Зошто модерната жена се плаши од брак?

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
само немојте од типот ке им платиме на некој , пошто ако беше така за се тогаш сигурно сте многу богати така да и за готвењето нема да биде проблем ке си имате куќна помошничка
А не примети дека тоа е основниот услов за да бидеш феминистка? Виде некоја од жениве што живеат нормален живот (без привилегии) да се побуни и да рече "Кој е он да се грижам за него?". Епа не, затоа што без пари нема јас/таа/него/неа, има само НИЕ.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
нејкев да спомнам ама има два типа и неколку подтипа на жени .
оние кое се омажиле за богата фамилија или се од богата фамилија па секогаш некој друг им го берел гајлето.
оние кои се омажиле за просечна или сиромашна фамилија или и самите биле сиромашни.
а во под типој спаѓаат лезбејките и оние кои никогаш не се омажиле.
сега може има уште некој ама во глобала се тие
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
рековме кој како ке си ја нареди.
и теоретски компромисот многу убаво звучи посебно кога ке се има слога. арно ама не секогаш е така. во идеални услови ете на пример да речеме дека жената незнае да готви или нејќе сеедно, а мажот појма нема а се нема пари за по кафани. чаре тогаш ... знае некој.и тоа обврските делење како си го замилсувате ке влечиме ждрепка.или на машки и женски.ама кој се тоа машки и женски.ајде ако на пример готвењето е машка особина тогаш тресењето теписи на пример е женска ??. или качувањето на каучот на 5 е женска можеби.ке ги викнете другарките и сите заедно ке го качите на 5 а мажот ке ви тури по една ракија да се освежите и салатче нормално.( само немојте од типот ке им платиме на некој , пошто ако беше така за се тогаш сигурно сте многу богати така да и за готвењето нема да биде проблем ке си имате куќна помошничка).примери има безброј. и на крај не за џабе судовите секаде детето го оставаат кај мајката, а не кај таткото( освем во многу ретки случаи).сигурно има причина за тоа, а сега што сакате да се правите поголеми верници и од папата тоа е друго.од една страна убаво ви е кога ве викаат понежен пол,кога сте поштедени од сите таканаречени машки работи ама кога ке дојде за женските е тогаш бунт за човекови права.е па и јас несакам многу работи што спаѓаат во машкиот домен ама што се мора се мора.а кога можам јас ке може и таа сакала нејкела.ако не се знај каде и то е то.и разводот е за луѓе.

да се разбериме слогата е супер, компромисот и тој добро звучи ама сепак треба да се има некоја граница и да се речи е сега доста е а за да драга ке добие одговор тогаш кога ке ме праша дали
сакам да ми донесе ладно пивце додека гледам фудбал во недела за да не пропуштам нешто пошто секако оди на кај кујната да зготви нешто а и да не пречи!
За носење на кауч нема проблем, циган за 100 денари ќе ти го качи со другар. Од искуство зборам. Постојат потешки работи во домаќинството. Некогаш и жените се наоѓаат во безизлезна ситуација каде што мораат да ги прават. Кречење, глетување, менување осигурувачи, ковање на шајки итн. Зошто ако жените се способни за ова, тогаш мажите не би биле за готвење?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
За носење на кауч нема проблем, циган за 100 денари ќе ти го качи со другар. Од искуство зборам. Постојат потешки работи во домаќинството. Некогаш и жените се наоѓаат во безизлезна ситуација каде што мораат да ги прават. Кречење, глетување, менување осигурувачи, ковање на шајки итн. Зошто ако жените се способни за ова, тогаш мажите не би биле за готвење?
нагласив без плаќање, мислам прочитај прво па после одговори не сме брзи прсти.
второ незнам за кај вас ама кај нас земаат по спрат 100 денари тоа се 500 веќе, мада не беше ни тоа поентата.
трето за бојадисувањето и глетовањето е тоа ви се вика баравте гледајте.инаку нема проблем јас и ке изметам и ке зготвам и ке испеглам се додека таа ги брка моите работи.нема проблем.ама ич да не ме гњави и да не ме вика за помош од типот ела поткрениго креветот, слезиго тепихот, однесиго тв на сервис , излачиго виното и поможими да ја крениме комината за да сварам ракија , да сменам масло и свекици на колата, да го одглавам вецето , да ги сечам и да ги наредам дрвата и ред други работи.
а ете менвање осигурачи можам комотно да ја сместам во неутрални работи или машки ако не ви се чека за да си дојдам дома .така да или ке седите во темница или ке го смените.
и да не се повторуваме правиме муабет за просечно семејство а не за ке си платам и готова работа.ако беше така никој не мора да зготви и да прави било што, па дури и ако ве боли главата ке си платам друга нели!! и тоа спаѓа во обврски
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас знам модерни жени шо штемоваат...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
нагласив без плаќање, мислам прочитај прво па после одговори не сме брзи прсти.
второ незнам за кај вас ама кај нас земаат по спрат 100 денари тоа се 500 веќе, мада не беше ни тоа поентата.
трето за бојадисувањето и глетовањето е тоа ви се вика баравте гледајте.инаку нема проблем јас и ке изметам и ке зготвам и ке испеглам се додека таа ги брка моите работи.нема проблем.ама ич да не ме гњави и да не ме вика за помош од типот ела поткрениго креветот, слезиго тепихот, однесиго тв на сервис , излачиго виното и поможими да ја крениме комината за да сварам ракија , да сменам масло и свекици на колата, да го одглавам вецето , да ги сечам и да ги наредам дрвата и ред други работи.
а ете менвање осигурачи можам комотно да ја сместам во неутрални работи или машки ако не ви се чека за да си дојдам дома .така да или ке седите во темница или ке го смените.
и да не се повторуваме правиме муабет за просечно семејство а не за ке си платам и готова работа.ако беше така никој не мора да зготви и да прави било што, па дури и ако ве боли главата ке си платам друга нели!! и тоа спаѓа во обврски
Јас ти велам постојат жени кои го умеат ова и го прават.
Прашањето ми е: Ако девојка нема желба за готвење, а прави неколку од работиве е лоша домаќинка? :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
и јас знам во комшии ми е.ја викаме силвана машката
и пази се облеква како машко, личи на машко не е мажена а има над 50 и брка жени што значи дека спаѓа во подтип
лезбејки
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
За носење на кауч нема проблем, циган за 100 денари ќе ти го качи со другар. Од искуство зборам. Постојат потешки работи во домаќинството. Некогаш и жените се наоѓаат во безизлезна ситуација каде што мораат да ги прават. Кречење, глетување, менување осигурувачи, ковање на шајки итн. Зошто ако жените се способни за ова, тогаш мажите не би биле за готвење?
јас да ти кажам право со уживанција и задоволство и прам за јадење на љубовницата...
е сега една друга работа да ти кажам што е многу тренди низ мадите невести,уствари многу време трошат пред компјутер наместо да земат да глетоваат да бојадисувааат или да сменат осигурач lol
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
и јас знам во комшии ми е.ја викаме силвана машката
и пази се облеква како машко, личи на машко не е мажена а има над 50 и брка жени што значи дека спаѓа во подтип
лезбејки
Да го повторам прашањето? :)
Дали жена која нема желба за готвење е лоша домаќинка иако умее неколку од работиве да ги прави?
И не се работи за жена со машки дух.
Голем број на самохрани мајки кои имаат ќерки секојдневно ги прават овие работи, бидејќи немаат друг излез. Не секоја се премажила или има дечко, односно машка рака да и помага во "машките домаќински работи".
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
и јас знам во комшии ми е.ја викаме силвана машката
и пази се облеква како машко, личи на машко не е мажена а има над 50 и брка жени што значи дека спаѓа во подтип
лезбејки
хахахха не ко машката остај ја таа си кува и си јади сама, не мислев на таков штемајз...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
јас да ти кажам право со уживанција и задоволство и прам за јадење на љубовницата...
е сега една друга работа да ти кажам што е многу тренди низ мадите невести,уствари многу време трошат пред компјутер наместо да земат да глетоваат да бојадисувааат или да сменат осигурач lol
Имаш млада невеста? :)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас ти велам постојат жени кои го умеат ова и го прават.
Прашањето ми е: Ако девојка нема желба за готвење, а прави неколку од работиве е лоша домаќинка? :)
Тешко тој ѕид шо ќе е глетован од женско, но невермајнд тоа...
Ако девојка нема желба да готви и да прави “женски“ работи во заедничкиот живот, а машкото нема желба да прави “машки“ работи низ дома, а финанскиски се просечни, колку ќе трае брачната идила?
I predict...повикување на служба за дезинфекција и дератизација по извесен период од страна на комшиите, појава честа во САД...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Тешко тој ѕид шо ќе е глетован од женско, но невермајнд тоа...
Ако девојка нема желба да готви и да прави “женски“ работи во заедничкиот живот, а машкото нема желба да прави “машки“ работи низ дома, а финанскиски се просечни, колку ќе трае брачната идила?
Да се задржиме на готвењето.
Дали неготвењето ја прави лоша домаќинка?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Јас ти велам постојат жени кои го умеат ова и го прават.
Прашањето ми е: Ако девојка нема желба за готвење, а прави неколку од работиве е лоша домаќинка? :)
јас не спомнав никаде лоша домакинка, во ниеден пост!!
и не е финтата дали имаш желба. мислиш на просечен маж наеднаш во недела ке му се јави желба за
тешка физичка работа кога може комотно да си гледа фудбал оптегнат како смок на каучот.се разботи за одговорнсот и зрелост.ете ти немаш желба за готвење, тој нема за нешто друго желба и после што?
ај да умриме за јадење или да се смрдиме дома? нема тука имам немам желба.
а во твојот случај конкретно ако твојот љубен нема замерки за тоа јас ич.тоа е компромис
можеби него не го бива за бојадисување ама го бива за готвење, а баш ти душа си дала за бојадисување и готова работа.арно ама што ако и него го бива за бојадисување ама баш нејке да готви.не дека незнае ама ете нејки .тогаш што правиме
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Тешко тој ѕид шо ќе е глетован од женско, но невермајнд тоа...
Ако девојка нема желба да готви и да прави “женски“ работи во заедничкиот живот, а машкото нема желба да прави “машки“ работи низ дома, а финанскиски се просечни, колку ќе трае брачната идила?
Уше неколку месеци :D
Сериозно, ке трае колку што тие ќе решат или додека не направат промена во својот живот.
Во спротивно, сето ова ќе носи кавги и на крај разделба наречена развод која сега е во мода, а нели сите сакаат да бидат во тек со модата!;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom