Зошто Бог го створи светот?

Член од
20 мај 2008
Мислења
357
Поени од реакции
99
eden mal vic ne se lutete : bog go sozdal svetot zosto Chuk Norris mu ja uchukal edna
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
Gospod ne go sozdal svetot dosta vise preku glava.
Ne treba prasanjevo da se razgleduva od filozofska smisla...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.745
Поени од реакции
82.695
Грубо кажано: во Неговата природа (негова карактеристика) е да се манифестира.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Не верувам во Бог, а прашањето е директно поврзано со периодот пред големата експлозија, суштината на просторот, времето и материјата.
Мислам дека барем во блиска иднина не би можеле да го одговориме ова прашање. Едноставно нашиот умствен капацитет не разбира повеќе од неколку димензии.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
"Бев сокриено богатство,посакав да бидам познат, го создадов човекот!"

Кратко и јасно! :smir:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Елхамдулилах!

Оддаден на БОГА


Од ЉУБОВ световите ги создаде

Од ЉУБОВ и ги одржува
Од ЉУБОВ Христа ни го даде
Преку Него сите ги повржува

За Него пеам
За Него мислам
За БОЖЈИОТ Христос живеам
И Неговиот Совршен Ислам !
 

Командантица

Како шТо ќе реЧем Ја!
Член од
15 февруари 2009
Мислења
105
Поени од реакции
1
мислам дека на ова прашање има одговор во библијата, сепак..знам дека повеќето од вас не веруват дека бог го создал светот и дека тоа се бајки за мали деца сепак кога веќе ве заинтригирало ова прашање вреди да се прочита таа книга..
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Јас мислам дека му се расипал playstation-от па у требало занимација.

Не ми се верува дека во 21 век уште некој верува дека бог го создал светот.:vozbud:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Јас мислам дека му се расипал playstation-от па у требало занимација.

Не ми се верува дека во 21 век уште некој верува дека бог го создал светот.:vozbud:
А замисли ситуација, сеа да бевме 48-от век. Е-е-еееееее, како ли тогаш би биле „напредни„, а? Како ли тогаш би се однесувале кон сите оние поедицни кои „сеуште„, во тој јаааако напреден 48-ми век, сеуште би верувале во својот Творец...

Како го создал светот?

Од почеток, како, каде, зошто?
-Светот (Вселената) се создадени EX NIHILO, од ништо.
- Бог заповеда-настаните се случуваат.
- Адам е создаден не со зборото Божји, туку со непосредно Божјо учество во Адамовото создавање.
- пред Светот (Вселената) постоеше само Небесатата, т.е. само духовниот Свет-ангелите.
-Светот е создаден, заради изразување на непограничената Божја моќ/слава за креирање.
- Бог ги создаде луѓето, по свој образ и подобите.
- Бог со создаде Светот, заради намерата за споделување на својата добрина и со други битија, а не само со Самиот Себе.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Ова е најдоброто прашање што сум го чул!
Гоце,те гледам дека си ретарда.Како може човекот да го создаде БОГ?:tapp: Напротив Бог го создал светот.Читаме во Библијата-Битие Бог светот го створи за 6 дена а на седмиот тој одмараше.Го создаде и АДАМ,како прв човек.Но виде дека му е тешко сам да живее.Од неговото тело зема ребро и ја создаде ЕВА.
Ако сеа на Велигден,го читавте Јован-3:16 "Зошто Бог толку го возљуби светот што го даде својот единороден син,та секој кој верува во ннего да не загине,туку да има ВЕЧЕН живот!
Англиска Верзија-For God so loved the world that he gave his only begotten son, the whoever believes in him should not perish but have everlasting life!
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Мора еден закон забрана за атеисти и нихилисти и слично све на покољ да идат. Ме мрзи да пишам ебаго мајката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom