Зобајте-кампања за 500.000 евра

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Многу богата држава ова Македонијава кога може да си дозволи 500к на реклами.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
И што има лошо во рекламата за здрава храна?
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
погрешно, многу погрешно:facepalm:
заборавиле дека грото македонци уште малку ќе почнат да јадат леб со леб и тоа само по еден оброк дневно од што немаат финансиски средства, а не пак здраво да се хранат
Исхраната треба да биде разнообразна, но пред се квалитетна. А со тие пари кои ги земаат ко плата - не можат ни храна од Ш категорија да купат
pa ovaa reklama se plaka od parite na SITE ,no ne e ZA SITE ,ne ne e za groto makedonci nameneta ,mislam me razbirash nemora da ja gledaat site shto dvojat pari vo budzetot od koj pak budzet ke se plaka ovaa kampanja ,ovaa reklama e nameneta ZA MALKUMINA ....[DOUBLEPOST=1413590208][/DOUBLEPOST]
И што има лошо во рекламата за здрава храна?
nishto !
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
moram eden opsht zaklucok da dadam ,mislam deka postovite se neverojatno kreativni ,mi se dopadnaa recisi site ,ja otslikuvaat vistinata za nas vo makedonija ,no ima edna interesna rabota ,mozebi i vie zabelezavte gi nema onie shto ni kazuvaat na drugite temi na forumov kolku ni e ubavo ,a iskreno bash me interesira shto oni ke napishat na ovaa tema ,eh ke si puknam dali ke gi docekam da gi procitam
Аман не пукнувај ете тука сме. Кај сакам јас тебе да те носам на душа;)
Е сега конкретно за рекламите поконкретно за тие 500000 евра, абе добро дотолку ништо не разбираш? Изгледа намалена е потрошувачката на чушки и френки па да се помогни на опозицијата да накренат малце. Вин вин ситуација. Овие ке пикнат 500000 евра од рекламите, овие другите од продажбата. Сега појасно ти е?
Народот секако мора да јади нешто, па што ке ги фрла парите по сумливи сувомеснати производи со листерија, нека си купува зеленчук и овошје. Ем поздраво ем природно. И сите среќни и весели.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
И што има лошо во рекламата за здрава храна?
Дебилно е бе брат. Глупи сме ние и не знаеме што треба да јадеме, а што не, па месијата лично треба да не просветли со знаењето и мудроста дека ако вежбаш и јадеш зеленчук ќе бидеш поздрав.

Сигурно министриве го гледале Џејми Оливер, па им светнало дека и тие треба да направат нешто слично во смисла се грижиме за народот. Ама, Џејми лично ја прошета цела Англија и по цели денови не спиеше за да ги научи Англичаните да готват здраво, пази да готват, а не да ги информира само дека треба здраво да се хранат. Чисто сумњам дека некој експерт по нутриционизам ќе ми чукне на вратата и ќе ме едуцира што да јадам, како да го подготвам тоа јадење и да ми каже колку минути неделно треба да сум физички активен :pos:.

Парите не се проблем, отрпнавме и се навикнавме веќе на бесцелно трошење, лошото е што толку многу енергија и време ќе се искористи во млатење празна слама, место нешто навистина благородно да се сработи и што веќе очигледно станува орвелосково мешање во приватниот живот. Битно ќе има што да се кажува на вестите следниве месеци (y).
 
Последно уредено:

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Аман не пукнувај ете тука сме. Кај сакам јас тебе да те носам на душа;)
. И сите среќни и весели.
volku griza ni od najbliskite ne sum dobila ,i iskreno se raduvam shto uspevam da te razbudam .....eh sega jas ne ocekuvam TI javno da mi priznaesh deka sum vo pravo i deka kopucite zabegaa totalka ,a ti gordo si gi glasal koga oni i tebe ti go svirnale bez da znaesh ...e jebiga i toa moze da te snajde ...a zoshto ne ti kazale ???iskreno neznam !!vrojatno nekoj od VAS se pofalil deka mu bilo poubavo koga bilo iznenada ,otkolku vo najava ,radi FILING ,znaesh ...
.....i site srekni i veseli .......ama najmnogu TI ...drugive izgleda ne se neshto veseli ,za srekni isto taka
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
Многу богата држава ова Македонијава кога може да си дозволи 500к на реклами.
Да ни е здрава и жива дијаспората што ни пушта тешки милијарди, па останува вишок по некое милионче вака за реклами, кампањи и слични работи. Дури пуштате нема зима за нас. И да не речите дека така ги фрламе за џабе, ете ги вложуваме во подобар и поздрав живот. Нека знае народот што е штетно а што е здраво.[DOUBLEPOST=1413593961][/DOUBLEPOST]
volku griza ni od najbliskite ne sum dobila ,i iskreno se raduvam shto uspevam da te razbudam .....eh sega jas ne ocekuvam TI javno da mi priznaesh deka sum vo pravo i deka kopucite zabegaa totalka ,a ti gordo si gi glasal koga oni i tebe ti go svirnale bez da znaesh ...e jebiga i toa moze da te snajde ...a zoshto ne ti kazale ???iskreno neznam !!vrojatno nekoj od VAS se pofalil deka mu bilo poubavo koga bilo iznenada ,otkolku vo najava ,radi FILING ,znaesh ...
.....i site srekni i veseli .......ama najmnogu TI ...drugive izgleda ne se neshto veseli ,za srekni isto taka
Ти женско си била? Тоа објаснува многу работи.
Прими го моето сочувство:(
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Да ни е здрава и жива дијаспората што ни пушта тешки милијарди, па останува вишок по некое милионче вака за реклами, кампањи и слични работи. Дури пуштате нема зима за нас. И да не речите дека така ги фрламе за џабе, ете ги вложуваме во подобар и поздрав живот. Нека знае народот што е штетно а што е здраво.[DOUBLEPOST=1413593961][/DOUBLEPOST]
Ти женско си била? Тоа објаснува многу работи.
Прими го моето сочувство:(
Владе бе не биди толку прост да му е м. Мислиш дека со реклами ќе се промени цела диета на еден народ.
Донеси просперитет, поголеми плати, повеќе избор па да видиш како луѓето ќе почнат да јадат кавијар за доручек.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Да ни е здрава и жива дијаспората што ни пушта тешки милијарди, па останува вишок по некое милионче вака за реклами, кампањи и слични работи. Дури пуштате нема зима за нас. И да не речите дека така ги фрламе за џабе, ете ги вложуваме во подобар и поздрав живот. Нека знае народот што е штетно а што е здраво.[DOUBLEPOST=1413593961][/DOUBLEPOST]
Ти женско си била? Тоа објаснува многу работи.
Прими го моето сочувство:(
eh pa jas mislev deka si za nijansa pointeligenten ,vaka epten me razocara !! posle tolku vreme ,ti sega si SVATIL deka sum zensko ,a jas sekoj post go pishuvam od zenski rod ,a ti pak ni zbor do sega deka si vo prvite redovi na onie lgbt ,kako gi vikaa
aj sega so toa IQ objasni gi mnogute raboti ,vaka ke ti se smeam i jas ,a bogami i drugi na forumov ,odma ke znaat deka si BLEFIRAL koga vikash objasnuva mnogu raboti ...
izvini ama ja bi so normalnite chlenovi od forumov da si vodam diskusii ,ako dozvoluva vashata malenkos ...i jas ne bi poveke da konverziram so vas[DOUBLEPOST=1413595199][/DOUBLEPOST][quote="мкд владе, post: 6898896, member: 355
Прими го моето сочувство:([/quote]
znam deka ke bidesh tazen ,i deka ke placesh ,ama znam i deka nema da priznaesh nikogash ,sram ti e te veruvam ,bez gajle nekazuvam jas na nikoj
 
Последно уредено:

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Во напредните развиени држави ...
за разлика од други проекти вложувањето во поздрав живот на населението не е промашена инвестиција туку доста добра инвестиција.
здрава исхрана -со 40 денари дневно

 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.010
Поени од реакции
36.066
Не ми пречи што трошат на реклами , ми пречи што трошат на безвезни реклами.

Со тие пари ќе постават милион билборди низ патиштата со крвави слики од сообраќајки , излетени мозоци и смачкани автомобили. Полска на тој начин успеа да ги намали сообраќајните несреќи за 28 % во период од една година.

Али немаме проблем ние со сообраќајките , брзата храна наместо овошјето не фрли во депресија затоа сите бегат од државата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
Владе бе не биди толку прост да му е м. Мислиш дека со реклами ќе се промени цела диета на еден народ.
Донеси просперитет, поголеми плати, повеќе избор па да видиш како луѓето ќе почнат да јадат кавијар за доручек.
Вие се па низ призмата на парите гледате , да му е. м. Колку чини еден човечки живот? Од овие реклами еден само да си ги смени навиките на исхрана државата е во ќар. И од каде знае народот што е штетно а што не. Мислиш секој има време да оди на нутриционист и да пресметува калории. Ете јас на пример незнаев дека џимиринките биле штетни и отсега ке гледам само во зима да ги јадам, да намалам малце. Пола држава јаде ајвар, нешто како национално јадење, а тоа да ти било канцерогено башка ич не било хранливо. Е толку народот знае што е штетно а што не. И не ги фати некој за гуша да се придржуват до диетата, се е на доброволна база. Сега засега барем :cautious: Потаму ќе видиме. Ете јас на пример би предложил за секое кило кое е над дозволеното спрема висината да се плаќа едно евро месечно. И немој некој да речи дека немаат пари да платат, чим се здебелиле значи имаат.
И кај ти текна икри? Здрави се тие, да почнам да купувам или онака лупна само?
Што се јади онака најчесто во Англија, што е природно , здраво и не увезено( нема врска со темата, онака ме интересира колку за споредба).
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Споменувате депресија, видов и пациентон ќе отварал центри за депресија. Зарем Македонија навистина стигна до висока бројка на депресија? Тоа не би требало да се случува во земја каде има 300 сончеви дена во годината.

Негде прочитав дека македонците најмногу користат дијазепам али тоа верувам е оти ние сами си се лечиме, тргнувајќи од себе секогаш чекам „до утре да ми помине“ како и сите. Или за настинка нема шанси да идеме на лекар, веднаш си уклучуваш сам терапија. За главоболка си го имаме златниот аналгин, ако веќе едно апче не реагира дигаш на две и ќе помине. Исто и со овие лекарства за смирување си ги пијат оти неможат да заспијат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
eh pa jas mislev deka si za nijansa pointeligenten ,vaka epten me razocara !! posle tolku vreme ,ti sega si SVATIL deka sum zensko ,a jas sekoj post go pishuvam od zenski rod ,a ti pak ni zbor do sega deka si vo prvite redovi na onie lgbt ,kako gi vikaa
aj sega so toa IQ objasni gi mnogute raboti ,vaka ke ti se smeam i jas ,a bogami i drugi na forumov ,odma ke znaat deka si BLEFIRAL koga vikash objasnuva mnogu raboti ...
izvini ama ja bi so normalnite chlenovi od forumov da si vodam diskusii ,ako dozvoluva vashata malenkos ...i jas ne bi poveke da konverziram so vasj
За право и не те читам до толку внимателно, можеби затоа немам забележано дека женско си била. Башка и што очекуваш со средно сум, толку ми делиле.
Сега и со мене повеќе не комуницираш, претходно еден друг го откажа. Дај да ургираме да се зачленат членови со кои ке ти оди муабетот, вака уште малце сама ке почниш да си пишуваш и реплицираш.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ејјј како што тргнало ќе ги забранат и дебелите луѓе, а? И што ќе правам јас после со таа раскошна снага?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom