Зошто модерната жена се плаши од брак?

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Кај нас ного ретко да најдеш силен маж шо може да си дозволе да има големо его.
Се са попедерчени пи*ки у душа шо знаат само трици да јадат.

Ако жената не си најде силен маж, ништо не бива...Само шо как да препознаеш кој е силен маж е проблемо. :(
Луки душо, за тебе е исто силен маж и егоист?
 
Член од
7 април 2013
Мислења
206
Поени од реакции
329
Кај нас ного ретко да најдеш силен маж шо може да си дозволе да има големо его.
Се са попедерчени пи*ки у душа шо знаат само трици да јадат.

Ако жената не си најде силен маж, ништо не бива...Само шо как да препознаеш кој е силен маж е проблемо. :(
dali sega treba da pretpostavime deka ti si primer za maziste golemo bidejki vaka javno izede trici na forum i site mazi stanaa pederi i picki bidejki ti taka pisa?ti zenet li si dali nekoja vo tebe prepozna silen maz luki junior maziste golemo?samo taka ke imas alibi da pises ako ne si zenet togas si samo tricojadac i nisto poveke so pusta zelba da se dodvoruva na forumskive gospogi.
maziste,abe aj:pos:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
[/quote
dali sega treba da pretpostavime deka ti si primer za maziste golemo bidejki vaka javno izede trici na forum i site mazi stanaa pederi i picki bidejki ti taka pisa?ti zenet li si dali nekoja vo tebe prepozna silen maz luki junior maziste golemo?samo taka ke imas alibi da pises ako ne si zenet togas si samo tricojadac i nisto poveke so pusta zelba da se dodvoruva na forumskive gospogi.
maziste,abe aj:pos:
Многу од бтв, ретките момци (1 од 6 рандом души, во просек) кои се материјал за врска по критериум на некоја просечна (комерцијална) девојка, можеш да осетиш како имаат его до небо, можеш да препознаеш дури и од банални работи, како самиот начин на одење, уште пред воопшто да ги познаваш.

Не зборам за мене, него за општ критериум кај некоја девојка, така да Луки, не ме цитирај одма дека ти немаш его или слично. :icon_lol:

Онтопик: Модерната жена се плаши од брак зошто, за разлика од порано, кога бракот/иднината многу повеќе се базирал на слатка надеж и романтично ветување, сега, модерната жена веќе го искусила она "во добро и зло" со партнерот / бивши и пред бракот. Ондак, се плаши да влезе во брак зошто сигурно ќе има додатни искушенија за него, искушенија на "добро и зло", и подлога за разочарување. Втора и понекогаш поголема причина е финансиската. Третата е онаа што ја опишува Луки, поврзана со одлучноста и ситуациите во животот. Во поново време, мажите сакаат "рамноправноста" на некој начин да им ја натоварат на жените, со идејата: "Ти одлучувај, организирај, иди во војска (и тој став го имаат, да сме иделе сите во војска), заработувај, раѓај, биди секогаш храбра и насмеана".
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Кај нас ного ретко да најдеш силен маж шо може да си дозволе да има големо его.
Се са попедерчени пи*ки у душа шо знаат само трици да јадат.

Ако жената не си најде силен маж, ништо не бива...Само шо как да препознаеш кој е силен маж е проблемо. :(
Па баш таквите попедерчени пи*ки имаат его т.е единствен начин да се чуствуваат силни е да имаат некој послаб под нив да газат т.е во дотичниов случај жената. А за тоа дека на жената и треба силен маж е точно, но исто така и на мажот му треба силна жена.(Претпоставувам силен не мислиш само набилдан т.е не само во буквална туку и во преносна смисла на зборот.)


П.С Еве една песна за припадничките на понежниот пол, посебно од нашиов регион.

 
Член од
3 март 2013
Мислења
48
Поени од реакции
56
Јас воопшто не го сфаќам тоа како страв од брак. Еве лично јас, не би стапила во брак но сакам семејство. Според мене просто не ми треба парче хартија за да ми докаже дека некого љубам.
Не го сфаќам бракот како институција. Бракот е измислен за добивка од страната на двете семејства и не бил асоциран со љубов, барем во минатото.

Макар и јас еден да стапам во брак, ќе биде само матично. Бесмислено ми фрлање толку пари, ама ај, тоа е друг муабет.
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
3
Поени од реакции
3
bev iritiran od temava..posto sekojdnevno go gledam toa u mojata okolina....mislam deka sekoja zena saka brak i deca...ne se slozuvam so nekoi koi velat deka hartija ne vredela ili slicno...znaci se raboti za poveke raboti..poradi stravod obvrski i gledajki losi primeri ili loso iskustvo so roditeli..se plasi da vlezeu brak...ili pak e vrabotena,,ima avtomobil i stan i toa ja pravi samostojna i sebicna..za da ne go deli toa so drug...ili ednostavno samata so svoeto odnesuvanje deluva prepotentno i odbojno za mazi, a ne prifaka da se smeni i ostanuva stara moma, ili pak ja bie tolku los glas sto nieden ne ja svaka seriozno i ostanuva sama...ili pak tolku e napadna za da se mazi sto mazite se plasat da i padnat v race.....a ima i edna druga vistina....otkako vo rm prestana da se sluzi voen rok mazite veke nese mazi...se depiliraaat, sminkaaat, kubat vegi...nosat smolknati pantaloni...i pustaat bradi za da ja nadopolnat izgubenata maskost.....abe treba maz so surova sila i duh......koj ke ja zgrapci strastveno...i ke ja napravi da se cuvstvuva zena...........imam uste da pisam ako ima koj da cita
 
Член од
24 мај 2016
Мислења
49
Поени од реакции
42
Mozam da spodelam moi dve tri iskustva od koi jas go imam lreirano mislenjeto za temava.
Koa bev pomal negde 19tina god imav edna devojka idevme dve godini. Ljubov sho da ti raspravam. Onoa koa se isprakame posle grad po saat ipol, glumime deka nesto znaeme za sex se ebeme po 15 minuti i toa bez veze, planirame kaj ke ideme na odmor i kako ke ni bide tamu a toa uste e februar...i takvi prici. I sosem normalno za edno 19 godisno dete ja pocnav da ja varam kaj mi se moze i kaj stignam. I za brzo vreme ne stigna i toa. Posle 6-7 meseci non stop kavgi pa ostavanja pa smiruvanja pa pak ostavanja...konecno raskinavme. I sega ,10 godini podocna odednas kontakt so devojkata pak. Instagram ako ne te zaebe koj drug. Ona u kontakti mi bese na email ja ja adnav ,zimi majka slucajno bese, i pocnavme da zborime pak. Si se otvorivme onaka civilizirano za toa sto mislime za nasata vrska od pred edna decenija. Ja i kazav deka ne zalam sto ja varav zosto tie mi bea godinite i deka ako togas ne izziveav nekoi detski bubacki verojatno ke me pratea i denes koga posledicite se mn pogolemi. A devojkata mi zbori deka zivotot nikogas ne i bil podobar. I ja onaka sreken dodeka ne mi raskaza sto zivot zivee. Ima 30 godini. Nema eden den rabotno iskustvo, sega ke upisuvala doktorat. Gledala da izbega za germanija pa barala na internet nekoj germanec za brak. Onaka na divo na oglasi na match maker stranici i sl. Nema mn prosetano ama znae deka vo narednite 10 godini sakala da napravi kariera i deca da ima. Toa i bil sonot. Nema idea kakov maz bara vo zivotot, ne ja ni stava povrzanosta, ljubovta,kompitabilnosta vo plan. Ednostavno gleda da si gi ispolni svoite ambicii a toa e kariera vo germanija i deca. Iskreno mi e zal za toj sto ke ja zeme i ke i bide samo donator na nea. Toa mi e prviot primer ,zeni zaslepeni od ambicioznost, sto zaboravile sto e toa ljubov. Ama ok ona si znae kolku i da e nefer nejzinata odluka kon tatkoto na tie deca.

Vtor primer mi e edna devojka so koja idev godina ipol i ziveevme zaedno edno godina dena. Dete od familija ovaa. Bogato devojce prosetana sve toa. Ama tolku zaljubena vo sebe sto me natera da go zaboravam skepticizmot sto go imav vo psihijatrijata. Na nekoi lige stvarno im treba psihijatar. Ovaa nekese deca i kariera, nego bas sprotivnoto. Sakase postojano vnimanie i imase nekoj komplex na lesser god. Barem taka go vikaat. Koga se dozivuvas sebesi kako nekoe olicetborenie na bog i baras obozuvanje od partnerot. Ona znaese sekogas kako trebal vistinskiot maz da napravi, kako trebal vistinskiot maz da se ponasa, kako trebal vistinskiot maz da tretira edna zena. I toa mn normalno na sekoj normalen mu udira po egoto i pocnuva da te vadi od koza. Dodeka idev so nea otvoriv svoj biznis uste vo prviot ili vtoriot mesec. Cela vrska so nea slusav celo vreme kako ako ne pravam dovolno profit mozebi e greska sto sum se odvoil i sum pocnal sam svoj biznis. I celo vreme toa. Kako ne sum zarabptuval dovolno ,vistinskiot maz trebal da znae koga napravil greska a ne da prodolzi i natamu po istiot pat. Ovaa za razlika od prvata ne sakase kariera i deca. Ne sakase da postigne nesto posebno nego sakase da zivee komfordno i da bide obozavana. Svetot da se vrti okolu nea, verojatno zatoa i nekese deca. Raskinavme loso so nea. So nea ziveevme u amerika i ja eden den samo si spakuvav eden ranec i si otidov u makedonija na tri meseci. I toa bese toa.

Tret tip na primer zosto denesnite zeni ne se mn orientirani kon brak mi e segasnata devojka. Ona e umetnik, ima svoi idei svoi motivi, nea ja vodi nekoja nejzina unikatna snaga niz zivotot. Ednostavno si gi gleda rabotite niz svoja prizma i ne moze da pravi kompromisi za toa. I toa mi se sfiga kaj nea, sto e silna zena. No se nadevam za nejzino dobro deka ke ima vreme da gi naoravi site raboti sto saka da gi napravi. Koga i bila celta da se educira zavrsila fax, koga i bila celta da se vraboti se vrabotila. Sega i e celta da go vidi svetot i verojatno toa ne spojuva. Setame zaedno celo vreme. Od amerika ne e tesko da se patuva pa bevme vidovme i brazil i peru i cela evropa, nekoi mali ostrovi sto ja ne ni znaev deka postojat, sve i svasta. I ja i vikam sto ti e sledno vo zivotot. Ona mi vika planiram vaka uste dce godini posle toa ke se zatvoram vo studio i samo ke kreiram. Ke slikam dodeka ne go naslikam ona sto go sakam.posle toa ima plan nesto drugo pa nesto treto. -oook zlato toa se e super. Ali imas 26 godini. Deca imas vo plan za 15 godini. Izglea si trebala mesto likovno malce i biologija da proucis da doznaes za bioloski casovnik. Ali ok ona si znae.


I zaklicokot mi e imas sebicni devojki sto sakaat maz samo za deca, imas devojki koi se premnogu okupirani so sebe za da dozvolat nekoj maz i familija da im odzeme del od vnimanieto, i imas karieristki koi celiot zivot si go delat vo razlicni proekti a mazot i decata se eden od poslednite proekti. Ne se samo zenite krivi, se razbira. Znam i mnogu mazi koi spagaat vo edna od ovie tri kategorii. Kaj maz e uste po zalosno koga ke go vidis toa.
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
43
Поени од реакции
8
Модерната жена се плаши од бракот да не налета на некој модерен маж.:ROFLMAO:
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Модерната жена се плаши од бракот да не налета на некој модерен маж.:ROFLMAO:
И на крај со што ќе резултира темава?? Во брачна заедница се и ќе стапат исклучиво НЕмодерни жени.
Глупав наслов.:unsure:
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
43
Поени од реакции
8
И на крај со што ќе резултира темава?? Во брачна заедница се и ќе стапат исклучиво НЕмодерни жени.
Глупав наслов.:unsure:
Мисти, немодерната жена е сон на секој модерен маж. Оти два отри камена не мелат жито;)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Мисти, немодерната жена е сон на секој модерен маж. Оти два отри камена не мелат жито;)
Душо моја, јас во мојот живот не сум начекала маж што не паднал пред нозете на модерна жена....а такви остри камена мелат многу потврди работи од жито;)
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
43
Поени од реакции
8
Душо моја, јас во мојот живот не сум начекала маж што не паднал пред нозете на модерна жена....а такви остри камена мелат многу потврди работи од жито;)
Срце умно мое, држави и нации паѓале пред спремни жени во историјата. Ама не биле модерни.:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom