ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Имаат, за македонски пазар. Не аутсорсаат. Додека во Индија има еден куп економисти што работат за британски компании и на британски пазар. Продавница се отвора за да продаваш. Фала богу дека си го гледаат бизнис интересот. Бизнис интерес им е кога даваат плати, да ги дадат на луѓе што се инвестираат во фирмата.

Фирмите може да очекуваат што сакаат, битно е што може да најдат. Ако очекуваат воркохолик за 1500 евра, и може да го најдат, win-win. Ако не можат, имаат опција да дадат повеќе и да го најдат, или да прифатат некој што не го исполнува тоа што го “очекуваат“.

Истото е и за вработениот. Затоа е најбитно да не се лаже на интервју. Си кажуваш што очекуваш од фирмата, и колку пари очекуваш за тоа. Ако на фирмата и се допаѓа, супер. Ако не, ќе се најде некоја што ѝ се допаѓа. Ако не се наоѓа, значи дека на пазарот има подобри луѓе за истата сума, и треба да се намалат очекувањата.
Па не баш дека не аутсорсаат и дека е само за македонски пазар. Од овде работат на проекти што се земени по западните земји, PWC од некоја западна земја зема проект и вклучуваат на тој проект и од овде затоа што е поефтино. Не е толку застапено како ИТ, но квалитетните вработени работат за западни клиенти.

Mnogu workoholici na temava se po cel den aktivni, nekoj nekogo lazhe ovde :D
Се наоѓа време за форумов помеѓу 2 часовната пауза и играњето сони и пинг понг :icon_lol:
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Рамо за плачење за сите снегулки, приклучете се на циашката пропаганда насочена кон кинезите (додека работеа до ИЦУ за УСА владетели за ефтини пари беа супер, кога почнаа да работат така за себе не било добро за здравје).

 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.621
но квалитетните вработени работат за западни клиенти.
Апсолутно, тоа е клучниот збор, квалитетни. Квалитет не секогаш значи дека некој работи многу временски, ама тоа е друга тема.
Се наоѓа време за форумов помеѓу 2 часовната пауза и играњето сони и пинг понг :icon_lol:
Мора да се релаксираш негде од можниот потенцијален шок кога снемува овошје во кујна.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Апсолутно, тоа е клучниот збор, квалитетни. Квалитет не секогаш значи дека некој работи многу временски, ама тоа е друга тема.

Мора да се релаксираш негде од можниот потенцијален шок кога снемува овошје во кујна.
Да, муабетот ми беше и во тие бранши почнува еден вид аурсос. И платата им е доста добра на тие.

Мора да се релаксираш негде од можниот потенцијален шок кога снемува овошје во кујна.
Секако дека мора да се спремим за потенцијален шок, сепак ми треба овошје за да имам енергија за во платената теретаната во хотел Парк што одам еднаш во месецот за да ставам слика и да се фалам дека ми е платена теретаната од фирма.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.621
Да, муабетот ми беше и во тие бранши почнува еден вид аурсос. И платата им е доста добра на тие.
Апсолутно. Глобалните компании во Источна Европа не бараат пазар, туку бараат два типа на кадар. Едниот е евтин, и не им е гајле како перформира, едноставно е штедење. Вториот е квалитетен и за него се платени да ја платат било која цена, затоа што конкуренцијата за истиот кадар на запад е многу поголема.
Секако дека мора да се спремим за потенцијален шок, сепак ми треба овошје за да имам енергија за во платената теретаната во хотел Парк што одам еднаш во месецот за да ставам слика и да се фалам дека ми е платена теретаната од фирма.
Кога веќе спомна Инстаграм, не заборавај да го сликаш смутито, со лаптопот со отворено ИДЕ во позадина денес. Како инаку твоите менаџери ќе знаат дека многу се инвестираш и работиш и за викенди?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
Без гајле нареден пат ќе те прашам што да пишувам ;)
Ај оди сега кликни на игнор и прескокај ми ги мислењата.
Автоматски споено мислење:


Најчесто никој нема да побара од тебе да ти стане животот куча-посо, понекогаш може да се бара прекувремено, али на тековниот пазар секогаш може да им кажеш дека не сакаш и пак нема да леташ.
Финтата со рмбање/учење подолго од нормалното е ако сакаш да постигнеш некоја друга цел, или да си мастер на занаетот.
Не е работава дали мене ќе ме прашаш, ја ебете темава со тотално неповрзани постови. Отвори тема во Економија и бизнис за македонскиот IT сектор и дискутирај колку ти душа сака за проблемите кои си ги имаш со фирмата. Еве сега се надоврза некој за градежниот сектор, па може да продужиме и со тоа во темава.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
Не е работава дали мене ќе ме прашаш, ја ебете темава со тотално неповрзани постови. Отвори тема во Економија и бизнис за македонскиот IT сектор и дискутирај колку ти душа сака за проблемите кои си ги имаш со фирмата. Еве сега се надоврза некој за градежниот сектор, па може да продужиме и со тоа во темава.
Епа темате откако постои е за рандом дискусии.
Ако одиме за што треба да се користи, тогаш треба да се пишува само за плати/огласи и услови во фирмите.
Не е никаква глорификација на работа, туку реалност на една човечка судбина кога од било кои причини ќе направиш голема грешка како помлад.
Колку што имам забележано на темите @Lester Freamon има направено трансфер од градежништво/архитектура во информатичка технологија. Ако дополнително пак има и работено макар и месец(и) во курвинско-феуадлно-робовладетелско-наркодилерско-државноклептомански-пароперачки градежен сектор во удбашко-циашкиот цетрално-балкански шиптарлифат, можам да го замислам нивото на фрустрација кое човекот решил да го канализира во продуктивна насока во животот.
Во таква ситуација влегуваш во бинарен режим на функционирање, добиваш желба: или да извршиш напад со нуклеарно оружје на територијата помеѓу и околу Мала Речица, Форино, Муртино, Феризај и скопските Водно и Кале, или 100% да се вложиш во единствениот прозорец кон надвор без физичкото ограничување да мора физички да си надвор а со тек на време да имаш можност и физички да заминеш ако сакаш (т.е. ит). Секој здраворазумен човек го одбира второто, нормално.

Ти веројатно не си ја направила таа грешка и имаш завршено формално високо образование за информатичка технологија, па не би можела да ја разбереш таквата животна ситуација.

@Lester Freamon се извинувам што веројатно навлегов во лична работа, но и јас сум во слична ситуација и се ми се активира некок тригер кога ќе наидам вакви snowflake размислувања од луѓе од ИТ кои или воопшто не живеат во овој тоталитарен протекторат, или живеат на зомби принцип т.е. само физички додека психички се во cloud-от.
Друже поголеми снегулки од овие во ИТ нема, а каков шитсторм доаѓа ако навистина воведат прогресивни даноци и фул придонеси на договорите на дело не се ни самите свесни.

Инаку во градежен сектор денот беше горе-доле следниот: патуваш до градилиште (некогаш држиш по 3-4 градилишта истовремено, а некогаш ти се на далечина од 30-120км во правец), во 4:30 сабајле стануваш, во 6:30-7 вечер влегуваш во град, и се тоа за 250-300 евра во првите година и пол, па се до 500 евра после 3 години стаж + магистерски и овластување Б категорија. Канцеларијата ти е контејнер/службената кола, некогаш нема ни каде да се измиеш раце за да си го изведеш сендвичот од дома кој веќе се сварил цел ден во ранец, и мочаш во џбуновите или во TOI TOI вцто кое е парфемисано со парфем на природна база.
Со А категорија се стигаше до 40-45к, ама главата ќе ти биде тапан на дневна основа и може да заглавиш затвор ако ти подментат некој проект и не ги отвориш очите 100%, а закон за градење има повеќе верзии на годишно ниво и од Angular, па со среќа во следење на легислативата:D
Така да кога ми се жалат во ИТ некогаш успевам да ги дослушам и да не се искезам, а некогаш се свртувам и ги игнорирам уште од првата секунда. Мочковци од по 24 години во моментов тепаат по 1200 евра плати (осигурани на сите), а на 27-8 имаш ликови што имаат и по 3-4к месечна плата и пак една верзија нема да пуштат без да сиби мајката нешто.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
...3-4к месечна плата и пак една верзија нема да пуштат без да сиби мајката нешто.
Имаш фирма, треба да си сфатил дека пара се прави на одржување на софтвер. Паметно прават дечките. :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
Имаш фирма, треба да си сфатил дека пара се прави на одржување на софтвер. Паметно прават дечките. :icon_lol:
Пари се прават на се ако клиентот ја прифати понудата :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Една работа што ме интересира е колку и кои се македонските фирми што нудат свој продукт? Не збориме странски клиент си бара одреден софтвер и овде се изработува од почеток до крај, туку кои се наши фирми што пласираат свои продукти на пазарот?
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Не е работава дали мене ќе ме прашаш, ја ебете темава со тотално неповрзани постови. Отвори тема во Економија и бизнис за македонскиот IT сектор и дискутирај колку ти душа сака за проблемите кои си ги имаш со фирмата. Еве сега се надоврза некој за градежниот сектор, па може да продужиме и со тоа во темава.
Се извинувам што направив пробив во баблот на недопирливиот ИТ сектор и огромните маки на вработените во истиот како чувствувањето вина кога терале слободен викенд. Иако плачките за воркохоличките маки на напатените ит снегулки беа првата дивергенција од темата, ама заборавив дека таму се живее друга реалност во споредба со сите останати. Бидете така. backing down пред боговите на модерниот век.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Апсолутно. Глобалните компании во Источна Европа не бараат пазар, туку бараат два типа на кадар. Едниот е евтин, и не им е гајле како перформира, едноставно е штедење. Вториот е квалитетен и за него се платени да ја платат било која цена, затоа што конкуренцијата за истиот кадар на запад е многу поголема.

Кога веќе спомна Инстаграм, не заборавај да го сликаш смутито, со лаптопот со отворено ИДЕ во позадина денес. Како инаку твоите менаџери ќе знаат дека многу се инвестираш и работиш и за викенди?
Megjutoa stranski firmi ima i vo drugi branshi, workoholici ima i tamu i se dosta poproduktivni od nivnite kolegi vo zapadna evropa. A sepak platite ne im se ni priblizni so nivnite. Znaci osven vo IT, site drugi firmi kaj nas go pravat prvoto. Mozhe da si idniot nikola tesla, kje zimas max 1000 evra.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.621
Megjutoa stranski firmi ima i vo drugi branshi, workoholici ima i tamu i se dosta poproduktivni od nivnite kolegi vo zapadna evropa. A sepak platite ne im se ni priblizni so nivnite. Znaci osven vo IT, site drugi firmi kaj nas go pravat prvoto. Mozhe da si idniot nikola tesla, kje zimas max 1000 evra.
Така било и во ИТ во 2000ти. Битно е да се стави Македонија на мапа на компаниите, да знаат дека тука има квалитетен кадар. После тоа некои работи ќе се сменат.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Чувствувам потреба да го споделам моето генерално гледиште на некои од овие теми што ги начнавте во претходните неколку постови, а со цел да увидам колку моите тези се на место или имам погрешна претстава и со цел да спомнам некои ствари што би можеле да им бидат од корист на сите кои ја следат темава.

Прво и најважно да нагласам, сметам дека има разлика од сервис до сервис во рамки на еден проект, од проект до проект во рамки на една фирма, а камоли од фирма до фирма во рамки на еден сектор(во овој случај ИТ - Македонија).

Work - Life Balance

Балансот е најзависен од личноста(амбиции и желби). Следно по влијание е динамиката и потребите на проектот, а мал удел има и културата на фирмата.

Некои луѓе се на Work страната заради престиж, љубов кон професијата, економска незаситеност или потреба, страв(или реалноста) дека се неспособни и друго.

Некои луѓе се на Life страната заради социјална или здравствена потреба, економска заситеност, реален(или мислење дека поседуваат) вишок на способност и друго.

Сметам дека кога ќе се земе се' во предвид имаме нормална дистрибуција.

Плата

Верувам дека постојат различни стратегии и критериуми по кои некоја фирма ги дефинира платите, дали е тоа лојалност на вработените, солидарност, важност на проектот и на самиот вработен врз проектот и слично.

Методот со кој што сметам дека(треба да) се определува платата на еден вработен е евалуација, се што сте сработиле како таск се тракува(прати), и базирано на метрики како тежина и брзина на реализација на пример, се оценува вредноста на еден вработен(примарно, има и други фактори), а процесот на евалуација се повторува на одреден период(со новите податоци).

Од таа гледна точка, вредно е да се прифати дека почетната/првата плата не треба да игра улога во изборот на работодавец, туку неговиот капацитет да ја спроведува евалуацијата фер.

Интересно е што и од аспект на вработен можете да ја искористите истата методологија за да се осигурате за вашата вредност во споредба со (претпоставена најверојатно) вредноста на некој колега.

Процес на интервју

Реално нема нешто паметно да се каже на оваа тема, затоа што нагласеното од горе ептен доаѓа до израз.

Генеричките совети се:
- Снабдување на вредност на пониско ниво (пр. Јуниор како практикант, напредокот од внатре е дефинитивно порапиден, чисто се сомневам дека некој јуниор би имал потреба за вакво нешто)
- Силна теоретска позадина, концепти што се tech stack agnostic (ООП, Алгоритми и структури, Бази, Дизајн и оптимизација на системи, итн.)
- Проекти како показател на практичните вештини, со фокус на tech stack - от за кој се аплицира.

Резиме

- Тоа што за некој е бело, за друг е црно.
- Пристапот до информации и луѓе, продуктивноста и напорот во иста временска рамка, менталитетот и квалитетот во работата, интуицијата и вреднувањето кај било кој две индивидуи се различни.

Постов е доста филозофски и е личен став, меѓутоа се надевам дека ќе поттикне некого да придонесе кон поголема „култура“ во ИТ секторот, искрено се надевам дека е од корист на дискусијата!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom