ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.056
Чисто ме интересира, клиенти/девелопери од страна на клиентот/po's не ве прашуваат до кај сте, ако веќе сте го естимирале тикетот заедно?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.248
Поени од реакции
3.173
Пауза за топли оброк 90 минути, 2 кафе паузи по 30 минути, 4 х 15 минути на цигара, пинг понг 2 саати, одмор после пинг понг уште пола саат, саат - саат и пол за состаноци. Во тоа време што ќе остане може да се искуцаат 2-3 реда код, ако даде Господ. А може и порано да се излезе за дома.
Во која фирма си, имате отворени огласи да дојдам и јас? :D
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
355
Поени од реакции
474
Uspeh vo karierata e najgolemata korporativna prevara. Sekoj raboti za pari, i vremeto potroseno na rabota ne moes da go kupis nazad.
Ama nema smisla na temava da se lazat pocetnici na temava (a temata e za niv kreirana) deka e podobro da rabotat ko taksist ili monteri zaso pocetnite plati bile tuka negde.Ne gleam so koja cel se kazuva toa. Ako vekje trejdas trud/vreme/zdravje za pari, retko koja struka ima podobar trade deal.
Ако работи таксист и монтер во Дубаи и печалбата да ја носи во Македонија се исплаќа да се споредува...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Пауза за топли оброк 90 минути, 2 кафе паузи по 30 минути, 4 х 15 минути на цигара, пинг понг 2 саати, одмор после пинг понг уште пола саат, саат - саат и пол за состаноци. Во тоа време што ќе остане може да се искуцаат 2-3 реда код, ако даде Господ. А може и порано да се излезе за дома.
А кај е смути паузата? Што фирма сте?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.331
Поени од реакции
27.879
Јадев гомна вчера за девелопери, ама интересно беше да се види у 12 на полноќ 2 cluster leads, 3 PO's и 15тина девелопери онлајн, shit escalated quickly :D И нормално денес, пред 10 никој нема да стартува...
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.457
Плати на ХР, рекрутери и слични позиции како се движат?
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Чисто ме интересира, клиенти/девелопери од страна на клиентот/po's не ве прашуваат до кај сте, ако веќе сте го естимирале тикетот заедно?
Недај боже, одма се реагира до скрам мастерот дека им се прави микроменаџмент и им се диши у врат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.056
Ми звучи ко синдром на македонска фирма. Кога тие девелопери би работеле директно за клиентите, не би можеле да го прават тоа што сега го прават. Мислам познато ми е се ова. Во една од фирмите од Македонија за која што работев имаа и таква работна позиција како event manager/planner или така нешто. И девојката имаше за задача да ги "анимира" вработените у смисол секоја недела се собираме у кафана, глеаме театарска претстава, глеаме некој филм на кино, праиме rooftop beer party или идеме неколку дена некаде (без разлика дали земјава или странство). И странците кои отвараат фирми тука, доста вложуваат во такви активности, се додека вработените прифаќаат да работат за плати за какви што работат. И заради тоа и не ме чуди што грото од вработените во такви фирми се на возраст од 22 до 25 - 26.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Баш напротив, фирмите што си го дозволуваат тоа работат директно со клиенти. Продаваат софтвер, прават пари и не се замараат.

Ако работиш за фирма што те рента, нормално дека ќе ти мери. Ако не си подобар од нивните, не им требаш. Како дома кога викаш мајстор или надничар. Ако работиш сам и си заморен, ќе одмориш и никому ништо. Ако мајсторот забушава, ќе му се лутиш, не сакаш да ти се мота дома подолго од што мора.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.056
Без разлика, inhouse или те рентаат, доколку работиш директно за фирмата, а не за некаков си бренч во Македонија, работите се поинакви. Разликата е најмногу во тоа колку си платен секако.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Без разлика, inhouse или те рентаат, доколку работиш директно за фирмата, а не за некаков си бренч во Македонија, работите се поинакви. Разликата е најмногу во тоа колку си платен секако.
Ахам, значи луѓето на кои сум им лајн менаџер во УК ги третирам различно од луѓето во Скопје. Ти благодарам што ме просветли. :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.056
Ахам, значи луѓето на кои сум им лајн менаџер во УК ги третирам различно од луѓето во Скопје. Ти благодарам што ме просветли. :D
Не се сите ти и не се сите менаџери. Која е причината да фирма од УК отвори фирма во Македонија и да им дозволи на девелоперите да се куропецаат?

1. Паднале на лепота
2. Во Македонија живеат неоткриени генијалци
3. Евтино им е

Ја во поголем дел од кариерата работам inhouse и тоа претежно за странци директно. Поголемиот дел од денот го поминувам во работа и состаноци. Не дека неаме chitchat и зезања секој ден, ама сигурно не го поминувам денот претежно у забава со колегите. Веројатно да не бев remote ќе имаше и многу повеќе од тоа. Али саат или помалку од саат дневно поминати продуктивно е забушавање и разликата е повеќе од компанија до компанија отколку да се дава некаква слика дека во it сектор ништо не работат, а земаат натпросечни плати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom