Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Frle jasno kaza ..nejke da komentira se u vrska so toa ..posto ke izlezat mnogu raboti na videlina koi ke zasegnat mnogu licnosti od koi megu niv i momentlano na vlast a i vo opozicija
Кога некој нејќе да коментира нешто тогаш сметам дека човекот нешто крие... посебно кога нема коментар на обвинувања против него...
Зар ти ја сметаш Мирка за релевантен новинар? :tapp: Немој чоече не паѓај на толку ниско ниво,поинтелитенген си од неа верувај!



Фрчко уствари и не коментита такви болни конспирации,да беше издржан текстот на Мирка радо би критикувал или коментирал,ама "колумна" во која само Бугарите и Пробугарите тој ден на тој текст и се радуваа навистина не заслужува внимание.
Океј реков ај ќе ја остајме Мирка настрана, дај кажи нешо за Киро и мемоарите негови како и немањето коментар на Фрчко за тоа.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ќе гласам за Фрчковски,не затоа што сум партиски определен(за СДСМ),туку затоа што од мал ги следам дебатите што ги води човеков и сум импресиониран од нив.
Значи,да се разбереме,не гласам за Фрчковски затоа што мислам дека ќе биде добар претседател,или поради партијата која ја претставува,туку поради мојата почит спрема него како личност.
А ако не влезе во втор круг,втор на листата на мој избор е Имер Селмани.
За него навистина сметам дека ќе биде добар претседател.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ќе гласам за Фрчковски,не затоа што сум партиски определен(за СДСМ),туку затоа што од мал ги следам дебатите што ги води човеков и сум импресиониран од нив.
Значи,да се разбереме,не гласам за Фрчковски затоа што мислам дека ќе биде добар претседател,или поради партијата која ја претставува,туку поради мојата почит спрема него како личност.
А ако не влезе во втор круг,втор на листата на мој избор е Имер Селмани.
За него навистина сметам дека ќе биде добар претседател.
Па зошто не гласаш за Селмани уште во првиот круг?:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ќе гласам за Фрчковски,не затоа што сум партиски определен(за СДСМ),туку затоа што од мал ги следам дебатите што ги води човеков и сум импресиониран од нив.
Значи,да се разбереме,не гласам за Фрчковски затоа што мислам дека ќе биде добар претседател,или поради партијата која ја претставува,туку поради мојата почит спрема него како личност.
А ако не влезе во втор круг,втор на листата на мој избор е Имер Селмани.
За него навистина сметам дека ќе биде добар претседател.
браво :pos2:
велиш Фрчко од мал го следиш?
тогаш разјасни ги неговите ставови и противречности низ годиниве ..
чоекот е у заблуда .... незнае шо збори ...
фрли му некој динар и го мења ставот како чорапите ....
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Па зошто не гласаш за Селмани уште во првиот круг?:toe:
Па кажав зошто,поради Фрчковски.
Човекот ми е идол,неможе да не гласам за него.
А ако не го помине првиот круг,тогаш ќе гласам за Селмани.
п.с и да разјасниме,идол ми е поради интелигенцијата и вокабуларот кои ги поседува,а не поради работите што ги прави.
п.п.с не планирам да се распраам со партиски војници,не реплицирајте на моите постови.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Ќе гласам за Фрчковски,не затоа што сум партиски определен(за СДСМ),туку затоа што од мал ги следам дебатите што ги води човеков и сум импресиониран од нив.
Значи,да се разбереме,не гласам за Фрчковски затоа што мислам дека ќе биде добар претседател,или поради партијата која ја претставува,туку поради мојата почит спрема него како личност.
А ако не влезе во втор круг,втор на листата на мој избор е Имер Селмани.
За него навистина сметам дека ќе биде добар претседател.
Те молам со што те импресионира Фрчковски Дали со неговиот "супер" вокабулар.Човекот е тотална нула:toe:.Али ај секој си има право на избор и на размислување.:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Па кажав зошто,поради Фрчковски.
Човекот ми е идол,неможе да не гласам за него.
А ако не го помине првиот круг,тогаш ќе гласам за Селмани.
хахахахха
но комент ...
не веруев дека има чоек на кој идол му е фрчко :pos2::pos2:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Па кажав зошто,поради Фрчковски.
Човекот ми е идол,неможе да не гласам за него.
А ако не го помине првиот круг,тогаш ќе гласам за Селмани.
Лошо правиш што идолизираш истрошени и дискредитирани отфрлени личности...
Море...лошо правиш што воопшто идолизираш некого...а посебно политичар, а политичарите ти се по дефиниција ебиветри.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Лошо правиш што идолизираш истрошени и дискредитирани отфрлени личности...
Море...лошо правиш што воопшто идолизираш некого...а посебно политичар, а политичарите ти се по дефиниција ебиветри.
Нормално дека се,сите до еден.
И лошо напишав ја.
Не сакав да кажам идол во таква драматична смисла,туку едноставно личност од која сум импресиониран.
Секој си има право на свое мислење и симпатии,нели?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Нормално дека се,сите до еден.
И лошо напишав ја.
Не сакав да кажам идол во таква драматична смисла,туку едноставно личност од која сум импресиониран.
Секој си има право на свое мислење и симпатии,нели?
Јас тоа околу идолопоклонството...
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Со исклучок на Селмани другите кандидати се недостојни да ја трчат трката за претседателската фотеља..Како и да е кој и да биде избран институцијата претседател ќе биде маргинализирана како и досега...
Ако некој беше достоен тоа беше Срџан Ќерим, со сета негова појава и искуство кое го има...
Инаку да се подсетиме на кандидатите:
Буџаку и Хоџа и онака се статисти, не ги коментирам....
Иванов, вечно збунет , максимално прост, тотално неискусен, непредставителен...
Нано Ружин, незнам се труди многу , ама некако премногу повлечен, незабележителен, со нејасни концепти и визији...
Фрчко, незнам овој човек многу повеќе би одговарал на некој шанк во некое кафанче, човек за кого уште неможам да сватам дека има докторска титула (истото важи и за Иванов)...
Бошковски, хахахаха, каков тип....
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Мојон текст за програмите, ветувањата и манипулациите со ингеренции на претседателските кандидати.

Претседател или суперхерој?

Новиот претседател ќе ни го реши проблемот со името, ќе не внесе во ЕУ и НАТО, ќе ни ги реши економските проблеми, ќе ја намали невработеноста, и Македонија ќе ја претвори во земја од соништата.

Барем ваков впечаток се добива читајќи ги програмите на претседателските кандидати, и слушајќи ги нивните јавни излагања.

Доколку вака Обама ја доби највисоката функција во САД, кај нас ситуацијата е поинаква, македонскиот претседател има драстично помали ингеренции и не може да биде решение на сите проблеми во нашето општество.

Во текот на кампањава се вршат бројни манипулации со гласачкото тело, а најголеми се оние со ингеренциите.

Помалку информираните и запознати граѓани може слободно да се препуштат на ветувањата и според тоа кој најмногу им ветил да одлучат да му го дадат својот глас.

Сепак факт е дека главниот збор во одлучувањето за што и да е во државава го има владата и од тоа нема бегање.

Покрај лажната слика која ја даваат претендентите за функцијата шеф на државата, еве кои се, според Уставот на Република Македонија вистинските надлежности:


  • Претседателот ја претставува републиката, е врховен командант на вооружените сили и претседател на Советот за безбедност.

  • Тој го определува мандатарот за состав на Владата, ги поставува и отповикува амбасадорите и пратениците на Република Македонија во странство, ги прима писмата на странските дипломати, предлага двајца судии на Уставниот суд, двајца членови на Републичкиот судски совет, именува тројца членови на Советот за безбедност, ги предлага членовите на Советот за меѓунационални односи, како и други носители на државни и јавни функции според Уставот.

  • Исто така, претседателот ги потпишува указите за прогласување на законите, доделува одликувања и признанија, дава помилување и врши други функции утврдени со Уставот.
А вие слободно дадете го гласот за кандидатот кој ви ветил најмногу вработувања во вашето семејство.
 

Џек

Мастер!?
Член од
8 март 2009
Мислења
84
Поени од реакции
2
Ах, да можев да гласам:toe:

Реалност, Иванов е во вториот круг, Фрчуле и Селмани ке се јадат.

Немам фаворит ама не сакам да го видам Фрчковски на претседателската фотеља. Боље пиун на власта него он.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Мојон текст за програмите, ветувањата и манипулациите со ингеренции на претседателските кандидати.

Претседател или суперхерој?

Новиот претседател ќе ни го реши проблемот со името, ќе не внесе во ЕУ и НАТО, ќе ни ги реши економските проблеми, ќе ја намали невработеноста, и Македонија ќе ја претвори во земја од соништата.

Барем ваков впечаток се добива читајќи ги програмите на претседателските кандидати, и слушајќи ги нивните јавни излагања.

Доколку вака Обама ја доби највисоката функција во САД, кај нас ситуацијата е поинаква, македонскиот претседател има драстично помали ингеренции и не може да биде решение на сите проблеми во нашето општество.

Во текот на кампањава се вршат бројни манипулации со гласачкото тело, а најголеми се оние со ингеренциите.

Помалку информираните и запознати граѓани може слободно да се препуштат на ветувањата и според тоа кој најмногу им ветил да одлучат да му го дадат својот глас.

Сепак факт е дека главниот збор во одлучувањето за што и да е во државава го има владата и од тоа нема бегање.

Покрај лажната слика која ја даваат претендентите за функцијата шеф на државата, еве кои се, според Уставот на Република Македонија вистинските надлежности:


  • Претседателот ја претставува републиката, е врховен командант на вооружените сили и претседател на Советот за безбедност.

  • Тој го определува мандатарот за состав на Владата, ги поставува и отповикува амбасадорите и пратениците на Република Македонија во странство, ги прима писмата на странските дипломати, предлага двајца судии на Уставниот суд, двајца членови на Републичкиот судски совет, именува тројца членови на Советот за безбедност, ги предлага членовите на Советот за меѓунационални односи, како и други носители на државни и јавни функции според Уставот.

  • Исто така, претседателот ги потпишува указите за прогласување на законите, доделува одликувања и признанија, дава помилување и врши други функции утврдени со Уставот.
А вие слободно дадете го гласот за кандидатот кој ви ветил најмногу вработувања во вашето семејство.
На страна ветувањата и сите други кампањски ствари, едно е јасно...дека има кандидати со големо политичко минато и полни страни во учебникот по политичка историја, и кандидати кај кои сите тие страници се бели и колку и да го листаш учебникот е залудно зашо се што ќе најдеш е бланко. Е јас искрено би се определил за првиот тип на кандидати, кои имаат веќе резултирано со било што, отколку поддржката да ја дадам за некој кој нема остварено ништо.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom