Зошто религијата се меша во науката?

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ништо од она што го претпоставуваше Дарвин не се исполни при фосилната анализа. Фосили на меѓувидови не се најдоа. Во секој геолошки слој на земјата можеа да се најдат и фосили на посложени организми и фосили на попрости организми, со што се докажа дека сите видови си постоеле симултано како што тврди Библијата, а не како што тврди Дарвин.
Kako ne?

Zar ne citas sto imam postirano?

Eve ti uste, fosil od preodna forma, zmija so noze:

New Fossil Snake With Legs, Reported In Science

ScienceDaily (Mar. 17, 2000) — Washington, D.C. -- Appearing like the punchline to an evolutionary riddle, a new fossil snake with legs has emerged from 95 million year-old deposits near Jerusalem. Its sedimentary surroundings suggest a seafaring lifestyle for this ancient reptile, but its advanced anatomy could overturn a current theory about the marine origin of snakes.
See also: Plants & Animals
Fossils & Ruins
Reference
This intriguing new species, dubbed Haasiophis terrasanctus in the 17 March issue of Science, is the second limbed snake to come from the site of Ein Yabrud, an ancient marine environment broadly similar to the still, coastal waters of today's Bahamian reef.
The first such species, Pachyrhachis problematicus, plays a pivotal role in a scenario that places the ancestor of snakes in the sea. In support of Pachyrhachis' position at the base of the serpent family tree, some paleontologists have noted features in its skull that they believe single it out as a transitional link between mosasaurs--gigantic swimming lizards of the Cretaceous (144-65 million years ago)--and true snakes. This view contrasts dramatically with the traditional view of small terrestrial or burrowing lizards as snake ancestors.
A group of scientists, led by Olivier Rieppel of the Field Museum in Chicago, Illinois and Eitan Tchernov of the Hebrew University of Jerusalem in Israel, brought Haasiophis into the midst of this origins controversy after the fossil had spent years in nameless limbo in a museum drawer. Their description of the extremely well-preserved fossil, along with an analysis of its evolutionary relationships, led the scientists to conclude that their new species was close kin to Pachyrhachis. Their analysis also indicates, however, that these two snakes were not primitive ancestors, but advanced snakes similar to modern boas and pythons. The new anatomical interpretation suggests that neither Pachyrhachis nor Haasiophis have anything to do with snake origins.
The finding does undermine the theory that Pachyrhachis represents an evolutionary link between marine reptiles and true snakes. Snakes like boas and pythons have a distinctively mobile skull structure that allows them to nearly unhinge their jaw in a formidable gape and "walk" their skull over their prey, dining on meals larger than the diameter of their own head. The two species of fossil snakes from Ein Yabrud appear to have skull architecture similar to these modern serpents. Previous studies of Pachyrhachis had concluded that the snake was incapable of such kinetic feats, instead adopting a modified gape similar to that of the mosasaurs as an intermediate step between the rigid skull of lizards and the mobile skull of higher snakes.
"We went back and looked very carefully at the skulls of Pachyrhachis, Haasiophis, and lizards like mosasaurs, especially features like the braincase, the dentition, and the joint in the middle of the lower jaw," says Rieppel. "The better preservation of Haasiophis allowed us to use its anatomy as a guide, and gave us the background to see just how much these fossils looked like advanced snakes."
But a riddle remains: why do these two snake species have hind limbs? If legs were the norm for snake ancestors, it would make sense to see the species' advanced anatomy as only superficially similar to more modern snakes. On the other hand, the stubby limbs on the fossil snakes might represent an evolutionary reversal, where snakes with advanced skull design regain hindlimbs that were lost or perhaps greatly reduced in their ancestors. Rieppel and his colleagues counted the number of evolutionary steps involved in each possible scenario, and concluded that the redevelopment of limbs was a more likely story.
"We know of at least 62 lizard and snake lineages that have undergone some degree of limb reduction," Rieppel notes. "Since our fossil record of snakes is very poor, we can't exclude the possibility that limbs in snakes were lost not just once in the beginning, but several times throughout their history."
Rieppel said that it is difficult to tell how the legs themselves might have been used, since they are too small in relation to the animal's whole body to have any locomotor function. Modern pythons have a rudimentary hindlimb, usually little more than a "claw" of cartilage tipped with bone that they use during mating and occasional fighting, and it is possible that Haasiophis' leg served a similar purpose.

Adapted from materials provided by American Association For The Advancement Of Science.



http://www.sciencedaily.com/releases/2005/11/051116173945.htm









Slep li si ili ne znaes da citas?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Zar ne citas sto imam postirano?
Дали ме читаш ти мене што пишувам? Тие фосили што ги постираш не се фосили на премин, туку фосили или од едниот вид или од другиот. Малку згрбавен човек не е мајмун, туку е човек со деформитет, со рахитис или слично. Со самиот факт што еволуционистите не пласираа милиони меѓувидови, туку 10тина (сите до еден побиени) фосили на премин е доказ дека постепено и милионгодинско преминување од вид во вид не се случило, бидејќи ако се случило ќе имаше по милиони видови на премин, а не по некое свинско запче кое му се прпишуваше на човекот од Небарска, или некој рахитичен човек кој го пласираат како мајмун и сл. За еволуцијата потребни се милиони меѓувидови, а не 5-6. Со самиот факт што принесува само неколку вакви фосили и без да се тестираат паѓа во вода целата теорија.

Пред десетина години меѓу еволуционистите се разви паролата: "Се бара нов Дарвин". Мислам дека нема потреба да објаснувам што оваа парола значеше :)
А исто така и пред неколку години на интернет имаше еден веб сајт кој даваше милион долари награда за оној кој ќе принесе макар еден доказ за еволуцијата. За жал никој не ја доби наградата :(
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Дали ме читаш ти мене што пишувам? Тие фосили што ги постираш не се фосили на премин, туку фосили или од едниот вид или од другиот. Малку згрбавен човек не е мајмун, туку е човек со деформитет, со рахитис или слично. Со самиот факт што еволуционистите не пласираа милиони меѓувидови, туку 10тина (сите до еден побиени) фосили на премин е доказ дека постепено и милионгодинско преминување од вид во вид не се случило, бидејќи ако се случило ќе имаше по милиони видови на премин, а не по некое свинско запче кое му се прпишуваше на човекот од Небарска, или некој рахитичен човек кој го пласираат како мајмун и сл. За еволуцијата потребни се милиони меѓувидови, а не 5-6. Со самиот факт што принесува само неколку вакви фосили и без да се тестираат паѓа во вода целата теорија.
Tiktaalik e preoden vid.


Za boldiranoto, moze si u pravo, a moze ne. Moze nekoi vidovi evoluirale posporo, a drugi pobrzo. Ali ima cudni slucaevi, toa ti spaga u psevdo-arheologija. Ostavam otvoren um, pa da vidam sto ke se desi




lista na transition fossils. Knock yourself out.
http://www.talkorigins.org/faqs/faq-transitional.html


Се надам, Чорбаџи, дека ќе прочиташ све и ќе ставиме крај на глупавото „нема транзициони фосили“. Еве ти ги, изволте
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Оаза, ме прашуваш дали сум слушнал за фосили? :) Верувај ми, палеонтолозите се првите кои ја срушија еволуционата претпоставка токму со фосилните пронајдоци. Подоле ќе објаснам зошто и како.
А шо викаш, некои птици имале вакво клунче на еден остров, а друго клунче на друг? :) Па со вакви аргументи ни еволуционистите не настапија во нивната кулминација хаха. Си биле двајца близнаци. Едниов играл игри пред компјутер, а другиов билдал секој ден. Едниов еволуирал у грбав дебел намќор, а другиов во набилдана горила.. ете ти доказ за еволуција :pos2:

Ајде малку посериозно...
Теоријата на еволуцијата тврди дека организмите во текот на милиони години постепено се развивале и по пат на многу мали промени (микроеволуција) преминувале од еден вид во друг.
Пред палеонтолозите да ја прочепкаат малку земјината кора, еволуционистите очекуваат дека ќе најдат милиони фосили на меѓувидови (фосили на премин од еден вид во друг) со што ќе си ја докажат својата претпоставка.
Но пронајдените фосили кажаа друга приказна, фосили на меѓувидови не се најдоа.
Пораката што ја носат фосилите е токму онаа библиската, дека Бог ги создаде животните секој по својот вид. Пораката на фосилите не се состои само во тоа што ти го кажуваат, туку и во тоа што тие не го кажуваат, а треба да го кажат. Имено еволуционистите очекуваа милиони фосили на меѓувидови од безрбетниците до рбетниците, од рибите до водоземците, од водоземците до цицачите итн.
Но што кажаа фосилите:
Од безрбетниците до рбетниците = ПРОВАЛИЈА!
Од рибите до водоземците = ПРОВАЛИЈА!
Од водоземците до цицачите = ПРОВАЛИЈА!
ОД водоземците до влекачите = ПРОВАЛИЈА!
Од влекачите до птиците = ПРОВАЛИЈА!
...
итн итн секаде провалии, меѓу сите видови провалии, никакви меѓувидови, ни трага, ни отисок од замислената драма на еволуцијата.

Земете го само овој пример. Безрбетниците имаат мека внатрешност, а тврда надворешност (оклоп), а рбетниците имаат пак мека надворешност, а тврда внатрешност (скелет). Сосема обратен случај! Прашање до еволуционистите: Како безрбетниците СКОКНАЛЕ во рбетници? :) Има ли доказ за ваков "скок" во видовите? Замислете само колку промени и колк меѓувидови би требало да има помеѓу двете страни на оваа провалија. Јас би рекол десетици милиони фосили на премин, но не сум битен јас, битна е палеонтологијата, а таа вели НУЛА! Ни еден фосил на премин кој би докажал дека безрбетниците преминале во рбетници!
Истата дискусија е и за другите еволутивни провалии.

Па сега и понатаму ти оаза повикувај се на фосилите, на оние кои од корен ја побија еволуцијата :)
Olele ...

Dobar primer , i ja ke ti dadam eden : ako ucis ke stanes mudar , ako ne usis ke ostanes TUP ... i ovo e za tebe primer za evolucija ..??:tapp::tapp:

Evolucijata prestavuva adaptiranje na zivotot na okolinata vo koj se naoga ..znaci adaptiranje vo voda , vo vozduh , na zemja ..itn , adaptiranje na hrana , na O2 , na Sonceva svetlina ... seto ova go imas vo prirodata i , ne ti treba Darwin za da ti go kaze ova , on samo gi pokazuva dokazite , sekoj SVESEN covek moze da gi sogleda bez negova pomos ...

Ponatamu ....

Ne se najdeni fosili od preodna forma a? , aj ke pocnam so covekot :

-Homo erectus : Ove se podvidovi : Homo erectus yuanmeunesis ,lantianensis ,pekinensis ,paleojavanikus ,soloensis .. Samo 5 podvida na ovoj vid na praistoriski covek ..

Drugi :

-Homo flosesiensis ,Homo antecesor , Homo heiderlbergenesis , Homo neandretalisis ,Homosapiens ( segasnite luge ) ,Homo rhodesiensis, Homo cerpenensis ... Ti treba uste ???

Za site ima DOKAZI , CVRSTI DOKAZI , deka postoele , ima golem broj na dokazi ovie vidovi gradele kuki od kal , zemja , pravele alati , loveve , vojuvale itn ...

E sega ova ne se majnuni , ova e COVEK , nieden majnum ne vojuva kako nas , ne gradi , ne sozdava ...Ova gore treba se luge ...Aj kazi mi so vika Biblijata za niv ...

Ovie dokazi se naogani nasekade po planetata , ( citaj MIKI ) : Indonezija , Tanzanija , Gruzija , Turcija , Francija , Kina , Spania ....

I site poteknuvaat od pred nekolku milioni godini , svarete go toa !!!

Site licat na luge , imaat ista anatomija , mali razliki vo gradbata , a golemi vo nacinot na apstrakno mislenje , i za toa ima dokazi od samite niv , crtezi po pesterite ( vistinski stari 2-3 milioni godini ) , ali sepak NAJGOLEMI dokazi se NIVNITE FOSILI , ostatoci ...

Ako te interesira za nesto poveke kazi , a ako ne daj mi ti CVRST ili FIZICKI DOKAZ za nastanokot na covekot spored Biblijata ...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Olele ...

Dobar primer , i ja ke ti dadam eden : ako ucis ke stanes mudar , ako ne usis ke ostanes TUP ... i ovo e za tebe primer za evolucija ..??:tapp::tapp:
Ако подобро се сетиш ќе видиш дека ова беше твојот пример за еволуција, а не мојот. Јас само ти го исмејував твојот пример :tapp::tapp::tapp::tapp:

Ne se najdeni fosili od preodna forma a? , aj ke pocnam so covekot :

-Homo erectus : Ove se podvidovi : Homo erectus yuanmeunesis ,lantianensis ,pekinensis ,paleojavanikus ,soloensis .. Samo 5 podvida na ovoj vid na praistoriski covek ..
Сите овие си биле или луѓе или мајмуни, никако подвидови.
Мајмуните не градат куќи, не цртаат слики по пештери, сето тоа е дело на човек човеку помири се со судбината, преодни форми не се најдени, ова не е мое мислење (јас не ги истражувам фосилите), ова ти е мислење од палеонтологијата. Ова е вистински проблем на еволуцијата и секој искрен еволуционист си го признава ова. Затоа многу и ја напуштија Дарвиновата еволуција и почнаа да измислуваат други модели на еволуција, каде што животните скокале од еден во друг вид, секако уште посмешни од Дарвиновата :)
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Ако подобро се сетиш ќе видиш дека ова беше твојот пример за еволуција, а не мојот. Јас само ти го исмејував твојот пример :tapp::tapp::tapp::tapp:



Сите овие си биле или луѓе или мајмуни, никако подвидови.
Мајмуните не градат куќи, не цртаат слики по пештери, сето тоа е дело на човек човеку помири се со судбината, преодни форми не се најдени, ова не е мое мислење (јас не ги истражувам фосилите), ова ти е мислење од палеонтологијата. Ова е вистински проблем на еволуцијата и секој искрен еволуционист си го признава ова. Затоа многу и ја напуштија Дарвиновата еволуција и почнаа да измислуваат други модели на еволуција, каде што животните скокале од еден во друг вид, секако уште посмешни од Дарвиновата :)
Da si izmisluvaat , cekaj be , skeletite sored tebe si se izmisleni ?!?!

A ova E istrazuvano od paleontologijata , a ti kako nekoj strucnjak za toa ne ti treba objasnuvanje , gore se PREODNI FORMI od eden covek vo drug , od eden vid vo drug , slep si ???

Inaku primerot bese tvoj , fala bogu glup e , mojot e dokazan , vidi Biologija , ali ne trazi u crkovna biblioteka :) :pos2::pos2::pos2:


I pak ke te prasam CRVST DOKAZ , FIZIKCI DOKAZ , imas ??

ps. Zaboraviv , jas sum pomiren deka ne sme nastanale od majmuni , tuku imame zaednicko poteklo , da bevme od majnumi nastanati , nemase da postojt majnumi sega ,site ke bea luge ..:):)

Дали ме читаш ти мене што пишувам? Тие фосили што ги постираш не се фосили на премин, туку фосили или од едниот вид или од другиот. Малку згрбавен човек не е мајмун, туку е човек со деформитет, со рахитис или слично. Со самиот факт што еволуционистите не пласираа милиони меѓувидови, туку 10тина (сите до еден побиени) фосили на премин е доказ дека постепено и милионгодинско преминување од вид во вид не се случило, бидејќи ако се случило ќе имаше по милиони видови на премин, а не по некое свинско запче кое му се прпишуваше на човекот од Небарска, или некој рахитичен човек кој го пласираат како мајмун и сл. За еволуцијата потребни се милиони меѓувидови, а не 5-6. Со самиот факт што принесува само неколку вакви фосили и без да се тестираат паѓа во вода целата теорија.
Ako evolucijata e pobiena , togas religijata terba da e otfrlena , na tvojot nacin na razmisluvanje ...

I kakov rahitis , bre covece , znaes li ti kako izgleda rahiticen skelet , sumjlam u toa !! , ne tropak gluposti , koga veke hristijanstvoto ne mozeda go dokaze nastanokot na coekot , ne gi ofrlaj VISTINSKITE I FIZICKITE dokazi kako toalenta hartija , deka imalo greski ima , od edno zapce ne se dokazuva nisto , ali od cel skelet i ne eden , stotina gi ima , e toa e veke nesto ...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Da si izmisluvaat , cekaj be , skeletite sored tebe si se izmisleni ?!?!
Дете, иди прочитај биологија (барем од основно образование) па после пишувај, немам живци со тебе да се расправам. Скелетите не се измислени, ама тие не се скелети на преодни форми, туку припаѓаат или на еден или на друг вид. Знам дека не можеш да се помириш дека твојата религија (еволуцијата) е само една недокажана и побиена претпоставка на Дарвин, ама паничи на друго место, а не тука.
Ова со фосилите е само еден доказ дека еволуција не постои, а кога ќе имам време ќе ви наведам уште 5-6 други докази... ајде имај пријатен ден.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Дете, иди прочитај биологија (барем од основно образование) па после пишувај, немам живци со тебе да се расправам. Скелетите не се измислени, ама тие не се скелети на преодни форми, туку припаѓаат или на еден или на друг вид. Знам дека не можеш да се помириш дека твојата религија (еволуцијата) е само една недокажана и побиена претпоставка на Дарвин, ама паничи на друго место, а не тука.
Ова со фосилите е само еден доказ дека еволуција не постои, а кога ќе имам време ќе ви наведам уште 5-6 други докази... ајде имај пријатен ден.
Ok , dete ... ja nemam religija , evolucijata ne e religija , pogore ti pisa deka e taka , deka si izmisluvaat dokazi , skeletite se PREODNI FORMI , od eden period vo drug , ali tvojata "isprana " glava izgleda ne go svaka toa ...

Ja ne sum ekspert po evolucija , nitu paleontiologija , a cisto sumjam deka i ti si nekoj si ekspert po veronauka , mene mi licis kako fanatik , nekoj so sila so sak da dokaze deka negovoto e pravilno , a drugite mislenja ne se vazni ( procitaj si gi mislenjata , posebno za Islamot ) , ja samo ti gi prilozuvam dokazite za toa kako se odvivaat raotite vo fizikciot i realniot svet , a ti gi vrtis ili ignoriras , u nekoj slucaevi se potsmevas , I don't play like that ...

Za nervozata :

ja nasproti toa ne panicam , ne sum jas toj sto e bez nervi ....


Bas zivo me interesira so ke pises , i u spat pisis i nekoj dokaz za postoenjeto na covekot od Biblijata , celo vreme go izbegnuvas ova prasanje , kako i site drugi zealoti na ovaa tema ...

ako ke cekam daj ti dokazi , pa da vidememe ...

inaku za Biologija mozes voda da mi nosis , ni ne navleguvaj tamu , 8 godini sum so anatomija , biologija , hemija , fiziologija ...Mozda i toa malku pridonese za da mi se zgolemi nedovernata u Svetata kniga ...

A i ova nigde nema da ne odnese , samo vreme ke gubam tuka , treba ispit da spremam , a ne da se zamaram so toa dali ima nekoj gore ili nema , repliciram oti mislam deka sires zabluda tuka , "Hristijanstvoto e vistinskata raligija " ," Islamot e sranje ", " Evolucijata nema dokazi " itn...pa neli veli tvojtata vera : "Ednakvost za site " , pocituvaj ja , ianku so vakvi raspraavii zapocnaa mnogu vojni ( Hristijani v.s Muslimani ) ...kako i da e , teraj si ti so Gospod , cekaj da se simne i mozda ke se vidime u Rajot ili Pekolot ...

Ja poveke nema da postiram tuka ,psoto ne gledam cel na gubenjeto vreme so tebe ...


Prijaten den i na tebe .:salut:...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Дете, иди прочитај биологија (барем од основно образование) па после пишувај, немам живци со тебе да се расправам. Скелетите не се измислени, ама тие не се скелети на преодни форми, туку припаѓаат или на еден или на друг вид. Знам дека не можеш да се помириш дека твојата религија (еволуцијата) е само една недокажана и побиена претпоставка на Дарвин, ама паничи на друго место, а не тука.
Ова со фосилите е само еден доказ дека еволуција не постои, а кога ќе имам време ќе ви наведам уште 5-6 други докази... ајде имај пријатен ден.
Има преодни видови. Ти дадов линк на преодни фосили. Transition fossils, не? Ја не знам ти како си ги замислуваш или како ви ги цртаат на час по Креационизам
Тоа, ако ти се чита, а ако не...:toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Има преодни видови. Ти дадов линк на преодни фосили. Transition fossils, не? Ја не знам ти како си ги замислуваш или како ви ги цртаат на час по Креационизам
Тоа, ако ти се чита, а ако не...:toe:
На крај на краишата, еволуцијата ќе се сведе на збирка од преодни видови, кои неможат да дадат ниеден стабилен биолоши род! Јака е логикава, а?
Се сеќавам, кога бев основец, 8-мо ооделение, кога изучувавме анатомија, некој од учениците ја праша наставничката, зашто денес мајмуните не се „претворат„ во луѓе? А одговрот беше генијален: немале услови за тоа „претворање„ од мајмуни во луѓе!
Јас сеуште гледам дека луѓето раѓаат луѓе а не мајмуни! Логично, оти сите видови животни се создадени во еден ден, без разлика на родот! Еден животински род остава пород кој е идентичен на своите претходници. Да не ги мешаме тука мутациите и модификациите и онаа категорија која се нарекува „тропизам„; односно прилагодување на биолошките родови кон распадот од нивнта животна средина, што ни одддалеку не наликува на еволиција,туку на термодинамичко влошување на нештата а не нивно еволутивно подобрување!
Наодите од фосилите се многу јасни и сами засебе зборуваат. Имено, наодите не се рамномерно рапоредени по наоѓалишта ниту пак поедноствнит/постарите родови и видови се под подоцнежните, туку наодите се често измепани, што значи дека ти е родови и видови егзистирале паралено/истовремено! И каде е сега логиката во нивното толкување?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
На крај на краишата, еволуцијата ќе се сведе на збирка од преодни видови, кои неможат да дадат ниеден стабилен биолоши род! Јака е логикава, а?
Се сеќавам, кога бев основец, 8-мо ооделение, кога изучувавме анатомија, некој од учениците ја праша наставничката, зашто денес мајмуните не се „претворат„ во луѓе? А одговрот беше генијален: немале услови за тоа „претворање„ од мајмуни во луѓе!
Јас сеуште гледам дека луѓето раѓаат луѓе а не мајмуни! Логично, оти сите видови животни се создадени во еден ден, без разлика на родот! Еден животински род остава пород кој е идентичен на своите претходници. Да не ги мешаме тука мутациите и модификациите и онаа категорија која се нарекува „тропизам„; односно прилагодување на биолошките родови кон распадот од нивнта животна средина, што ни одддалеку не наликува на еволиција,туку на термодинамичко влошување на нештата а не нивно еволутивно подобрување!
Наодите од фосилите се многу јасни и сами засебе зборуваат. Имено, наодите не се рамномерно рапоредени по наоѓалишта ниту пак поедноствнит/постарите родови и видови се под подоцнежните, туку наодите се често измепани, што значи дека ти е родови и видови егзистирале паралено/истовремено! И каде е сега логиката во нивното толкување?

Izvini, molim ti se, ali toa E evolucija!

Normalno deka naodite se jasni, pokazuvaat tranzicija na vidovite. Ako namerno se pravis slep, toa e tvoj problem. So sreka neka ti e.

I nie poteknuvame od zaednicki predok so majmunite, a ne direktno od niv. I grankata na razlicni "pod-vidovi" e mnogu razgraneta. Najdeni se fosili, ako duri i mislis da kazes deka ne se. Procitaj malku ili spisanie Archeology ili Science. Ke ti pomogne ako sakas da bides pomognat. So sila nekoj moze da ti zeme, a ne i da ti dade
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
На крај на краишата, еволуцијата ќе се сведе на збирка од преодни видови, кои неможат да дадат ниеден стабилен биолоши род! Јака е логикава, а?
Се сеќавам, кога бев основец, 8-мо ооделение, кога изучувавме анатомија, некој од учениците ја праша наставничката, зашто денес мајмуните не се „претворат„ во луѓе? А одговрот беше генијален: немале услови за тоа „претворање„ од мајмуни во луѓе!
Јас сеуште гледам дека луѓето раѓаат луѓе а не мајмуни! Логично, оти сите видови животни се создадени во еден ден, без разлика на родот! Еден животински род остава пород кој е идентичен на своите претходници. Да не ги мешаме тука мутациите и модификациите и онаа категорија која се нарекува „тропизам„; односно прилагодување на биолошките родови кон распадот од нивнта животна средина, што ни одддалеку не наликува на еволиција,туку на термодинамичко влошување на нештата а не нивно еволутивно подобрување!
Наодите од фосилите се многу јасни и сами засебе зборуваат. Имено, наодите не се рамномерно рапоредени по наоѓалишта ниту пак поедноствнит/постарите родови и видови се под подоцнежните, туку наодите се често измепани, што значи дека ти е родови и видови егзистирале паралено/истовремено! И каде е сега логиката во нивното толкување?
Rekov deka veke nema da repliciram , i nema , samo sakav da te prasan u koe skolo , ziti boga , u koe osnovno ucevte Anatomija , toa se uce samo u medicina ( 1 godina ) i u Gimnazija ( ne znam tocno koja , ali ja ucat zaedno so anatomijata na zivotnite ) i u veterinarno ..

Bas me interesira koja osmoletka izucuva anatomija i kade ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Rekov deka veke nema da repliciram , i nema , samo sakav da te prasan u koe skolo , ziti boga , u koe osnovno ucevte Anatomija , toa se uce samo u medicina ( 1 godina ) i u Gimnazija ( ne znam tocno koja , ali ja ucat zaedno so anatomijata na zivotnite ) i u veterinarno ..

Bas me interesira koja osmoletka izucuva anatomija i kade ?
Оаза, и пред ти да се родиш, на планетава имаше детски јасли, градинки, забавишта, основни училишта, средни учулишта и универзитети. Ти текнува?
Светот не постои од твојот роденден.
Образувај се малку (што би рекол некој тука, на форумов).
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Оаза, и пред ти да се родиш, на планетава имаше детски јасли, градинки, забавишта, основни училишта, средни учулишта и универзитети. Ти текнува?
Светот не постои од твојот роденден.
Образувај се малку (што би рекол некој тука, на форумов).
MIKI uste pred ja da se rodam , 23 godini , anatomiajse ucese u sredno ne u OSNOVNO , , i nesto ne stima u tvojo post ...
:pos2::pos2::pos2::pos2:

a Fiziologija imavte ili toa ja izucuvavte u vtoropolugodie ...

Za nekoj so ima dimpoma od arhitekt , ne mi deluvas bas umno ...

Inaku , posleden post mi e , cesen zbor , ne gubam jas dragoceno vreme vo frikovi ...

poz
:salut:

p.s kako samo zakluci deka svetot se vrti okolku mene , da otpocnam nova religija , um so vikas , sakas aplikacija :) ...

pazi so ke odgovoris , da ne prekrses nekoj a Bozja zapoved ...
:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Izvini, molim ti se, ali toa E evolucija!

Normalno deka naodite se jasni, pokazuvaat tranzicija na vidovite. Ako namerno se pravis slep, toa e tvoj problem. So sreka neka ti e.

I nie poteknuvame od zaednicki predok so majmunite, a ne direktno od niv. I grankata na razlicni "pod-vidovi" e mnogu razgraneta. Najdeni se fosili, ako duri i mislis da kazes deka ne se. Procitaj malku ili spisanie Archeology ili Science. Ke ti pomogne ako sakas da bides pomognat. So sila nekoj moze da ti zeme, a ne i da ti dade
Шорт, еволутивните толкувања се обично преповторување едно и исто, од почеток, кон крајот па ај пак назад од почеток.
Веќе напишав,ако еволуцијата своите докази ги наоѓа во фосилите, тогаш се се сведува на преодни видови а не на стабилни видови. Сеуште никој не ја нашол алката што недостига меѓу човекот и мајмунот. Дубарата со т.н. пилтдаунски човек е добар доказ за тоа!
Никој не велидека не постојат фосили, туку спритивното. Не е проблемо тво фосилите туку во нивното толкување! Рационалното толкување фосили во себе содржи лажна логика дека некој му претходел на некого, а лагата, верувај ,е многи полесни прифатлива за човековиот ум од вистината!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom