Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Oddamna se e jasno mazite vo sustina se tie koi se plasat od brak so sovremena zena.Zasto nivnata sueta ne im dozvoluva nekoj drug da bide ednakov na nego.:baeh:
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Prvo не сум те видека никогаш :) ама сигурно сериозната врска нема да дојде ако цицките ти се надвор.... ако не.. шо знам пробај може ќе ти појде :)
не ми е тешко да поверувам дека некој ќе те шета за цицките, ама да те земе за жена заради цицките... е тоа ми е многу тешко да поверувам.:toe:
Ova ne e tocno. Sekoe grnce si ima kapace.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Prvo не сум те видека никогаш :) ама сигурно сериозната врска нема да дојде ако цицките ти се надвор.... ако не.. шо знам пробај може ќе ти појде :)
не ми е тешко да поверувам дека некој ќе те шета за цицките, ама да те земе за жена заради цицките... е тоа ми е многу тешко да поверувам.:toe:
Не би бил толку сигурен. Зависи колкави се. Ако се многу големи she might be the one.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Oddamna se e jasno mazite vo sustina se tie koi se plasat od brak so sovremena zena.Zasto nivnata sueta ne im dozvoluva nekoj drug da bide ednakov na nego.:baeh:
ЛАГА...напротив кај нас економската ситуација влијае...

надвор од нас семејства со по 3 разводи...јас на пример сум либерален и не гледам дека треба да има глава на семејството и како ке каже он така..па не е ВОЈСКА де семејството едноставно ке си ги поделиме обврските на начин кој најмногу одговара на тековните потреби/проблеми....инаку ако нешто не е решено ке разговараме со почит еден спрема друг......

тоа е хармонија кај има хармонија има бог и напредок.

Не би бил толку сигурен. Зависи колкави се. Ако се многу големи she might be the one.
ејј игор респект за тебе пријателе ама ме разочара цицка ли да биде главната прилика за брак или за вда ја фанеш за женска бе......има повеке критериуми....кои ги потценуваш па може да се каеш:helou:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
ејј игор респект за тебе пријателе ама ме разочара цицка ли да биде главната прилика за брак или за вда ја фанеш за женска бе......има повеке критериуми....кои ги потценуваш па може да се каеш:helou:
Искраено јас првен таму гледам. Таму првен се проверуе. Па после се оди на други работи.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
јасно тоа ти е најсексипилен дел те разбирампа и мене некогаш окцето ми забегува:helou:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Oslobodi se od feministickite stavovi, pa ke mozes da go sfatis Bratot sto saka da ti kaze.

Zenata prestanuva da bide zenstvena, toa e poentata negova. A bez zenstvenost, prestanuvas da bides privlecna. Zenata na patot kon uspehot mora da se bori vo svetot vo koj vladeat maski pravila na igra. So samoto toa ke bide isecena, izgrebana, polna modrici. Taa stoicki ke go izdrzi toa, megjutoa bez da saka ona sto ke go zagubi popat (toplinata, neznosta, razbiranjeto, tolerancijata) ke ja napravi poveke masko otkolku zensko, so eden zbor kucka, dzangrizalo, dusevadnik i sl.

P.S. Prostete za latinicata :)
Од кај го ископа правилово? Или ги испита сите успешни жени во светов, па по сите студирања дојде до овој заклучок?
Не знам што да искоментирам на овој пост, ама онака добро ме изиритира, па да го забележам тоа.

а поголем успех во животот од успешен брак и добро воспитани деца има ли?
Нели е тоа најголемиот успех во животот???

Или можеби подобро е успешна осамена бизнисменка :nesvest:.....
вака изгледа ќе личи огласот после едно 10-20 години....
Хелоу! Не сакам да навредам никого, ама пак, хелоу!!! Што е успехот во успешен брак и добро воспитани деца? Каде си тука ти? Или ние жените сме родени за да го истуркаме напред семејството и после тоа со насмевка на лицето да си умреме? Абе ајде ...
А за тоа успешна и осамена бизнисменка ... не ми се допаѓаат крајностиве кои ги пишуваш, за прилично индивидуални работи. Има добри бракови и кога жената е успешна, а има и катастрофални кога жената дома само пере и готви. Има жени кои се мразат себеси затоа што ништо друго не знаат или не можат да водат освен домаќинлукот, а има и такви кои се приморани да работаат, па се мразат поради тоа, бидејќи очајно сакаат да бидат само дома покрај своето семејство. И со нив, многу јасно не одат добри бракови. И, што попрво да изгенерализираме?
Ако тебе те исполнуваат сите обврски околу мажот и децата, мене моментално ме исполнува тоа што го немам уште тоа гајле на глава покрај обврските околу бизнисите. И на тоа, некој да ми каже дека сум пропалица само затоа што по некое непишано правило треба или сум осамена, не оди, нали.
Тоа секако не значи дека се плашам од брак или дека не планирам да влезам во тие води (ако според некого влегувам во листата на модерни жени), но секако кога ќе го најдам тој со кого истото го сакам. Или таа дефиниција ја нема на оваа тема? Очигледно не.

А општо на темава, морам да кажам дека навистина ептен без врска е поставена. Кои жени се плашат од брак? Вака сериозен муабет не се започнува со таков вовед, смислен од досада и за курташак.
Дајте примери, објаснете што е модерна жена, кажете кои модерни жени кажале дека се плашат од брак, па ајде потоа да дискутираме.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Oddamna se e jasno mazite vo sustina se tie koi se plasat od brak so sovremena zena. Zasto nivnata sueta ne im dozvoluva nekoj drug da bide ednakov na nego.:baeh:
Нејќам да биде ништо повеќе и ништо помалку од еднаква на мене. Ама тоа еднаквост премногу е генерализирано :toe:.
 
Член од
15 мај 2009
Мислења
32
Поени од реакции
2
Од кај го ископа правилово? Или ги испита сите успешни жени во светов, па по сите студирања дојде до овој заклучок?
Не знам што да искоментирам на овој пост, ама онака добро ме изиритира, па да го забележам тоа.


Хелоу! Не сакам да навредам никого, ама пак, хелоу!!! Што е успехот во успешен брак и добро воспитани деца? Каде си тука ти? Или ние жените сме родени за да го истуркаме напред семејството и после тоа со насмевка на лицето да си умреме? Абе ајде ...
А за тоа успешна и осамена бизнисменка ... не ми се допаѓаат крајностиве кои ги пишуваш, за прилично индивидуални работи. Има добри бракови и кога жената е успешна, а има и катастрофални кога жената дома само пере и готви. Има жени кои се мразат себеси затоа што ништо друго не знаат или не можат да водат освен домаќинлукот, а има и такви кои се приморани да работаат, па се мразат поради тоа, бидејќи очајно сакаат да бидат само дома покрај своето семејство. И со нив, многу јасно не одат добри бракови. И, што попрво да изгенерализираме?
Ако тебе те исполнуваат сите обврски околу мажот и децата, мене моментално ме исполнува тоа што го немам уште тоа гајле на глава покрај обврските околу бизнисите. И на тоа, некој да ми каже дека сум пропалица само затоа што по некое непишано правило треба или сум осамена, не оди, нали.
Тоа секако не значи дека се плашам од брак или дека не планирам да влезам во тие води (ако според некого влегувам во листата на модерни жени), но секако кога ќе го најдам тој со кого истото го сакам. Или таа дефиниција ја нема на оваа тема? Очигледно не.

А општо на темава, морам да кажам дека навистина ептен без врска е поставена. Кои жени се плашат од брак? Вака сериозен муабет не се започнува со таков вовед, смислен од досада и за курташак.
Дајте примери, објаснете што е модерна жена, кажете кои модерни жени кажале дека се плашат од брак, па ајде потоа да дискутираме.
da be na takvi ko tebe da ti crtaat da ne treba, o velika devine...sho so drugite avtoritetki ide na onoj najfeministichkiot forum kod ANE, pa posle tuka doaga da pishue na tema kopirano od srbinkine mutni sve.

da ne sakash sluchajno site zeni za svetici za gi proglesime zasho si ja vrshat osnovnata bioloshka zadacha, podiganje na semejstvo?

ajde molim lepo...:smir:
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
da be na takvi ko tebe da ti crtaat da ne treba, o velika devine...sho so drugite avtoritetki ide na onoj najfeministichkiot forum kod ANE, pa posle tuka doaga da pishue na tema kopirano od srbinkine mutni sve.

da ne sakash sluchajno site zeni za svetici za gi proglesime zasho si ja vrshat osnovnata bioloshka zadacha, podiganje na semejstvo?

ajde molim lepo...:smir:


Daj be aknete i eden ban, tuku skoka i navreduva naokolu. Site komentari i se vregjanje.
 
Член од
15 мај 2009
Мислења
32
Поени од реакции
2
Daj be aknete i eden ban, tuku skoka i navreduva naokolu. Site komentari i se vregjanje.
nisho ne svakash ti, ja sum u shema so adminite postojano, ja napagam -drugite kukaat, oni koristat, za da dobiesh nesho...mora da daesh nesho... koj moli e u nezavidna situacija....:pos2:
 

.:TINA:.PINK

.:oksimoronka:.
Член од
17 август 2008
Мислења
354
Поени од реакции
16
Ne mislam deka se plasi, zosto bi se plasela... Mislam deka samo izbegnuva obvrski i problemi..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не би рекла дека некоја жена се плаши од брак. Ако една жена има се што и е потребно во својата врска паралелно на тоа може да има и успешна кариера и воопшто да не се плаши дури ни од самата помисла на брак. Ај размислите, постои ли среќна девојка која се плаши од брак и обврски? Според мене не.

Од брак се плашат девојките кои се во нестабилна врска, кои се преценуваат себеси и како изговор на стравот го изложуваат наводното градење на кариера. Нема врска. Успешна жена е жена која е успешна на сите полиња. Жена која одржува баланс меѓу кариерата и домот. На нив треба да им се восхитуваме, а не на оние кои се откажуваат од нешто за да остварат нешто друго- тоа секој го може. Но, не е поентата да се откажеме туку да се избориме.
Анти-брак девојките имаат погрешна перцепција на нештата, барем според мене.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
:back:
За тацнава, алудирав на евентуалните финансиски средства и опсипувања со мажовите капки пот, додека јас седам дома. Дека е тешко да одгледаш дете, ти верувам. Но сфатете дека мојот мајчински инстинкт не е развиен ни на степен на ембрион. Имам 18 години, сакам да изградам кариера, да направам нешто за себе, да ги исполнам моите соништа, а не да оформувам фамилија. Јасно ми е дека вие сте го поминале мојот период и само кажав мое мислење зошто жените се плашат од бракот. Односно, кажав зошто јас се плашам од бракот. Мојата индивидуална перцепција не е и никогаш нема да е глобална, како ни твојата. Затоа, кому како му чини.

Што знам, не ќе да е до годините. Јас сум малку постара од тебе... А ни до кариерата не е, затоа што кога бев колку тебе решив да си одам од Македонија, иако таму ги имав сите што ги сакав, вклучувајќи го во таа категорија и дечко ми - затоа што бев примена на факултет во странство... На страна од тоа што сметам дека мајчинскиот инстинкт го имаме од деца, од кога ставаме пелени на кукли и им готвиме јадење :) Најверојатно е до психата...
Ти сметаш дека семејството би ти ги попречило тие соништа, за успешна кариера и финансиска независност. Јас не мислам дека е така. Пред мене имам пример на жена која работи и гради кариера, истовремено чувајќи три деца.. И никогаш не било ни под прашалник кој е приоритетот - ние или работата, секогаш сме и биле на прво место. Убедена сум дека нема ништо модерно во плашењето од брак или од деца, освен ако модерно и неприродно се синоними. Не се плашам ни да се омажам, ни да имам еден куп деца (3 ми е почетна точка:)) и не сметам дека тоа ќе ме попречи да имам нормален професионален живот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom