Зошто атеистите се толку опседнати со Бог и религијата?

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Шо докажи па докажи, реков, читај до крај, ова е за оние што имаат уши.:P
А башка шо бог си си одбрал за реклама бог-шпагета, принцип - „ јади пак си гладен, додека да умреш“.(n)
Христос го јадеш и не умираш. (y)
Ај може ќе ти пораснат уши, па ќе чуеш.;)
Ау па ти шо еден бог си одбрал, шо да ти кажам! Ем веруеш у него, ем нигде го нема...а само нешто бара од теб, да исполниш демек ќе си одел негде таму во рајот или шо знам шо. .абе бабини деветини....
А твојов со канибализам се занимава.. Ристета ќе го јаделе.. пази богати!
Па нормално нема да умреш.. ко зомби ќе станеш... (y)

Мојов барем ме рани док не умрам.. чиста работа....

Ти кркај си чоечко месо, јас сркам нудли и шпагети...

И да докажи дека твојот бог е бољи од мојот.. ама не можеш! Оти не ти стиска;)

А што па тебе да те слушам за твоето шпагето-бого-хулење.. ти слушни ме за мојата вера и мојата религија... ама кој има уши да слуша....

Ми ја реметиш религијава.. правно-религиски ме вознемируваш... цццц

абе ова хрисијаниве аздисаа :pos:
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Ne pristapuvam subjektivno, bash naprotiv biblijata e napishana na takov nachin da sekoj mozhe da si ja svati kako shto na nego mu odgovara.
Znachi prva rabota.......ako bog sakal da lugjeto veruvaat vo nego, zoshto togash ja napishal biblijata na takov nachin da SAMO onie shto veruvaat vo nego ja razbiraat? Ako jas ne ja razbiram, kako ochekuva on da go prifatam?

kako shto kazhav, prvo treba da se dokazhe postoenjeto na bog, vo sprotivno site drugi argumenti i diskusii se irelevantni....Imash li ti dokaz deka bog postoi? I dokolku go imash, bi sakal da go spodelish so ostanatite
Ova vekje vtor pat go prashuvam, bash me interesira ushte kolku kje bide izbegnat odgovorot na ova prashanje.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ne pristapuvam subjektivno, bash naprotiv biblijata e napishana na takov nachin da sekoj mozhe da si ja svati kako shto na nego mu odgovara.
Znachi prva rabota.......ako bog sakal da lugjeto veruvaat vo nego, zoshto togash ja napishal biblijata na takov nachin da SAMO onie shto veruvaat vo nego ja razbiraat? Ako jas ne ja razbiram, kako ochekuva on da go prifatam?
Е, ај напрај ја зградата сам по проспект де!


kako shto kazhav, prvo treba da se dokazhe postoenjeto na bog, vo sprotivno site drugi argumenti i diskusii se irelevantni....Imash li ti dokaz deka bog postoi? I dokolku go imash, bi sakal da go spodelish so ostanatite
Ova vekje vtor pat go prashuvam, bash me interesira ushte kolku kje bide izbegnat odgovorot na ova prashanje.
Проблемот е ти што немаш доверба во Живото, напротив, му се клањаш на мртвото. Дец ит.:notworthy:
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Е, ај напрај ја зградата сам по проспект де!
A arhitektive se rodile so toa znaenje, im go prenel nekoj duh vo son ili ednostavno go nauchile toa po pat na trial and error? Chovek nauchil da gradi zgrada, ne bil nauchien od nekoj bog da go napravi toa.....taka da koj e problemot i jas da go naucham istoto? I zoshto da mi treba bog za da go napraam toa? on da ne go mesha malterot? on da ne gi crta planovite?

Проблемот е ти што немаш доверба во Живото, напротив, му се клањаш на мртвото. Дец ит.:notworthy:
Ushte edno izbegnuvanje na odgovorot......shto e spored tebe zhivo a shto e mrtvo?

Ako e spored tebe bog zhiv, kade e? i po vekje 5ti pat.....imash li dokazi deka postoi?? Vrti vo krugovi kolku sakash, na ova nema nikogash da mi odgovorish.

I nemoj da mi kazhuvash jas vo shto imam doverba a vo shto ne, ti ako si ostavil na tebe da ti kazhuva edna kniga shto da mislish i kako da mislish i vo shto da veruvash, ne znachi deka site go prifakjame toa.....sigurno jas si znam povekje za sebe od tebe
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
И да докажи дека твојот бог е бољи од мојот.. ама не можеш! Оти не ти стиска;)
Дај договори се себе си што сакаш, еднаш велиш не ме убедувај потоа цело време убедувај ме, докажи ми...
Ова се елементарни лични конфликти, па и децата знаат шо сакаат, освен оние размазаните.o_O
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 22:17 ---
A arhitektive se rodile so toa znaenje, im go prenel nekoj duh vo son ili ednostavno go nauchile toa po pat na trial and error? Chovek nauchil da gradi zgrada, ne bil nauchien od nekoj bog da go napravi toa.....taka da koj e problemot i jas da go naucham istoto? I zoshto da mi treba bog za da go napraam toa? on da ne go mesha malterot? on da ne gi crta planovite?
Добро напредуваш продолжи со прашањава, тоа е тоа.(y)

Ushte edno izbegnuvanje na odgovorot......shto e spored tebe zhivo a shto e mrtvo?
А ти што мислиш?


Ako e spored tebe bog zhiv, kade e? i po vekje 5ti pat.....imash li dokazi deka postoi?? Vrti vo krugovi kolku sakash, na ova nema nikogash da mi odgovorish.
Црквата е живиот доказ, што е толку нејасно, какви кругови какви...!?

I nemoj da mi kazhuvash jas vo shto imam doverba a vo shto ne, ti ako si ostavil na tebe da ti kazhuva edna kniga shto da mislish i kako da mislish i vo shto da veruvash, ne znachi deka site go prifakjame toa.....sigurno jas si znam povekje za sebe od tebe
Па цело време зборам не е доволна само книгата, ало!:rolleyes:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Црквата е живиот доказ, што е толку нејасно, какви кругови какви...!?
Интересно. Верниците се доказ дека постои богот што го обожаваат.

Постои и Шива, Брама, Шпагетонот, Маниту и пуно од овие new-age-old-school боговите и они у последно време пак постојат...

Сигурно и Стар Трек постои ради Трекиевциве. И постои и Едвард Вампиро од Твајлајт, пошто и него ного девојчиња го обожаваат и се замислуваат навечер да дојде да ги цица...

'Бем ти логика циркуларна...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Интересно. Верниците се доказ дека постои богот што го обожаваат.

Постои и Шива, Брама, Шпагетонот, Маниту и пуно од овие new-age-old-school боговите и они у последно време пак постојат...

Сигурно и Стар Трек постои ради Трекиевциве. И постои и Едвард Вампиро од Твајлајт, пошто и него ного девојчиња го обожаваат и се замислуваат навечер да дојде да ги цица...

'Бем ти логика циркуларна...
Не е циркуларна, туку слободна, колку послободно Му(Бог) пристапуваш, толку Ти е попознат. (y)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не е циркуларна, туку слободна, колку послободно Му(Бог) пристапуваш, толку Ти е попознат. (y)
Другар ти MIKI1 више има разработена терминологија. Не се вика „слободна“ него „надреална“ или „духовна“.

Треба идеш кај Мики на часови. Имаш потенцијал, ама мајстор си е мајстор...

Иначе, тоа „слободното“ пристапување кон господ ве направи >38000 христијански деноминации за неполни 2000 години. То му доџе, онака грубо, по едно 20-тина верзии годишно. Уште малку па нема да имате доволно верници за цркви, друже.
Ного богови ќе се напраат, а они, знаеш, ни работат ни деца чуваат...

Опасна работа.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Не е циркуларна, туку слободна, колку послободно Му(Бог) пристапуваш, толку Ти е попознат. (y)
Јас му пристапувам на богот(за секој е различно ова бог, што сакате нека ви биди, само да не запаѓаме во бладања) слободно, без страв, со сите имиња кои ги знам за да го повикам и нему не му се познати вашите цркви и вашите бладања и шепоти на молитва за спасување и избавување од вашите самопрепишани гревови ниту пак некакви „вселенски“ земски собори за да си ги олесните вашите црни патишта.

Сега, по која логика ќе се водиме?
Твојата и црквата што ти вели или мојата, слободната која се води од директното искуство со богот?

Арно си вика ДиБек!!! Ти само верглаш за да ти се запази тлото на кое коленичиш надевајќи се на богот кој не постои и тешките замрсени философии за да се оправда една лага на неспособни со друга.
Сеуште не можете ниту со пракса ниту со философија(што е пострашно) да го навестите, не пак докажете вашиот бог. Сеуште се топите на: верувај и блажени се бедните.

Слобода ќе ми зборувал тој. Скриј си ги прво синџирите кои ти забрануваат да се сомневаш во било што и намали им го звукот, па потоа дојди кажи ни за твојот бог и твојата философија и искуство.

Атеистите ќе се овде за да ги прашуваат верниците и боговите кај тргнале со тие глави по ова парче света земја која ја нарекуваме планетата Земја!
Аааааааааа така :)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Другар ти MIKI1 више има разработена терминологија. Не се вика „слободна“ него „надреална“ или „духовна“.

Треба идеш кај Мики на часови. Имаш потенцијал, ама мајстор си е мајстор...

Иначе, тоа „слободното“ пристапување кон господ ве направи >38000 христијански деноминации за неполни 2000 години. То му доџе, онака грубо, по едно 20-тина верзии годишно. Уште малку па нема да имате доволно верници за цркви, друже.
Ного богови ќе се напраат, а они, знаеш, ни работат ни деца чуваат...

Опасна работа.
Не, не, опасно е што ја занемаруваш слободата, а другото не се сомневај дека е ОК, па Бог го осмислил, не се секирај.:D
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 23:03 ---
Јас му пристапувам на богот(за секој е различно ова бог, што сакате нека ви биди, само да не запаѓаме во бладања) слободно, без страв, со сите имиња кои ги знам за да го повикам и нему не му се познати вашите цркви и вашите бладања и шепоти на молитва за спасување и избавување од вашите самопрепишани гревови ниту пак некакви „вселенски“ земски собори за да си ги олесните вашите црни патишта.

Сега, по која логика ќе се водиме?
Твојата и црквата што ти вели или мојата, слободната која се води од директното искуство со богот?

Арно си вика ДиБек!!! Ти само верглаш за да ти се запази тлото на кое коленичиш надевајќи се на богот кој не постои и тешките замрсени философии за да се оправда една лага на неспособни со друга.
Сеуште не можете ниту со пракса ниту со философија(што е пострашно) да го навестите, не пак докажете вашиот бог. Сеуште се топите на: верувај и блажени се бедните.

Слобода ќе ми зборувал тој. Скриј си ги прво синџирите кои ти забрануваат да се сомневаш во било што и намали им го звукот, па потоа дојди кажи ни за твојот бог и твојата философија и искуство.

Атеистите ќе се овде за да ги прашуваат верниците и боговите кај тргнале со тие глави по ова парче света земја која ја нарекуваме планетата Земја!
Аааааааааа така :)
Каков сум таков сум Божји сум си, шо толку те нервира шо зборам за мојот Бог и дали сум слободен, па сакам и синџири и сакам се шо сакам!?
Терај си ја логиката таму и ваму, онаму..., чудно типче си, се некој(хриситјанин) ти смета.
У ствари незнам шо сакаш, ама важно мрчиш.(n)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не, не, опасно е што ја занемаруваш слободата, а другото не се сомневај дека е ОК, па Бог го осмислил, не се секирај.:D
Каква ли, ооо каква стилска фигура е, па, ова?!?

Сигурно е некој парадокс претопен во иронија... Може е обид за сарказам... или едноставно лош хумор.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Се трудам да не одскокнувам од другите на темава. Нема смисла. На Земјата сме. Што се буниш и ти си ист ко мене :)
Сега се опиша самиот опишувајќи ме мене.

Па запрашај се дали си слободен кога веќе нудиш „послободен пристап кон твојот бог“.
Од атеистичкиот пристап послободен нема кога се работи за твојата философија.
Христијанскиот пристап од ова што го читаме овде од неколкумината христијани, заклучуваме дека секако е пристрастен и нереален, а најмалку објективен. Се водите според авторитет. Немате свое искуство. Затоа верувате.
Затоа атеистите прашуваат...

И така :)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Се трудам да не одскокнувам од другите на темава. Нема смисла. На Земјата сме. Што се буниш и ти си ист ко мене :)
Сега се опиша самиот опишувајќи ме мене.
Ете глеаш и со Христос се можело да се стигне до подножјето на висоста твоја.;)



Па запрашај се дали си слободен кога веќе нудиш „послободен пристап кон твојот бог“.
У ова не сумњај, а дали нудам или наметнувам..., како сакаш кажи го.


Од атеистичкиот пристап послободен нема кога се работи за твојата философија.
Алтоматик ти си најслобооден.Знаев.:rolleyes:


Христијанскиот пристап од ова што го читаме овде од неколкумината христијани, заклучуваме дека секако е пристрастен и нереален, а најмалку објективен. Се водите според авторитет. Немате свое искуство. Затоа верувате.
Затоа атеистите прашуваат...

И така :)
Така де така.:D
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 23:32 ---
Каква ли, ооо каква стилска фигура е, па, ова?!?

Сигурно е некој парадокс претопен во иронија... Може е обид за сарказам... или едноставно лош хумор.
Греота е да те оставам у дилема, лош хумор е у питање, али битно вистинит.:cautious:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Ете, гледаш дека си роб и лицемер. Кога велам јас читајќи ве човек има што да научи за вас, но не и за вашата вера.

Како да не сумљам? Па јас не сум христијанин. Се сомневам дури и во моето сомневање!
Како мислиш дека напредува светот?
Како мислиш дека доаѓаат новите „христоси“(ах тој грчки душата ми ја вади)? СО молитва? Со вера?
Тоа дома на децата да им раскажуваш сказни (ова е само шега, немој да го правиш ова на децата)

Ништо од вртење образ, пробуваш ментална гимнастика, а се што треба е да се повлечеш и да удриш на молитва кон грчкиот назив на тој што го нарекуваш бог и спасител, Христос, или пак еврејскиот назив и да немаме муабет многу многу.

Зборувај тоа што го правиш, не тоа што си го научил наизуст.

Тој мене да не сум сомневал. И отидовме јабана сите ако не се сомневавме :)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ете, гледаш дека си роб и лицемер. Кога велам јас читајќи ве човек има што да научи за вас, но не и за вашата вера.

Како да не сумљам? Па јас не сум христијанин. Се сомневам дури и во моето сомневање!
Како мислиш дека напредува светот?
Како мислиш дека доаѓаат новите „христоси“(ах тој грчки душата ми ја вади)? СО молитва? Со вера?
Тоа дома на децата да им раскажуваш сказни (ова е само шега, немој да го правиш ова на децата)

Ништо од вртење образ, пробуваш ментална гимнастика, а се што треба е да се повлечеш и да удриш на молитва кон грчкиот назив на тој што го нарекуваш бог и спасител, Христос, или пак еврејскиот назив и да немаме муабет многу многу.

Зборувај тоа што го правиш, не тоа што си го научил наизуст.
Добро де добро, што ти бидна повторно!?:cautious:
Тој мене да не сум сомневал. И отидовме јабана сите ако не се сомневавме :)
Па за мене зборам, ваљда знам дека сум се прашувал.:rolleyes:
Но чекај! Кога ти велиш, сепак ќе проверам.:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom