Зошто модерната жена се плаши од брак?

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
не знам дали да кажам папучар или пичка, или пак некој посочен збор за него. човекот едноставно нема свое јас. прво, таа неговата е некоја караконџула која е размазена од нејзините и мисли дека е хитлер/ не го почитува нинего ни неговите другари/другарки. а тој, пошто ја одбрал неа, нека го крка стапот целживот и другар да не види во кафана повеќе.
и да не заборавам, нека ја чека со кафетин/аналгин на врата кога таа се враќа од излагање, да не е случајно наапана па да не му даде и тогаш
Сочните сништа на петлите.
Знаеш колкумина се легнати на брашното? :)

не велам дека секој се снаоѓа перфектно ете тој можи по неколку месеци ќе силува значи пак ќе дојде до дунда... овака или онака....
Да де, еден ќе бидне силувач, друг пијаница, трет женкариште, четврт папучар, а некои од нив ќе станат и чекачи, додека најмутавите (со исклучок на педерите) ќе станат монаси. Се` во името на дундата. Се поставува прашањето дали причината е до (не)снаодливоста на мажите или до (не)провокацијата на жените. :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Имам братучедка,која има 43 год. и не е мажена...
По мое,не е мажена затоа што знае што сака,а тоа што го сака го нема...
Пред месец дена заврши една врска која траеше 4 год.и сега иде даље;)
Сега има некоја нова врска,која сака да ја скрој по нејзин крој....колку ќе успее незнам,времето ќе покаже:)
За брак не се с’клдисува не и се брза.....;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Сочните сништа на петлите.
Знаеш колкумина се легнати на брашното? :)



Да де, еден ќе бидне силувач, друг пијаница, трет женкариште, четврт папучар, а некои од нив ќе станат и чекачи, додека најмутавите (со исклучок на педерите) ќе станат монаси. Се` во името на дундата. Се поставува прашањето дали причината е до (не)снаодливоста на мажите или до (не)провокацијата на жените. :)

Види, причината е во инфериорноста на жената. Таа не знае шо сака. Нема некоја генерална идеја или мисла водилка, и обично ко ќе го достигне тоа шо мисли дека го сака - станува уште позбунета зато шо не знае сега шо понатаму. Ете споредбено со шахот, нема интелектуални капацитети да мисли повеќе од 2 потези унапред. Затоа мажите кои знат која им е цел и шо сакаат најчесто им одат по ќеифот за да добијат секс. “Да душо мислам дека треба да завршиш факултет - ти си паметна - штета да останеш без диплома... ај сега ела залапај ми го.... или да мила, то е одлична идеја... сосем се слагам, ела малце сега овде навали се преку табуретката.... Да да и јас мислам дека е време да варосаме, ај следниот викенд... ела сега под ќебе..“ Се менуваат времињата на пример порано жените , нормално, не оделе по школи и немаше потреба мажот да им споменува умот, интелектот... за да дојдат до коитус, денес имаме и други измислици како еманципации, равноправности... али то се само некои финеси на кои ние си се прилагодиме и пак добиваме ( и то во многу поглем и квалитет и квантитет) - дундиња
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Види, причината е во инфериорноста на жената. Таа не знае шо сака. Нема некоја генерална идеја или мисла водилка, и обично ко ќе го достигне тоа шо мисли дека го сака - станува уште позбунета зато шо не знае сега шо понатаму. Ете споредбено со шахот, нема интелектуални капацитети да мисли повеќе од 2 потези унапред. Затоа мажите кои знат која им е цел и шо сакаат најчесто им одат по ќеифот за да добијат секс. “Да душо мислам дека треба да завршиш факултет - ти си паметна - штета да останеш без диплома... ај сега ела залапај ми го.... или да мила, то е одлична идеја... сосем се слагам, ела малце сега овде навали се преку табуретката.... Да да и јас мислам дека е време да варосаме, ај следниот викенд... ела сега под ќебе..“ Се менуваат времињата на пример порано жените , нормално, не оделе по школи и немаше потреба мажот да им споменува умот, интелектот... за да дојдат до коитус, денес имаме и други измислици како еманципации, равноправности... али то се само некои финеси на кои ние си се прилагодиме и пак добиваме ( и то во многу поглем и квалитет и квантитет) - дундиња
Тоа "вие" Лет сте ретки, исто како што се ретки и оние, да, да, душо, најголем и најсладок е твојот, ај сега фаќај се за четката и варосвај таванот. А тој ќе шлака и ќе пее од радост воедно, па уште ако му каже и колку мажествено му стои плавиот комбинезон, дури и две раце ќе помине по ѕидојте. :)

За жал, повеќето се дркаџии и мрчаторки. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Тоа "вие" Лет сте ретки, исто како што се ретки и оние, да, да, душо, најголем и најсладок е твојот, ај сега фаќај се за четката и варосвај таванот. А тој ќе шлака и ќе пее од радост воедно, па уште ако му каже и колку мажествено му стои плавиот комбинезон, дури и две раце ќе помине по ѕидојте. :)

За жал, повеќето се дркаџии и мрчаторки. :)
сакаш да ми кажеш одоколу дека ти е време дома за варосување??
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Умен си ти, затоа и си одбрал слика без завеси. :)
не бе завeси, барав слика кај што момчето личи на мене... е сега не е баш 100 % јас имам помалце коса... поголем стомак... повлакнест грб... понизок сум... не би можел ни да кренам женска ќе ме фати полојната... поблед сум од него... тој е трапезоиден јас сум појкје на кај правоаголник... у ствари квадрат ... али генерално земено - личиме!
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
не бе завeси, барав слика кај што момчето личи на мене... е сега не е баш 100 % јас имам помалце коса... поголем стомак... повлакнест грб... понизок сум... не би можел ни да кренам женска ќе ме фати полојната... поблед сум од него... али генерално земено - личиме!
Не е до ликот и стасот, туку да знаеш како да го направиш неодоливо ќебенцето. :)
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
73
Поени од реакции
97
Мислам дека модерната жена воопшто не се плаши од бракот...од каде тоа??
А прво да прашам која е дефиницијата за модерната жена??
Ако правиме муабет за онаа баш модерна жена кака што ни ја презентира западот - вработена со солена плата, независна, станбено ситуирана, модерна, убава, дотерана....таа не се плаши од брак, туку бракот не и е приоритет...убав и е животот таков каков што и е, слободна со полн џеб... бракот само го оддолжува не е дека се плаши од истиот...
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Генерализираш.(n)

Наједноставно доколку има потреба од лидерство треба оној кој е поспособен да ја превземе таа улога, а другиот да го голтне егото и да ги препушти конците и одлуките на партнерот без разлика на полот.

Од лично искуство знам, да ги наречам така два по екстремни примери каде едниот партнер е доста подоминантен со причина што навистина ја заслужил таа позиција со своите способности.

Во едниот пример тоа е мажот,а во другиот жената. Што ми дава поткрепа на ставот дека не е битен полот.

Кај овие два примери се си е ок и си тече супер проблемот се јавува кога, еве тука ќе си дозволам малку да генерализирам едниот партнер(во повеќето случаи мажот) поради егото не дозволува жената која е можеби поспособна да се истакне од проста причина да не испадне мекуш пред опшеството и да му за залепат ред други етикети :D
Да. :D

Е па зошто егото на мажот да претставува пречка во лидерството на жената, ако она е способна повеќе од него тоа да го прави подобро?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Да. :D

Е па зошто егото на мажот да претставува пречка во лидерството на жената, ако она е способна повеќе од него тоа да го прави подобро?
Па не треба ама така е. Ама тоа е така на двете страни проблемот е егото кое многу луѓе не можат да го контролираат.

Кај нас малку поизразено е кај машкиот пол поради тоа што во такви услови живееме, а и ретко која жена би се нафатила да биде лидер од повеќе причини како на пример оние кои по автоматизам доаѓаат со улогата лидер како одговорност и некои наметнати препреки како што се избегнување на конфликт со партнерот и грижење за тоа што ќе мисли комшијата.
 
L

Luki Junior

Гостин
Кај нас ного ретко да најдеш силен маж шо може да си дозволе да има големо его.
Се са попедерчени пи*ки у душа шо знаат само трици да јадат.

Ако жената не си најде силен маж, ништо не бива...Само шо как да препознаеш кој е силен маж е проблемо. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom