Зошто религијата се меша во науката?

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Ne mi e jasno zosto religijata se "mesha" vo naukata,koga naukata ne se "mesha" vo religijata....

Dokazi deka religijata se mesa vo naukata?
Setetese na reakciite na crkvata vo vrska so kloniranjeto...( toa e samo del od dokazite,gi ima mnogu, samo jas nemam vreme... )

Sto mislite Vie vo vrska so ova?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Загрижена е за веродостојноста на своите догми
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кои (догми) полека паѓаат во вода и заборав.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ne mi e jasno zosto religijata se "mesha" vo naukata,koga naukata ne se "mesha" vo religijata....

Dokazi deka religijata se mesa vo naukata?
Setetese na reakciite na crkvata vo vrska so kloniranjeto...( toa e samo del od dokazite,gi ima mnogu, samo jas nemam vreme... )

Sto mislite Vie vo vrska so ova?

СЕТИ се на ИНКВИЗИЦИЈАТА !!!!
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
СЕТИ се на ИНКВИЗИЦИЈАТА !!!!
toa nikogas nema da go zaboravam...
toa vekje se slucilo,no ne treba da dozvolime pak da se slucuvaat takvi raboti,treba da i stavime kraj na religijata,ednas za sekogas,no postojat lugje koi sakaat da veruvaat,a ne da znaat....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Temava odi kon glupost.

nema kvaliteten pocetok. Aj, bidejki ne e vo seir, obidete se poseriozno so argumentacija, ako ne ide u kanta.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Kрај на религијата....
Феноменално.


Крајно, мешањето е обострано и постојано - иако кохезија му е мајката.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kohezija=sozivot.

Da pustime edna kopija od ramkovniot do Vatikan??
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ne mi e jasno zosto religijata se "mesha" vo naukata,koga naukata ne se "mesha" vo religijata....

Dokazi deka religijata se mesa vo naukata?
Setetese na reakciite na crkvata vo vrska so kloniranjeto...( toa e samo del od dokazite,gi ima mnogu, samo jas nemam vreme... )

Sto mislite Vie vo vrska so ova?
Ne deka nemas vreme,reci poubo tolku znaes ili samo toa si slusal na nekoj selski muabet.
Jas pak mislam deka sprotivnoto poveke pati se slucuva.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
toa nikogas nema da go zaboravam...
toa vekje se slucilo,no ne treba da dozvolime pak da se slucuvaat takvi raboti,treba da i stavime kraj na religijata,ednas za sekogas,no postojat lugje koi sakaat da veruvaat,a ne da znaat....
Da, religijata dava uteha, ko demek ne sme ni vo kontrola na sopstveniot zhivot, i toa gi teshi lugjeto. I za toa se drzhat za verbata, i se obiduvaat da ja diskreditiraat naukata za da opstane religijata. A vo posledno vreme, nov trend e da se upotrebi naukata za da se podrzhi teorijata na religijata. Na primer, statisticki nekoj matematicar presmetal deka deka shansite deka pred nekolku milioni godini samite uslovi vo svetot pridonele da se stvori prviot zhiv organizam, se isti kako i shansite edno tornado da pomine deneska vo otpad i da sostavi avion koj ke raboti i leta. Od kaj mu izlegle broevite ne znam, a i da mi kaze nema da mi bide jasno, ali toa e primer deka lugjeto sakaat da veruvaat vo dvete, nekoi mozhda i se navaluvaat povekje nakaj nauka, ali ne im dava srceto da se otkazhat od religija.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Da, religijata dava uteha, ko demek ne sme ni vo kontrola na sopstveniot zhivot, i toa gi teshi lugjeto. I za toa se drzhat za verbata, i se obiduvaat da ja diskreditiraat naukata za da opstane religijata. A vo posledno vreme, nov trend e da se upotrebi naukata za da se podrzhi teorijata na religijata. Na primer, statisticki nekoj matematicar presmetal deka deka shansite deka pred nekolku milioni godini samite uslovi vo svetot pridonele da se stvori prviot zhiv organizam, se isti kako i shansite edno tornado da pomine deneska vo otpad i da sostavi avion koj ke raboti i leta. Od kaj mu izlegle broevite ne znam, a i da mi kaze nema da mi bide jasno, ali toa e primer deka lugjeto sakaat da veruvaat vo dvete, nekoi mozhda i se navaluvaat povekje nakaj nauka, ali ne im dava srceto da se otkazhat od religija.
WTF????Koja religija go kazuva toa?
Mene licno razumot ne me ostava da se otkazam od religijata.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Kohezija=sozivot.

Da pustime edna kopija od ramkovniot do Vatikan??
Па да го индоктринираме Јоже Рацингеровиќ со рамките на неуспешниот дарвинизам на западен Балкан?

Мојт.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Ne deka nemas vreme,reci poubo tolku znaes ili samo toa si slusal na nekoj selski muabet.
Jas pak mislam deka sprotivnoto poveke pati se slucuva.
Sega ti poubavo od mene gi znaes pricinite poradi koi ne go napisav toa?

Toa sto naukata se bori protiv religijata,za da ne dozvoli religijata da se mesa vo naukata,ti go narekuvas mesanje na naukata vo religijata?!?
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Da, religijata dava uteha, ko demek ne sme ni vo kontrola na sopstveniot zhivot, i toa gi teshi lugjeto. I za toa se drzhat za verbata, i se obiduvaat da ja diskreditiraat naukata za da opstane religijata. A vo posledno vreme, nov trend e da se upotrebi naukata za da se podrzhi teorijata na religijata. Na primer, statisticki nekoj matematicar presmetal deka deka shansite deka pred nekolku milioni godini samite uslovi vo svetot pridonele da se stvori prviot zhiv organizam, se isti kako i shansite edno tornado da pomine deneska vo otpad i da sostavi avion koj ke raboti i leta. Od kaj mu izlegle broevite ne znam, a i da mi kaze nema da mi bide jasno, ali toa e primer deka lugjeto sakaat da veruvaat vo dvete, nekoi mozhda i se navaluvaat povekje nakaj nauka, ali ne im dava srceto da se otkazhat od religija.
Verojatno toj sto ja napravil ovaa presmetka,zgresil....go zanemaril faktot deka univerzumot vo koj se sozdal zivotot e beskonecen....

jas mislam deka sansite da se pojavi ziv organizam se isti kako sansite nekoe tornado,koe trae beskonecno,koga ke "duvne" na otpad koj e beskonecen,i ima beskonecno delovi,da sozdade avion koj ke raboti i ke leta....kolkavi se sansite da pri vakvi uslovi se napravi toj avion?jas mislam deka se 100%...od beskonecen otpat,so beskonecno mnogu delovi,tornadoto koe trae cela vecnost,nekogas mora da go napravi toj avion?neli?
slicno na toa se slucilo i so ziviot organizam i evolucijata...barem jas taka mislam...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Verojatno toj sto ja napravil ovaa presmetka,zgresil....go zanemaril faktot deka univerzumot vo koj se sozdal zivotot e beskonecen....

jas mislam deka sansite da se pojavi ziv organizam se isti kako sansite nekoe tornado,koe trae beskonecno,koga ke "duvne" na otpad koj e beskonecen,i ima beskonecno delovi,da sozdade avion koj ke raboti i ke leta....kolkavi se sansite da pri vakvi uslovi se napravi toj avion?jas mislam deka se 100%...od beskonecen otpat,so beskonecno mnogu delovi,tornadoto koe trae cela vecnost,nekogas mora da go napravi toj avion?neli?
slicno na toa se slucilo i so ziviot organizam i evolucijata...barem jas taka mislam...
:nesvest: Ova ke se prepravam deka ne go procitav i ke se odjavam od forumov :S
ima edna izreka,ama aj nemam vreme sega :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom