ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
15 февруари 2022
Мислења
121
Поени од реакции
155
Од ит бублот од Чешка и Шведска ќе му кажувам на некој што си прави пат надвор од бесполезниот градежен сектор дека воркохолизмот е лош за неговото здравје според мое мислење и никој нема да му памети ништо друго освен крашот кој го предизвикал на продукција. Јас најсуперокеј, овие бесполезниве токсични да ги немаш за колеги. :place:
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
764
Поени од реакции
1.806
Еве уште еден пример зошто треба да бегате од македонски фирми. Замисли идеш на работа и овој ти е колега… :sakasuste:
Во живо сигурно е срцка и глас не пушта :D Не знам кој би вработил ваков како него, ако е ист ко на форумов.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.779
Поени од реакции
24.851
На овие што се нервозни тука или некој им ја фатил пинг понг масата и чекаат, или не им се погодила масажата дадена од фирма :D
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.172
Поени од реакции
7.624
Споредбите со тоа кој колку работи, а колку е платен по различни индустрии се бесполезни во темава. Се работи за најпроста понуда и побарувачка на пазарот. Дали некој од нас ќе се посвети на работата 8 часа дневно или 18 часа, не го менува фактот дека има недостаток од кадар и дека додека ова не се промени, основната плата во ИТ ќе биде повисока од другите сектори.

Ама апсолутно фактот што индустријата е динамична нема врска со платите, има и подинамични индустрии кои не се платени ни приближно колку ИТ. Побарувачката си го прави своето. Според некои мислења на темава, треба да осеќам грижа на совест пошо зеам повисока плата и да работам прекувремено за да се искупам. ПоШо жИвеАм вО БабЛ и СуМ снеГулКа. Ниту сум снегулка ниту живеам изолирано. Но исто така многу сум свесна колку вреди времето на еден девелопер и колку од вештините кои ги стекнуваме надвор од работно време "бидејќи професијата е динамична" им заштедуваат на фирмите. Ако мислите дека платата ви е голема, размислете колку со продуктот на кој работите му заштедувате/генерирате приход на клиентот/фирмата. Кога ќе ја удрите математиката, верувајте дека нема воопшто да се чувстувате виновно.

Западните фирми отвараат фирма во МК за да заштедат некој денар, фирмата во МК вработува џуниори и ги претставува како интермедијат или сениор, исто за да заштеди, и сеа тој џуниор треба да си ја чука главата, а три нивоа над него се крадат за пари? Па ако е будала ( ко мене ) да си крати од здравјето заради "успех во кариерата".

На крај на денот секој со своите размислувања и убедувања нели, јас само сакав да потенцирам колку е нездрав овој мајндсет и како ги зголемува очекувањата до нереално ниво на секој вклучен во индустријава. Не викам дека не треба посветеност и некоја жртва, но се да биде умерено.
И мене ми е тапа тој hustle мајндсет кој посебно после короната стана сеприсутен.
Социјалните мрежи имаат многу импакт врз овој феномен. Такви GaryVee и останата фела, workaholics и еден тон success stories или from zero to hero муабети.
Јбг, никој не сака да слуша или гледа кратки видеа за бурнаут или импостер синдром... И со тек на време вакви ствари влегуваат во потсвест.
Како што кажа некој погоре, работиш за да научиш ствари повеќе. Simple as that.

Ипак треба да се прави разлика по ова прашање во поглед на сениоритет.
Јас сум јуниор со 1.5+ години во оваа струка. Пред да се пренасочам, јас бев тотално свесен и знаев дека ќе има hustle првите 4 години барем и ќе треба константно да се учи вон работно време за да стигнам некое објективно и субјективно ниво на компетенции кои ќе ме направат да бидам комотен.
Да се останува после работно време за некоја фирма и да се работат таскови за истата за да се покажеш или не знам што, за мене е да, нонсенс, освен ако нема нешто што може навистина да се научи. Ми е гајле да си го тупам мозокот после работа за некој си минорен bug fix. Не стигнав денес? Кој ве ебе, не ви се замарам до 18-30 попладне.
Ама после работно време да седнеш и да совладаш некои концепти/алгоритми, туторијали, технологии или што и да е, кои ќе ти помогнат општо во твојата кариера, не само во тековната фирма, за мене е скроз разбирливо.
Многу е полесно е да кажеш "fuck it" после 4+ години искуство. Имаш знаење, си поминала ствари, си искусила технологии, разни форми на притисок и тн.
Но, првите, ете 4 години реално мора да се биде малце повеќе фокусиран и детерминиран. Сеа, тоа не значи да тепаш 16 саати на еден проект.
Не гледам што е толку tryhard-ерско, стресно или токсично пример 45-60 минути пред спиење навечер да читнеш некоја техничка или полу-техничка книга на пример.

Тоа е некоја природна прогресија во струката и едноставно еден програмер мора да биде прилично посветен првите Х години.
Tебе тоа замарање те довело до ова што си денес, веројатно да имаш добар work-life balance. Да си била уште од старт со "fuck it" мајндсет, тогаш не би била веројатно таму каде што си сега во твојата кариера. Можеби баш денес ќе си била со hustle mindset. Како да ти кажам, за да осознаеш и реализираш некои ствари, ти треба да качиш одреден level. Се друго е претпоставка.

Друга работа, јас како јуниор имам огромна конкуренција за едно место и мора да се издвоиш пред другите во секој облик и форма. Додека сениори се бараат под камен и дрво и истите имаат еден тон избор со релативно малце конкуренција. Ти поради твоето искуство позади себе, нови ствари/технологии/концепти ги совладуваш за многу пократко време од мене. Сакала да признаеш или не, ти денес си во таква позиција поради фактот што си ја поминала таа фаза кога си грајндала.
Тебе ако утре ти кажат чао, ти може од следната недела веќе ќе имаш нова работа, јас со моето искуство ќе гризам нокти некој месец.

Како да ти кажам, некои фази се природни и неминовни да се поминат. Како тинејџерство во реалниот живот. Сите знаеме и знаевме и тогаш дека журкање и пијанчење не се добри за тебе, ама тоа мора да го поминеш за да подоцна го знаеш, како да ти кажам. Мораш да се изгориш неколку пати да знаеш дека колото е жешко. Таков е животот, за жал.

Понатаму, јас како и секој јуниор, финансиски и во поглед на компетенции пример не сум на тоа ниво како што би сакал да бидам. До тогаш, треба да еволуирам во компетентен и одговорен програмер.

Поголемиот проблем што го имам јас во поглед на ова прашање е упикувањето и губењето на свое јас во однос на компанијата. А тоа се случува во секоја фирма. Луѓе се спремни да бидат сонда за колоноскопија во однос на фирмата.

Ако фирмата те користи и експлоатира тебе и те шитка за помали пари или што и да е, можеш и ти да ја молзеш и да го прибереш сето знаење од неа за да утре се продадеш подобро и да можеш да "избоксаш" одличен work-life balance, или пак да креираш своја фирма или не знам што. Меѓутоа, едноставно мора да качиш левел на почетокот. Темпото може на моменти е нездраво, но има милион постресни работи на светов од тоа да посветуваш 10 саати пред компјутер 5 дена во неделата.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.341
Поени од реакции
15.193
И мене ми е тапа тој hustle мајндсет кој посебно после короната стана сеприсутен.
Социјалните мрежи имаат многу импакт врз овој феномен. Такви GaryVee и останата фела, workaholics и еден тон success stories или from zero to hero муабети.
Јбг, никој не сака да слуша или гледа кратки видеа за бурнаут или импостер синдром... И со тек на време вакви ствари влегуваат во потсвест.
Како што кажа некој погоре, работиш за да научиш ствари повеќе. Simple as that.

Ипак треба да се прави разлика по ова прашање во поглед на сениоритет.
Јас сум јуниор со 1.5+ години во оваа струка. Пред да се пренасочам, јас бев тотално свесен и знаев дека ќе има hustle првите 4 години барем и ќе треба константно да се учи вон работно време за да стигнам некое објективно и субјективно ниво на компетенции кои ќе ме направат да бидам комотен.
Да се останува после работно време за некоја фирма и да се работат таскови за истата за да се покажеш или не знам што, за мене е да, нонсенс, освен ако нема нешто што може навистина да се научи. Ми е гајле да си го тупам мозокот после работа за некој си минорен bug fix. Не стигнав денес? Кој ве ебе, не ви се замарам до 18-30 попладне.
Ама после работно време да седнеш и да совладаш некои концепти/алгоритми, туторијали, технологии или што и да е, кои ќе ти помогнат општо во твојата кариера, не само во тековната фирма, за мене е скроз разбирливо.
Многу е полесно е да кажеш "fuck it" после 4+ години искуство. Имаш знаење, си поминала ствари, си искусила технологии, разни форми на притисок и тн.
Но, првите, ете 4 години реално мора да се биде малце повеќе фокусиран и детерминиран. Сеа, тоа не значи да тепаш 16 саати на еден проект.
Не гледам што е толку tryhard-ерско, стресно или токсично пример 45-60 минути пред спиење навечер да читнеш некоја техничка или полу-техничка книга на пример.

Тоа е некоја природна прогресија во струката и едноставно еден програмер мора да биде прилично посветен првите Х години.
Tебе тоа замарање те довело до ова што си денес, веројатно да имаш добар work-life balance. Да си била уште од старт со "fuck it" мајндсет, тогаш не би била веројатно таму каде што си сега во твојата кариера. Можеби баш денес ќе си била со hustle mindset. Како да ти кажам, за да осознаеш и реализираш некои ствари, ти треба да качиш одреден level. Се друго е претпоставка.

Друга работа, јас како јуниор имам огромна конкуренција за едно место и мора да се издвоиш пред другите во секој облик и форма. Додека сениори се бараат под камен и дрво и истите имаат еден тон избор со релативно малце конкуренција. Ти поради твоето искуство позади себе, нови ствари/технологии/концепти ги совладуваш за многу пократко време од мене. Сакала да признаеш или не, ти денес си во таква позиција поради фактот што си ја поминала таа фаза кога си грајндала.
Тебе ако утре ти кажат чао, ти може од следната недела веќе ќе имаш нова работа, јас со моето искуство ќе гризам нокти некој месец.

Како да ти кажам, некои фази се природни и неминовни да се поминат. Како тинејџерство во реалниот живот. Сите знаеме и знаевме и тогаш дека журкање и пијанчење не се добри за тебе, ама тоа мора да го поминеш за да подоцна го знаеш, како да ти кажам. Мораш да се изгориш неколку пати да знаеш дека колото е жешко. Таков е животот, за жал.

Понатаму, јас како и секој јуниор, финансиски и во поглед на компетенции пример не сум на тоа ниво како што би сакал да бидам. До тогаш, треба да еволуирам во компетентен и одговорен програмер.

Поголемиот проблем што го имам јас во поглед на ова прашање е упикувањето и губењето на свое јас во однос на компанијата. А тоа се случува во секоја фирма. Луѓе се спремни да бидат сонда за колоноскопија во однос на фирмата.

Ако фирмата те користи и експлоатира тебе и те шитка за помали пари или што и да е, можеш и ти да ја молзеш и да го прибереш сето знаење од неа за да утре се продадеш подобро и да можеш да "избоксаш" одличен work-life balance, или пак да креираш своја фирма или не знам што. Меѓутоа, едноставно мора да качиш левел на почетокот. Темпото може на моменти е нездраво, но има милион постресни работи на светов од тоа да посветуваш 10 саати пред компјутер 5 дена во неделата.
Краток совет, премногу анализираш и навлегуваш во детали околу тоа што треба да правиш. Ги правиш работите затоа што сакаш да ги правиш, не се присилуваш зошто мислиш дека така треба или мораш, од проста причина што нема да траеш долго на тој начин. Замисли си го учењето ко читање книга, гледање серија или играње игра. Ако ти е добра книгата/серијата ќе ја прочиташ/изгледаш во рекордно време, нешто слично ти е и ова. Со други зборови треба да имаш пасија за учење нови нешта поврзани со технологија и да си љубопитен човек, друго ништо не ти треба веруј ми. Не постои зацртан план или упатство како се станува девелопер со самодоверба, некои луѓе капираат побрзо, некои побавно, најбитно е да си сунѓер и да имаш желба да впиваш постојано.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.172
Поени од реакции
7.624
Краток совет, премногу анализираш и навлегуваш во детали околу тоа што треба да правиш. Ги правиш работите затоа што сакаш да ги правиш, не се присилуваш зошто мислиш дека така треба или мораш, од проста причина што нема да траеш долго на тој начин. Замисли си го учењето ко читање книга, гледање серија или играње игра. Ако ти е добра книгата/серијата ќе ја прочиташ/изгледаш во рекордно време, нешто слично ти е и ова. Со други зборови треба да имаш пасија за учење нови нешта поврзани со технологија и да си љубопитен човек, друго ништо не ти треба веруј ми. Не постои зацртан план или упатство како се станува девелопер со самодоверба, некои луѓе капираат побрзо, некои побавно, најбитно е да си сунѓер и да имаш желба да впиваш постојано.
Многу јасно ми е тоа што го збориш. Затоа и влегов во играва.

Сепак, лошо си ме сватил.

Не секој ден “сакаш”, после работа, изморен, ненаспан, делумно истресиран.

И да, добриот план и држењето до него се можда најбитни аспекти. Без него, љубопитноста се претвара во бесцелно талкање.
Не секад ќе има ствари кои со цело срце и душа ќе сакаш да ги учиш.
Има многу ствари кои мораш на “мускули” и со pure willpower да ги истераш.

Според мене, желба за учење/љубопитност + план + дисциплина = правиот рецепт. Јас на тоа алудирав, ти изгледа ме сфаќаш дека се камшикувам и извршувам мазохизам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.455
Поени од реакции
19.255
Многу јасно ми е тоа што го збориш. Затоа и влегов во играва.

Сепак, лошо си ме сватил.

Не секој ден “сакаш”, после работа, изморен, ненаспан, делумно истресиран.

И да, добриот план и држењето до него се можда најбитни аспекти. Без него, љубопитноста се претвара во бесцелно талкање.
Не секад ќе има ствари кои со цело срце и душа ќе сакаш да ги учиш.
Има многу ствари кои мораш на “мускули” и со pure willpower да ги истераш.

Според мене, желба за учење/љубопитност + план + дисциплина = правиот рецепт. Јас на тоа алудирав, ти изгледа ме сфаќаш дека се камшикувам и извршувам мазохизам.
Понекогаш предизвикот е најголемата мотивација.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.779
Поени од реакции
24.851
Краток совет, премногу анализираш и навлегуваш во детали околу тоа што треба да правиш. Ги правиш работите затоа што сакаш да ги правиш, не се присилуваш зошто мислиш дека така треба или мораш, од проста причина што нема да траеш долго на тој начин. Замисли си го учењето ко читање книга, гледање серија или играње игра. Ако ти е добра книгата/серијата ќе ја прочиташ/изгледаш во рекордно време, нешто слично ти е и ова. Со други зборови треба да имаш пасија за учење нови нешта поврзани со технологија и да си љубопитен човек, друго ништо не ти треба веруј ми. Не постои зацртан план или упатство како се станува девелопер со самодоверба, некои луѓе капираат побрзо, некои побавно, најбитно е да си сунѓер и да имаш желба да впиваш постојано.
Ашколсун!
Е ова е она што е ретко во оваа индустрија, а треба да е примарно.
Прекувремено, многу нови работа, тешко, или што ти знам други изговори, се е занемарливо ако навистина имаш желба за ова.

Да, факт е дека не секогаш ќе работиш нешто интересно, ама затоа во слободно време може да се чепка нешто што ве исполнува.

Јас до лани чепкав на проекти за оупен сорс комјунити во тоа што сум специјализиран, најчесто скрипти/плагини кои би им помогнале на школи/мали бизниси да си ја олеснат работата, а да не плаќаат пари за скапи апликации/сервиси. Истото ми помогна да научам многу работи кои инаку не сум имал потреба, а воедно и те прави да се чувствуваш добро со тоа што помагаш на некој користејќи го своето знаење и слободно време.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.341
Поени од реакции
15.193
Многу јасно ми е тоа што го збориш. Затоа и влегов во играва.

Сепак, лошо си ме сватил.

Не секој ден “сакаш”, после работа, изморен, ненаспан, делумно истресиран.

И да, добриот план и држењето до него се можда најбитни аспекти. Без него, љубопитноста се претвара во бесцелно талкање.
Не секад ќе има ствари кои со цело срце и душа ќе сакаш да ги учиш.
Има многу ствари кои мораш на “мускули” и со pure willpower да ги истераш.

Според мене, желба за учење/љубопитност + план + дисциплина = правиот рецепт. Јас на тоа алудирав, ти изгледа ме сфаќаш дека се камшикувам и извршувам мазохизам.
Со тек на години ќе пројдеш толку многу работи што тоа што денес го сакаш утре нема да ти се гледа толку интересно, а сакал неќел се ќе пројдеш. Многу често се учи и за време на работа, кога си под притисок, па и кога заглавуваш на тикет, а некој те прашува до кај си, тоа учење е најефикасно, пошто си најфокусиран. Затоа кога ќе дојде заебан тикет кој сите го избегаваат, ти сам назначи си го. Плус, не ти е ова теретана или атлетика па да си праш програми, пошто го ијам праено тоа, не дека нема да имаш резултати, ама ќе ти ја убие желбата со тек на време и неефективно ќе ги потрошиш саатите.

Ја знаеш како учам? Исто како кога ми се гледа филм, ама нели не секој ден сакаш ист филм да гледаш. Па така на пример денес читам за редис репликација и пробувам да сетирам мастер и слејв редис нодови на различни сервери, стигам до некоја фаза и ако ми праи ќеиф и утре продужувам, ако не ми праи ијам на пример сајд проект кој што праи скрејпинг на лајв дата од некои од попознативе live results сајтови и апликации и тоа го чепкам, и така секој ден по нешто ново, пошто со тек на години се презаситуваш.

Плус програмирање ти е прилично обемна област, така што знаењето ти е релативно. Ако во нешто си многу добар денес, не значи дека ќе бидеш многу добар и после 5 години, пошто си се шифтнал во друга технологија, не си следел најнови трендови или технологијата застарела. Така што учењето нема крај и не е период од 4 - 5 години, зошто и после 5 години исто ќе учиш, само процесот ќе ти биде пофлуиден.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
48
Поени од реакции
188
Епа многу блокери, не се стига да се искуца нешто од проблеми. :D
Пауза за топли оброк 90 минути, 2 кафе паузи по 30 минути, 4 х 15 минути на цигара, пинг понг 2 саати, одмор после пинг понг уште пола саат, саат - саат и пол за состаноци. Во тоа време што ќе остане може да се искуцаат 2-3 реда код, ако даде Господ. А може и порано да се излезе за дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom