Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
10 април 2007
Мислења
16
Поени од реакции
1
не го погледнав првиот пост, само дискусијата на втората страна, ама мене не ми е јасно.
Од кога модерните жени не можат да бидат и мајки?

Апсолутно се сложувам дека нема ништо поисполнувачко од фамилија, брак и деца.Ебати кариеристките кога никогаш во животот не го слушнале првиот плач на детето... толку мало и полно со живот.... кога од нивното тело не излегло нешто толку чисто и невино...

Кариерата оди нагоре... и во еден момент толку надолно... и после што?

А бракот носи и одговорноси и обврски, ама нели со годините зрееме и треба да ги прифатиме. па не ни носи обврски само на нас(жените).

И доста веќе со тоа стереотипно размислување за како се поделени семејните обврски! Се е ствар на договор.
ЕДНО ГОЛЕМО БРАВО ЗА ИЗЛОЖЕНОТО МИСЛЕЊЕ !
Се надевам дека сеуште постојат луѓе кои размислуваат на овој начин, но сепак искуството си доаѓа со годините.
Се што е кажано од постарите, сите оние мудрости, не се кажани туку така !
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.447
Поени од реакции
18.439
Затоа што се плашат да не не исполнат критериум.

Многу е полесно да си тераш соло без обврски, а семејството бара труд, љубов, залагање, особено децата кога се во прашање, е бидејќи сега помалку е и нарушено она „стара мома“, па си ги уживаат правата на солитар девојки, и едноставно немаат гз да се нафатат па оваа им е полесната варијанта, кога се грижиш за сам себе исто ко за никој да не се грижиш.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Мноооооооогу многу ретко
Секогаш во брак односите се комплицираат, кавги за пари , за деца ова требало пари за патики марка да биле, пари за екскурзија во холандија..... излегол со друштво без неа, што праел??? бркал швалерки?недоверба? а децата дома пискаат по мајка им ами по кој друг, кој ќе ги пере, кој ќе им помага околу домашните работи, таткото во повеќето случаи се понаша како бег, господарот на прстените, он бидејќи патријархално воспитан не чувствува грижа на совест бидејќи скитал цел ден или лежел цел ден на каучот гледајќи фудбал со рацете во гаќи, туку он смета дека има право на тоа, жената е папсана, болно ненаспана страда од депресија, хроничен умор, ужас.........
нема излез,,,,
овакви сценариа и семејни драми имаме низ цела држава,
ретки се тие што имаат успешен брак, бидејќи мажот е себичен, факт е дека мажот во бракот очекува СЕ А НЕ САКА ДА ДАДЕ НИШТО ОД СЕБЕСИ :kesa:
Леле кој хорор филм си направила :nesum: Аманте бе, ги направи мажите ко од камено доба... Колку си само во заблуда.

Жена која никогаш не посакува да има покрај себе дете тоа не е жена, а камо ли модерна (и јас стварно незнам што ги прави модерни).

Жена која планира дека и на 50 години ќе се шета по дискотеки и дека животот ќе и биде интересен исто ко што бил и на 20 гадно греши.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.030
Се има своја убавина. Ваљда мудрите со тек на време успеваат да направат баланс.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.981
Пак нема објаснување што е модерна жена. Чита теа модерна или не се мажи пред 30 и некоја? Дали време на склопување брак, потекло, финансии, следење мода... што е модерна жена. Можда темата би била за девојка, жена-зошто некои жени се плашат од брак, а не за модерните жени-чуден термин.

Најверојатно претходните 3 страни муабет се за жените воопшто.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
261
Пак нема објаснување што е модерна жена. Чита теа модерна или не се мажи пред 30 и некоја? Дали време на склопување брак, потекло, финансии, следење мода... што е модерна жена. Можда темата би била за девојка, жена-зошто некои жени се плашат од брак, а не за модерните жени-чуден термин.

Најверојатно претходните 3 страни муабет се за жените воопшто.
Пошто не е објаснето во првиот пост и мене ме збуни моментот.

По мене прашањето беше зошто денешната жена (жена од 21 век) одлага брак. Значи жените општо, а не некоја посебна категорија на жени од денешницата.

И акцентот е на одлагање на брак, а не на нестапување во брак воопшто во животот зошто одлуката за немажење кај некои жени постоела од секогаш, без разлика на модерност или не.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
92
Модерна жена-е таа што е добро образована,со модерни размислувања(кои најчесто не се совпаѓаат со оние традиционалните),
имаат јак карактер и дух,
секогаш дотерана(следи мода)
има добра работа и не зависи од никој,гради кариера и е посветена на тоа...
Од прилика тоа најкратко е дефиниција за модерна жена,поинаку не знам како да ја доловам сликата за модерната жена.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Модерна жена-е таа што е добро образована,со модерни размислувања(кои најчесто не се совпаѓаат со оние традиционалните),
имаат јак карактер и дух,
секогаш дотерана(следи мода)
има добра работа и не зависи од никој,гради кариера и е посветена на тоа...
Од прилика тоа најкратко е дефиниција за модерна жена,поинаку не знам како да ја доловам сликата за модерната жена.
Не ми држи вода баш, ама ајде....
Да не ова дефиниција за независна жена, а не за модерна....?
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
92
Не ми држи вода баш, ама ајде....
Да не ова дефиниција за независна жена, а не за модерна....?
Да,да и независноста е карактеристика за модерните жени.
Според мене најдобро е да се направи микс од модерна жена+жена што ке сака и створи семејство и дом,тогаш резултатот би бил успешна жена:smir:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.030
Модерна жена:
  1. не изгледа како Susane Boyle
  2. не работи на шалтер
  3. дома не користи пластична мушама за маса
 
T

the Carpenter

Гостин
Оти не можит да се плескат со кого ќе стигнит, барем не кај што ќе најдит
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Emancipiranata zena e dobra samo za sebe, koga i treba sex ke si plati zigolo.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Одговорот е едноставен.....

Живееме во толку брзо и динамично време што кога ( и додека) ќе се свртиш и погледнеш наназад ќе видиш дека веќе прошле годините а не си ни ги приметил....:toe:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Не ми држи вода баш, ама ајде....
Да не ова дефиниција за независна жена, а не за модерна....?
шо знам... ни твоево не ми држи вода... човекот се раѓа зависен од некого.. животот го поминува со други луѓе.... независност е повеќе идеал отколку нешто што се достигнува...:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom