Зошто ни е полесно се преку телефон да кажеме?

Член од
17 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
5
среќа што има телефони,замисли со писма и гулаби.не мора да се спремаш,абе си има свои предности.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Lady Satori напиша:
Отсуство на емоции ... секако дека е полесно.
И јас мислам поради тоа...:toe:
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
118
Поени од реакции
1
Potesko e vo lice bidejki fali mnogu hrabrost. No sepak najubavo e da se kaze se direktno vo lice a ne preku telefon ili nekoi poraki posto moze da bilo nekoe nedorazbiranje i da prekines vrska ili prijatelstvo za nekoja glupost. A ako se sedne na kafe, da se napravi eden dobar muabet i mozda se ke se sredi ako bilo nekoe nedorazbiranje, a ako ne se ke se zavrsi i ke znaes deka ste si kazale se sto ste mislele i deka veke e konecno kraj i ke bide polesno i za dvajcata.
 
Член од
27 јуни 2006
Мислења
17
Поени од реакции
0
Абе се разбира сеа дека е 100 пати поарно во лице...ама некогаш се неможе.:)Полесно ние преку телефон претпоставувам бидејќи не го гледаш во очи и можеш се да кажеш ипотоа само да затвориш слушалката и...свршена работа.Сепак во секој случај јас мислам дека што и да имаш да кажеш некому без разлика дали е добро или лошо најарно е да му кажеш в лице.:) Толку од мене . . .
~~~~ByEzZzZ~~~~
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
зошто нема контакт со очи , зошто кога зборуваш со некој и има eye контакт мислам неможеш да го излажеш многу(освен се разбира ако те бива али сепак и тоа се приметува), после полесно е да се кажат и прижнаат некои работи и грешки преку телефон итн итн
 

Jovana15

...
Член од
6 јули 2006
Мислења
134
Поени од реакции
0
Epa jas mislam podobro e nekoi raboti da se kazat po telefon posto na primer oci vo oci moze ne mozhe nekoj neshto da kaze i zatoa po telefon mozhe sve da iznakazhe..Ama za Sms ne e bash bash poshto po sms se dogovarash za neshto kade ke izlagas ili ova ona a po telefon jas mislam deka bez strav i sram ke mozes se da im kazes na licnostite..No vo cekoj slucaj treba da se kaze se vo oci no ete...Za toa postojat telefonite :)
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
ej cudno ne sum pisala nisto na temava :)
epaaa mene licno ne mi e polesno preku telefon,preku telefon jas ne sum jas posto vazna e celata moja pojava,facite,pogledot,dvizenjata,a preku telefon nisto od toa ne moze da se dolovi...jas i onaka mrzam da zboram na fon...po telefon nisto ne e kako sto treba pa duri ni "te sakam" ili "izvini" ne e toa toa posto covek nemoze da vidi po ocite dali stvarno go mislis toa,dali navistina ti e zal za nesto,dali si srekjen ili tazen...licno ako bi trebala da biram dali nekoj vazen muabet kje go napravam preku fon ili oci vo oci togas definitivno vtoroto e moj izbor :)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
doti4nata напиша:
ej cudno ne sum pisala nisto na temava :)
epaaa mene licno ne mi e polesno preku telefon,preku telefon jas ne sum jas posto vazna e celata moja pojava,facite,pogledot,dvizenjata,a preku telefon nisto od toa ne moze da se dolovi...jas i onaka mrzam da zboram na fon...po telefon nisto ne e kako sto treba pa duri ni "te sakam" ili "izvini" ne e toa toa posto covek nemoze da vidi po ocite dali stvarno go mislis toa,dali navistina ti e zal za nesto,dali si srekjen ili tazen...licno ako bi trebala da biram dali nekoj vazen muabet kje go napravam preku fon ili oci vo oci togas definitivno vtoroto e moj izbor :)

биквално истото сакав да го кажам :)
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Najiskrno poubavo i polesno mi e se sto imam da kazam da kazam licno otkolku po telefon, sms pismo po gulab itn.... nekako e poiskreno i pootvoreno, a i pomali se sansite da nastanat nedorazbiranja kao sto se slucuva so sms porakite
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
schtranga напиша:
Dali se raboti za ljubov , prijatelstvo , rabota ,molba , nekoja potreba nam ni e polesno sve preku telefon ili SMS da kazime otkolku direktno u oci , zosto ?

E kaj mene e bas obratno... I4 ne mi e merak da zboram na telefon, posebno koa zboram so li4nost sto mi e vazna, ili na nekoja tema sto mi e vazna, poso glasot mi se "uko4uva", se zdtkuvam :) nesto sto nikad, ama nikad ne mi se desilo koa zboram "tete-a-tete" , i se na se mrzam da zboram na telefon. Naj smrt mi e koa treba da se javam u nekoja prodavnica (Jugoton na pr.) ili u univerzalna sala da prasam za nekoj koncert. Auuu se uko4uvam na lice mesto(pokraj telefonot :)), i mnogu mi e polesno da si fatam avtobus do Jugoton i da gi prasam za koncertot in-face, otkolku da se javuvam. Mnogu mi e biten kontakt so o4i. Stalno koa zboram gi gleam lugjeto u o4i i mn. se nerviram koa nekoj mi zbori i glea levo-desno. A sms prakjam samo za dogovaranje za iska4anje,i me nervira koa se prakjaat za se i sesto, posebno za vazni temi.....

[Напомена од Fortune: во иднина не пишувај 4 наместо Ч! Не сме на мирц. Фала.]
 
D

Delux

Гостин
zavisi od moment zavisi od raspolozenie...obicno nesto koga sakame da mu kazeme toa go pravime po tel zosto ako stoi pred nas togas nemame hrabros odis doma telefonot vo race i mu kazvas se sto si sakal da kazes pred nea vo lice...pa i nema nekoe golemo znacenje dali ke mu kazis preku tel ili direktno vo lice toa taa go znaj deka go mislis iskreno makar toa bilo po tel ili vo lice
 
Член од
8 август 2006
Мислења
32
Поени од реакции
0
Mnogu e podobro se da se kaze u faca, ama stvarno e potrebna pogolema hrabrost.I da sakas da izlazes nesto drugiot koga ke te pogledno vo oci ke pocnes da se bunis,glasot ke pocne da ti treperi i nema da mozes da se iskazes asalno.Ama preku sms ili telefon e stvarno mnogu kukavicki.Ednas imam rascisteno preku sms i nikad vise.Definitivno oci u oci
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Некако секогаш по телефон ми одат полесно муабетите, не знам зашто... затоа што ги нема тука движењата на телата и перцепцијата на очите за да ти го одземаат вниманието.
Сакам да кажам, полесно ми е да мислам преку телефон и да кажам попаметни ствари :) посуштински ствари.

Кога сум со некој има превише ствари кои можат да ми го одвлечат вниманието од суштината на тоа што сакам да го кажам... како на пример, дали има некој во билизина, дали некој ќе ме чуе, дали минат коли, дали има музика наоколу, како се движи тој со кој што зборам... итн...

НЕ викам дека некои важни ствари кои треба да ги кажам би ги кажала по телефон, како на пример „те сакам” или „извини”, затоа што за тие зборови треба и присуство...
Зборам само за некои секојдневни муабети :)

На крај краеви, најлесно е на MSN :) најубаво е за комуникација, иако и телефонот си има значајно место во мојов живот :)
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
137
Поени од реакции
0
Neli mislite deka po telefon e malku glupo da resite nekoj problem. Ili bilo sto drugo a seriozno. Moze ne e lesno da se kaze vo lice, no ako navistina sakate da resite nekoj problem ke zberete hrabrost za da se soocite so licnosta so koja imate problem. Znaci zaludno e da trosite pari na telefonot :) koga i taka nisto nema da resite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom