Идеална возраст за брак

Chanel

I feel like a tiny bird with a big song!
Член од
22 мај 2011
Мислења
478
Поени од реакции
307
Ко за женско 26 години е идеална возраст за брак. Таман ќе имаш завршено факлутет и малку да го прошеташ светот.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Според мене има само лоша возраст, пример на 16-17, нема идеална, затоа што ако некој/а има 30-35 години не значи дека е готов/а за брак и за сите одговорности што доаѓаат со него и обратно, има 20-25 годишни позрели и поподготвени од многу повозрасни луѓе. Во секој случај лошо е да се уништи ПУБЕРТЕТОТ со брак на 15-18 години.
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Според мене идеална возраст-28 години.Не пред 25тата бидејки сметам дека тогаш не сме спремни за брак (во ред за секој различно е) но сметам дека прво треба да прошетаме а потоа да се врзуваме.
 

Sandra

wicked
Член од
24 август 2005
Мислења
1.490
Поени од реакции
224
Nema idealna. Ako ne go chustvuvash vo sebe dzabe ti se godinite. Ti mozi da si 30 i da se chustvuvash ko 20. Koj ke te tera da se ozenish/omazish togash ? :) Ja imam 25 sega, i nekoj da mi kazi deka mi stasalo vreme da se mazam ke mu aknam shamar. Ne sum jas gotova ushte so toa sho sakam da go napram vo zivoto, i dodeka ne sum jas gotova so toa znachi deka i nema da se mazam :)
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
28 години за машко, а за женско 26 :)
 
С

Сатори

Гостин
Студент сум на Правен факултет и имам лични искуства од близок и поширок круг за тоа колку еден брак може да биде разорувачки и деструктивен како врз партнерите, така и врз сите други инволвирани во семејството.Не сакам да звучам песимистички на оваа тема и крајно, индивидуалните искуства се секогаш различни кај сите, но јас секој ден се среќавам со проценти и податоци за тоа како разводот станува нова модерна тенденција или како границата за влегување во брак постојано расте.Можеби и треба така да биде, она што некогаш било стега и размена на вреќи полни со пари наместо фактичка заедница помеѓу две индивидуи да се претвори во себична потрага по себе преку другиот.

Така што, не можам да дадам идеална возраст за брак затоа што мислам дека таква и не постои.Никој не може да биде спремен за таква обврска се додека де факто не биде ставен во ситуацијата, како ќе се справи со неа е нешто сосема друго, некои од нас се подобри во анализа и справување со притисок, а некои не се способни ниту да одржат релација, а тоа не доаѓа со текот на годините, туку со реализацијата на личноста и емоционалната зрелост.Можеби некогаш ќе бидам способна за таква задача, која што според мене е една од најголемите со кои човек може да се сретне во животот, можеби нема.Но сигурно нема да направам 5 годишен план во кој што ќе заокружам година за склопување на брак.Тоа е веќе глупост, не само незрелост.Нема апсолутно никаква врска со став или размислување.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Многу работи со времето идат и доаѓаат, така да, „Идеална возраст за развод?“ тема не гледам. o_O
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.053
Еве зошто не е пожелно за машко да се жени пред 30 год., особено ако сака да направи некоја пара. :)

Колумбо гу е открија Америку само затој што е бија НЕОЖЕНЕТ!
Да е имаја жену било би овакој:
- А зашто мораш да идеш бш ти?
- А зашто не пратив некога другога?
- Што без тебе нели може?
- Ти луд си или глуп?
- Нели видиш дека те искористуев?
- Што криеш?
- А што, само мушки ли ќе идете… Ја брее?
- Ма немој?
- Све си ти испланираја знам ја… Ти одамна си се договорија сс тија курве Индијанке!
- А зашто не можу и ја да иду ако си ти шеф? Мене никад не ме водиш нигде!
- Каква бе округла Земља? Бреее све би измислија само да не си дома!
- Ако отидеш ја одма се враќам куде маму!
- Не можеш да идеш и готово!
- Ништо нема да се деси ако свет остане и даље раман како плоча.
- Чуеш ли бе, немој да ми се облачаш затој што НЕ ИДЕШ НИГДЕ!

:pos:
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Нема идеална возраст за брак кога ке ја најдам таа што ке можам да се будам покрај неа секој ден тогаш.
И приходите се веке друг муабет.
 
F

FARANG

Гостин
За девојка до кај 26, за маж колку подоцна толку подобро под услов да може да земе некоја до кај 26 пред се за деца :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom