Зошто некои викаат „мама“ и „тато“ место „мајка ми“ и „татко ми“?!

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Абе ајде луѓе ..сеедно ова кој како сака нека ги вика..
Ја барем тука почесто слушам кога викаат "мама " и "тато" и не гледам што би ве нервирало тука.
А што е до мене почесто велам мама и тато некако помило ми звучи
Стварно не сфаќам зашто би му сметало на некој:toe:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
А ептен ме интересира, возможно ли е оној што слуша да помисли дека тоа 'мама' или 'тато' се однесува на негови родители?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
А ептен ме интересира, возможно ли е оној што слуша да помисли дека тоа 'мама' или 'тато' се однесува на негови родители?
Затоа во македонскиот јазик им доста прецизно искажување чиви се родителите: мајка ми односно татко ми, додека зборовите мама и тато најчесто се користата помеѓу браќа и сестри бидејќи при нивната меѓусебна непосредна комуникација нема потреба да се нагасува: мајка ни или татко ни. Точно поради ова и треба двајцата соговорници да знаат дека не се роднини однос браќа или сестри, а имплицитно да разберат дек кога другиот ќе каже мам или тато мисли всушност на мајка ми односно татко ми.
Јас бидејќи немам браќа и сестри особено сега скоро секогаш (освен со бабите и чичко ми и тетка ми) кажувам татко ми односно мајка ми.
Значи мама како збор всушнот многу ретко го користам, многу повеќ го користа мамо кога и се обраќам на мајка ми, додека тато кога му се браќам на татако ми или кога посочувам на татко ми кога зборам со баба ми или чичко ми.

Значи годес „проблемот“ со користење на тие зборови е имплицитното значење.
 
Член од
4 март 2008
Мислења
261
Поени од реакции
10
Ај бе, глупости, што демек е по на ниво да кажеш мајка ми и татко ми? Стварно глупа тема.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
94
Поени од реакции
3
мама и тато и крај .... ептен ретко ама мнооогу ретко може да избацам мајка ми и татко ми ....дури не ми ни текнува кога последен пат сум го кажала тоа
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
лол...зашо да не :) јас ако речам “мама“ или “тато“ у друштво, одма се поправам пошто срам ме фаќа :kesa:
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Хахахахаха :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Абе кога постои љубов, кој гледа дали е граматички точно???
Таа жена мене ме родила, нормално дека нејзе ке и викам МАМО.
А дали во друшто кога кажувам нешто за неа, ке ја наречам мајка ми или мама?
Па нормално дека ке биде МАМА :pipi: ... звучи поубаво и понежно...:back:
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Незнам за вас ама јас си ги викам "мама" и "тато" :baeh:.....
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Секогаш сум се чудел кога некои луѓе ќе речат мама или тато. Некако ми изгледа многу излитено и детски. Се знае ако зборувам со брат, сестра нормално дека ќе речам мама или тато, ама ако зборувам со некој трет нема логика да кажам: вчера бев со тато на пазар :tapp:. Мислам дека ова се основни работи кои секој македонец треба и мора да ги знае. А што имам еден другар пак, тој со кого и да зборува употребува мајка ми, татко ми. Еднаш јас кај него и влегува сестра му во соба и овој и вика: кај е мајка ми :kesa:. No comment!!!
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
јас секогаш си ги викам мама и тато пред друштво, роднини и едноставно пред луѓе што ми се блиски или се на моја возраст
секако освен пред некој претпоставен (професор на пример), каде и не е културно да викам- тато работи ваму..., туку ќе речам татко ми

што имам еден другар пак, тој со кого и да зборува употребува мајка ми, татко ми. Еднаш јас кај него и влегува сестра му во соба и овој и вика: кај е мајка ми :kesa:. No comment!!!
е за ова и јас немам коментар, тоа апсолутно зборува за неблискост
па и во тоа е поентата, пред луѓе што ти се блиски (сестра брат, друштво, роднини), нормално дека ќе ги нарекуваш мама, тато, а за оние подалечните- мајка ми, татко ми
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Zato so se mamini i tatini sinovi/kjerki . Jas im se obrakjam so majko ili tatko . Ili ponekogas cale ili mati , stari ili stara . Obicno gi vikam majko ili tatko , razvedeni se od moi 2 godini pa taka nemam potreba da gi vikam mamo ili tato . Togas trebalo mozda da gi vikam taka ko sum bil detence
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
е за ова и јас немам коментар, тоа апсолутно зборува за неблискост
па и во тоа е поентата, пред луѓе што ти се блиски (сестра брат, друштво, роднини), нормално дека ќе ги нарекуваш мама, тато, а за оние подалечните- мајка ми, татко ми
Па делумно се сложувам со тебе дека тоа е апсолутна неблискост а и изгледа страшно за слушање за некој отстрана (во случајот тоа бев јас, но утре тој истото ќе го каже и пред чичко, вујна, тетка па ќе се засрами). Но сепак мислам дека мама, тато треба да се употребува само во комуникација меѓу брат/сестра. Сепак тебе другарка ти не тие сестра па да и речеш: мама .... .
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
мене пак чудно ќе ми е да и речам мајка ми, незнам, веројатно тоа е навака
Па најверојатно тоа е навика (мислеше на ова), а мојата е да зборувам мајка ми, татко ми пред друштво :back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom