Зошто ни е полесно се преку телефон да кажеме?

Член од
8 јули 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zatoa sto nema zica a bogami ni kabel
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
It`s my life напиша:
Zasto mozes da spustis slusalka!!!
Зошто да спуштиш слушалка? Треба да имаш храброст да го кажеш она што го мислиш, но да имаш и храброст да го чуеш она што ти го кажуваат, без разлика дали ќе те заболи вистината. Спуштањето слушалка ама ич не е решение за проблемите.
Ете тебе да ти спушти некој слушалка, како ќе се почувствуваш? Значи како ќе ти биде кога она што си сакал/а да кажеш си спречен/а да го кажеш? Нема после тоа да чувствуваш тежина од недоискажаноста?
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Pa da..prilicno e polesno,da zapocnes muabet po telefon,t.e. da se javis nekomu otkolku da mu se priblizis,da mu pratis baknez otkolku da se osmelis da go baknes vo zivo...toa e zasto nemame dovolno hrabrost,toa e najgolemata greska na denesnicata poso duri i nasite custva gi pretvarame vvo nekoj vid na obicna tehnologiska poraka,koja se prenesuva preku mobilen ili preku internet,toa samo ja izrazuva nasata nesposobnost da postapime onaka kako sto e karakteristicno za eden COVEK!
Znaci mislam deka treba da sobereme hrabrost i se toa sto go custvuvame da go kazeme vo zivo,me razbirate li?
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Подобро е очи в очи, така можиме да видиме дали соговорникот ја зборува вистината. А по телефон е полесно, затоа што можиме да ги скриеме емоциите колку - толку. А и знаеме дека тогаш соговорникот не не гледа и е некако, полесно за “исповед“.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Ништо преку телефон не се кажува. Телефонот ти е направен за едно здраво, како си и да се договорите кај ќе се најдете за муабет, толку.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Се сложувам со Фортуна и со Вардарац.

Не ми е полесно да ги кажам работите по телефон.Напротив,потешко ми е.
По телефон не можам да ја видам реакцијата од она што го кажувам. По телефон ќе ми ги скрие соговорникот емоциите, реакциите, мимиката,движењата...Исто и јас...А тоа не води кон кажување,туку кон бегање.
Ако веќе настанала ситуација која треба вербално да ја кажам,не се плашам и да ја покажам,а и да ја видам.
Очи во очи и убавите и непријатните нешта, се доживуваат вистински, комплетно,длабоко.
По телефон,некако делуваат нестварно,несериозно,некултурно на крајот на краиштата.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
4
Поени од реакции
0
Mislam deka sto i da e najdobro e da bide kazano vo oci.Efektot ne e ist...mimiki,gestikulacii,sozli ili grubost,bilo sto da e najdobro e koga si eden nasproti drug.
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
hm...nekoi luge koa praat o4i v o4i muabet nekako kako konfuzija da gi faka, gubat kontrola..polesno ke ti kazat preku tel ili sms, mozda i pojasni ke bidat......

Jas-o4i v o4i...
 

Nina

Ange ou Demon
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.256
Поени од реакции
4
eci^^^ напиша:
Pa da..prilicno e polesno,da zapocnes muabet po telefon,t.e. da se javis nekomu otkolku da mu se priblizis,da mu pratis baknez otkolku da se osmelis da go baknes vo zivo...toa e zasto nemame dovolno hrabrost,toa e najgolemata greska na denesnicata poso duri i nasite custva gi pretvarame vvo nekoj vid na obicna tehnologiska poraka,koja se prenesuva preku mobilen ili preku internet,toa samo ja izrazuva nasata nesposobnost da postapime onaka kako sto e karakteristicno za eden COVEK!
Znaci mislam deka treba da sobereme hrabrost i se toa sto go custvuvame da go kazeme vo zivo,me razbirate li?
da ama retko koj sobira hrabrost i kako sto rekle starite "Hrabrite gi prati srekata" ili "hrabrite uspevaat vo zivotot" taka i nie site treba da sobereme hrabrost i da go kazeme toa sto imame. da go kazeme direkno zosto taka ke znaeme kakva e vistinskata situacija i sto da napravime ponatamu.
 

IV43

Perfect in all imperfection
Член од
10 јануари 2006
Мислења
1.168
Поени од реакции
3
Преферирам на човекот се да му плеснам во фаца.
На пример ако се работи за искажување љубов , тогаш би сакала да му кажам во очи, да ме гледа додека зборам, да види колку сум искрена и секако јас да ја видам неговата реакција во живо, која ако би зборела на телефон не би можела да му ја видам, и да знам што тој мисли за тоа и колку е искрен.
Од кај ја да знам шо фаци ми праи од зад грб, и со кого е до него во моментот.
Ако пишам смс порака, ми е уште поглупаво, затоа што ни тогаш нема да знам дали тој:
1. Ако не ми враќа на пораката од кај ја да знам дали не сака, или телефонот не му е при рака.
2. Дали тој ако ми напише ќе биде искрен.
3. Дали е сам во моментот и сам ми пишува, или е со другари, и ме исмејуваат на мојата искреност.

Ако сакам да се карам, и сум многу нервозна ПАК повеќе сакам да му влепам се во фаца зашто ако не го напраам тоа ќе мислам дека преку телефон и смс не сум ја искажала доволно мојата лутина:)

САКАМ СЕ ДА ВЛЕПАМ ВО ФАЦА, а сето останато го сметам за многу кукавички.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
schtranga напиша:
Dali se raboti za ljubov , prijatelstvo , rabota ,molba , nekoja potreba nam ni e polesno sve preku telefon ili SMS da kazime otkolku direktno u oci , zosto ?

Не е полесно.Најлесно е.....за сите несигурни луѓе, бескичмењаци кои немаат „муда„ да погледнат некого во очи и јасно да кажат што е за кажување(сите горе наведени работи без исклучок), туку како и секогаш се кријат зад нешто или некого.....кукавици???...преблаг збор.
Се што имам за кажување сум плескала баш во очи и тоа без око да ми трепне,независно дали боли некого (или мене), дали му е тешко или дали јас сум изгубила (работно место) или добила,а телефонот го користам за комуникација, договарање и по некој трач муабет:pos2:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
schtranga напиша:
Dali se raboti za ljubov , prijatelstvo , rabota ,molba , nekoja potreba nam ni e polesno sve preku telefon ili SMS da kazime otkolku direktno u oci , zosto ?

Не знам ама за мене таквите "фраери" се тотално аут,слабаци, да не речам пи*ки,лесно кршливи, таман работа ако не можеш пријателот или дечко ти да го погледнеш в очи и да му кажеш што осеќаш... Пи*иња...
Па ќе си собереш храброст и се ќе си кажеш в очи,коа јас женско можам тоа да го напраам зашо и они не би можеле?
Или пак сеа ако сакаш некој боли знам ,може и тоа да е којзнае?

elen4e_bonjovi напиша:
DA stvrano e bolje se da se kaze u lice...Ama nekogas ne moze...taka ja na bivsiot ne znaev kao da mu kazam da raskineme i mu pisav sms...Znam deka ne e ubavo taka ali so da praam...

Епа прашањето е зашто не се може?Премногу си го сакала и страв ти било да не го повредиш или сосема спротивното, гајле ти било како ќе реагира па ај смс?!
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Mozebi e polesno no jas poveke bi sakal da kazuvam i da mi bide kazano vo lice, oci vo oci.Nekoi raboti ednostavno ne mozat da bidat kazani preku telefon.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871
Zatoa sto ima i crveno kopce za isklucuvanje
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Едно прашање за тие што се изјаснија дека е полесно преку телефон!Да ви се јави девојката\дечкото преку телефон и да ви раскине..со цел како што вие набројавте да се сокријат нечии солзи,немање на доволна храброст,треперење на глас,страв од реакцијата кај спротивниот и на крај да ви спушти слушалка!?
Полесно ќе ви биде?!

За ништо освен за договарање не праам муабет по телефон..сакам кога му зборам на некој да ме гледа и да имам ја до знаење дека внимателно ме следи..дека не ми превртува очи не ми праи гримаси со устата,не чита весник,не игра змија на мобилен или пак си постира!:nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom