ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Пазарот за кој работи Македонска ит компанија и англиска ит компанија е истиот, така што не гледам причина зошто не би биле платени. Кога ќе размислиш дури слабо сме платени.
Зошто англиската ИТ компанија решила да инвестира во деливери центар во Македонија наместо во Индија?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.244
Поени од реакции
3.162
Зошто англиската ИТ компанија решила да инвестира во деливери центар во Македонија наместо во Индија?
Јас зборував за општо наши компании, не за компании што отвараат фирма за да штедат на плати, ама нема врска. Сепак еве да одговорам, физички поблиску сме, посигурна држава (иако дискутабилно последниве години), полесно е да се отвори бизнис тука, даночни и други поволности, итн. Јас да бев Англичанец и да сакав да заштедам на плати, пре би Балкан/Кавказ/Источна Европа одколку во Индија.

Поентата ми беше друга т.е дека и тука и во Индија би требало да се поплатени, зашто пазарот е исти независно дали е фирмата во прв или трет свет, а даноците се помали кај земјите во развој.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Јас зборував за општо наши компании, не за компании што отвараат фирма за да штедат на плати, ама нема врска. Сепак еве да одговорам, физички поблиску сме, посигурна држава (иако дискутабилно последниве години), полесно е да се отвори бизнис тука, даночни и други поволности, итн. Јас да бев Англичанец и да сакав да заштедам на плати, пре би Балкан/Кавказ/Источна Европа одколку во Индија.

Поентата ми беше друга т.е дека и тука и во Индија би требало да се поплатени, зашто пазарот е исти независно дали е фирмата во прв или трет свет, а даноците се помали кај земјите во развој.
Пазарот и за каблите на Дрекслер е ист, па вработен во Македонија и во Германија не зема иста плата. Исто и за ајварот што го извезуваме во Австралија за Морган да го плати 40 долари по тегла и за праските што одат во Русија, па платите не се исти.

Пазарот на работна сила е поврзан со државата во која живее работникот, не со државата во која продава фирмата. Ние може на глава да се качиме, ама потполно истите луѓе, со потполно истиот софтвер, макар и би ни ја поклониле код базата, нема да продадеме ништо, без да е централата во САД/Англија/Австралија со нивната продажба таму.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Да не ја тупам надолго и нашироко, овде ситуацијата е премногу едноставна, ќе работиш онолку колку што ти се амбициите.

Ако некаде имаш компетитивна средина, тоа е ова, но на крај од денот секој си одлучува што и како ќе прави (затоа и платите треба да се соодветно на тоа, а не секој да бара луди цифри а не прави ни пола од тоа).

Јас немам намера да работам подолго од 45 години, не сум менаџер туку имам мој бизнис, и ако работите се движат со исто темпо како во изминатиот период јас за нешто повеќе од 1 декада одам во пензија.
Мене трчањето и таквото функционирање ме дигна неколку скалила во животот, доаѓам од апла сиромашно семејство, и за 3 години направив повеќе од претходни 2 генерации заедно, а започнав со еден стар лаптоп и позајмица.

Инаку и од мене има далеку поголеми лудаци, барем не сум посегнал по наркотици и немам намера, али во корпоративниот свет сум сретнал и фаци кои користат триста хемии за да извадат максимум.

Последици има секогаш, и од двата пристапи. Исто како што има последици од стресови да исплаќаш кредити 30 години за станот во кој живееш, и да се молиш да не те удрат на клоци оти се живее од месец до месец.
ИТ-то ги живее златните години, во иднина ќе се променат работите (не верувам на добро), а ќе биде 10 пати покомпетитивно од тоа што е сега со оглед на тоа што новите генерации растат со технологијата во рака, и сретнав деца од 14 години кои се подобри програмери од 25 годишни со завршен финки.
Јас не знам дали зборуваме за истата професија. Компетитивна? Па бетер од МВР сме, и ќоро и сакато работи ко програмер. Верувам дека кој било од нас да отвори линкедин сеа има минимум 5 покани за интервју. Што е компетитивното тука? Нема неизвесност во професијава. Не ти се свиѓа фирмата? Во секој момент може да најдеш нова.
Кој е стресот жити се ако после работното време затворам лаптоп и не се замарам со ИТ? Кој програмер исплаќа кредит на 30 години? И кој програмер живее од месец за месец?

Со среќа со плановите за пензија, навистина ти посакувам да успееш. Но џабе ќе ти е пензија на 45 ако телото ти е во состојба на 60 годишник.
Мала анегдота:
People say to me, “Rick, if you gave up the booze, you’d live an extra ten years.” I go, “But they’re the last ten years, the shit ten years.” I don’t want them, right? If I gave up booze now and I made it to 80 and someone said, “You can have an extra ten years,” if I could go, “Oh, great, I’ll have 20 to 30 again,” that’d be perfect, but, no, you gotta have 80 to 90. Have you any idea how awful it is being 90, right?
Среќно :D

Почетник во ИТ почнува со плата 30% повисока од просечната. Средна плата во ИТ е 3 пати повисока од просечната. Медијана на високи плати во ИТ е 4-5 пати повисока од просечната. Менаџерски плати во ИТ се над 6 пати повисоки од просечната.
Хм, да анализираме малце.

Дали значително повисокиот ( во МК значителен, во останатите развиени земји само повисок ) просек на плати во ИТ се должи на фактот дека индустријата е преполна со воркохолици? Или на фактот што има недостаток на кадар? Колку кандидати се пријавуваат за почетник сметководител, а колку за почетник програмер? Колку личности си запознал кои на 40 години ја промениле кариерата во ИТ, а колку во сметководител/било која друга професија? И самиот @Lester Freamon ако не се лажам првично не се занимаваше со ИТ туку со друга инжинерска гранка. Дали се пренасочи во ИТ од пуста желба да биде програмер или од можностите за напредок и секако финансиската стабилност, може само да нагаѓаме.

Зошто некој би те платил толку над пазар, ако немаш желба да деливираш? ИТ платите на Балкан се толку повисоки од просечните баш затоа што имаме воркохолици. Да немавме, ќе беа ко Западна Европа, дали ИТ дали економист што пополнува фактури, исто.
Никој не вели дека ти не треба да деливираш ( да си ја завршиш работата во склоп на 8 часовното работно време ). Ама константниот притисок кој се наметнува во професијава е eat, sleep, code, repeat. Нешто во секојдневната работа не ти е познато? Работата не смее да трпи. Ќе си седниш и ќе си учиш како попче после работа. Ова е темпото кое го референцирав во првичниот пост. Кој може да живее со вакво темпо? Зборуваме за работа по 10 часа дневно, пред компјутер, константно во седечка позиција. Па консултирај се со било кое медицинско лице, ова е совршен рецепт за мал милион проблеми покасно во животот. Настрана менталниот притисок и стресот.

Чисто информативно, по колку време продуктивно работите дневно? Значи, да ги исклучиме состаноците/паузите, туку времето кога развиваме продукт/програмираме/тестираме/учиме итн...

Веќе неколку членови се изјаснија како Workaholics.

Лично јас, не повеќе од 4 часа.
Исто. Во ретки случаи, периодично, знам да седнам и да учам/читам надвор од работно време, ама еве годишно тоа е можда 1 месец се на се.
Ова е последниве две години, пред тоа константно бев оптоварена со тоа колку знам и стално се фокусирав на тоа што не го знам. Константно се споредував со останатите и можам да кажам дека психички тоа ми беше многу тежок период.


Дефинитивно најлош совет кој го добив во професијава беше да не дозволам да влезам во состојба на "comfort zone". Се убедив себеси дека е лошо ако се осеќам комфорна со работите кои ги знам и во позадина константно ми одеше мисла дека треба да се туркам повеќе, да учам повеќе, повеќе да се надоградувам. До степен да не можам да уживам во слободното време бидејќи се осеќав виновна што не сум пред компјутер, читајќи архитектура на системи. :( Глупо дете, ама тоа е. Човек учи додека е жив.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.244
Поени од реакции
3.162
Пазарот и за каблите на Дрекслер е ист, па вработен во Македонија и во Германија не зема иста плата. Исто и за ајварот што го извезуваме во Австралија за Морган да го плати 40 долари по тегла и за праските што одат во Русија, па платите не се исти.

Пазарот на работна сила е поврзан со државата во која живее работникот, не со државата во која продава фирмата. Ние може на глава да се качиме, ама потполно истите луѓе, со потполно истиот софтвер, макар и би ни ја поклониле код базата, нема да продадеме ништо, без да е централата во САД/Англија/Австралија со нивната продажба таму.
Мене јасно ми е како идат работите, само кажувам како би било фер. Истото мислење го имам и за тие фирми. Имав роднина отиде од производствена фирма тука во истата во друга држава, таму 3 пати помаку работаза 7-8 пати поголема нето плата. Е сега тука пак се тепаа за во фирмата дека имале големи плати, ама за жал реалноста е дека се помалку платени од што треба.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
Јас зборував за општо наши компании, не за компании што отвараат фирма за да штедат на плати, ама нема врска. Сепак еве да одговорам, физички поблиску сме, посигурна држава (иако дискутабилно последниве години), полесно е да се отвори бизнис тука, даночни и други поволности, итн. Јас да бев Англичанец и да сакав да заштедам на плати, пре би Балкан/Кавказ/Источна Европа одколку во Индија.

Поентата ми беше друга т.е дека и тука и во Индија би требало да се поплатени, зашто пазарот е исти независно дали е фирмата во прв или трет свет, а даноците се помали кај земјите во развој.
На локалните компании никој не ти дава иста цена како на тамошна компанија.

Тамошните отвораат оти е тука поефтина работната сила, ако сакаат да те платат исто ќе ти истрчаат виза, и ќе те земат таму (2-3 месеци процес, 3-4к евра трошок, 2 години ќе им бидеш во скут).

Индија, Пакистан, Филипини единствен проблем е временската зона, инаку ако го познаваш пазарот има доста квалитетен кадар за ич пари. Јас имам добро искуство, почнав со 2ца, во моментов имаме 7 луѓе фул тајм дедицирани за нас, платите се од 700-1200 евра бруто за мид левел програмери (ако ги прашаш се кажуваат сениори :D, али би рекол дека се на мид левел, и се далеку подобри од се што ќе најдеш како џуниор левел и од по академии).
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Хм, да анализираме малце.

Дали значително повисокиот ( во МК значителен, во останатите развиени земји само повисок ) просек на плати во ИТ се должи на фактот дека индустријата е преполна со воркохолици? Или на фактот што има недостаток на кадар? Колку кандидати се пријавуваат за почетник сметководител, а колку за почетник програмер? Колку личности си запознал кои на 40 години ја промениле кариерата во ИТ, а колку во сметководител/било која друга професија? И самиот @Lester Freamon ако не се лажам првично не се занимаваше со ИТ туку со друга инжинерска гранка. Дали се пренасочи во ИТ од пуста желба да биде програмер или од можностите за напредок и секако финансиската стабилност, може само да нагаѓаме.



Никој не вели дека ти не треба да деливираш ( да си ја завршиш работата во склоп на 8 часовното работно време ). Ама константниот притисок кој се наметнува во професијава е eat, sleep, code, repeat. Нешто во секојдневната работа не ти е познато? Работата не смее да трпи. Ќе си седниш и ќе си учиш како попче после работа. Ова е темпото кое го референцирав во првичниот пост. Кој може да живее со вакво темпо? Зборуваме за работа по 10 часа дневно, пред компјутер, константно во седечка позиција. Па консултирај се со било кое медицинско лице, ова е совршен рецепт за мал милион проблеми покасно во животот. Настрана менталниот притисок и стресот.
Има недостаток, секако. Ама тој недостаток го креираа луѓе што ја направија Македонија интересна дестинација за инвестирање. Малце се постари од нас тука што пишуваме на форумов, ама се поприлични воркохолици, и ја имаат изградено цела бизнис култура на која денес сите се возиме.

И да, баш тоа зборам. Да создадел некој таква бизнис култура во акаунтинг, PWC и Deloitte ќе отвораа тука канцеларии за 3 пати над просечна плата, а луѓе ќе се преквалификуваа кон економисти. Тие “околности“ не се паднати од небо, туку некој ги создал. До не така одамна (2010) не постоеле, туку чекор по чекор ги креирале.

Никој не очекува такво темпо од сите. Во професијава има простор за секого, и секој може да си направи баланс и да избере како сака да функционира. Ама логично е дека компанијата ќе ги наградува највеќе тие што најмногу се инвестираат. Која е цената по нив е нивен избор, ама фер би било другите што избрале да функционираат поинаку, да не ја очекуваат истата брзина на напредување и да не се споредуваат.

Мене јасно ми е како идат работите, само кажувам како би било фер. Истото мислење го имам и за тие фирми. Имав роднина отиде од производствена фирма тука во истата во друга држава, таму 3 пати помаку работаза 7-8 пати поголема нето плата. Е сега тука пак се тепаа за во фирмата дека имале големи плати, ама за жал реалноста е дека се помалку платени од што треба.
Тоа е веќе друг муабет, погенерален. Сеуште не сме толку глобализирани за да се испеглаат регионалните разлики, за жал на сите нас.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
Јас не знам дали зборуваме за истата професија. Компетитивна? Па бетер од МВР сме, и ќоро и сакато работи ко програмер. Верувам дека кој било од нас да отвори линкедин сеа има минимум 5 покани за интервју. Што е компетитивното тука? Нема неизвесност во професијава. Не ти се свиѓа фирмата? Во секој момент може да најдеш нова.
Кој е стресот жити се ако после работното време затворам лаптоп и не се замарам со ИТ? Кој програмер исплаќа кредит на 30 години? И кој програмер живее од месец за месец?

Со среќа со плановите за пензија, навистина ти посакувам да успееш. Но џабе ќе ти е пензија на 45 ако телото ти е во состојба на 60 годишник.
Мала анегдота:
Пак ќе повторам, секој гледа она што сака, или што може.
Ако ти се чувствуваш среќна со тоа што го правиш - супер, ако мислиш дека би сакала да го правиш тоа уште 30 години и тоа е релевантно. Лично не можам да се замислам уште 35+ години (68 е пензија кај мене) да станувам секое утро и да се заебавам со клиенти/колеги.

Не ми се однесуваше на кредити само на ИТ, туку генерално гледано. Инаку и ти за Шведска за да исплатиш куќа ќе исплаќаш 30 години (упс нема да е твоја ни тогаш :D), прашање е само што ти прави поголем стрес.

П.С може да работиш 2 саати на ден и да си позапуштен/а од мене со 12-16 саати на ден :D
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.244
Поени од реакции
3.162
На локалните компании никој не ти дава иста цена како на тамошна компанија.

Тамошните отвораат оти е тука поефтина работната сила, ако сакаат да те платат исто ќе ти истрчаат виза, и ќе те земат таму (2-3 месеци процес, 3-4к евра трошок, 2 години ќе им бидеш во скут).

Индија, Пакистан, Филипини единствен проблем е временската зона, инаку ако го познаваш пазарот има доста квалитетен кадар за ич пари. Јас имам добро искуство, почнав со 2ца, во моментов имаме 7 луѓе фул тајм дедицирани за нас, платите се од 700-1200 евра бруто за мид левел програмери (ако ги прашаш се кажуваат сениори :D, али би рекол дека се на мид левел, и се далеку подобри од се што ќе најдеш како џуниор левел и од по академии).
Добро брат ти имаш твоја фирма и нормално ти одговара некој да робува за тебе и колку е можно повеќе да работи, за да си го оствариш планот за пензија на 40. Мило ми е што ти иде добро со индијците, подобро ти да земаш пари на нивни грб отколку некој француз. Јас од друга страна немам моја фирма и ми одговара да нема доволно кадар што ќе работи за ич пари по 15 саати, за да можам да живеам јас да подобро. Еве сега ќе си одам од фирма зашто сакаа да останувам по 15 саати на ден и да им давам извештај секои 5 минути до кај сум.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
Добро брат ти имаш твоја фирма и нормално ти одговара некој да робува за тебе и колку е можно повеќе да работи, за да си го оствариш планот за пензија на 40. Мило ми е што ти иде добро со индијците, подобро ти да земаш пари на нивни грб отколку некој француз. Јас од друга страна немам моја фирма и ми одговара да нема доволно кадар што ќе работи за ич пари по 15 саати, за да можам да живеам јас да подобро. Еве сега ќе си одам од фирма зашто сакаа да останувам по 15 саати на ден и да им давам извештај секои 5 минути до кај сум.
Не е дали јас сакам или не, порано сум работел исто како тебе.
Поентата на муабетот ми е дека и ти самиот да отидеш и фатиш работа за западните земји, во никој случај нема да ти биде платена како на тамошен.
Инаку секогаш ти постои опцијата за фриленсер, ако сметаш дека не си третиран добро тука и имаш знаење. Јас така започнав, бев платен на ден (теоретски 7.5 саати), а работата што ми ја даваа не се завршуваше ни во 9-10. Единствената придобивка од нив беше што научив што бара нивниот пазар, и многу брзо фатив и друг клиент, па почнав да се проширувам.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Има недостаток, секако. Ама тој недостаток го креираа луѓе што ја направија Македонија интересна дестинација за инвестирање. Малце се постари од нас тука што пишуваме на форумов, ама се поприлични воркохолици, и ја имаат изградено цела бизнис култура на која денес сите се возиме.

И да, баш тоа зборам. Да создадел некој таква бизнис култура во акаунтинг, PWC и Deloitte ќе отвораа тука канцеларии за 3 пати над просечна плата, а луѓе ќе се преквалификуваа кон економисти. Тие “околности“ не се паднати од небо, туку некој ги создал. До не така одамна (2010) не постоеле, туку чекор по чекор ги креирале.

Никој не очекува такво темпо од сите. Во професијава има простор за секого, и секој може да си направи баланс и да избере како сака да функционира. Ама логично е дека компанијата ќе ги наградува највеќе тие што најмногу се инвестираат. Која е цената по нив е нивен избор, ама фер би било другите што избрале да функционираат поинаку, да не ја очекуваат истата брзина на напредување и да не се споредуваат.
И PWC и Deloitte имат канцеларии во МК. Со плата далеку повисока од просечната плата на економската/pravnata бранша во МК. Е сеа не вработуваат 500 луѓе пошо нели нема толкава побарувачка за економисти и правници како за ИТ. Сигурно канцеларијата не е отворена поради воркохолик културата на сметководителите. :) Исто како што не значи дека ИКЕА не отвара продавница во МК пошо не сме воркохолици. Сите си го гледаат бизнис интересот.

Не се согласувам дека секој си го бира балансот пошто дојдени сме до точка каде фирмите очекуваат од една индивидуа многу повеќе од тоа што може да се деливира, баш поради оваа култура на немање никаков баланс меѓу работа и слободно време. Не зборувам во смисла на таскови, туку знаењето кое од тебе се очекува да го набилдаш во слободно време за да куцаш код во работни сати. Не се дава простор за учење на работа, туку надвор од работа. И ова не е "nice to have", туку е нешто задолжително.
Впрочем неколку страни наназад некој пиша дека кога интервјуира нов кандидат, гледа колку проекти има на гит, како се изработени и во колку напредна технологија. Пошо и во сметководство кога вработуваат сметководител му бараат изработена книга со баланси од замислени клиенти, или кога се вработува правник му се бараат искуцани тужби за фиктивни парници итн.
Мислам дека се објаснав во претходните постови и ја доловив поентата, секое наредно дообјаснување е сувишно. Проблемот постои и е многу реален за сите во професијава, само ретко кој зборува за ова.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
И PWC и Deloitte имат канцеларии во МК. Со плата далеку повисока од просечната плата на економската/pravnata бранша во МК. Е сеа не вработуваат 500 луѓе пошо нели нема толкава побарувачка за економисти и правници како за ИТ. Сигурно канцеларијата не е отворена поради воркохолик културата на сметководителите. :) Исто како што не значи дека ИКЕА не отвара продавница во МК пошо не сме воркохолици. Сите си го гледаат бизнис интересот.

Не се согласувам дека секој си го бира балансот пошто дојдени сме до точка каде фирмите очекуваат од една индивидуа многу повеќе од тоа што може да се деливира, баш поради оваа култура на немање никаков баланс меѓу работа и слободно време. Не зборувам во смисла на таскови, туку знаењето кое од тебе се очекува да го набилдаш во слободно време за да куцаш код во работни сати. Не се дава простор за учење на работа, туку надвор од работа. И ова не е "nice to have", туку е нешто задолжително.
Впрочем неколку страни наназад некој пиша дека кога интервјуира нов кандидат, гледа колку проекти има на гит, како се изработени и во колку напредна технологија. Пошо и во сметководство кога вработуваат сметководител му бараат изработена книга со баланси од замислени клиенти, или кога се вработува правник му се бараат искуцани тужби за фиктивни парници итн.
Мислам дека се објаснав во претходните постови и ја доловив поентата, секое наредно дообјаснување е сувишно. Проблемот постои и е многу реален за сите во професијава, само ретко кој зборува за ова.
Имаат, за македонски пазар. Не аутсорсаат. Додека во Индија има еден куп економисти што работат за британски компании и на британски пазар. Продавница се отвора за да продаваш. Фала богу дека си го гледаат бизнис интересот. Бизнис интерес им е кога даваат плати, да ги дадат на луѓе што се инвестираат во фирмата.

Фирмите може да очекуваат што сакаат, битно е што може да најдат. Ако очекуваат воркохолик за 1500 евра, и може да го најдат, win-win. Ако не можат, имаат опција да дадат повеќе и да го најдат, или да прифатат некој што не го исполнува тоа што го “очекуваат“.

Истото е и за вработениот. Затоа е најбитно да не се лаже на интервју. Си кажуваш што очекуваш од фирмата, и колку пари очекуваш за тоа. Ако на фирмата и се допаѓа, супер. Ако не, ќе се најде некоја што ѝ се допаѓа. Ако не се наоѓа, значи дека на пазарот има подобри луѓе за истата сума, и треба да се намалат очекувањата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
И PWC и Deloitte имат канцеларии во МК. Со плата далеку повисока од просечната плата на економската/pravnata бранша во МК. Е сеа не вработуваат 500 луѓе пошо нели нема толкава побарувачка за економисти и правници како за ИТ. Сигурно канцеларијата не е отворена поради воркохолик културата на сметководителите. :) Исто како што не значи дека ИКЕА не отвара продавница во МК пошо не сме воркохолици. Сите си го гледаат бизнис интересот.

Не се согласувам дека секој си го бира балансот пошто дојдени сме до точка каде фирмите очекуваат од една индивидуа многу повеќе од тоа што може да се деливира, баш поради оваа култура на немање никаков баланс меѓу работа и слободно време. Не зборувам во смисла на таскови, туку знаењето кое од тебе се очекува да го набилдаш во слободно време за да куцаш код во работни сати. Не се дава простор за учење на работа, туку надвор од работа. И ова не е "nice to have", туку е нешто задолжително.
Впрочем неколку страни наназад некој пиша дека кога интервјуира нов кандидат, гледа колку проекти има на гит, како се изработени и во колку напредна технологија. Пошо и во сметководство кога вработуваат сметководител му бараат изработена книга со баланси од замислени клиенти, или кога се вработува правник му се бараат искуцани тужби за фиктивни парници итн.
Мислам дека се објаснав во претходните постови и ја доловив поентата, секое наредно дообјаснување е сувишно. Проблемот постои и е многу реален за сите во професијава, само ретко кој зборува за ова.
Ама пак не се разбираме дека и Архитекти, Економисти, правници и тн заглавуваат со саати подолго на работа, и не му е платено, и не само мкд туку секаде.

Разликата е што оваа индустрија е подинамично и треба да знаеш повеќе работи, ама затоа и платите се повисоки, и овие другите професии во МКД си работат за тукашен пазар и земаат тукашна плата, а во западните земји пак нема како да ги аутсорсираат со некој од Југоисточна Европа или од Јужна, Југоисточна Азија.

Друго, процентот на заработка на фирмите е паднат (пред се високи оперативни трошоци,а второ конкуренцијата на пазарот), и за ИТ сега ретки се компании со повеќе од 15-20% од вкупно revenue, истиот до пред неколку години како од шала одеше и 40%. Следствено си доаѓа и притисокот, или мора да се намалуваат оперативните трошоци (најголемиот трошок на ИТ фирмите), или да се зголеми продуктивноста и иновациите за да си конкурентен.

Е сега кога си во западните земји ако споредиш со други инженерски струки, или со сениори во други професии, често нема да заработуваш повеќе од 20% во однос на просекот, НО, различна е твојата улога и позиција како девелопер таму, а различна во МКД. Во превод, не за џабе увезуваат паметен кадар, сакаат да се први во тоа што го работат, и очекуваат кадарот што е таму да го советува и води аутсорсингот, или да им направи нешто поиновативно/подобро прилагодено за потребите.

Ако си во МКД како аутсорсинг фирмата е во трка со компании од цел свет, меѓу кои и оние каде девелоперите имаат бруто плата од 700 евра месечно. Јас ако понудам на истиот проект цена од 100к евра, и со тековните плати во МКД имам оперативни трошоци од 80к евра, во Индија истите имаат трошок од 20-30к евра и праќаат понуди 40-50к. Од тука или мора да се штеди на кадар (помалку луѓе за истата работа), или да нудиш нешто иновативно што ѓупците не го имаат сконтано. Во двата случаеви на некој ќе му чури главата.

На крај од денот секогаш има фирми и позиции каде платата и очекувањата се помали, или на државно ќе ги фасцинираш и ако знаеш да преинсталираш лаптоп.
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Значи без навреда ама искрено ми се повраќа кога ќе прочитам вакво нешо, посебно кога ова е дадено како совет на некој кој почнува со работа.
This is why we can't have nice things.

Толкава глорификација на работа после работно време, на напредок, на исклучување од вистинскиот свет нема во ниедна друга бранша. Секоја професија има воркохолици, ама во нашата ова е веќе станато стандард. Срамота е на работа веќе да се каже дека нешто не се знае. А и ако се каже, веќе знаеш дека ти заминал викендот пошо треба да седнеш цел викенд и да се спремиш за следниот состанок да си спремен. Нема зошо да се троши работното време на учење нови работи кога може да се троши на генерирање приход за клиенти. Па таков guilt trip ако не се посветуваш на професијата вон работно време, ау ау ау. Токсично.
Индустријата сама по себе е fast-paced, зошто самите си додаваме сол на раната? Ова е невозможно темпо на живот на долг рок. И физички, а и психички на телото му треба одмор. И што ако ги прешиша тие што те третирале како почетник? Имаш буквално цела кариера пред тебе. Верувам дека си во рани 30ти, и шо ако си лид/менаџер на тие години? Треба да работиш до 65 минимум! Трчаме маратон, не спринт.
Јас сфаќам дека за некој да биде успешен мора и треба да посвети дел од слободното време на усовршување на вештините, ама ова што се случува моментално е ван памет. Па има луѓе кои, извинете на израз, одат на серење со лаптопот в рака. За да не изгубат време.
Мислам дека имаме нереално брза и вештачка прогресија на работното место, диригирана од недостатокот на кадар. Ајде за да не не напуштиш ќе те ставиме сениор. Сениор за 5-6 години? Во која друга професија се стига на сениорска позиција за толку кратко? Стигна до сениор? Дај сега повеќе, вложи се максимално за лид. И нема крај.

Од совети би издвоила да не се прави горенаведеното. Ми требаа долги години да се ослободам од чувството на вина дека сум поминала викенд во релаксација наместо да седам пред компјутер и учам нешто ново. И се ова доаѓа од околината. Така да совет, најди си фирма која ќе те цени како ресурс и која ќе те гледа како инвестиција, ќе ти дава можности за учење на работното место и во работното време и ќе ги прилагоди очекувањата на твоите знаења.
И не си стварај притисок, работата не е се во животот. Утре и да те нема фирмата продолжува со business as usual.
Не е никаква глорификација на работа, туку реалност на една човечка судбина кога од било кои причини ќе направиш голема грешка како помлад.
Колку што имам забележано на темите @Lester Freamon има направено трансфер од градежништво/архитектура во информатичка технологија. Ако дополнително пак има и работено макар и месец(и) во курвинско-феуадлно-робовладетелско-наркодилерско-државноклептомански-пароперачки градежен сектор во удбашко-циашкиот цетрално-балкански шиптарлифат, можам да го замислам нивото на фрустрација кое човекот решил да го канализира во продуктивна насока во животот.
Во таква ситуација влегуваш во бинарен режим на функционирање, добиваш желба: или да извршиш напад со нуклеарно оружје на територијата помеѓу и околу Мала Речица, Форино, Муртино, Феризај и скопските Водно и Кале, или 100% да се вложиш во единствениот прозорец кон надвор без физичкото ограничување да мора физички да си надвор а со тек на време да имаш можност и физички да заминеш ако сакаш (т.е. ит). Секој здраворазумен човек го одбира второто, нормално.

Ти веројатно не си ја направила таа грешка и имаш завршено формално високо образование за информатичка технологија, па не би можела да ја разбереш таквата животна ситуација.

@Lester Freamon се извинувам што веројатно навлегов во лична работа, но и јас сум во слична ситуација и се ми се активира некок тригер кога ќе наидам вакви snowflake размислувања од луѓе од ИТ кои или воопшто не живеат во овој тоталитарен протекторат, или живеат на зомби принцип т.е. само физички додека психички се во cloud-от.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom