Зошто модерната жена се плаши од брак?

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
261
Модерна жена по кои критериуми? Што се подразбира под модерна жена? Би било добро авторот на темата да објасни.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Па изгледа не сакаат да се мажат од едноставна причина-поубаво им е така.
Едни се стремат да го пронајдат вистинскиот,а повекето не сакаат,подобро им е така.
Моја другарка има 27 има `сериозен` дечко и вели дека не планира да се мажи за него,подобро и било така,ако се мажела ке требало да мисли за деца и не сака да го жртвува луксузот што го има за деца,има работа,шета,прави што сака...
Да,да има и такви девојки-модерни жени,што не им е на прво место да имаат семејство и како што врви времето ми се чини дека ги има се повеке.
Да баш така, главна причина мислам дека е тоа што тие жени/девојки не сакаат да си ги скратат задоволствата и сакаат да живеат поудобно, факт е дека ако се во брак со деца треба да прават жртви, да се даваат пари, има многу трошоци со самото тоа се намалува стандардот и квалитет на живот на самата индивидуа самите они ќе се запуштат, ќе се здебелат, нема да имаат пари за бензин, гардероба шетање, и сето она што го прави имиџот на модерната еманципирана жена, е сега не мора секогаш да е така.
Можеби тие жени не дошле до вистинскиот човек, можеби не се задоволуваат со некој човек кој што има поинаков начин на живот, какви што се денешните мажи се знае што очекуваат од жената, да готви пере, пегла, риба теписи, мие нозе, пере гнасни чорапи, средува по дома по цел ден и покрај тоа што ринтала по цел ден мења пелени, фрла ѓубре оди у тинекс на шопинг, оди у бутик да се поднови за работа, на фризер да се среди, и притоа не смее да си дозволи да изеде некоја калорија вишак бидејќи ќе се поправи и мажот ќе почне да гледа по други слични на нејзе каква што таа била порано, и на крај жената од модерна еманципирана жена ќе се претвори во домаќинска крпа, роб, слуга покорни на мажот кој што ќе си фати друга модерна жена каква што жената му била пред да ја земе и со неа ќе се пегла додека жена му се поти над шпоретот за тој да има топол ручек на маса, и покрај сето ова тој да ги лечи своите фрустрации врз неа бидејќи шефот му се дерел нешто на работа па сега нема на кој удри по жената, она е најслаба :kesa: .
И............
На што се сведува сето ова???
Се сведува на тоа што мажите сакаат и барааат од жената да биде турбо мотор инџекшн:pos2: да работи 8 часовна работа, а кога че се врати дома пак да работи и плус навечер да биде доволно расположена за секс иако личи на гроѓи со вреќи долги 5 цм под очите:kesa:.
Епа ова е тотално невозможно, многу полесно е жената да си биде вработена, да си има партнер со кој што ќе си задоволува свои сексуални потреби, ќе си има друштвен живот со него и ќе си биде одморенка, без 5цм вреќи под очите, средена, со фризура, насмеана, расположена за секс во секое време и сите ќе бидат среќни и задоволни:helou: т.е мажот можеби и нема да биде задоволен со ова сценарио нормално кој нејќе слуга покорни дома, ама жената и те како ќе биде задоволна, у случајов...
Брак е исто што и мрак за жената
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Епа ова е тотално невозможно, многу полесно е жената да си биде вработена, да си има партнер со кој што ќе си задоволува свои сексуални потреби, ќе си има друштвен живот со него и ќе си биде одморенка, без 5цм вреќи под очите, средена, со фризура, насмеана, расположена за секс во секое време и сите ќе бидат среќни и задоволни:helou: т.е мажот можеби и нема да биде задоволен со ова сценарио нормално кој нејќе слуга покорни дома, ама жената и те како ќе биде задоволна, у случајов...
Брак е исто што и мрак за жената
Се тоа супер....
Прашање до кога....?
35-40, 40-45, 50-55 години....
До кога ќе може да го тера овој филм...
Истиот си има рок на траење....а после тоа е тешко
Има многу проблеми во овој филм.....
Кога ќе начука километража во газот, кога ни сама не ќе сака да се погледне во огледало, а камоли некој на улица или партнерот, баш ме интересира каде ќе најде fuck-friend на 40 години и ако го најде во каква состојба ќе биде истиот....
Има и такви што го пробале па се заебале.....
Па кукале дека се сами дека никој не ги сака, дека немаат деца немаат партнер,немаат маж, немаат друштво, немаат со кого да споделат среќа, тага, радост....
милион-те евра што ги заработиле како "модерни" девојки/жени, немаат со кого да ги потрошат....
бидејки нивните другарки се мажеле и чуваат деца.....некои ќе дочекаат и внуци и тако даље....
Тераат кариера каква таква и немаат време за акање по кафани и разноразни градски лумперајки.....
Така да не ја разбирам филозофијата на ваквите животни одлуки, кои гледам се се популарни и кај нас....
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.716
Кој рекол дека модерната жена се плаши од брак? Зар таков впечаток имаат добиено луѓето?
Она што е главна причина за намалениот број на бракови, е тоа што ретко кој се впушта во тие води од економски причини. Друга причина е тоа што веќе секој гледа да успее во кариерата, мислејќи дека тоа е единствената цел на животот. Сепак, не е дека се плашат од брак. Туку едноставно, се’ помалку време имаат за него:toe:
Никој не сака да се врзе и да се посвети на нешто друго. А тука спаѓаат и мажите кои каде-каде повеќе избегнуваат вакви обврски.
Аll in all, бракот како заедница е колку потребен, толку и тешко-издржлив во услови во кои живееме денес.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Прва работа мразам вакви генерализација, врз основа на рекла казала.
Втора работа дефинирај модерна жена.

Инаку, не можам да ти одговорам на прашањето зошто едноставно не се плашам од брак. И баш гледам дека девојките не се плашат од брак, оти на 17, 18 години се мажат.. така да... друг пат инпирирај се од повеќе постови за да напрајш ваква генерализација, оти ете на пример јас не знам што да ти одговорам на прашањето.
 
M

marsovka

Гостин
Се тоа супер....
Прашање до кога....?
35-40, 40-45, 50-55 години....
До кога ќе може да го тера овој филм...
Истиот си има рок на траење....а после тоа е тешко
Има многу проблеми во овој филм.....
Кога ќе начука километража во газот, кога ни сама не ќе сака да се погледне во огледало, а камоли некој на улица или партнерот, баш ме интересира каде ќе најде fuck-friend на 40 години и ако го најде во каква состојба ќе биде истиот....
Има и такви што го пробале па се заебале.....
Па кукале дека се сами дека никој не ги сака, дека немаат деца немаат партнер,немаат маж, немаат друштво, немаат со кого да споделат среќа, тага, радост....
милион-те евра што ги заработиле како "модерни" девојки/жени, немаат со кого да ги потрошат....
бидејки нивните другарки се мажеле и чуваат деца.....некои ќе дочекаат и внуци и тако даље....
Тераат кариера каква таква и немаат време за акање по кафани и разноразни градски лумперајки.....
Така да не ја разбирам филозофијата на ваквите животни одлуки, кои гледам се се популарни и кај нас....
Најмногу ме нервира кога некој модерната жена ја претставува како себична или промискуитетна
Види не ќе беше толку проблем да самата жена влезе во брак ама сите забораваат еден важен сегмент дека за брак се потребни двајца ,сеа втората персона е машко, и ретко сум чула за жена да каже дека и е страв од брак
друг сегмент што најмногу ме нервира е во голема мера и дел од популацијата на мажите сметаат дека ако влезат во брак со некоја жена дак автоматски добиваат потчинет роб и слугинка ,дека жената треба да биде презадоволна со фактот дека некој ја земал за жена воопшто пази молим ти се ,и врз основа на тој факт она треба да се покори и покаже благодарност кон мажот.Паралено со тоа да биде секад расположена за секс и никад да не го одбие ,да чува деца и да работи и по дома и на работа додека нејзиниот господар седи и гледа фудбал .!

има такви кои едноставно сакаат да бидат сами,или пак парите на старост да ги трошат на ебачи и младо месо (исто акко што има и такви мажи)
Сеа јас не сваќам зошто не можат да се помират маживе со фактот дека има жени кои можат да се носат рамо со рамо во се па дури и градење кариера и бркање младо месо ,лумпување итн и дека не е само строго резервирано за мажи
а не да се кријат во домот позади превезот на добра сопруга и домаќинка

На крај и краева таа треба да најде некој со кој може да гради семејство а ретко се наоѓаат такви мажи деновиве :pipi:
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Најмногу ме нервира кога некој модерната жена ја претставува како себична или промискуитетна
Види не ќе беше толку проблем да самата жена влезе во брак ама сите забораваат еден важен сегмент дека за брак се потребни двајца ,сеа втората персона е машко, и ретко сум чула за жена да каже дека и е страв од брак
друг сегмент што најмногу ме нервира е во голема мера и дел од популацијата на мажите сметаат дека ако влезат во брак со некоја жена дак автоматски добиваат потчинет роб и слугинка ,дека жената треба да биде презадоволна со фактот дека некој ја земал за жена воопшто пази молим ти се ,и врз основа на тој факт она треба да се покори и покаже благодарност кон мажот.Паралено со тоа да биде секад расположена за секс и никад да не го одбие ,да чува деца и да работи и по дома и на работа додека нејзиниот господар седи и гледа фудбал .!

има такви кои едноставно сакаат да бидат сами,или пак парите на старост да ги трошат на ебачи и младо месо (исто акко што има и такви мажи)
Сеа јас не сваќам зошто не можат да се помират маживе со фактот дека има жени кои можат да се носат рамо со рамо во се па дури и градење кариера и бркање младо месо ,лумпување итн и дека не е само строго резервирано за мажи
а не да се кријат во домот позади превезот на добра сопруга и домаќинка

На крај и краева таа треба да најде некој со кој може да гради семејство а ретко се наоѓаат такви мажи деновиве :pipi:
Знаев дека ќе ме цитираш....:helou:
И видиш во најголем дел се сложувам со горенапишаното....
Пред каква и да било животна одлука (особено од ваков калибар) треба да отвориш очи и убаво да си ги процениш работите....
ова важи и за двете страни.....
А точно е дека и девојки за посериозно/брак тешко се наоѓаат....
Треба подеднакво да си се поделат обврските во домот, ако веќе двајцата се стремат кон хармоничен живот без проблеми и семејни пиздарии....
И да си се држат до договореното....за да никој не се почуствува како што беше пластично опишано погоре....
 
M

marsovka

Гостин
Знаев дека ќе ме цитираш....:helou:
И видиш во најголем дел се сложувам со горенапишаното....
Пред каква и да било животна одлука (особено од ваков калибар) треба да отвориш очи и убаво да си ги процениш работите....
ова важи и за двете страни.....
А точно е дека и девојки за посериозно/брак тешко се наоѓаат....
Треба подеднакво да си се поделат обврските во домот, ако веќе двајцата се стремат кон хармоничен живот без проблеми и семејни пиздарии....
И да си се држат до договореното....за да никој не се почуствува како што беше пластично опишано погоре....
по кои стандарди ?
да знае перфектно да готви ,чисти,пере?и да да немала пред тебе повеќе од двајца ?

П.С. Како човека да не те цитира кога постот ти беше толку обвинувачки како да е грев што некоај избрала кариера наместо фамилија

едит :заборави да биде згодна убава и пред другите да биде она женчето
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
по кои стандарди ?
Незнам што не ти е јасно...
Бракот си носи обрвски, кои мора да се поделат помеѓу двајцата партнери, за да едно семејство функционира....
Мажот си има едни, жената други задачи кои можат најдобро и најсоодветно да ги извршуваат....
Жена пере, пегла....
Муж поправа расипан бојлер...

да знае перфектно да готви ,чисти,пере?и да да немала пред тебе повеќе од двајца ?
Да треба да знае да готви, пере, пегла, да чува деца....
Колку имала пред мене .... нејзина работа.....

П.С. Како човека да не те цитира кога постот ти беше толку обвинувачки како да е грев што некоај избрала кариера наместо фамилија
Обвинувачи не е, повеќе е критика према оние кои мислат дека ако немаат муж по дома ќе им тече мед и млеко, сите овие се во голема заблуда....во најмала рака...

едит :заборави да биде згодна убава и пред другите да биде она женчето
Да треба да биде згодна и убава, за нејзе самата, а после за сите други....
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
по кои стандарди ?
да знае перфектно да готви ,чисти,пере?и да да немала пред тебе повеќе од двајца ?

П.С. Како човека да не те цитира кога постот ти беше толку обвинувачки како да е грев што некоај избрала кариера наместо фамилија

едит :заборави да биде згодна убава и пред другите да биде она женчето
Не е за судење, во никој случај не е обвинување или грев, ако некој одлучи да не стапува во брак.

Ама размисли, без притоа да влечеш американски стандарди и „sex and the city“ муабети, дали сакаш да бидеш машина која само работи, без човек да зборува за тебе и без никакво потомство зад себе..
Мислам, не е тоа мојот сон. Едноставно не се замислувам така по 10 години.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Не е за судење, во никој случај не е обвинување или грев, ако некој одлучи да не стапува во брак.

Ама размисли, без притоа да влечеш американски стандарди и „sex and the city“ муабети, дали сакаш да бидеш машина која само работи, без човек да зборува за тебе и без никакво потомство зад себе..
Мислам, не е тоа мојот сон. Едноставно не се замислувам така по 10 години.
Значи тука не станува збор за некоја жена/девојка што само работи по цел ден, туку станува збор за модерна жена која што и покрај работата има време да се одмори, да излезе во неккоја дискотека да прошета со дечкото по роднини, да се исексаат да се релаксираат и да се опуштат,
Дали ова го имаат мажот и жената??

Мноооооооогу многу ретко
Секогаш во брак односите се комплицираат, кавги за пари , за деца ова требало пари за патики марка да биле, пари за екскурзија во холандија..... излегол со друштво без неа, што праел??? бркал швалерки?недоверба? а децата дома пискаат по мајка им ами по кој друг, кој ќе ги пере, кој ќе им помага околу домашните работи, таткото во повеќето случаи се понаша како бег, господарот на прстените, он бидејќи патријархално воспитан не чувствува грижа на совест бидејќи скитал цел ден или лежел цел ден на каучот гледајќи фудбал со рацете во гаќи, туку он смета дека има право на тоа, жената е папсана, болно ненаспана страда од депресија, хроничен умор, ужас.........
нема излез,,,,
овакви сценариа и семејни драми имаме низ цела држава,
ретки се тие што имаат успешен брак, бидејќи мажот е себичен, факт е дека мажот во бракот очекува СЕ А НЕ САКА ДА ДАДЕ НИШТО ОД СЕБЕСИ :kesa:
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Значи тука не станува збор за некоја жена/девојка што само работи по цел ден, туку станува збор за модерна жена која што и покрај работата има време да се одмори, да излезе во неккоја дискотека да прошета со дечкото по роднини, да се исексаат да се релаксираат и да се опуштат,
Дали ова го имаат мажот и жената??

Мноооооооогу многу ретко
Секогаш во брак односите се комплицираат, кавги за пари , за деца ова требало пари за патики марка да биле, пари за екскурзија во холандија..... излегол со друштво без неа, што праел??? бркал швалерки?недоверба? а децата дома пискаат по мајка им ами по кој друг, кој ќе ги пере, кој ќе им помага околу домашните работи, таткото во повеќето случаи се понаша како бег, господарот на прстените, он бидејќи патријархално воспитан не чувствува грижа на совест бидејќи скитал цел ден или лежел цел ден на каучот гледајќи фудбал со рацете во гаќи, туку он смета дека има право на тоа, жената е папсана, болно ненаспана страда од депресија, хроничен умор, ужас.........
нема излез,,,,
овакви сценариа и семејни драми имаме низ цела држава,
ретки се тие што имаат успешен брак, бидејќи мажот е себичен, факт е дека мажот во бракот очекува СЕ А НЕ САКА ДА ДАДЕ НИШТО ОД СЕБЕСИ :kesa:
Добро бе мајка му стара, на 40 50 години ќе шеташ по дискотеки??
Се си има совј ред во животот, се знае кој дел од животот е за по дискотеки, кој е за по кафани... а кој дел од животот е да се смириш и да се посветиш на нешто друго. Па и луѓето од 40 и 50 години пак си излегуват, по ресторани.
Јас не зборам за мажење на 20 години, според мене идеални години за мажење, кога веќе си ги поминал главните работи во животот се 30тина години.

На крај краева, не се мажи бе чупе, не раѓај деца, не те фати некој за врат шо се возбуди толку. Твој си е изборот, јас си кажав за мојот.


А во врска со болдираниот дел... ај не коментирам... не знам зошто си ја добила таа претстава за мажот, но е доволно јасна за да сфатам зошто баш ти имаш фобија од брак.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Па изгледа не сакаат да се мажат од едноставна причина-поубаво им е така.
Едни се стремат да го пронајдат вистинскиот,а повекето не сакаат,подобро им е така.
Моја другарка има 27 има `сериозен` дечко и вели дека не планира да се мажи за него,подобро и било така,ако се мажела ке требало да мисли за деца и не сака да го жртвува луксузот што го има за деца,има работа,шета,прави што сака...
Да,да има и такви девојки-модерни жени,што не им е на прво место да имаат семејство и како што врви времето ми се чини дека ги има се повеке.
iako znam deka e vistina ova, sepak...neznam sho da napisham...

...oh, kakva surova i porazitelna idnina...navistina...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Затоа што жената не е способна да прави одлуки за нејзината или на било кој друг иднина.
Жената треба да го послуша мажот, тој треба да ја насочи и да и каже како истата треба да си го води животот.
За нејзино добро е ова, сведоци сме од кога демек се слободни и оставени да си прават како што сметаат дека е правилно, жените се одлучуваат на најлошите и најнегативните за нив варијанти, кое продуцира кај нив незадоволство, фрустрации, неисполнетост.
Жена беж маж, без деца е нешто прилично чкарт, го знаат и жените, не им се признава некогаш.
Лажна гордост или себезамамување, немам ни тронка симпатија кон оние кои си го заебуваат животот на овој начин.
Цивкајте после вака ни е онака ни е, без машка рака ништо не сте.
Нема ништо поубаво и поисполнувачко, од фамилија, од традиција, брак и дечиња.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
не го погледнав првиот пост, само дискусијата на втората страна, ама мене не ми е јасно.
Од кога модерните жени не можат да бидат и мајки?

Апсолутно се сложувам дека нема ништо поисполнувачко од фамилија, брак и деца.Ебати кариеристките кога никогаш во животот не го слушнале првиот плач на детето... толку мало и полно со живот.... кога од нивното тело не излегло нешто толку чисто и невино...

Кариерата оди нагоре... и во еден момент толку надолно... и после што?

А бракот носи и одговорноси и обврски, ама нели со годините зрееме и треба да ги прифатиме. па не ни носи обврски само на нас(жените).

И доста веќе со тоа стереотипно размислување за како се поделени семејните обврски! Се е ствар на договор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom