Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Frchko kaj bitolskite dpBneovci - vtor del

Хахаха...лелеле кртот им вика "ќе ве мачкаме сеа?"...хахахах...леле кој комедии еј...

Абе недај боже да им доете преку глава на ВМРО-вците од Битола,а недај боже па у Прилеп...тие се скршени глави...имал среќа Фрч шо не налетал на некој побудала од овие па да го запукал кртот таму на лице место!!!

п.с Клипот требало да го крстат...Фрч имаше среќа шо јадеше бурек на мирни луѓе и шо остана жив!!!
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Јас мислам дека тоа важи само за претседателските :toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Прашање за оние што знаат:

Дали е точно дека имало промени во 2006 во Изборниот закон при што сега се потребни 40% гласачи да излезат на изборите, а претходно бројката била 50%?

Претпоставувам оваа бројка е иста како за претседателските така и за локалните избори, или законот прави разлика?
За сите избори е така. Мислам дека законот беше донесен 2005та година.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Јас мислам дека тоа важи само за претседателските :toe:
Тоа значи дека била направена таква промена во во законот во 2006 год. и дека сега прагот е 40%?

Каде би можел да проверам? Дали има некој форумец кој би можел да каже?
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
На овие избори ќе има значителна промена по однос на условот на одѕив на гласачите. Во минатото, најмалку 50 отсто од избирачкото тело требаше да излезе на гласање за резултатите да бидат важечки. Таа цифра сега падна на 40 отсто.

Го едитирав постот, ова мислам дека е поново од претходниот пост што го оставив


Локални избори
Со новиот предлог закон локалните избори ќе се сметаат за успешни ако на гласање излезат една третина од избирачите. За идниот градоначалник ќе треба да гласаат мнозинство од нив. Досега цензусот изнесуваше 50% плус еден.
Со намалувањето на одзивот на 30% власта сака да си обезбеди алиби за успешни избори во услови кога се очекува граѓаните да бидат незаинтересирани да излезат на избори.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Прашањето е од каде знаеш дека било 50% а сега е 40%?

Има ли некој напис или линк...?

Секоја помош е добродојдена.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Па ти пишува во постот горе ,дека до сега биле 50% плус еден глас:toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Глигоров е сенилен? Океј, нека е така

Зошто нема демант на коментарот од сенилниот пензиониран претседател кој преживеал атентат од страна на човекот кој претендира кон неговата фотелја? Мене да ме спомнел некој во таков контекст или на сите можни судови ќе се видевме со него, или ќе си подвиев опаш како секој кривец кој нема аргументи да спори со „сенилен“ човек и „пензионирани“ обвинувања...
Гледам плодна дискусија сте имале со Пеце околу мемоарите на Киро :)

Ете Serpico, хипотетички да претспоставиме дека пишувањата на Киро се точни, и дека Фрле преку посредници се обидел да го поткупи со милион евра, ролекс и незнам што уште беше.
Дали овде постои основано сомнение за кривично дело "заговор против државата" ?
Дали со тоа што наводно го направил Фрчковски не се прекршени барем неколку кривични закони ?
Дали во овие обвинувања од страна на ДПМНЕ има материјал барем за една кривична пријава против Љубомир Фрчковски ?

Дали сето ова за кое предизборно обвинува владејачката партија е велепредавство ?


Доколку е велепредавство:

Зошто нема кривична пријава против велепредавникот ?
Која е функцијата на МВР ?
Кој треба да носи одлуки во врска со овие тешки обвиненија; народот или јавното обвинителство ?
Зошто пресот на Бичиклиски се одржа во седиштено на ДПМНЕ, а не пред седиштето на јавниот обвинител ?

Дали мемоарите на Глигоров беа тајна за пошироката јавност во Македонија ?
Дали овие исти мемоари својата промоција ја имаа непосредно пред пресот на Бичиклиски и ДПМНЕ (за да мислиме дека откриле топла вода), или изданието датира уште од 2001-ва година ?
Зошто се чекало осум години за да се покрене ова прашање ?
Дали осумгодишното молчење од страна на ДПМНЕ ги прави соучесници во ова велепредавство ?

Зошто секогаш пред избори ДПМНЕ актуелизира некакви конспирации за велепредавства ?
Зошто овие конспирации секогаш траат само до завршетокот на изборите ?

На последните две прашања имам совршен одговор, но најпрвин би го сечекал твојот коментар :wink:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Па ти пишува во постот горе ,дека до сега биле 50% плус еден глас:toe:

Ама и сега изледа дека е така. Нема никаде дека е сменета бројката од 50% на 40% или 30%, барем јас не успеав да најдам.

Како бре така, пред избори сме, а никаде да не може да се најде процентот на излезеност за иборите да сметаат валидни (претседателки и локални)?!?
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
„Јеби га“,
„шутрак“,
„сељаштво“,
„морони“,
„дибеци“,
„шупци“,
„дркаџии“,
„газ“,
„село гори, баба ја боли“,
„посрани гулаби“


Ќе ме банира ли админот заради употреба на овие зборови? :pos2:
Јас мислам дека услуга му направиле на Фрчко со рекламата,не ми е јасно што му се фатиле,па колумна си е колумна,секој има право да се изрази како што сака,на телевизија кога ќе излезе еднаш не употребил таков збор.Имаше уште една смешна реченица,не ми текнува сега,мислам дека беше најлесно е да дупиш збунета личност:pos2::pos2::pos2:Вака да и рече на Бакојани за преговори со името.:vozbud::vozbud:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Хахаха, Фрчко бе увек мангуп се праел или на деца или на девојчиња.

Господинте Фрчковски, што ќе изјавите на тврдењето на Глигоров, оној Киро претседатело, каде во неговата книга вели дека сте му нуделе 1 милион долари за промена на име.

Фрчковски:
Јас не би го коментирал тоа.

Па што ќе коментираш жити се!

Фрчко е жртва, Љубе Бошковски оди во втор круг.
Се работи да се подели повторно ДПМНЕ.
Многу од СДСМ ќе гласаат за Љубе, директива од Бранко е тоа.

За Мисирков.

Промените за 40% цензус, се донесени 2008 година.
ВМРО-ДПМНЕ сакаше да нема цензус.
На лидерските средби тоа го договорија.
Паралелно одеше со средбите за името.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Хахаха...лелеле кртот им вика "ќе ве мачкаме сеа?"...хахахах...леле кој комедии еј...

Абе недај боже да им доете преку глава на ВМРО-вците од Битола,а недај боже па у Прилеп...тие се скршени глави...имал среќа Фрч шо не налетал на некој побудала од овие па да го запукал кртот таму на лице место!!!

п.с Клипот требало да го крстат...Фрч имаше среќа шо јадеше бурек на мирни луѓе и шо остана жив!!!
Вака ли треба да се однесува претседател, со клошарски улични провокации? Собрал 20 телохранители околу себе и провоцира луѓе кои мирно си седат. И највеќе ме чуди што не само што СДСМ дозволиле видеото да излезе во јавност, туку и се гордеат со овој чин.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Vecerva u 20:30 na Alsat ke ide debatata pomegu kandidatite. Ivanov samo go nema.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom