Зошто модерната жена се плаши од брак?

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Значи мора да се одело во крајности,:nesvest:
Зошто еднаш не сфатите дека успешните жени а под успешна жена подразбирам некоја жена на позиција *судика,министерка, директорка, бизнисменка и сл.* не се осамени жени без фамилија:smir:, оние жени кои што ништо не постигнале во животот и си се тешат со помислата дека сепак постигнале нешто со тоа што се омажиле и родиле дете самите си се тешат, тоа се личности без амбиции и скромни се така што се им е доволно, но во денешното време никој не сака таква скромна жена тоа е факт, никој не сака некоја сељанка покрај себе, секој сака успешна жена :smir: што сакате пишувајте на форумов но реалноста е поинаква :baeh:

Шо сторе бе, сега и селанка ме направи. Ами ако мажите не сакаат неуспешни жени (професионално) како се омажив бе јас? За амбициозен магистер?

А?

Малку ти го кршам правилото?
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Не, апсолутно си грешка дека со 5 животи можеш да ја одржиш рамнотежата помеѓу кариера и деца. И грешка ти е дефиницијата за модерност ако мислиш дека секоја што работи е модерна или пак обратно. Доминацијата секој сам си ја определува и се знае до каде се границите.

За мене е успешна жена таа која наоѓа време за децата, мажот, самата себе и работата пред тоа да не стави ништо на прво и последно место.

Инаку јас сум секој ден замирисана од правење топол ручек, перење садови, давање одромна љубов кон децата, работа...ме прави тоа не модерна? И да ме прави, мене ми е убаво и не сакам да се споредувам со „модерните„.
pa normalno,ne mora nekoja zena da go pravi toa zasto mora,tuku zasto saka,zatoa sto si go saka semejstvoto.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
:back:
Како ти е дадено на тацна бе Мими? Ти знаеш ли што работа има во дете гледање? ПА првата година од како ќе се роди, око на око нема да склопиш.. да не правиме муабет за паралелно чистење, готвење.. бла бла и тоа ти е чиста физичка работа. Стани седни, наведни се исправи се, качи се слези. Пот бе цуцо, пот е тоа ... тацна... нема такво нешто!!
За тацнава, алудирав на евентуалните финансиски средства и опсипувања со мажовите капки пот, додека јас седам дома. Дека е тешко да одгледаш дете, ти верувам. Но сфатете дека мојот мајчински инстинкт не е развиен ни на степен на ембрион. Имам 18 години, сакам да изградам кариера, да направам нешто за себе, да ги исполнам моите соништа, а не да оформувам фамилија. Јасно ми е дека вие сте го поминале мојот период и само кажав мое мислење зошто жените се плашат од бракот. Односно, кажав зошто јас се плашам од бракот. Мојата индивидуална перцепција не е и никогаш нема да е глобална, како ни твојата. Затоа, кому како му чини.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
оние жени кои што ништо не постигнале во животот и си се тешат со помислата дека сепак постигнале нешто со тоа што се омажиле и родиле дете самите си се тешат
Филозофке, па и тие постигнале. Го постигнале она за кое сме на земјава, роди се направи пород и ојди си. Само меѓуфазите низ животот се различни. Но тоа не не прави побитни или понебитни од другите. Мојата сопатничка да беше и "обична" жена, селанка или работничка во конефкција, министерка или службеник, за мене е истата. Не менува ништо функцијата. Денес е човек горе, утре ај да не кажам каде.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
:back:
За тацнава, алудирав на евентуалните финансиски средства и опсипувања со мажовите капки пот, додека јас седам дома. Дека е тешко да одгледаш дете, ти верувам. Но сфатете дека мојот мајчински инстинкт не е развиен ни на степен на ембрион. Имам 18 години, сакам да изградам кариера, да направам нешто за себе, да ги исполнам моите соништа, а не да оформувам фамилија. Јасно ми е дека вие сте го поминале мојот период и само кажав мое мислење зошто жените се плашат од бракот. Односно, кажав зошто јас се плашам од бракот. Мојата индивидуална перцепција не е и никогаш нема да е глобална, како ни твојата. Затоа, кому како му чини.

Види, бидејќи јас те разбирам тебе и те поддржувам да правиш она што сакаш, а ти не ме разбираш мене и не можеш да сфатиш дека мене не ми е дадено на тацна и не се капам во капките пот на сопругот, затоа те молам не ми го зборувај тоа. Јас не се чувствувам како паразит и го докажувам тоа со фактот што се грижам за нашето семејство.

Знаеш како викаат мажите? Дај и на жената куќа, ќе ти направи дом. Дај и на жената сперма, ќе ти направи дете.

И нема врска мајчински инстинкт со разбирање на ОДГОВОРНОСТА која доаѓа со оформувањето семејство.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Не душо ти ослободи се од твоите дискриминирачки ставови спрема успешните жени, ако ти не си една од нив не значи дека треба да ги навредуваш и тоа што се успешни во работата и што си изградиле кариера не значи дека се ладнокрвни кучки и дека не се грижат за семејството, гледаш колку етикети им залепи на таквите жени ама се е тоа од љубомора и од што се лупетало само безвезе.
Значи според ова што го рече излегува дека најуспешните луѓе било да се мажи или жени немаат толеранција, се душевадници, и слично:nesvest: а нема блага врска со реалноста, баш напротив неуспешните луѓе било да се мажи или жени се полни со фрустрации и комплекси кои што подоцна во вид да бес и агресија ги истураат врза своето семејство.
Dusicka be :) Se zapali ko mlado majmunce :)
Nemam nikakvi diskriminacii, a pak najmalku ljubomora kon tie zeni bidejki sum bila na taa strana od ogradata i znam sto nosi toj svet i vo sto moze da te pretvori dokolku ne ja dignes racnata na vreme.
A toa deka najuspesnite (ne site, ama groto, cest na isklucocite) so tekot na vremeto ja gubat tolerancijata, razbiranjeto i kompromisot si e pravilo od koga postoi svetov i vekov. Takva e covekovata priroda. Toa sto e zamackano odozgora ne go priznavam za vazno, no ona sto lezi odozdola ne se smenilo od dedo Noe. Za da opstojat tamu kaj sto se, ili ke jadat, ili ke bidat izedeni.

Inaku, sekoj so svoeto, koj kakvi prioriteti si ima, taka i ke si gi ostvaruva.
Ke porasnes, ke doznaes. :smir:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Значи мора да се одело во крајности,:nesvest:
Зошто еднаш не сфатите дека успешните жени а под успешна жена подразбирам некоја жена на позиција *судика,министерка, директорка, бизнисменка и сл.* не се осамени жени без фамилија:smir:, оние жени кои што ништо не постигнале во животот и си се тешат со помислата дека сепак постигнале нешто со тоа што се омажиле и родиле дете самите си се тешат, тоа се личности без амбиции и скромни се така што се им е доволно, но во денешното време никој не сака таква скромна жена тоа е факт, никој не сака некоја сељанка покрај себе, секој сака успешна жена :smir: што сакате пишувајте на форумов но реалноста е поинаква :baeh:
Нешто си грешка у муабетов ....

кон болдот: секој сака скромна жена! Или барем повеќето.
А кокошки со фризури и миниќи, што попрво би се ебавале во канцеларии отколку да си цртаат и играат со децата никој не сака. Што немаат време за ништо друго. И дефинирај сељанка, те молам граѓанке....
(под тоа ебавале не мислам буквално)

Денес е човек горе, утре ај да не кажам каде.
да ама на плочата ќе и пишува бизнисменката! :pos::pos:
 
V

[vladimir]

Гостин
Модерна жена: САСА (Современа Атрактивна Самостојна и Амбициозна)

Она се храни здраво, пие многу вода чита само Cosmopolitan и мисли дека е библија.

Она би ја дала својата плата само за да се почасти со крпче од Манго или Кара која сигурно не и ни треба.

Она се облекува како Кери, а го живее животот на Саманта затоа што Сексот и градот е нејзин водич.

Убедена е дека има мајчински инстинкт и е рамноправна со мажите па нејзина парола е "Јас можам исто што и секој маж"

Поседува шиток асортиман сексуални помагала, сексуални партнери може и од исти пол и себе не се смета за промискуитетна туку за сексуално слободна жена.

Мисли дека бракот е одамна демоде, а бременоста како најголама закана за нејзината фигура.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Очигледно дека потекнуваме од различни средини и имаме различни воспитувања:smir: мене мајка ми не ме воспитала приоритет број 1 да ми биде да се омажам туку нешто сосема друго, и сега гледам дека имала право се гордеам што имам таква мајка:)
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Очигледно дека потекнуваме од различни средини и имаме различни воспитувања:smir: мене мајка ми не ме воспитала приоритет број 1 да ми биде да се омажам туку нешто сосема друго, и сега гледам дека имала право се гордеам што имам таква мајка:)


А ти мислиш дека на сите омажени жени приоритет им било да се омажат? Бракот не се случува затоа што сакаш да се омажиш или ожениш (барем не за сите). Бракот би требало да е производ на љубов, потреба да се биде заедно, а не да се биде во брак само по себе.

п.с. и мајка ти е во брак, прашај ја неа како ја донела таа одлука
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Да баш така, главна причина мислам дека е тоа што тие жени/девојки не сакаат да си ги скратат задоволствата и сакаат да живеат поудобно, факт е дека ако се во брак со деца треба да прават жртви, да се даваат пари, има многу трошоци со самото тоа се намалува стандардот и квалитет на живот на самата индивидуа самите они ќе се запуштат, ќе се здебелат, нема да имаат пари за бензин, гардероба шетање, и сето она што го прави имиџот на модерната еманципирана жена, е сега не мора секогаш да е така.
Можеби тие жени не дошле до вистинскиот човек, можеби не се задоволуваат со некој човек кој што има поинаков начин на живот, какви што се денешните мажи се знае што очекуваат од жената, да готви пере, пегла, риба теписи, мие нозе, пере гнасни чорапи, средува по дома по цел ден и покрај тоа што ринтала по цел ден мења пелени, фрла ѓубре оди у тинекс на шопинг, оди у бутик да се поднови за работа, на фризер да се среди, и притоа не смее да си дозволи да изеде некоја калорија вишак бидејќи ќе се поправи и мажот ќе почне да гледа по други слични на нејзе каква што таа била порано, и на крај жената од модерна еманципирана жена ќе се претвори во домаќинска крпа, роб, слуга покорни на мажот кој што ќе си фати друга модерна жена каква што жената му била пред да ја земе и со неа ќе се пегла додека жена му се поти над шпоретот за тој да има топол ручек на маса, и покрај сето ова тој да ги лечи своите фрустрации врз неа бидејќи шефот му се дерел нешто на работа па сега нема на кој удри по жената, она е најслаба :kesa: .
И............
адоволува свои сексуални потреби, ќе си има друштвен живот со него и ќе си биде одморенка, без 5цм вреќи под очите, средена, со фризура, насмеана, расположена за секс во секое време и сите ќе бидат среќни и задоволни:helou: т.е мажот можеби и нема да биде задоволен со ова сценарио нормално кој нејќе слуга покорни дома, ама жената и те како ќе биде задоволна, у случајов...
Брак е исто што и мрак за жената
ова да не е на мајка ти искуството???

Знаеш има мајки со добри искуства. На некого не му е животот хорор филм.

А и не се воспитува некого за мажачка. Бракот доаша сам по себе. Никој не може за мажење да те воспитува.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
ова да не е на мајка ти искуството???

Знаеш има мајки со добри искуства. На некого не му е животот хорор филм.

А и не се воспитува некого за мажачка. Бракот доаша сам по себе. Никој не може за мажење да те воспитува.
Не ова беше плод на мојата бујна фантазија а не на семејна атмосфера моите имаат совршен брак:helou:, иначе сакав да речам дека успешноста на бракот секако не зависи од тоа дали жената е кариеристка или не е туку од спремноста на партнерите да прават компромиси и да си пружаат поддршка во кризни времиња, еве ќе спомнам пр. на успешна жена тоа е Госпоѓата Јагнула Куновска која што ретко се прибира дома поради обврски но сепак има прекрасен брак и сопруг кој што ја разбира, еднаш во една прилика дури спомна дека мажот и готвел и дека воопшто не му пречело тоа напротив се гордеел на својата успешна жена:smir::helou:
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Не ова беше плод на мојата бујна фантазија а не на семејна атмосфера моите имаат совршен брак:helou:, иначе сакав да речам дека успешноста на бракот секако не зависи од тоа дали жената е кариеристка или не е туку од спремноста на партнерите да прават компромиси и да си пружаат поддршка во кризни времиња, еве ќе спомнам пр. на успешна жена тоа е Госпоѓата Јагнула Куновска која што ретко се прибира дома поради обврски но сепак има прекрасен брак и сопруг кој што ја разбира, еднаш во една прилика дури спомна дека мажот и готвел и дека воопшто не му пречело тоа напротив се гордеел на својата успешна жена:smir::helou:
Ова во некој неделник го прочита или...?
и ако "да" ... зарем стварно веруваш во истото....?
Или ти се пријатели, роднини....?
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Не ова беше плод на мојата бујна фантазија а не на семејна атмосфера моите имаат совршен брак:helou:, иначе сакав да речам дека успешноста на бракот секако не зависи од тоа дали жената е кариеристка или не е туку од спремноста на партнерите да прават компромиси и да си пружаат поддршка во кризни времиња, еве ќе спомнам пр. на успешна жена тоа е Госпоѓата Јагнула Куновска која што ретко се прибира дома поради обврски но сепак има прекрасен брак и сопруг кој што ја разбира, еднаш во една прилика дури спомна дека мажот и готвел и дека воопшто не му пречело тоа напротив се гордеел на својата успешна жена:smir::helou:
Јагнула Куновска е далеку од успешна жена за мене.... далеку од жена воопшто... Можеби успешен адвокат. Ништо повеќе.

И многу ми е гајле што кажал маж и на јагнула. Мене ми е важно маж ми да е задоволен со мене и децата да се среќни со мене.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Да баш така, главна причина мислам дека е тоа што тие жени/девојки не сакаат да си ги скратат задоволствата и сакаат да живеат поудобно, факт е дека ако се во брак со деца треба да прават жртви, да се даваат пари, има многу трошоци со самото тоа се намалува стандардот и квалитет на живот на самата индивидуа самите они ќе се запуштат, ќе се здебелат, нема да имаат пари за бензин, гардероба шетање, и сето она што го прави имиџот на модерната еманципирана жена, е сега не мора секогаш да е така.
Можеби тие жени не дошле до вистинскиот човек, можеби не се задоволуваат со некој човек кој што има поинаков начин на живот, какви што се денешните мажи се знае што очекуваат од жената, да готви пере, пегла, риба теписи, мие нозе, пере гнасни чорапи, средува по дома по цел ден и покрај тоа што ринтала по цел ден мења пелени, фрла ѓубре оди у тинекс на шопинг, оди у бутик да се поднови за работа, на фризер да се среди, и притоа не смее да си дозволи да изеде некоја калорија вишак бидејќи ќе се поправи и мажот ќе почне да гледа по други слични на нејзе каква што таа била порано, и на крај жената од модерна еманципирана жена ќе се претвори во домаќинска крпа, роб, слуга покорни на мажот кој што ќе си фати друга модерна жена каква што жената му била пред да ја земе и со неа ќе се пегла додека жена му се поти над шпоретот за тој да има топол ручек на маса, и покрај сето ова тој да ги лечи своите фрустрации врз неа бидејќи шефот му се дерел нешто на работа па сега нема на кој удри по жената, она е најслаба :kesa: .
И............
На што се сведува сето ова???
Се сведува на тоа што мажите сакаат и барааат од жената да биде турбо мотор инџекшн:pos2: да работи 8 часовна работа, а кога че се врати дома пак да работи и плус навечер да биде доволно расположена за секс иако личи на гроѓи со вреќи долги 5 цм под очите:kesa:.
Епа ова е тотално невозможно, многу полесно е жената да си биде вработена, да си има партнер со кој што ќе си задоволува свои сексуални потреби, ќе си има друштвен живот со него и ќе си биде одморенка, без 5цм вреќи под очите, средена, со фризура, насмеана, расположена за секс во секое време и сите ќе бидат среќни и задоволни:helou: т.е мажот можеби и нема да биде задоволен со ова сценарио нормално кој нејќе слуга покорни дома, ама жената и те како ќе биде задоволна, у случајов...
Брак е исто што и мрак за жената
Ако овие ,,задоволства " ти се предиспозиција за квалитетен живот ала да ти е. А ако ова е дефиниција за модерна жена, воопшто не ми се допаѓа. Понекогаш е подобро да си кич и старомодна.

Од кога термините ,,имање еднакви права " и ,,станување маж" се исти.
Зарем не е амбициозност да изградиш стабилна фамилија, да си ги воспиташ децата ко што треба во вакво општество. Па нели треба бе прво тие да ти бидат на памет, а после дали си шетала?
Како планирате пола жени на темава да сте министерки бизнисменки и мајки не знам. Али ако мислите дека сте нешто поуспешни од домаќинките многу се лажете.

И многу е поважно да имаш семејство и поколение кое ќе те памти, отколку да си умреш сама, ама во Викториа Сикрет долна облека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom