат, уште серии од на дедо времето даваат. Пази, лани победи песна со детска содржина, така да, не е до тоа дали е детска или не.
Ај стварно некој асално нека напише што било, како било, кој колку гласови добил и кој победил.

Од мрчење, кукање и пцуење на ништо не личи темава.
Според жирито победи Ѓоко, според публиката Влатко, многу гласови повеќе од Ѓоко. Ги претворија поените од жирито и од публиката и оп, двајцата по 22 поени. И шо праиме сеа? Е сеа, демек победувал тој шо имал повеќе од жирито, и ето Ѓоко на евровизија.
Јас ја имам силата или во слободен превод - I got the power :pos:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Ѓоко станал ЏЕДАЈ!!!! Силата била со него, my ass.
Вистинската СИЛА нека Ни е на помош сега. Ипак не е лоша песната, ама тоа рапувањето... мајко мила.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.935
Уште ли се замарате со тоа кој ќе оди на оваа петпарачка на-ти-го-дај-ми-го манифестација на која секогаш сме на граница на пласман во втор круг, троа понапред или поназад. Толку си имаме на-ти-го-дај-ми-го, песната воопшто и не е важна, што год да се пее ќе се заврши на тоа. Барем се додека не направиме некој мегахит, за кој ќе ни биде потребен композитор од надвор, пошто домашниве сите се испробаа и некако не им иде... А дали има зошто е сосема друга работа...
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Znaci vo ovaa nasa Makedonija ne moze eden festival da pomine, a da ne e namesten. Sramno i zalno e ova sto se slucuva, vakvi mestenki i vakvo debilno ziri nikade nemalo nitu pak ke ima. Ova posebno se odnesuva na onoj prviot od zirito i na Naum Petrevski. Prodzirni bea bidejki i dvajcata ne im dadoa po nitu eden poen ili mozda samo 1 na Vlako Ilievski I na Vlatko Lozanovski. Se prasuvame zosto? Pa zatoa sto i dvajca mu bea najgolema konkurencija na nivniot Gjoko Taneski. Ne deka imam nesto protiv Gjoko, onaka bas go sakam pejacot, ali mrazam nepravdi. Nemoze cela Makedonija da glasa za Vlatko, a radi Naum Petrevski i nekoj si onamu fosil u ziri da pobedi nekoj tret. :toe:
Aj pa ti cela Makedonija :pos2:,samo ne znam koi idioti glasaa za Vlatko I,nit pesnata cinese ,nit toj znae da pee, na sto sobra 7000 glasa:vozbud:,Se e podobro od Vlatko Ilievski ,srekno na Gjoko:smir:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
На песнава уште џез, блуз и блек метал да и се додаде и да се прати. Што жанр е ова побогу??? Калакурница. BTW ги нема слушнато другите па затоа ќе верувам дека оваа е најдобра. За утеха, слушам ѓупци имало. Барем нив не ги пративме, е тогаш ќе беше сам себе го убијал.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
Aj pa ti cela Makedonija :pos2:,samo ne znam koi idioti glasaa za Vlatko I,nit pesnata cinese ,nit toj znae da pee, na sto sobra 7000 glasa:vozbud:,Se e podobro od Vlatko Ilievski ,srekno na Gjoko:smir:
Idioti ili ne, narodot go kaza svoeto. Jas rekov deka nemam nisto protiv Goko, no me vadat od kontakt vakvi stvari t.e neprevdi. Nemoze tie 7000 ili 8000 iljadi luge da vredat pomalku od dvajca vo ziri koi poveke od ocigledno bea ili potkupeni ili pristrasni. I kraj na kraeva koj e Naum Petrevski i onoj prviot od zirito (ne mu go znam imeto) da odlucuvaat koj ke ne pretstaviva na Evrovizija?
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Значи песмата е тапа,посебно раперскиот дел.Од друга страна немаше нешто подобро за што би жалеле , а во несреќа среќа што не победи вториот кој пее со хроничен запек ,или третата која уште 1000 јајца да испие нема да пропее.И на крај со среќа на Ѓоко наш си е, каков таков , а за оние кои свиреа на изборот во салата да си ги истискаат бубуљиците, уште еден доказ за немање основна култура.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Idioti ili ne, narodot go kaza svoeto. Jas rekov deka nemam nisto protiv Goko, no me vadat od kontakt vakvi stvari t.e neprevdi. Nemoze tie 7000 ili 8000 iljadi luge da vredat pomalku od dvajca vo ziri koi poveke od ocigledno bea ili potkupeni ili pristrasni. I kraj na kraeva koj e Naum Petrevski i onoj prviot od zirito (ne mu go znam imeto) da odlucuvaat koj ke ne pretstaviva na Evrovizija?
7-8000 од 2.000.000 вредат исто колку тие „двајца“ од жирито... Можат два-тројца сами да ги испратат тие пораки, нели? Кога ќе научи Влатко да пее, а не да испушта звуци како да кења нека се пријави повторно на избор за Евровизија... Мислам девојчиња, знам дека е убав, ама се што е убаво и не знае да пее, нели?
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Абе нека се ебат у гз преку куров веќе од овие местенки.У секоја бранша мора политика да има ви ебам неспособните.Затоа немаме ништо.
Дај боже да го дисквалификуваат или последно место 2 поена да има.:pusk::pusk::pusk:
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
5
Значи песмата е тапа,посебно раперскиот дел.Од друга страна немаше нешто подобро за што би жалеле , а во несреќа среќа што не победи вториот кој пее со хроничен запек ,или третата која уште 1000 јајца да испие нема да пропее.И на крај со среќа на Ѓоко наш си е, каков таков , а за оние кои свиреа на изборот во салата да си ги истискаат бубуљиците, уште еден доказ за немање основна култура.
имaше поубaвa бaлaдa (според мене) - Летaм Кон Тебе

и јaс немaм ништо против Ѓоко, aмa Илиевски е токму зa нa евровизијa
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
имaше поубaвa бaлaдa (според мене) - Летaм Кон Тебе

и јaс немaм ништо против Ѓоко, aмa Илиевски е токму зa нa евровизијa
И јас немам ништо против Илиевски , освен тоа што нема глас, утнал професија:toe:
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
7-8000 од 2.000.000 вредат исто колку тие „двајца“ од жирито... Можат два-тројца сами да ги испратат тие пораки, нели? Кога ќе научи Влатко да пее, а не да испушта звуци како да кења нека се пријави повторно на избор за Евровизија... Мислам девојчиња, знам дека е убав, ама се што е убаво и не знае да пее, нели?
Pa ako tolku mislevte deka Vlatko ne znae da pee, zosto togas ne se sobravte vie dva-trojca pa da glasate i Gjoko da gi dobie tie 7000 - 8000 iljadi glasovi? I na parlamentarni izbori za Grujo ne glasaa 2.000.000 pa ete go na vlast e. Za da kazeme deka nekoj e favorit na publikata, toj nekoj treba da ima najmnogu glasovi od publika. Vo ovoj slucaj toa bese Vlatko, i zatoa toj e MORALEN POBEDNIK. Ubavinata nema nikakva vrska so ova, ne sum jas nekoja napalena klinka, samo go komentiram nacinot na koj nie makedoncite izbirame. Ova sto se sluci ovaa vecer e olicetvorenie na toa kakva ni e drzavata. Ne samo za izbor na pesna, vaka e i koga ke apliciras da se vrabotis, i iks drugi raboti.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom