Зошто шминка?

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Се шминкаш?


Незнам зошто шминка, али кога девојка има црно на очите (classy, не некаков punk стил) и црвен lipstick ми доаѓа да ја силувам. :drk:
да бе се шминкам, ставам црвен кармин, се пудрам секое сабајле, ставам црно на очи :vozbud: само ми е страв да ти кажам да не ме силуваш :kesa: .....шала на страна се зезав, така само сум пишал пак и ти, се буквално не сфаќај :nesum:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871
Без шминка нема да пројдат многу девојки .. ретко има некоја на која не и треба шминка .. а може и многу сме се навикнале да ги гледаме нашминкани ,па без шминка не ни се толку атрактивни и убави .. додека кај машките нема потреба од ништо такво
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
Шминка..мислам дека најчесто се користи за да се прикријат недостатоците,и да се истакнат убавите црти..:wink:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас имам само ставено креон на нова година и сјај за уста...иначе немам се шминкано....
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Имам многу другарки што ги имам видено без шминка и стварно се убави и природно, а сепак одбиваат да излезат од дома без шминка...најверојатно поради недостаток на самодоверба.
Јас во последно време се поретко и поретко се шминкам, дури и ич и повеќе си се свиѓам без шминка, а и кога се шминкам ставам само маскара, црно моливче и сјај/кармин.Избегнувам пудра бидејќи од неа ми се нафрла лицето, а и онака ми е чисто па немам потреба од неа.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Имам многу другарки што ги имам видено без шминка и стварно се убави и природно, а сепак одбиваат да излезат од дома без шминка...најверојатно поради недостаток на самодоверба.
Јас во последно време се поретко и поретко се шминкам, дури и ич и повеќе си се свиѓам без шминка, а и кога се шминкам ставам само маскара, црно моливче и сјај/кармин.Избегнувам пудра бидејќи од неа ми се нафрла лицето, а и онака ми е чисто па немам потреба од неа.
Е тоа е (хмм, тапа?) лошо кај вас женските. Your lack of confidence (cbf да го преведувам) го “пополнувате“ со шминка :) А всушност, шминката само ве прави да изгледате ко “теткици“.

Изгледајте природно, не ставајте шминка. Едино оправдувам мааалце пудра (не ко со паштета да сте се намачкале) само на критичните делови.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Гледам многу девојчиња не сакаат пудра или таа им е крива за недостатоците кои ги имаат што е малку апсурдно.
Пудрата пред се ја штити кожата од надворешни влијанија, нечист воздух, нечисти раце, нечиста коса, сонце, ветер итн. После користи за изедначување на тенот, а ако сакате да покриете поголеми недостатоци се користи плус и коректор, а не по 15 слоја пудра па да изледате ко беторнирани.
Ама прво пудра се става на чиста кожа, а не да ви се гледа сувата кожа која се лупи. Како подлога на пудрата се става најубаво пола саат предходно, обична хидратантна крема за да не ги пополни пудрата порите и брчките па да се приметуваат уште повеќе. И кога ќе дојдете од школо/работа бришете ја пудрата па за навечер ставете пак, а не едно врз друго па изпаѓа да не е секаде исто и прљаштината од првиот слоја да го притиснете уште повеќе во кожата.

Важно е да се знае дека секоја шминка од кога ќе ја отворите има рок 6 месеци, а не тој што го пишува на опаковката. Многу грешки кои девојчињата ги знаат а сепак ги прават е зошто сега не ги гледаат последиците, туку подоцна со прерано стареење на кожата, лузни флеки итн. Затоа не ја купувајте најефтината шминка, мијте ги четките, пазете го рокот на шминката, и повеќе пари трошете на козметика за нега на кожата одколку за декоративна козметика.
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Никогаш не се шминкам... Само понекогаш ставам црно моливче и сјај за усни...
Природно си е природно...
 
T

theTinule

Гостин
И снемало пудра па ставила паштета :nesvest: хахахаха

Има, има такви, еден куп, не излегуваат од дома без да стават еден тон коректори, пудри, млека....Има некои стварно да ги видиш без пудра уплав ќе те фати:vozbud: Тие не ми сметаат, корективна шминка што ставаат. Имаат некои недостатоци па сакаат да си ги покријат, оправдано! Ставајте си вие, ништо не реков за вас :smir:

А мислам дека за да имаш чисто лице треба само редовно да го миеш и да внимаваш да не се фаќаш со раце во текот на денот. Мене ми се иритира десниот образ од што се поздравувам со секој втор. Треба да се пази...

Инаку повеќе се шминкав порано xD Креони, римели, пудри, коректори, моливчиња за уста, сето тоа без потреба. Сега некако ме мрзи, а и пубертетов се смирил колку-толку, не сум толку лоша како што бев :) Сега се шминкам од досада, за свирки и за свадби. За во школо не ми ни паднало на памет да станувам порано за да се шминкам. Ако имам подочњаци од неспиење можеби некогаш ќе ставам, најчесто заборавам а и плус многу пати ме имаат видено сите и со црвени очи и секако - така да, не му ја мислам многу многу...

Има некои (половината) доаѓаат нашминкани и тоа не зборувам шминкање моливче и сјај туку, шминкање - МАСОВНО! Тушеви, кармини, smokey eyes, паштета на лице итн. итн. Де бре луѓе, во школо сте! Не сте на модна писта. Ама ајде, беспомошни се кутрите :smir:
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Гледам многу девојчиња не сакаат пудра или таа им е крива за недостатоците кои ги имаат што е малку апсурдно.
Пудрата пред се ја штити кожата од надворешни влијанија, нечист воздух, нечисти раце, нечиста коса, сонце, ветер итн. После користи за изедначување на тенот, а ако сакате да покриете поголеми недостатоци се користи плус и коректор, а не по 15 слоја пудра па да изледате ко беторнирани.
Ама прво пудра се става на чиста кожа, а не да ви се гледа сувата кожа која се лупи. Како подлога на пудрата се става најубаво пола саат предходно, обична хидратантна крема за да не ги пополни пудрата порите и брчките па да се приметуваат уште повеќе. И кога ќе дојдете од школо/работа бришете ја пудрата па за навечер ставете пак, а не едно врз друго па изпаѓа да не е секаде исто и прљаштината од првиот слоја да го притиснете уште повеќе во кожата.

Важно е да се знае дека секоја шминка од кога ќе ја отворите има рок 6 месеци, а не тој што го пишува на опаковката. Многу грешки кои девојчињата ги знаат а сепак ги прават е зошто сега не ги гледаат последиците, туку подоцна со прерано стареење на кожата, лузни флеки итн. Затоа не ја купувајте најефтината шминка, мијте ги четките, пазете го рокот на шминката, и повеќе пари трошете на козметика за нега на кожата одколку за декоративна козметика.
да у право си...значи јас користам пудра али ретко пошо ме мрзи ама тоа не може се да ти покрие...па затоа ставаат некои по 10 кила пошо така мислат ке им покрие ама нема...ја стаам малце и тоа само ми го изедначува тенот да ме ми се гледа црвено или подочњаци....иначе ставам креон пошо така ги исцртувам очите имако оклоу очите сум мн бледа и имам мали трепки па затоа и римел а др не
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Најмногу се нервирам кога машки ќе речат сакале девојка без шминка. Онда кој кур вратот го кршите кога ќе помине некоја скоцкана? Сигурно не ради тоа шо изгледа како теткица. И дај ве молам не дупете со коментари од типот убавината наутро се познава или слични на тој.


 
G

GoddessOfRock

Гостин
Ни самата не се сеќавам кога последен пат имам ставено грам шминка. Наверојатно беше за карневало. Мене ми смета кога имам шминка. Одма чуствувам дека кожата не ми дише, а тоа ме нервира. Така да , јас сум си целото време без шминка. Ама има некои мои другарки без шминка од дома не излегуваат. За на училиште стануваат 15 минути порано за да нанесат шминката и да испеглат косата или уатевр. Вчера забележав дека некои девојчиња од тимот беа нашминкани за на утакмица. Изгледаше ептен грдо, замислете ти трчаш и почне да ти се лее пудрата , или креонот ти се размачкал. Гадно!
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Најмногу се нервирам кога машки ќе речат сакале девојка без шминка. Онда кој кур вратот го кршите кога ќе помине некоја скоцкана? Сигурно не ради тоа шо изгледа како теткица. И дај ве молам не дупете со коментари од типот убавината наутро се познава или слични на тој.
Вистина е само под услов пред легнување да си ја исчистила шминката или воопшто да не била шминкана :) ..он: се шминкам најчесто ставам умерена шминка да го истакнам убавото на мене. Но не сум од типот на девојки кои без шминка не излегуваат од дома. Да си бидам искрена може ке се шминкав повеќе ако ЗНАЕВ како да се нашминкам а вака еддна линија црнко креонче римела руж ако ми е прирака ии лабело иии доста ее.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Па мислам дека користенјето на шминка е повеке заради прикриванје на некои недостатоци на лицетои зараду поголема самодоверба во својата убавина.Еве јас многу ретко користам шминка и не ми е потребна но еве кога сака човек да ги истакне уште повеке своите црти мозе тоа да се направи и со минимално ставанје ,зашто се слозувам со поговорката,,Тоа што Господ го создал ни најубавата сминка не мозе да го покрие.Едноставно го подрзувам фактот дека природните девојки се поубави.:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom