Зошто модерната жена се плаши од брак?

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Готвење алијас Ку- Кинг.
Погрешно си ме разбрал, не ме плаши мене готвењето, знам да зготвам скоро се(добро сега,освен некои ептен комплицирани специјалитети), ама понижувачки ми е некој да сака да биде со мене само за да му готвам.А на темава има мажи на кои единствен критериум им е девојката да знае да готви, чисти и пере.Ги жалам.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Напрај си , ако чекаш на неа .. ќе купуваш у Аушвиц фешн
Доста ти сега.
Тебе на вечера ќе те носам, во супер ресторанче.
Мене сексуално не ме привлекува кујната. Ја гледам како простор за сецкање кромид и марула, плус правење нес кафе.
Ќе одиме на доручек или вечера? Чисто гладен да не си. Некако така звучиш.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Погрешно си ме разбрал, не ме плаши мене готвењето, знам да зготвам скоро се(добро сега,освен некои ептен комплицирани специјалитети), ама понижувачки ми е некој да сака да биде со мене само за да му готвам.А на темава има мажи на кои единствен критериум им е девојката да знае да готви, чисти и пере.Ги жалам.
Е ова го чекав :)
Само дај молим те кој би бирал партнерка врз основа на тоа ?
Не верувам дека тоа им е единствен критериум , поеќе реметат него шо стварно го мислат тоа.
Тоа се само предности ако знаеш повеќе работи да завршиш, какви -такви .. , само многу паника се створи околу тоа готвење,чистење..перење - хаха да не беа машините ајде де ( :
Многу сериозно ја сфаќате целата ситуација , релакс малце.
Тука е стравот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Е ова го чекав :)
Само дај молим те кој би бирал партнерка врз основа на тоа ?
Не верувам дека тоа им е единствен критериум , поеќе реметат него шо стварно го мислат тоа.
Тоа се само предности ако знаеш повеќе работи да завршиш, какви -такви .. , само многу паника се створи околу тоа готвење,чистење..перење - хаха да не беа машините ајде де ( :
Многу сериозно ја сфаќате целата ситуација , релакс малце.
Тука е стравот.
И мене ми е предност тоа типот да знае да го заврши. Доброволец?
Не се шегувам.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Доста ти сега.
Тебе на вечера ќе те носам, во супер ресторанче.
Мене сексуално не ме привлекува кујната. Ја гледам како простор за сецкање кромид и марула, плус правење нес кафе.
Ќе одиме на доручек или вечера? Чисто гладен да не си. Некако така звучиш.
Вечера звучи добро ( :
Ќе го чувам апетитот за тебе , don't worry , носи ме кај сакаш.

Но после јас те носам да пробаме нешо традиционално , ако не те привлекува кујната - ќе спржиме нешто у спална.

 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Вечера звучи добро ( :
Ќе го чувам апетитот за тебе , don't worry , носи ме кај сакаш.

Но после јас те носам да пробаме нешо традиционално , ако не те привлекува кујната - ќе спржиме нешто у спална.
Ете, не знам да готвам, знам да платам вечера.
И волкот сит, и овците на број.
Во спална не ме интересираат никакви пржења, нит запршки, се дистанцирам од храна кога станува збор за спална.
Може да пиеме де.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Koi balkanci bre luge idi ebi mu ja zenata na glavniot boss na mafijata ima ocite da ti gi iskopa, nice, vajninger, Sopenhauer ne bile balkanci tuku Germanci pa znaete kakvo mislenje imale za zenite, aman dosta so toia balkanci!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Koi balkanci bre luge idi ebi mu ja zenata na glavniot boss na mafijata ima ocite da ti gi iskopa, nice, vajninger, Sopenhauer ne bile balkanci tuku Germanci pa znaete kakvo mislenje imale za zenite, aman dosta so toia balkanci!
Светот се дели на Запад, Исток и Балкан.
Западот прави грешки, ги поправа, продолжува.
Истокот прави грешки, не ги согледува, не ги поправа.
На Балканот Истокот му ја еба мајката, па сега, се што прави Западот му изгледа идиотски, а се труди, демек, натаму да оди.
Поентата е дека Германците БЕА.
Балканците СЕ.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ако ја прочиташе целата тема, поголемиот дел од мажите не прифаќаа брак со неготвачка, што по дифолт загрозува голем дел од денешната женска популација. За нив вештерка и неготвачка е синоним. За мене пијаница и маж кој не знае да коси трева не е синоним.

Признавам за тој страв. Само што на жените пореален е стравот. Живееме во сеуште традиционална земја, помалку или повеќе.
А љубовта, е убава. Ама во животот прво се мисли на исхраната на детето, неговото образование, неговата среќа и безбедност, а сосема потоа се мисли колку си го сакаш партнерот.
Зошто пред да имаш деца, е ок, љубов и сето тоа.
Подоцна, љубовта, од аспект на пеперутки во стомак, си го губи приоритетот.

Мене ми е многу поважно да се остварам како мајка, отколку како сопруга.
Можеби и затоа не ми паѓа на памет да ризикувам во бирањето на партнерот и да си го слушам ,,срцето,,.
Не да имате предрасуди, чудо едно. Гледам и Карма Хантер и Мачорка се согласиле со тебе и сите сте за жалење со таков став према животот. Од каде такво паушално твдење повеќето мажи не прифаќале неготвачка? Повеќето мажи преферираат жена која знае да готви исто како што и вие преферирате маж кој го бива по дома, знае се да поправи и не ве вика вас кога ќе треба да убие бубашваба затоа што знам и такви кој ја викаат жената да им убие пајаче или да симне пајажина и не ми викајте дека би ви било сеедно да ви се падне таков маж. Секако нема да го оставите ако се друго е ок ама јасно ќе си преферирате маж кој е маж на секое поле исто како и ние, жената не мора да готви ама е убаво да знае само гледам нешто не ви се слуша и покомотно е да се окриви цел машки род дека не ве разбира што воопшто не е точно.

Вториот болд е исто многу дискутабилен. Во животот се мисли на СЕ. И на љубовта кон партнерот и кон детето и ако не е така зашто воопшто да одите во брак? Напрајте си дете со некој и гледајте си го сами, нема да мора да готвите ниту ќе се замарате со пеперутки во стомак кои според вас и онака ќе изгубат приоритет или како една од вас што спомна порано, нормално било да ја снема страста по 6 месеци (со што воопшто не се согласувам). За греотка сте што така мислите што само ме наведува на помислата дека немате поим како функционира љубовта ниту некој пат сте ја осетиле со целата нејзина палета ниту знате како функционира. Се се ова муабети од памет и од читање, кога ќе осетите што значи да пливаш од љубов тогаш ќе правиме муабет дали и колку ќе трае затоа што може и вечно да трае ама треба и вие малку да се заангажирате а не однапред да тврдите вака или онака ќе биде а ниедна од вас немала ни еден единствен ден во брак со личност која ја сакате до небо (и која и вас така ве сака).

Третиот болд. Како тоа поважно било едното од другото, ќе плеснете нешто и живи ќе останете :). Се е важно, зар би сакале да знаете дека на партнерот сте му втора виолина во животни приоритети а баш така ви личи муабетот. Љубовта кон детето е една и безгранична а кон партнерот друга ама да им ставате градации однапред на невидено мене ми е бесмислено поготово што немате поим што и како тоа се изгледа на пракса.

Една жена треба да се реализира на секое поле и како мајка и како сопруга инаку како што напомнав претходно не земајте партнер и не го мачите да си губи време со вас чим изгледа се друго ви е поважно од него, деца, кариера, забава и да не набројувам понатаму.

Некако ми се чини однапред сте прифатиле дека ќе правите компромис при изборот на партнер па сега се тешите и си давате алиби зашто нема се толку медено да фунцкионира и се друго било побитно, гревчиња сте најозбилно :).

За да ризикуваш во љубовта треба храброст и посветеност ама полесно е нели да се каже нема мажи, да се мрчи на форум дека сакале само готвачка (што нема врска) и да се чека додека животот поминува надевајќи се дека вистинскиот маж кога тогаш ќе дојде и баш вас ќе ве пронајде или како што многу од вас мислат од секого имало подобар па ако не сега ќе го најдам на 30 години (што е исто погрешно).

Се повеќе приметувам дека вие воошто не ги знаете или разбирате мажите или сте налетале на неколку погрешни па сега правите екстраполација на целиот машки род што е трагедија и за нас и за вас.

Ако никогаш не ризикувате во љубовта постои голема веројатност да останете сами или со погрешен ама ваш живот ваша одлука.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не да имате предрасуди, чудо едно. Гледам и Карма Хантер и Мачорка се согласиле со тебе и сите сте за жалење со таков став према животот. Од каде такво паушално твдење повеќето мажи не прифаќале неготвачка? Повеќето мажи преферираат жена која знае да готви исто како што и вие преферирате маж кој го бива по дома, знае се да поправи и не ве вика вас кога ќе треба да убие бубашваба затоа што знам и такви кој ја викаат жената да им убие пајаче или да симне пајажина и не ми викајте дека би ви било сеедно да ви се падне таков маж. Секако нема да го оставите ако се друго е ок ама јасно ќе си преферирате маж кој е маж на секое поле исто како и ние, жената не мора да готви ама е убаво да знае само гледам нешто не ви се слуша и покомотно е да се окриви цел машки род дека не ве разбира што воопшто не е точно.

Вториот болд е исто многу дискутабилен. Во животот се мисли на СЕ. И на љубовта кон партнерот и кон детето и ако не е така зашто воопшто да одите во брак? Напрајте си дете со некој и гледајте си го сами, нема да мора да готвите ниту ќе се замарате со пеперутки во стомак кои според вас и онака ќе изгубат приоритет или како една од вас што спомна порано, нормално било да ја снема страста по 6 месеци (со што воопшто не се согласувам). За греотка сте што така мислите што само ме наведува на помислата дека немате поим како функционира љубовта ниту некој пат сте ја осетиле со целата нејзина палета ниту знате како функционира. Се се ова муабети од памет и од читање, кога ќе осетите што значи да пливаш од љубов тогаш ќе правиме муабет дали и колку ќе трае затоа што може и вечно да трае ама треба и вие малку да се заангажирате а не однапред да тврдите вака или онака ќе биде а ниедна од вас немала ни еден единствен ден во брак со личност која ја сакате до небо (и која и вас така ве сака).

Третиот болд. Како тоа поважно било едното од другото, ќе плеснете нешто и живи ќе останете :). Се е важно, зар би сакале да знаете дека на партнерот сте му втора виолина во животни приоритети а баш така ви личи муабетот. Љубовта кон детето е една и безгранична а кон партнерот друга ама да им ставате градации однапред на невидено мене ми е бесмислено поготово што немате поим што и како тоа се изгледа на пракса.

Една жена треба да се реализира на секое поле и како мајка и како сопруга инаку како што напомнав претходно не земајте партнер и не го мачите да си губи време со вас чим изгледа се друго ви е поважно од него, деца, кариера, забава и да не набројувам понатаму.

Некако ми се чини однапред сте прифатиле дека ќе правите компромис при изборот на партнер па сега се тешите и си давате алиби зашто нема се толку медено да фунцкионира и се друго било побитно, гревчиња сте најозбилно :).

За да ризикуваш во љубовта треба храброст и посветеност ама полесно е нели да се каже нема мажи, да се мрчи на форум дека сакале само готвачка (што нема врска) и да се чека додека животот поминува надевајќи се дека вистинскиот маж кога тогаш ќе дојде и баш вас ќе ве пронајде или како што многу од вас мислат од секого имало подобар па ако не сега ќе го најдам на 30 години (што е исто погрешно).

Се повеќе приметувам дека вие воошто не ги знаете или разбирате мажите или сте налетале на неколку погрешни па сега правите екстраполација на целиот машки род што е трагедија и за нас и за вас.

Ако никогаш не ризикувате во љубовта постои голема веројатност да останете сами или со погрешен ама ваш живот ваша одлука.
Вака, мене некој ми рече дека фантазирам.
Но, дали навистина си сигурен дека твоето сфаќање е реално за овој наш живот?
Зарем јас не би сакала да имам време да му се посветам на партнерот? Зарем не би сакала цел живот да се занимавам со пеперутки?
Но, додека се децата мали, ДОКАЖАНО е дека бракот и брачните односи трпат. Не го измислив тоа јас, верувај ми. Зошто жените, после раѓањето, природно се посветуваат на децата, што не значи дека го запоставуваат сопругот, само што веќе нема приоритетно место како предходно. Ако бракот е рамноправен, тогаш, сопругот нема да се чувствува толку загрозено, зошто и неговата посветеност на тие деца ќе резултира со извесно занемарување на сопругата, а ако е традиционално семејство, мажот често чувствува осаменост и депресивност.
Но имањето дете не е само играње и гушкање. Каде се тука непроспиени ноќи додека е бебе, каде се тука грчеви, температури, болници, пелени, бањања, специјални кашички, и општо, првите 5 години од животот на детето мајката природно и инстиктивно му дава најголем приоритет и се друго и е од секундарно значење. А тука спаѓа и сопругот со неговите желби или потреби.

Повторното вљубување, како што кажав, се случува откако децата научуваат како сами да си ги задоволат основните потреби, односно некаде после 10 година.
И пак ќе кажам, тоа не го измислив јас.

Но со менување на улогите во семејството, каде што жената е помалку оптоварена, и овој јаз се намалува.

Биди сигурен, дека ќе го доживееш тоа. Колку и да звучи одвратно, да, докажано е, дека мажите знаат да бидат на некој начин љубоморни на сопствените деца во првите неколку години од нивниот живот. Потоа, кога детето има околу 5 години, жената повторно се враќа со повеќе внимание кон мажот, затоа и се јавува Едиповиот комплекс кај децата.

Наука е тоа, драг мој. Не го измислувам јас.
Само сум свесна за истото, и не ни замислувам дека јас можам да го променам.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Не да имате предрасуди, чудо едно. Гледам и Карма Хантер и Мачорка се согласиле со тебе и сите сте за жалење со таков став према животот. Од каде такво паушално твдење повеќето мажи не прифаќале неготвачка? Повеќето мажи преферираат жена која знае да готви исто како што и вие преферирате маж кој го бива по дома, знае се да поправи и не ве вика вас кога ќе треба да убие бубашваба затоа што знам и такви кој ја викаат жената да им убие пајаче или да симне пајажина и не ми викајте дека би ви било сеедно да ви се падне таков маж. Секако нема да го оставите ако се друго е ок ама јасно ќе си преферирате маж кој е маж на секое поле исто како и ние, жената не мора да готви ама е убаво да знае само гледам нешто не ви се слуша и покомотно е да се окриви цел машки род дека не ве разбира што воопшто не е точно.

Вториот болд е исто многу дискутабилен. Во животот се мисли на СЕ. И на љубовта кон партнерот и кон детето и ако не е така зашто воопшто да одите во брак? Напрајте си дете со некој и гледајте си го сами, нема да мора да готвите ниту ќе се замарате со пеперутки во стомак кои според вас и онака ќе изгубат приоритет или како една од вас што спомна порано, нормално било да ја снема страста по 6 месеци (со што воопшто не се согласувам). За греотка сте што така мислите што само ме наведува на помислата дека немате поим како функционира љубовта ниту некој пат сте ја осетиле со целата нејзина палета ниту знате како функционира. Се се ова муабети од памет и од читање, кога ќе осетите што значи да пливаш од љубов тогаш ќе правиме муабет дали и колку ќе трае затоа што може и вечно да трае ама треба и вие малку да се заангажирате а не однапред да тврдите вака или онака ќе биде а ниедна од вас немала ни еден единствен ден во брак со личност која ја сакате до небо (и која и вас така ве сака).

Третиот болд. Како тоа поважно било едното од другото, ќе плеснете нешто и живи ќе останете :). Се е важно, зар би сакале да знаете дека на партнерот сте му втора виолина во животни приоритети а баш така ви личи муабетот. Љубовта кон детето е една и безгранична а кон партнерот друга ама да им ставате градации однапред на невидено мене ми е бесмислено поготово што немате поим што и како тоа се изгледа на пракса.

Една жена треба да се реализира на секое поле и како мајка и како сопруга инаку како што напомнав претходно не земајте партнер и не го мачите да си губи време со вас чим изгледа се друго ви е поважно од него, деца, кариера, забава и да не набројувам понатаму.

Некако ми се чини однапред сте прифатиле дека ќе правите компромис при изборот на партнер па сега се тешите и си давате алиби зашто нема се толку медено да фунцкионира и се друго било побитно, гревчиња сте најозбилно :).

За да ризикуваш во љубовта треба храброст и посветеност ама полесно е нели да се каже нема мажи, да се мрчи на форум дека сакале само готвачка (што нема врска) и да се чека додека животот поминува надевајќи се дека вистинскиот маж кога тогаш ќе дојде и баш вас ќе ве пронајде или како што многу од вас мислат од секого имало подобар па ако не сега ќе го најдам на 30 години (што е исто погрешно).

Се повеќе приметувам дека вие воошто не ги знаете или разбирате мажите или сте налетале на неколку погрешни па сега правите екстраполација на целиот машки род што е трагедија и за нас и за вас.

Ако никогаш не ризикувате во љубовта постои голема веројатност да останете сами или со погрешен ама ваш живот ваша одлука.
Човеку, никој не рече дека сите мажи на светот се такви, зборувавме за некои од мажите на темата кои отворено си го искажаа тој став.Не знам дали си ја прочитал цела тема, ама ги имаше доста што директно си кажаа дека ја проценуваат жената според тоа колку знае да готви, чисти и пере.Со други зборови не им е битна љубовта, меѓусебното разбирање и толеранција,взаемната поддршка,компатибилноста на карактерите,битно им е само жената да знае да направи сарма и да им ги испере гаќите.Да се разбереме, јас не сум некаква огорчена брката феминистка, ниту ги мразам мажите, ниту имам нешто против нив.Напротив.Баш затоа ме иритираат одредени примитивци кои го валкаат угледот на машкиот род.;)
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Brakot e institucija! Ljubovta sprema partnerot trae prvite nekolku godini,koga ke dojde prvoto pa i vtoroto dete celata taa ljubov se nasocuva kon niv! Posle toa,kako minat godinite se stanuva navika i rutina!So eden golem zbor OBVRSKA..partnerite nemaat bash vreme da mislat samo na nivnata ljubov ....tuku na prvo mesto se decata,nivnoto shkoluvanje,nivnoto vospituvanje...golemite finansiski troshoci koi doagaat sami po sebe...zashto veke ne ste eden ili dvajca tuku, trojca, cetvorica Seto toa e malku zastashuvachki ako ja zememe vo predvid slabata finansiska sostojba na sekoe treto semejstvo
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Вака, мене некој ми рече дека фантазирам.
Но, дали навистина си сигурен дека твоето сфаќање е реално за овој наш живот?
Зарем јас не би сакала да имам време да му се посветам на партнерот? Зарем не би сакала цел живот да се занимавам со пеперутки?
Но, додека се децата мали, ДОКАЖАНО е дека бракот и брачните односи трпат. Не го измислив тоа јас, верувај ми. Зошто жените, после раѓањето, природно се посветуваат на децата, што не значи дека го запоставуваат сопругот, само што веќе нема приоритетно место како предходно. Ако бракот е рамноправен, тогаш, сопругот нема да се чувствува толку загрозено, зошто и неговата посветеност на тие деца ќе резултира со извесно занемарување на сопругата, а ако е традиционално семејство, мажот често чувствува осаменост и депресивност.
Но имањето дете не е само играње и гушкање. Каде се тука непроспиени ноќи додека е бебе, каде се тука грчеви, температури, болници, пелени, бањања, специјални кашички, и општо, првите 5 години од животот на детето мајката природно и инстиктивно му дава најголем приоритет и се друго и е од секундарно значење. А тука спаѓа и сопругот со неговите желби или потреби.

Повторното вљубување, како што кажав, се случува откако децата научуваат како сами да си ги задоволат основните потреби, односно некаде после 10 година.
И пак ќе кажам, тоа не го измислив јас.

Но со менување на улогите во семејството, каде што жената е помалку оптоварена, и овој јаз се намалува.

Биди сигурен, дека ќе го доживееш тоа. Колку и да звучи одвратно, да, докажано е, дека мажите знаат да бидат на некој начин љубоморни на сопствените деца во првите неколку години од нивниот живот. Потоа, кога детето има околу 5 години, жената повторно се враќа со повеќе внимание кон мажот, затоа и се јавува Едиповиот комплекс кај децата.

Наука е тоа, драг мој. Не го измислувам јас.
Само сум свесна за истото, и не ни замислувам дека јас можам да го променам.
Да, реално е, со вистински партнер и со доволно финансии се постигнува а сосема е друга проблематика што 90% немаат вистински партнер ниту пак доволно средства ниту пак знаење тоа да го постигнат. Сепак ако однапред се откажеш со мислата дека не е можно како тогаш ќе го постигнеш својот максимум во животот?

И вториот болд има ист одговор. Со погрешен партнер и без доволно средства секако ќе трпат ама јас тргнувам од премисата дека имаш вистински партнер и доволно средста и ја гледам чашата полу полна а не полу празна, зашто да се задоволам со помалку од максимум можното? Чим тие два услова се погодени нема да трпи бракот.

Во традиционалниот брак ДА, ќе трпи бракот и двајцата се занемаруваат еден со друг ама од кога тоа тебе ти станал репер традиционалниот брак, зарем не сакаш нешто многу повеќе од твојата врска и партнер?

Непроспиените ноќи, болници, пелени и се друго се решава лесно кога двајцата имаат добра едукација за здравје и гледање на дете, бескрајно се сакаат и почитуваат и имаат доволно финансии да земат домашна помошничка (готвење, перење, чистење, пеглање). Нормално е детето да е камен здраво и никогаш да не се разболи ама луѓево се неуки и ги јаде модерниов живот и почнуваат да пукаат по сите шавови почнувајќи од првата вакцина која ќе му ја дадат на бебето мислејќи дека му прават добро а всушност му го оштетуваат имунолошкиот систем. Јас тргнувам од погоре напишаното како база и ништо помалку не прифаќам за мене и мојата партнерка како критериум за мојот брак кога ќе дојде.

Повторното вљубување не мора никогаш да дојде ако и никогаш не престанало да постои што е уште една од заблудите на модерново општество. Има техники и методи никогаш да не престанеш да ги чувствуваш пеперутките ама кого го интересира, полесно е да се прифати линија на помал отпор, да се прифати дека е нормално љубовта и страста да ги снема и да се животари :).

Сепак кој со што е задоволен, барам и давам максимум од мене ама истото го очекувам и од другата половина, барем во тоа сме и мора да бидеме равноправни :).

Со вистинска жена секако нема да го доживеам освен ако не сум толкав баксуз да се заљубам во погрешна и да не ја осетам на време :). Другите фактори колку толку зависат од мене и можам да ги постигнам ама ете за избор на партнер секогаш може да се киксне ама пак ќе ја познаеш пред да имате деца така да и тоа се решава (ако имаш сила да раскинеш на време што не секој може).
--- надополнето: Jun 18, 2011 8:07 AM ---
Човеку, никој не рече дека сите мажи на светот се такви, зборувавме за некои од мажите на темата кои отворено си го искажаа тој став.Не знам дали си ја прочитал цела тема, ама ги имаше доста што директно си кажаа дека ја проценуваат жената според тоа колку знае да готви, чисти и пере.Со други зборови не им е битна љубовта, меѓусебното разбирање и толеранција,взаемната поддршка,компатибилноста на карактерите,битно им е само жената да знае да направи сарма и да им ги испере гаќите.Да се разбереме, јас не сум некаква огорчена брката феминистка, ниту ги мразам мажите, ниту имам нешто против нив.Напротив.Баш затоа ме иритираат одредени примитивци кои го валкаат угледот на машкиот род.;)
Реагирав јас и на некои други ставови од Пума (мислев се согласуваш со сите) а за ова конкретно прифаќам дека си во право. Дел од мажите па може и повеќето се такви (сепак не сите) ама ако не сте просечни жени зашто се замарате со желбите на просечниот маж, што гледам се провлекува од почеток на дискусијата.

Сепак горната забелешка е прифатена ;).
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
celo vreme ja spomnuvate samo partnerkata i partnerot,i toa dali tie se vistinski ili ne......koga stanuva zbor za brak decata se sepak na prvo mesto,tie se vazni i ljubovta koj niv im ja davate,ljubovta sprema niv e mnogu pogolema od onaa koja ja osekate sprema partnerot so koj ste vo brak
 

Kajgana Shop

На врв Bottom