Зошто модерната жена се плаши од брак?

R

RAYTHEON23

Гостин
Ако овие ,,задоволства " ти се предиспозиција за квалитетен живот ала да ти е. А ако ова е дефиниција за модерна жена, воопшто не ми се допаѓа. Понекогаш е подобро да си кич и старомодна.

Од кога термините ,,имање еднакви права " и ,,станување маж" се исти.
Зарем не е амбициозност да изградиш стабилна фамилија, да си ги воспиташ децата ко што треба во вакво општество. Па нели треба бе прво тие да ти бидат на памет, а после дали си шетала?
Како планирате пола жени на темава да сте министерки бизнисменки и мајки не знам. Али ако мислите дека сте нешто поуспешни од домаќинките многу се лажете.

И многу е поважно да имаш семејство и поколение кое ќе те памти, отколку да си умреш сама, ама во Викториа Сикрет долна облека.
точно...секоја чест:smir:

инаку само би надополнил дека е жално што статистиката на разводипред се од САД и западот дојде и кај нас...и работа што уште повеке ме чуди е што тие земји се економски развиени а и брачните другари ги имаат сите предуслови за оформување семејство...И ПАК НЕ БИВА по 3 разводи:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:

е сега дали кај нас приближувањето на разводите се должи на слабата економија или пак ете станавме да кажам современи:helou:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Ако овие ,,задоволства " ти се предиспозиција за квалитетен живот ала да ти е. А ако ова е дефиниција за модерна жена, воопшто не ми се допаѓа. Понекогаш е подобро да си кич и старомодна.

Од кога термините ,,имање еднакви права " и ,,станување маж" се исти.
Зарем не е амбициозност да изградиш стабилна фамилија, да си ги воспиташ децата ко што треба во вакво општество. Па нели треба бе прво тие да ти бидат на памет, а после дали си шетала?
Како планирате пола жени на темава да сте министерки бизнисменки и мајки не знам. Али ако мислите дека сте нешто поуспешни од домаќинките многу се лажете.

И многу е поважно да имаш семејство и поколение кое ќе те памти, отколку да си умреш сама, ама во Викториа Сикрет долна облека.
Значи оваква генерализација не сум видела до сега, сите што пишаа до сега успешната жена ја опишаа како сама жена, а неуспешната жена домаќинката како семејна,
добро не сфаќате ли дека успешната жена не е сама жена и таа е семејна има маж, деца, свекрва, свекор, семејни пријатели и таа оди по годишни одмори со семејството, итн...
Зошто модерната жена се плаши од брак?
Темата е таа малце забегавме од темата, модерната жена не се плаши од брак баш напротив успешната жена не се плаши од предизвици и работа, таа не се плаши од ништо,
не значи дека ако некоја жена се посвети на градење кариера не може да оформи семејство и да се грижи за него ако веќе жената се доживува како чистачка и готвачка и дадилка, епа си постојат чистачки за 500 денари ќе ти ја светне куќата а си постојат и жени готвачки:smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Инаку, ако некој бара дефиниција за успех-нема...и успехот е релативна работа. За некој успех е да стане пратеник или да развие ланец трговски низ светот, за некој да заврши основно школо и да не дува лепак. Зависи под каква ѕвезда се родил :toe: и во каква средина. Многу, многу релативно. Ова беа екстремни примери, но такви се за да се долови поимот успех.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Значи оваква генерализација не сум видела до сега, сите што пишаа до сега успешната жена ја опишаа како сама жена, а неуспешната жена домаќинката како семејна,
добро не сфаќате ли дека успешната жена не е сама жена и таа е семејна има маж, деца, свекрва, свекор, семејни пријатели и таа оди по годишни одмори со семејството, итн...
Зошто модерната жена се плаши од брак?
Темата е таа малце забегавме од темата, модерната жена не се плаши од брак баш напротив успешната жена не се плаши од предизвици и работа, таа не се плаши од ништо,
не значи дека ако некоја жена се посвети на градење кариера не може да оформи семејство и да се грижи за него ако веќе жената се доживува како чистачка и готвачка и дадилка, епа си постојат чистачки за 500 денари ќе ти ја светне куќата а си постојат и жени готвачки:smir:

Abe zaradi ova ti replicirame site i te gnjavime.. Dosta aman :pos2: Ne vregjaj...

Ti mislis deka treba da pravis kariera, great, do it, we will all be happy for you, ama ne gi pravi budali drugite koi ne razmisluvaat kako tebe. :kiss:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Значи оваква генерализација не сум видела до сега, сите што пишаа до сега успешната жена ја опишаа како сама жена, а неуспешната жена домаќинката како семејна,
добро не сфаќате ли дека успешната жена не е сама жена и таа е семејна има маж, деца, свекрва, свекор, семејни пријатели и таа оди по годишни одмори со семејството, итн...
Зошто модерната жена се плаши од брак?
Темата е таа малце забегавме од темата, модерната жена не се плаши од брак баш напротив успешната жена не се плаши од предизвици и работа, таа не се плаши од ништо,
не значи дека ако некоја жена се посвети на градење кариера не може да оформи семејство и да се грижи за него ако веќе жената се доживува како чистачка и готвачка и дадилка, епа си постојат чистачки за 500 денари ќе ти ја светне куќата а си постојат и жени готвачки:smir:
Абе која ти е таа кариера која не бара целосна посветеност, а при тоа и жртва?
Не си баш толку успешна во се кога чистачката и готвачката се повеќе дома од тебе.

Зошто толку се обидувате да се мерите со мажите? И подлегнувате на секакви провокации. Оди објаснувај му на the chosen one дека иако мажот е доминантен во секоја наука жената е исто толку добра, зошто сега ти ќе одиш и ќе бидеш успешна ко него во компјутери (ова ко пример). Кога му објануваш на будала дека си нормален, испаѓаш ти уште побудала. Што фајде ќе видиш од тоа?
Па жената ги има сите квалитети кои мажите ги немаат. Самата мудрост на жената е во нејзината неверојатна улога во семејството.А ние наместо тоа забораваме кои сме и се докажуваме во се. Кој маж се замара да се докажува со тебе дека знае да мења пелени ко тебе (пример нели)?
Денес феминистките си ја бранат еднаквоста со тоа што им докажуваат на мажите дека можат се што они можат, па како нема да станеш маж при тоа?

Модерните жени се плашат од брак затоа што не сакаат да си признаат на себе си дека се жени и дека им треба маж. Они можат сами да живеат,, па и да е*ат можат сами .
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
a sega realno gledano ,kolku pak zenite zasluzuvaat da im bide pruzeno toa?kolku oni go pruzaat istoto?
Зборувам генерално, да да, знам дека не треба да се генерализира зошто секогаш има отстапки, и не реков дека сите го заслужуваат тоа...Јас од мое искуство го констатирав ова што си го цитирал, а за ситуации на други луѓе не можам да коментирам, пошто не знам
 
Б

Бат Елохим

Гостин
а зошто да давам 500 ден. за чистачка? еве јас сум пола галичанка:pos:
да идам на работа, здрава, права и чистачка да барам? па не сум јас биро за вработување!!! :pos:
 
Член од
28 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Oslobodi se od feministickite stavovi, pa ke mozes da go sfatis Bratot sto saka da ti kaze.

Zenata prestanuva da bide zenstvena, toa e poentata negova. A bez zenstvenost, prestanuvas da bides privlecna. Zenata na patot kon uspehot mora da se bori vo svetot vo koj vladeat maski pravila na igra. So samoto toa ke bide isecena, izgrebana, polna modrici. Taa stoicki ke go izdrzi toa, megjutoa bez da saka ona sto ke go zagubi popat (toplinata, neznosta, razbiranjeto, tolerancijata) ke ja napravi poveke masko otkolku zensko, so eden zbor kucka, dzangrizalo, dusevadnik i sl.

P.S. Prostete za latinicata :)
damn right...:smir:

znachi,

1-pametna zena nikad ne se rasprava
1-1/2-nema zena kuchka-ima neonadena i nedoonadena zena(nervozna)
2-zenata e cudna kreacija-cel zivot krvari, a ne umira
3-zenata e izmislena za brak.:smir:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
а зошто да давам 500 ден. за чистачка? еве јас сум пола галичанка:pos:
да идам на работа, здрава, права и чистачка да барам? па не сум јас биро за вработување!!! :pos:
Навистина си толку вредна? Аа Галичанка велиш..
Да те викнам да подзачистиш кај мене можам да ти платам и повеќе од 500 ден. ако си толку вредна колку што се прикажуваш:smir:
 
Член од
28 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Навистина си толку вредна? Аа Галичанка велиш..
Да те викнам да подзачистиш кај мене можам да ти платам и повеќе од 500 ден. ако си толку вредна колку што се прикажуваш:smir:
od, od cistenje ich da nemash sram curo, posho nie mashkite sakame vredni zeni, od stavot tvoj-srami se, ili ako kradesh i lzesh deka nema da se mazish...slobodno...ama nema veze, tikva zelena si se glea toa, ke porasnesh ima vreme...:smir:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Навистина си толку вредна? Аа Галичанка велиш..
Да те викнам да подзачистиш кај мене можам да ти платам и повеќе од 500 ден. ако си толку вредна колку што се прикажуваш:smir:
:) не не.. јас знам дека не саглам си ама ај.. од оние нели што не чистат... госпоѓици....-Живеле секојдневни влошки!-
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Мое мислење е дека модерната жена не се плаши туку прво сака да го извлече максимумот од оној „самостојниот живот“.
Сака да прошета подалеку од пред зграда,сака да си ја зачува онаа слобода и сл.
Нормално,неможе секогаш така и и тоа си има своја граница.
Неможе некој на 40 год. да оформува дом и семејство...Едноставно мислам дека е премногу.:toe:
 
M

marsovka

Гостин
Нешто си грешка у муабетов ....

кон болдот: секој сака скромна жена! Или барем повеќето.
А кокошки со фризури и миниќи, што попрво би се ебавале во канцеларии отколку да си цртаат и играат со децата никој не сака. Што немаат време за ништо друго. И дефинирај сељанка, те молам граѓанке....
(под тоа ебавале не мислам буквално)



да ама на плочата ќе и пишува бизнисменката! :pos::pos:
Молам?:nesvest:
си ме видела како се носам поскромно облечена од мене амин ,шминка и ко да неам фризура колку да се рече репче фатено
дали имам дечко или сериозна врска ?

не

сите тие што се во врска барем повеќето што ги имам видено се кукли ,стегнати средени спастрени ,со шминка на себе пола кило и цицките надвор

извини ама зошто сите покажуваат со прст кон жените кога дел од проблемот е во мажите ?
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Молам?:nesvest:
си ме видела како се носам поскромно облечена од мене амин ,шминка и ко да неам фризура колку да се рече репче фатено
дали имам дечко или сериозна врска ?

не

сите тие што се во врска барем повеќето што ги имам видено се кукли ,стегнати средени спастрени ,со шминка на себе пола кило и цицките надвор

извини ама зошто сите покажуваат со прст кон жените кога дел од проблемот е во мажите ?
Prvo не сум те видека никогаш :) ама сигурно сериозната врска нема да дојде ако цицките ти се надвор.... ако не.. шо знам пробај може ќе ти појде :)
не ми е тешко да поверувам дека некој ќе те шета за цицките, ама да те земе за жена заради цицките... е тоа ми е многу тешко да поверувам.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom