Зошто шминка?

Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Шминка... зошто па да не???
Секако дека ја употребувам, нормално во умерени граници. Со шминката само се истакнува природната убавина на девојката, и факт е дека на некој чуден начин влијае на самодовербата на девојката.

Иако приметувам во последно време дека се повеќе шминката се користи за да се добие изглед на кловн. Познавам многу кои не можат да се замислат себеси без шминка. И прво станување од кревет правец пред огледало да ја поправат шминката што останала од претходниот ден. Глупост до глупост.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Koristam sminka i sakam sminka no vo nikoj slucaj ne smee da bide prenapadna i namesto da izgledas posvezo i poubavo, da go dobies sprotivniot efekt i da nalikuvas na klovn. So sminkata vsusnost samo ja potenciras svojata prirodna ubavina, pa taka da nema potreba od premnogu sminka i da izgledas bukvalno kako prepariran i izvestacen.
 
Член од
7 октомври 2007
Мислења
16
Поени од реакции
0
se sminkam samo za izlaganje i toa diskretno rimel sjaj senka moliv4e i ponekogas i pudra ako treba da pokrijam nekoe mozol4e ili neso taka.. ina4e zadovolna sum si i bez sminka :DD
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Шминка, само за навечер и тоа ради- реда, да не речат оваа ненашминкана излегла па и така не бива. Одиш во некое кафуле сите пицнати и нашминкани ,а ти ко некоја клошарка, макар шо напати знам да исклучам и вака ,,револуционерно,, да се појавам. Мразам кога црниот креон го нанесуваат во огромни количини и прават дебели линии. Ваквото шминкање ми е многу селско, го толерирам само кај даркерките. За пудрата многу се зборувало, нема што да кажам го делам мислењето за нанесувањето на премногу пудра. Шминкањето за мене е само добар манир кога си на посвечена пригода или вечерно излегување-ништо повеќе.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Abe so si e za pravo sminkata vistina ne prajt poubaj i to mnoguuuuuuuuu poubaj.Sega yes deka mislam deka maskite ne treba da se sminkaat ili samo vo nekoja ogranicena kolicina...ama sepak sminkata e ZAKON i gi pokriva nedostatocite.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
многу ретко користам шминка...ептен онака некат коа се работи за некое спешл искачање инаку не...мое мислење за шминката е дека само го оштетува лицето не помага
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Си била една принцеза која била вљубена во некој принц ама таа била толку грда,што принцот не ја погледнувал.Секоја ноќ принцезата плачела и најпосле,братот на принцезата решил да и помогне некако.И рекол да си ги исцрта очите со истрошеното чкорче од кибритот,и со некаква боја и ги исцртал усните.Кога ја видел принцот,веднаш му се допаднала,и си живееле срекно до крајот на животот.
Е сега не ми замерувајте,ова го имам слушнато или прочитано некаде,и заборавено,па си додавам измислени работи.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Во принцип, се` што е вештачко, не чини. Така и шминката. Кога ја има премногу, го постигнува токму тој, вештачки ефект. Служи за не - толку - убавите луѓе да направи да изгледаат пристојно, а кај убавите, да ја нагласи и истакне веќе постоечката убавина. Во минимални количини.
 

5ko

Член од
20 октомври 2007
Мислења
122
Поени од реакции
3
Шминката е дадена од господ.
Откако господ ги создал човекот и жената ги повикал за да провери што направир па го прегледал првин човекот и задоволно рекол: добро е повикајте ја жената ја разгледал добро и и рекол: не сум задоволен ти ќе мора да се шминкаш.:pos2:
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Има многу чисто лице па затоа кога се шминкам ама не претерувам. За на школо може малку пудра, ама ретко ставам. Навечер пудра, моливче, маскара и сјај за усни, сенките за очи не ги обожавам ама се случува некогаш да ставам...
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Има некои девојки што се и без шминка убави (како мене:)), па се шминкаат. Шминката не служи само за прикривање на недостатоци, јас на пример не се шминкам многу (пудри, руж и сл.), ама основни работи како сенка за очи и кармин, користам. Тоа ја разубавува жената, колку и да е таа убава и без тоа. Јас лично кога ќе видам ненашминкана жена се прашувам што ја кошта барем едно карминче да стави! И мене ми изгледа премногу вештачко и неубаво некои жени што ставаат многу пудра на лицето и други работи (доколку нема што да прикрие мислам), ама основни работи како сенка за очи и макар сјај за усни според мене треба да става жената. Колку и да е убава природно, не е тоа тоа.
А во врска со тоа што ги шминкаат глумците, па и некои обични мажи што се шминкаат, јас не можам да поднесам, мене ми е тоа педерски, со извинение до оние мажи кои што користат шминка.
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Sminkata sluzi za prikrivanje nedostatoci i istaknuvanje na ubavite crti na liceto.E sega,ako ima nekoj sto nema nedostatoci,sto e apsolutno sovsren( neka reklamira L'Oreal:icon_mrgr,ama misilam i za toa ke mu trebaat sitni korekcii)ili ako nekoj ne saka da si gi istakne ubavite crti,neka ne koristi..Jas si se sminkam.Za preku den dovolno mi e malce pudra,maskara i sjaj,a za navecer dodavam ruz,senka i kreon.Sminkata sama po sebe ne e nesto grdo ili loso,ili nesto sto treba da se izbegni,tuku grdo izalosno e sto mnogu devojki i zeni nemaat vrska od sminkajne.
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Jas vo sekoj slucaj mislam deka prirodnata ubavina e najdobra, no vo sekoj slucaj bi trebalo da ja naglasime ubavinata zatoa sto site imame svoi nedostatoci na kozata, liceti i teloto. Pa zatoa bi trebalo da go koregirame toa.
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
~Преку ден: Затоа што на моите обравчиња им се потребни само 5 секунди да ја добијат бојата на доматот,нешто како анимацијава:shy:, :kjotek:
~ Навечер: тоа е веќе наведено, да не повторувам.
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Користам шминка за искачање најмногу.Секојдевно и за во школо понекогаш само римел ама пудра не.Се средувам колку што треба и не претерувам.Ама во секој случај ја оправдувам непрекумерната шминка која ги покрива непосакуваните црвенила на лицето и то.loly:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom