Зошто Бог го створи светот?

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Argumentirano, neargumentirano, laicki, profesionalno, retardirano, i koj kako saka neka potkaze neshto na ovaa tema...

Moeto mislenje e identicno so ona na Messenger... Nekoi clenovi znaat, mojot panteizam e ocigleden, samo slepec ne gleda nikogash...

Da podiskutirame na ovaa tema.

Zoshto Bog go stvoril svetot... So citati, mitati, i red drugi gluposti... Da poddrzime nasha teorija...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Според Св. Јован Дамаскин, Бог го створи(л) Светот, поради Своето „незадоволство„ да се созерцува Самиот Себе, и во намерата , својата неограничена добрина да ја сподели и со други битија.

Воедно, творењето на Светот (Вселената) е израз на неограничената Божја способност за креација и израз на Неговата слава.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
bog bil nezadovolen kako moze koga neli e semoken i semudar ne moze da bil nezadovolen, vtoro sto da spodeli? Neogranicenata dobrina? Kade zivees ti? Neli cela istorija e ispisana so krv, neli se ragaat bebinja so leukemija i sstrasni bolesti, neli ima katastrofalni zemjotresi, cunami i trista grozotii, kaj ja gledas Dobrinata??Vo retki luge koi sekoj si se skril vo svojata soba i svatil deka poveketo luge se olos fuserska srtoka.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пошто ги постави прашањата, дај обиди се и да одговориш на истите, иако се веќе одговорени на форумов.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Ja мислам од досада. Па стварно мора да е ептен досадно да си единственото битие во универзумот. Вака, како ријалити шоу му се фаќа. Шест милјарди луѓе на една планета, нигде и никаде, да видиме како ќе се слагаат. Нешто како Survivor.:toe:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
da de ebati odgovor so takvo filozofiranje abe zloto samo se dokazuva, gledas umiraat od sve i svasta, ni se znae red, bebinja zasto umiraat? CIV grev plakaat? na adam i eva? ebati gospod koj ne mozel da go spreci genetskoto prenesuvanje na krivicata vrz nivnite potomci.Zasto umiraat bebinja? Ako porasnat ke bidat losi? Pa so ne umiraa ko bebinja losite ke nemase koj da pravi nepravdi i zlo. Hitler sto ne umrese ko bebe?Ili vo seopstata harmonija ne e nisto toa sto nekoja majka izgubila cedo?
 
K

kat.<3

Гостин
Припази си ги зборовите. Не Богохули. Или ако немаш шо да правиш оди на друго место фрлај отров од уста, но не тука. Не го навредувај Бог.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Кој те излажал бе друже дека бог го створил светов?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Замисли бе да си господ. Па темнина насекаде, нигде ништо... штама и така цела вечност. Нема каде да излезиш, нема музика, спорт, забава, црна хроника, хороскоп, форуми,. Седиш така в темнина, нема никој да ти се диви да умира и убива за тебе... и еден ден ти пука филмо и велиш “Ја ќе создадам свет, да га бем“ и оп ете ти одма занимација, интерсни настани, случки, ќе си фатиш и женска (Марија), ќе изгубиш невиност, па и деца ќе напраиш па ќе те слават ќе те величаат (тие шо нема да те слават ќе му пуштиш потоп, ил чума, ил глад, вулкани, земјотреси...) значи многу подобра ситуација од она од почетоко ко седеше сам во мрак ко сирак избркан од дома.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Според Св. Јован Дамаскин, Бог го створи(л) Светот, поради Своето „незадоволство„ да се созерцува Самиот Себе, и во намерата , својата неограничена добрина да ја сподели и со други битија.

Воедно, творењето на Светот (Вселената) е израз на неограничената Божја способност за креација и израз на Неговата слава.
Хмм интересна работа. Не знаев дека според овој Јован Дамаскин Бог го створил светот за да не се "созерцува Самиот Себе.

Според Светото Писмо Бог го создал светот за живеење.

"Да, вака зборува Господ, Творецот на небесата - Тој е Бог - Кој ја вообличи и ја создаде земјата, Кој ја зацврсти и не ја создаде пуста, туку ја вообличи за живеење"
(Исаија 45:18)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А прашањето беше, зашто Бог го створил Светот, (Вселената) а не зашто ја створил Земјата...Барем јас така го разбрирам прашањето-како „Светот„ (Вселената) а не „светот„, во потесна смисла од зборот „свет„ (Земја).

А поимот „небеса„ се однесува на духвниот-ангелскиот свет, а не на материјалниот-Вселената или Земјата.
А „тој„ Јован е авторитет во Црквата Христова.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Бог го создал светот зашо Чак Норис така рекол! Глупости... се разбирате ли вие малку у физика или “вербата“ у господ паметот ви го испила бе? Експериментот со “црната дупка“ знаете зашо бил? За да се докаже дека коа со голема брзина ротирале некој тела се судриле и искочиле помали тела (планети и цели галаксии) е шо господ да не ги вртел со конче тие тела :uvo: Значи фората на експериментот е да се докаже дека така настанал светот... а не дека некој Исус, фраерче со брада од соседното маало си играл зашо му било досадно... а уше па читам го создал зашо бил креативен... не не бил креативен (мада не постои ама дури и по ваше веруење ете да ви контирам) да бил креативен (за првпат се сложуем со лет3) он ќе создадел спорт музика забава а немало да чека луѓето тоа да го напраат :uvo:

(администратори и модератори можда па кењав малце ама ве молам остајте го постов зашо ако го читаат може бар физика да научат нешо...:smir:)
:helou:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тие што ги сметаш за неуки, учеа физика пред ти да се родиш. Арно ама, физиката не им објасни никаква црна јама (од кај тие тој експеримент!?) а воедно, физиката не им објасни „што било претодно„, пред Веселната да биде створена, по принципот на каузалност во видливиот/физичкиот свет. Ајде малце, нас неуките, едуцирај не...
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Па предтоа ималобезтежински простор во кој телата лебделе и поради огромната маса се привлекувале и се удриле и така настанало се...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom